Προς το περιεχόμενο

Gibson Replica με 3300 δολλάρια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

http://www.ebay.com/itm/2005-Gibson-Les-Paul-Custom-Left-Handed-Electric-Guitar-Gold-Hardware-Nice-Lefty?item=190650324107&cmd=ViewItem&_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6869926560209698360

 

Ο τύπος ισχυρίζεται ότι η κιθάρα είναι αυθεντική και ζητάει 3300 δολλάρια...

 

Βέβαια προσωπικά δεν έχω δει Gibson Custom με ανοιχτόχρωμη καφετί (μπλιαχ) Rosewood ταστιέρα όπου τα τάστα εξέχουν πάνω από τα binding και το harware (ειδικά η tuneomatic) να δείχνει τόσο cheapικο. To χρώμα είναι επίσης περίεργο, αλλά OK δεν είμαι και σίγουρος ότι δεν υπάρχει σαν απόχρωση της Gibson...Πάντως τα κραγμένα στοιχεία όπως τα two piece μπράτσα (με το κολλημένο headstock) η εντελώς κλίση του headstock και το λογότυπο καθώς και τρίβιδο αντί για δίβιδο truss rod cover έχουν ήδη διορθωθεί από τους αντιγραφείς...Θα πρέπει να είμαστε 1000% σίγουροι μου φαίνεται πια για να κάνουμε μια αγορά Gibson εκτός νόμιμων αντιπροσώπων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως 3300 δεν θα εδινα για κιθαρα ουτε αν ειχε ενσωματωμενο ενισχυτη,πεταλια,kaos pad και...φουρνο μικροκυματων ;D.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως οφείλω να παραδεχτώ πως είναι γρήγοροι οι τύποι...(του ebay)

 

Όσον αφορά τα σχόλια για την τιμή πρέπει να το δούμε σχετικά...εμένα αν π.χ μου περίσσευαν τα δεκαχίλιαρα μπορεί να έδινα και κανένα στον κ. Gustavsson για να δώ τι παίζει με μια Bluesmaster έστω κι αν αυτό που μπορεί στην τελική να κέρδιζα να ήταν ένα 10% σε ποιότητα ή ήχο. Απ' την άλλη αν ήμουν πιτσιρικάς, άνεργος και δεν είχα ούτε ν' αλλάξω κάλτσες και τα 500 ευρώ που κάνει μια ξεπιφων θα μου φαίνονταν αστρονομικό ποσό...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οφείλω να παραδεχτώ πως είναι γρήγοροι οι τύποι...(του ebay)

 

Όσον αφορά τα σχόλια για την τιμή πρέπει να το δούμε σχετικά...εμένα αν π.χ μου περίσσευαν τα δεκαχίλιαρα μπορεί να έδινα και κανένα στον κ. Gustavsson για να δώ τι παίζει με μια Bluesmaster έστω κι αν αυτό που μπορεί στην τελική να κέρδιζα να ήταν ένα 10% σε ποιότητα ή ήχο.

 

Για την BLUESMASTER CUSTOM 59 αξιζει αντι για 3 μετριες κιθαρες να εχεις μονο αυτη!

Αρα συμφωνω μαζι σου απολυτα!!!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μήπως πρόλαβες να "σώσεις" καμιά φωτογραφία;

 

Όχι δυστυχώς. Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι αν μεγένθυνες πολύ τις φωτό θα έβλεπες ότι τα πλαστικά pickups rings είχαν κενά γύρω από τους μαγνήτες σαν τα φθηνότερα replacement parts που βρίσκει κανείς στην αγορά. Επίσης το diamond inlay στο headstock έδειχνε λίγο μικρότερο (αλλά όχι τόσο όσο σε άλλες ρέπλικες) απ' ότι στις κανονικές Custom που σταματάει σχεδόν πάνω από το Truss Rod Cover. Πάντως νομίζω ότι αν δεν ήταν για την rosewood ταστιέρα εκ πρώτης όψης δεν θα έδειχνε ύποπτη...

 

Το χειρότερο είναι ότι ο τύπος έλεγε ότι η κιθάρα είναι ελεγμένη ως γνήσια από το μαγαζί που αγοράστηκε (Guitar Center) και είχε ebay feedback 99,5%.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σιγα μην δωσεις 15 χιλιαρικα για ενα κοματι ξυλο.......

για ακομη μια φορα τα παραλες κυριε bob10lamia........

 

Πως μπορείς να κρίνεις τον άλλο αν τα παραλεέι ή όχι. Είπαμε, κάποιος μπορεί να έχει να διαθέσει δεκαχίλιαρα για το χόμπυ του κι άλλος να μην έχει να φάει...

 

Τί να πούν δηλαδή αυτοί που σήμερα δίνουν κοντα στα 800.000 για μια '59άρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου