Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος (?) με Fender καθαρά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα ακούσε τον Princeton stereo chorus μαζί με τον hot rod deluxe, αλλά o princeton reverb πρέπει να παίζει σε άλλη κατηγορία :) Τόσο στα χρήματα όσο και, φαντάζομαι, στον ήχο.

 

Ο alchemist είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση. Εϊναι θα έλεγα σε σωστά λεφτά γι αυτά που δίνει. Έχει ωραία καθαρά ("δικά" του καθαρά), ακούγεται η στρατ και η λάμπα "σωστά", έχει ένα κάρο επιλογές για βρώμικα, eq, boost, κουμπάκια, διακοπτάκια... ό,τι θες. Ο ήχος του δεν είναι αυτός που έψαχνα επειδή είχε κολλήσει στο μυαλό μου αλλά αναρωτιέμαι αν έπρεπε να τον είχα αγοράσει απ' τη πρώτη φορά που τον άκουσα και να μη συνέχιζε αυτή η χρονοβόρα διαδικασία του άκου-ψάξε-ρώτα κτλ. Όμως, και δε ξέρω πώς θα το πάρετε, μου βγαζε ένα προαίσθημα ότι κάτι δε θα πήγαινε καλά, που δε μπορώ να το εξηγήσω ή να το δικαιολογήσω. Μπορεί να ήταν και απλά βλακεία μου :P

 

Ο vht special, κι από fender ο super champ x2 κι ο excelsior, φαίνονται ενδιαφέρουσες περιπτώσεις. Με σταματάνε τα μεταφορικά. Όχι σαν κόστος, αλλά σαν ένα κουτί που θα το παραγγείλω κι όταν έρθει και το ανοίξω, θα 'ν' η πρώτη επαφή. Προτιμώ το try before you buy και δεν θα μπορέσω να αγοράσω 4-5 και να κρατήσω το 1. Ένα λέω να πάρω κι ελπίζω να μη χτυπάω το κεφάλι μου με αυτό ;ρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και που να δείς μόλις πας να τον σηκώσεις/κουβαλήσεις  τι σοκ θα πάθεις  ;D ;D 8)

χαχαχα +1!  εγώ να καταλάβεις με τον 1χ12 έχω πάθει σοκ απο σήκωμα/κουβάλμα.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο kustom defender δε σου κανει κλικ? είναι ωραιος ενισχυτης

 

Δεν τον έχω ακούσει από κοντά Ηρακλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριχτου ένα ακουσμα αν μπορεις, πιστευω αξιζει τον κόπο. Αν και απλός ενισχυτής εχει τα καλά του:

 

1) Ελαφρυς

2) (πάνω απο) Αρκετά βατ

3) καλή καμπίνα

4) παιρνει και 6L6 και EL34

5) εχει καθαρό boost footswitchable το οποίο το ρυθμίζεις εσύ +ποσα db θα δώσει

6) φοβερό reverb (για ταφτια μου τουλαχιστον)

7) σχετικά φτηνος

8) φοβερά καθαρά

 

 

στην αθηνα φερνει ο Κουρμπης

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κουρμπης μου είπε ότι έχει φέρει 3-4 φορές Kustom Defender, γύρω στους 80 ενισχυτές είπε πρέπει να 'χει πουλήσει, έχουν καταργηθεί και δεν βγαίνουν πια, και δεν έχει υπόψη κάτι που να καλύπτει το κενό στην αγορά, σε τέτοιο κόστος...

 

Άκουσα τον Engl Screamer 50 και μου βαλε φωτιά... Όμορφα καθαρά, ωραίο overdrive, και "βρώμικα" λίγο καλύτερα απ' τον fender που λέγαμε στην αρχή  :P

 

O VHT special 6 (με τη μία 12ax7) θα μπορεί, τηρουμένων των αναλογιών, να βγάλει τέτοια "καμπάνα" καθαρά όπως ο fender κι ο engl του χιλιάρικου; Ο special 12/20; Απ την άλλη, χαζεύοντας στον thomann, με βάζει σε σκέψεις κι ο defender v15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.kustom.com/product_detail.aspx?TypeID=2&FamilyID=75&ProductID=240&Tab=0

 

Αυτός καλύπτει το κενό.. εκτός από το lifting που του έκαναν, δεν νομίζω να έχει αλλές διαφορές απ τον παλιό Defender.. τώρα γιατί ο Κουρμπής δεν τον φέρνει τι να σ πω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να πω και γω την φτωχη μου τη γνωμη o Kustom Defender υστερα απο καμια ωρα ενασχολησης μαζι του δεν μου ειπε τιποτα... Θα τον χαρακτηριζα αδιαφορο και χωρις χαρακτηρα και σε καμια περιπτωση τα καθαρα του δεν μου θυμισαν fender καθαρα.

 

Οσο κλισε και αν ακουστει αυτο που θα πω, fender καθαρα θα παρεις μονο απο fender ενισχυτη ή απο καποιο modelling ενισχυτη.

 

Υ.Γ. Καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν δεν υπάρχει σαν έννοια τόσο πολύ αυτό που λέμε "καθαρά Fender" γιατί υπήρχαν πολλές γενεές με εντελώς διαφορετικά ηχοχρώματα στα καθαρά (ή "καθαρά") τους. Στην συνείδηση του κοινού είναι περισσότερο καταγεγραμμένο το blackface-έστω και silverface σούπερ κρυστάλλινο καθαρό με ελαφρό mid scoop του Τwin Reverb. Επειτα, ο παλιός Defender δεν θα έλεγα πως το έχει ακριβώς, αλλά εξακολουθεί να είναι πολύ καλή και συμφέρουσα πρόταση με ωραία καθαρά που αναδεικνύουν πολλά βρωμοπέταλα. Τον νέο Defender δεν τον έχω δοκιμάσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Μέχρι πρότινος σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω όταν βρω κάνα φράγκο κάποιον απ' τους Fender Hot Rod (τον Blues Deluxe), αλλά

 

-τα 40W είναι πολλά και όταν άκουσα την μάλλον αληθή φήμη ότι το taper του volume του είναι "ότι να 'ναι" (μέγιστη ένταση στο 4!!!!) παράτησα την όλη ιδέα altogether...

-το ηχείο του είναι πολύ μέτριο (μάλιστα του Hot Rod Deluxe είναι χειρότερο...)

-οι "μαμά" λάμπες είναι κι αυτές μέτριες

-το βρώμικό του κανάλι είναι αδιόρθωτα cheesy

 

Το φως το αληθινό ήταν η ανακάλυψη του '65 Princeton Reverb. Εξηγούμαι:

 

-15W άρα πιό ήσυχος (μην περιμένεις και πολλά) ενώ μπορείς να σπάσεις τα καθαρά του χωρίς να σπάσεις τα τύμπανά σου, αν και η αστυνομία δεν θα νοιαστεί γι' αυτή τη λεπτομέρεια...

-αξιοπρεπές ηχειάκι (Jensen C10R αν δεν απαττόμαι, 10άρι, μπορείς να βάλεις και 12αρι)

-οι εργοστασιακές λάμπες είναι ίδια ιστορία με τον Hot Rod (μέτριες)

-μικρούλης κι ελαφρύς (12+ κιλά --> δηλαδή το 1/3 του Alchemist 2x12!!)

 

αλλά, είναι και "τσιμπημένος"...

 

Ο Bogner είναι φτηνός αλλά με το βάρος του δε θα τον έπαιρνα ποτέ, ειδικά εάν τίθεται θέμα πέρα-δώθε! Επίσης ποτέ δε μου κάθεται ηχητικά (υποκειμενικό)!

 

Πάντως για το σπάσιμο, γιατί να μην αγοράσεις ένα clean boost να λυθεί το ζήτημα? Αν το βάλεις μπροστά απ' τον ενισχυτή δεν θα σου δίνει μόνο ένταση και μπορείς (δεν σου μιλάω εκ πείρας...) να "σπάσεις" τα καθαρά χωρίς πολλή ένταση.

 

Και συγγνώμη για την ανάσταση του thread...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου