Προς το περιεχόμενο

amps/cabinets simulations σε πεταλι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως δεν το εχω καταλαβει καλα? Μπροστα δεν μπαινουν? Σε τι διαφερουν απο πχ το guv'nor (εκτος του voicing)? Εχουν προενισχυση?

 

O blue ήταν σαφέστατος  ;)

 

Το sansamp/character θα το συνδέσεις στο loop-return του ενισχυτή σου (αν διαθέτει), παρακάμπτοντας την προενίσχυσή του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αααα οκ δεν το καταλαβα. Γι αυτο μου ανεφερε και το ls-2.... Εχεις δικιο.... Θα τσεκαρω το gt2 και θα δω. Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα AMT πάντως ειναι κανονικές προενισχυσεις, μπορεις να τα κουμπωσεις κατευθειαν στο effect return του ενισχυτη σου.

 

απο εκει και πέρα ομως παιζει ρόλο τι είδους τελικό έχεις. Αν πάρεις το AMT "fender" και το κουμπώνεις σε τελικό με el84 τότε πάλι δε θα πάρεις το "θεωρητικά σωστο" αποτέλεσμα.

 

αναρωτιέμαι αν βγαίνει κάποια πεταλιέρα σχετικά μικρή σε μέγεθος που να δουλευει με 4 καλώδια. Η rp1000 εχει τούμπανες δυνατότητες για συνδεσμολογία, ακόμα και τα πετάλια σου βαζεις πάνω της, αλλά ειναι πολύ μεγάλη σε μέγεθος.

 

ψάξε μήπως υπάρχει καμια μικρότερη που θα κοστιζει και λιγοτερο και θα πιανει κ λιγοτερο χώρο

 

εγώ νομίζω οτι με πεταλια-προενισχυσεις θα μπλεξεις, χωρια που αν θες άλλο χαρακτήρα πρεπει να πάρεις άλλο πετάλι, τουλάχιστον αν πας σε AMT

 

τσέκαρε και το MSD telegun, που είναι κάτι σαν sansamp

 

εχω κατι ντεμο στο καναλι μου

 

http://www.youtube.com/user/irakliszs/videos

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα οκ δεν το καταλαβα. Γι αυτο μου ανεφερε και το ls-2.... Εχεις δικιο.... Θα τσεκαρω το gt2 και θα δω. Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

 

 

ακριβώς ;)

 

Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την αγορά του Character Blonde για ηχογραφήσεις : το συνδέω απευθείας στην κάρτα ήχου και παίρνω "ηχο ενισχυτή". Αντίθετα μπροστά από τον Fender ενισχυτή μου τζάμπα καίει και η λάμπα και η αναλογικίλα.

 

Το GT2 όμως είναι διαφορετική περίπτωση, καθώς έχει χρησιμοποιηθεί από πολύ κόσμο ως πετάλι drive και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Μάλιστα θα το δεις σε πολλά pedalboards ανάμεσα στα drives και σε άλλα τελευταίο στην αλυσίδα.

 

Η τυπική διαφορά (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι οτι το Blonde το παίρνεις για τα καθαρά του, ενώ το GT2 (ή το αντίστοιχο Character που προσομοιώνει Orange ή Marshall) για τα βρώμικα. Έτσι, δεν έχει νόημα να βάλεις έναν καθαρό ενισχυτή (προσομοίωση) μπροστά από έναν άλλο καθαρό (πραγματικό) ενισχυτή, ενώ είναι πολύ καλή ιδέα να βάλεις την προσομοίωση ενός βρώμικου ενισχυτή (με απενεργοποιημένη την καμπίνα όμως) μπροστά από έναν πραγματικό ενισχυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blue, να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό?

 

Το sansamp gt2 ως έχει, δουλεύει καλά μπροστά από ενισχυτή?

Με προβληματίζει λίγο η προσομοίωση καμπίνας μπροστά από ενισχυτή και κανονική καμπίνα.

 

Το σπρώχνει ένα φιλαράκι σε καλή τιμή, και επειδή ψάχνω για πετάλι drive θέλω να το δοκιμάσω.

Αναφέρεις ότι το χρησιμοποιούν πολλοί σαν πετάλι drive μαζί με άλλα (και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω δει Pedalboards με το gt2 μέσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η rp1000 ειναι τεραστια και αυτο με χαλαει. Δυστυχως δεν μπορω να βρω καμια μα καμια πεταλιερα που να μην ειναι τεραστια και να δουλευει με 4c. Γι αυτο ακριβως τον λογο σκεφτηκα να γραψω στο φορουμ μηπως μου ξεφυγε κατι. Ειχα την rp500 αλλα λογω της λοξας μου (οπως μεγαλωσει κανεις...) για αναλογικα πεταλια, την πουλησα. Βεβαια δεν δουλευει με 4c αλλα οσο την κρατησα ημουν ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.

 

Να ρωτησω κατι ακομα. Ας πουμε οτι παιρνω το gt2 η καποιο character (βασικα ψαχνομαι κυριως για καθαρα fender και bluesy vox) και το βαζω πανω στην λουπα. Τα modulation effects θα μπουν μετα η πριν? Η λουπα ειναι σειριακη και οχι παραλληλη και δεν εχει επιλογη να αλλαζει.

 

υγ: να σημειωσω για την οικονομια και την ουσια της συζητησης οτι ο marshall μου εχει 2xECC83 στην προενισχυση και 1xEL84 στην τελικη ενισχυση

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SlapGas

 

δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει εκτενώς, αλλά το εχω δει να έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε Pedalboards φιλων (είτε ως drive είτε ως προενισχυτής).

 

Επειδή το θέμα με είχε απασχολήσει, είχα βρει οτι υπάρχει mod που τελικά επιλέγεις αν η καμπίνα θα είναι ενεργοποιημένη σε αυτά τα πετάλια. Σημείωσε δε, οτι πολλά από τα τελευταία character βγαίνουν με αυτή την επιλογή by default.

 

Στη θέση σου θα το έπαιρνα (αν η τιμή είναι καλή) και αν για κάποιο λόγο έβρισκα οτι οι ενεργοποιημένες καμπίνες του είναι ενοχλητικές (που δε νομίζω, το πετάλι ήταν κλασικό προτού αρχίσουμε να μαθαίνουμε θεωρία ;D) θα ζήταγα από κάποιον εγχώριο Moντίφικα να το σκαλίσει :)

 

Να ρωτησω κατι ακομα. Ας πουμε οτι παιρνω το gt2 η καποιο character (βασικα ψαχνομαι κυριως για καθαρα fender και bluesy vox) και το βαζω πανω στην λουπα. Τα modulation effects θα μπουν μετα η πριν?

 

βλέπεις το θέμα πιο πολύπλοκο από οτι είναι. Μη σκέφτεσαι οτι έχεις μια προσομοίωση πάνω σε έναν τελικό, αλλά οτι έχεις έναν ενισχυτή και απλοποιείται το πράμα. Αν θα έχεις τον "ενισχυτή" για τα καθαρά του, τότε θα έχεις τα modulation μπροστά του, ενώ αν τον έχεις με τέρμα παραμόρφωση τότε καλό θα ήταν να τα βάλεις μετά από αυτόν (αν γίνεται).

 

edit : βασικά το πρόβλημα μπροστά από τον βρώμικο ενισχυτή είναι τα delay και όχι απαραίτητα τα modulation -> πολλοί χρησιμοποιούν modulation πρίν από drives, ενώ τα delay σπάνια ακούγονται "καλά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) :) :)

χαχα....

Μολις το ειπες ετσι αμεσως ξεκαθαρισε στο μυαλο μου!!!

Να πω και ενα τελευταιο σεναριο...

Τωρα τα εχω ως εξης:

guitar > wah, comp, guv'nor, rat, ts, mt-2 > marhsall

και στην λουπα tc scf, phaser, delay

Αν βαλω το gt2 πανω στην λουπα ας πουμε πριν τα modulation effects, οταν ΔΕΝ ειναι active το gt2 θα παιζω οπως ειναι τωρα. Αν ειναιι active τοτε τα μπροστα πεταλια θα παιζουν? Λογικα ναι αφου (ας το κανω αλλη μια φορα περιπλοκο) θα ειναι πριν την προενισχυση του gt-2,ε?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω και μια πιο εξεζητημένη (αλλά κορυφαία) λύση στον τομέα του cab simulation:

 

http://www.two-notes.com/en/hardware/torpedo-cab/

 

Μέχρι πρότεινος κυκλοροφορούσε μόνο σε μορφή rack, τώρα πλέον και πετάλι.

 

Παρεμπιπτόντως, το "cab simulator" είναι κάπως παραπλανητικό, μιας και εξομοιώνει και το loading του τελικού ενισχυτή. Αν λοιπόν το ηχόχρωμα της προενίσχυσης είναι δεδομένο από άλλο πετάλι, αυτό παρέχει το υπόλοιπο της αλυσίδας για το τελικό αποτέλεσμα.

 

Μια παρατήρηση: αναφέρθηκε ότι είναι "λάθος" να μπουν οι καμπίνες πριν τα delay/reberbs. Μια χαρά σωστό είναι. Είναι ακριβώς ο τρόπος που δουλεύει το πράγμα και στο στούντιο αλλά και στον "πραγματικό" κόσμο (ακούμε την αντήχιση των ηχείων).  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται παρα πολυ ωραιο!!!! Εχει να πεσει μελετη-youtube το βραδυ..... Οχι τιποτα αλλο αλλα εχει και τσουλου...  :)

Κατι τετοιο για amps δεν υπαρχει???? Νομιζω οτι θα ηταν ταμαμ!

 

Τωρα προσεξα αυτο που ειπες για το "cab simulator". Μπορεις να το εξηγησεις λιγο παραπανω πως μπορει να εξομοιωσει τον τελικο δεδομενου οτι η καμπινα δεν οριζει σε μεγαλυτερο ποσοστο το ηχοχρωμα αλλα ο τελικος. Και παλι αν κανω λαθος, διορθωστε με.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου