Προς το περιεχόμενο

Bad flash σε Roland Juno D..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αποτυχημένη προσπάθεια αναβάθμισης από άλλο άτομο, ήρθε στα χέρια μου το συγκεκριμένο όργανο...

Δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη..

Το μόνο που κάνει είναι για ένα δευτερόλεπτο μετά το άνοιγμα να ανοίξουν 2-3 led και στη συνέχεια να ανάβουν όλα και να κολλάει εκεί χωρίς να  δείχνει τίποτα στην οθόνη...

Δεν μπαίνει ούτε σε update ούτε σε test ούτε στο check system mode...

Παρόλαυτα, μετρώντας ,παρατήρησα ότι όταν προσπαθώ να το βάλω σε update mode με τον συνδιασμό KEY MODE+ ENV/LFO που αναγράφεται στο service manual και τις οδηγίες του update,η flash του (εκεί όπου πιστεύω αποθηκεύεται το os) αντιδράει διαφορετικά και ανταποκρίνεται όταν πατάω το κουμπί 2 (να δείξει το CHECKSUM) και το κουμπί 1 (να κάνει update)..Στο κουμπί 2 ανταποκρίνεται όσες φορές και να το πατήσω (αφού επανέλθει στην κυματομορφή που είχε αρχικα μετά απο 3-4 δεύτερα από κάθε πάτημα όπως πιστεύω είναι το φυσιολογικό του)...

Δοκίμασα να πατήσω το 1 και να του στείλω το λειτουργικό με midi αλλά δεν φαίνεται να κάνει οτιδίποτε πάνω στη flash ούτε κατα τι διάρκεια που στέλνει ούτε μετά....

Οπότε αφού δεν είναι τελείως νεκρό το μηχάνημα (εσωτερικά,γιατί εξωτερικά νεκρό φαίνεται) υποθέτω ότι απλά πρέπει να ξαναφλασαριστεί με hardware (jtag λογικά αλλά δεν έχω ψάχει τι τύπου flash είναι για να πω με σιγουριά αφού μου λείπει το bin αρχείο και έτσι δεν μπορώ να κάνω οτιδήποτε..)...

Περιμένω τις απόψεις όσων γνωρίζουν και θέλουν/μπορούν να βοηθήσουν να σωθεί το οργανάκι..!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..!

Ευχαριστώ για την πληροφορία αν και το ήξερα ήδη αυτό αφού κάλεσα στην πάτρα να ρωτήσω πριν ποστάρω εδώ..!

Μου είπαν να εποικοινωνήσω μαζί σας μήπως μπορείτε να μου το δώσετε ή να με βοηθήσετε εσείς αλλά δεν το θεώρησα σωστό να ζητήσω κάτι τέτοιο και δεν το έκανα...

Λογικά κάποιος ακόμα θα έχει αυτό το αρχειάκι ή θα το έχει τραβήξει από την μνήμη ενός λειτουργικό και ίσως να μπορεί να βοηθήσει (είτε να το δώσει είτε να μου το περάσει μια στο όργανο γρήγορα (μιας και είναι ήδη λυμένο και ήταν έτσι απόταν το αγόρασα σαν χαλασμένο.)...

Αν δεν βρεθεί κανένας να βοηθήσει θα μείνει έτσι ή θα πάει για ανακύκλωση υλίκών να φτιάξω τίποτα άλλο...

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μου είπαν να εποικοινωνήσω μαζί σας μήπως μπορείτε να μου το δώσετε ή να με βοηθήσετε εσείς αλλά δεν το θεώρησα σωστό να ζητήσω κάτι τέτοιο και δεν το έκανα...

Μάλιστα.

 

Λογικά κάποιος ακόμα θα έχει αυτό το αρχειάκι ή θα το έχει τραβήξει από την μνήμη ενός λειτουργικό και ίσως να μπορεί να βοηθήσει (είτε να το δώσει είτε να μου το περάσει μια στο όργανο γρήγορα (μιας και είναι ήδη λυμένο και ήταν έτσι απόταν το αγόρασα σαν χαλασμένο.)...

Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά, για ποιό αρχειάκι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To .bin dump της flash...

Αυτό που ζητάς δεν κυκλοφορεί, μόνο στο service, εάν όντως το πρόβλημα είναι εκεί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω ότι δεν κυκλοφορεί κανονικά αλλά πολλά δεν κυκλοφορούν κανονικά αλλά υπάρχουν όπως και τα service manual...

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις να σιγουρευτώ ότι είναι αυτό?Είμαι σχεδών σίγουρος αλλά όχι 100%...

Ευχαριστώ πολύ..!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στον τελικό χρήστη, αυτό που παρέχει ο κατασκευαστής είναι και τα link που αφορούν αναβαθμίσεις για το μηχάνημά του. Αφού διαβάσεις πολύ προσεκτικά το E.U.L.A., μπορείς να κατεβάσεις την αναβάθμιση και να την φορτώσεις με δική σου ευθύνη όπως αναφέρει. Διαφορετικά, μπορείς να απευθυνθείς στα επίσημα τεχνικά τμήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω αυτά...

Δεν ήρθα στο φόρουμ να διαβάσω τι λέει για την αναβάθμιση η ρολαντ μιας και πρώτον τα ξέρω και επίσης δεν χάλασε στα χέρια μου το μηχάνημα...

Ήρθα εδώ καλοπροαίρετα να ζητήσω βοήθεια από όποιον μπορεί να με βοηθήσει με οποιοδήποτε τρόπο και να προσπαθήσω να λύσω το πρόβλημά μου..!

Αυτή τη στιγμή αν και γνωρίζω ότι είστε (πρώην αν δεν κάνω λάθος) τεχνικός της εταιρίας αυτής στην αθήνα,δεν ζητάω βοήθεια ειδικά από εσάς ως τεχνικός(γιαυτό άλλωστε και δεν κάλεσα στο γραφείο σας να ζητήσω βοήθεια)..

Άν μπορείτε να με βοηθήσετε με οποιοδήποτε τρόπο άσχετα από την ειδικότητά σας και την δουλειά σας στην ρολαντ με μεγάλη ευχαρίστηση θα το δεχτώ και είμαι διατεθιμένος να δώσω και κάποια χρήματα που μπορώ να διαθέσω (δυστυχώς λίγα)...

Αν είχα αρκετά θα απευθυνόμουν κατευθείαν είτε σε εσάς είτε θα πεταγόμουν μια βόλτα από Ναύπακτο που βρίσκομαι κάποιες μέρες κάθε εβδομάδα στην πάτρα να πάω στο σερβις του στόλλα..!

Αν θέλετε να με βοηθήσετε/καθοδηγίσετε στο πως μπορώ να λύσω το πρόβλημά που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή θα το εκτιμούσα πολύ...Ξέρω ότι μπορείτε και έχετε τις γνώσεις αλλά λογικό μου φαίνεται ένας επαγγελματίας σαν εσάς να μην θέλει να κάνει κάτι τέτοιο δωρεάν ή με μικρό κέρδος μιας και από αυτό ζει...

Κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικών (αναλογικών και ψηφιακών) καθώς και τα απαραίτητα εργαλεία τα έχω οπότε δεν θα είναι δύσκολο να βρεθεί μια λύση (έστω και αν δεν πάρω ποτέ στα χέρια μου το αρχείο που ψάχνω, κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθώς το μόνο που θέλω είναι να λειτουργίσει το οργανάκι για να μην πάει χαμένο)...

Όπως και να έχει , ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε..!

 

 

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο Μ. Χναράκης σαν μέλος του φόρουμ σου εξήγησε όσο γίνεται τι απαιτείται και τι προτείνει η μαμά εταιρεία για να διορθωθεί το όργανο σου.

 

Είναι δική σου επιλογή (σεβαστή) να μην το πας στο επίσημο σέρβις όπως θα έπρεπε. Σπάστο, πέταξε το (μη το πουλήσεις) ή φτιάξτο αν μπορείς. Καλό έιναι να θυμάσαι πως τα εργαλεία δεν κάνουν τον ειδικό ή τα ράσα τον παπά, όσο και να υποστηρίζουμε το DIY εδώ μέσα.

 

Είναι όμως παράλογο, αντιδεοντολογικό και άδικο αυτό που του ζητάς και δεν θα του επιτρέψω να απαντήσει.

 

Πιστεύω πως πιό σοβαρή κι επίσημη απάντηση δεν θα πάρεις απο πουθενά αλλού.

 

Καλή τύχη.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου