Προς το περιεχόμενο

Line 6 HD 500 ή μήπως τίποτα άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

 

 

Λοιπόν όπως λέει ο τίτλος σκέφτομαι την αγορά μιας Line 6 HD500 για τους παρακάτω λόγους:

 

Α)Ηχογράφηση κατευθείαν στον υπολογιστή.

Β)Χρήση σε Live ώστε να κουβαλάω μόνο μία-δύο κιθάρες, την πεταλιέρα και τα καλώδια μου για καρφί παίξιμο στην κονσόλα. Λόγω προβλήματος στη μέση η κεφαλή καμπίνα που έχω μάλλον από δω και πέρα θα μένει σπιτάκι.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα παρακάτω:

 

Α)Είμαι (καλό)μαθημένος στη λάμπα 10 χρόνια τώρα (Marshall JCM 2000 Dual Super Lead head)

Είναι καλή λύση μια ψηφιακή πεταλιέρα ή θα ξενερώσω; Πληροφοριακά αναφέρω από το youtube έχω δει βιντεάκια που ο ήχος της με εξέπληξε ευχάριστα.

 

Β)Είναι εύχρηστη; Τα πολλά κουμπάκια με φοβίζουν λίγο.

 

Γ)Υπάρχει καμία άλλη πρόταση; Δεν ξέρω από πεταλιέρες κτλ γιατί μέχρι τώρα έπαιζα

με λάμπα και φούλ αναλογικό ήχο, οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

 

Σε περίπτωση που βοηθάει τα Live είναι κλασσική φάση ελληνικό ξένο ποπ/ροκ.

Παικτικά πάω μέχρι χαρντ ροκ και παλιού τύπου 80ς μέταλ.

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας.

 

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα Arael,

Εαν δεν εχεις ασχοληθει καθολου με ψηφιακες πεταλιερες θα σου φανει σαν ν ανεβαινεις το Εβερεστ με βατραχοπεδιλα!!! ;D

Την συγκεκριμενη πεταλιερα την εχω περιπου δυο εβδομαδες κ εχω ασχοληθει αρκετα!

Υπαρχει το site της line 6 οπου υπαρχουν ετοιμοι ηχοι(presets) για να παιξεις! Η ποιοτητα της ειναι οτι καλυτερο (εκφερω προσωπικη αποψη!!) υπαρχει σε πεταλιερα αυτη τη στιγμη!

Αν εχεις χρονο λοιπον να ασχοληθεις με καινουργια παιχνιδια αξιζει!!

Α απο τα χερια μου εχουν περασει σχεδον ολες RP1000,gt-10 κτλ.... με ολες μπορεις να βγαλεις ηχο αν αφιερωσεις αρκετο χρονο....

 

Καλη επιτυχια σε οτι κ να αποφασησεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ted για να καταλάβεις το πιο πολύπλοκο μηχάνημα που έχω χειριστεί πέρα του ενισχυτή μου είναι μια Carl Μartin Quattro που έχω από το 2005. :P :P

 

Ξέρω ότι θα φάω τρελό μανίκι τον πρώτο καιρό.

 

Το θέμα είναι στα Live καρφί σε κονσόλα και σε recording στον υπολογιστή που θα είναι ο ουσιαστικότερος λόγος αγοράς αξίζει;

 

Κάνει και 500 ευρώ η άτιμη. Δεν είναι και φθηνή...

 

Λες το HD 500 να είναι από την τιμή της; :P :P

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Arael φυσικά και αξίζει, οι λόγοι που την θες είναι και οι κύριοι λόγοι αγοράς της από πολλούς, όπως κι από εμένα (έχω το Pod X3 Live).

 

Επίσης τσέκαρε τα παρακάτω links

 

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=27611

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=77598

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=75498

 

Eπίσης καλές περιπτώσεις είναι οι εξής:

 

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=27673

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=71409

 

(δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι στα Live καρφί σε κονσόλα

 

Δυστυχώς δεν πρόκειται να είναι τόσο απλά τα πράγματα, ανεξαρτήτως τι θα επιλέξεις.

 

Κατά γενική ομολογία τα καλύτερα σημερινά modelers δεν πρόκειται να σε ξενερώσουν από την άποψη του ήχου που θα φτιάξεις και θα ακούς (και θα ακούει και το κοινό σου) αλλά από την άποψη της αίσθησης του "ενισχυτή στο χώρο" ("amp in the room") μάλλον θα σε ξενίσουν αρκετά.

 

Γι'αυτό το λόγο έχε πάντοτε στο μυαλό σου την ιδέα ότι ίσως θα χρησιμοποιείς "κάποιον" ενισχυτή on stage και δεν θα αρκείσαι στα monitor. Αυτός μπορεί να είναι ένας μικρός ενισχυτής που τυχαίνει να βρίσκεται στο μαγαζί.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιέρα έχει μια χαρά εξόδους και πολλές μάλιστα, έχεις ένα κάρο επιλογές. Μπορεί να στέλνεις κατευθείαν στην κονσόλα για να βγαίνει ο ήχος στα PA, να στέλνεις στο monitor μπροστά σου και να στέλνεις και στον ενισχυτή ώστε να έχεις και το feeling που αναφέρει ο TGL. Έχει μπόλικες εξόδους, 2 unbalanced trs, 2 balanced xlr, phones trs κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεταλιέρα έχει μια χαρά εξόδους και πολλές μάλιστα, έχεις ένα κάρο επιλογές. Μπορεί να στέλνεις κατευθείαν στην κονσόλα για να βγαίνει ο ήχος στα PA, να στέλνεις στο monitor μπροστά σου και να στέλνεις και στον ενισχυτή ώστε να έχεις και το feeling που αναφέρει ο TGL. Έχει μπόλικες εξόδους, 2 unbalanced trs, 2 balanced xlr, phones trs κλπ.

 

Αυτό είναι ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα των modeling λύσεων: ότι μπορείς να στήσεις ένα signal path με πολύ εύκολο και γρήγορο τρόπο και, μερικές φορές, να κάνεις συνδιασμούς που θα ήταν πρακτικά αδύνατοι σε ένα "παραδοσιακό" σύστημα (ή εξωφρενικά ακριβοί).

 

Απλώς θα πρέπει να θυμόμαστε πάντοτε ότι αυτό που ακούμε από το modeler είναι το "τελικό προϊόν", δηλαδή ότι θα ακούγαμε σε μια ηχογράφηση. Φυσικά μπορεί κάποιος να βγάλει από την εξίσωση καμπίνες, μικρόφωνα, κλπ, αλλά τότε δεν χρησιμοποιεί το εργαλείο στο 100%. Πάντοτε όσοι πηγαίνουν σε τέτοιες λύσεις από ένα, ας πούμε, αναλογικό σύστημα, έχουν δύο "παράπονα": την αίσθηση των δυναμικών στο χέρι και την αίσθηση του "αέρα" στο χώρο. Το πρώτο κατά την άποψή μου έχει πρακτικά λυθεί (εκτός αν εμπλέκονται ψυχολογικοί λόγοι, που δεν μπορώ να κάνω κάτι) από τα κορυφαία modelers. Το δεύτερο είναι ζήτημα πειραματισμού, γούστου, συνθηκών, κλπ, αλλά υπάρχουν λύσεις, και πιο ακριβές και πιο οικονομικές και απλές.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν με επεισε η HD500 στο μηνα εφυγε..  ;D

δεν λεμε οτι δεν ειναι καλο το μηχανημα οκ τα γουστα διαφερουν..

 

αλλα αν εισαι μαθημενος στα πεταλακια και στις λαμπες καταλαβαινεις οτι δεν παει πολυ μακρια το πραγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και παρατηρήσεις σας παιδιά.

;) ;) ;)

 

εμενα δεν με επεισε η HD500 στο μηνα εφυγε..  ;D

δεν λεμε οτι δεν ειναι καλο το μηχανημα οκ τα γουστα διαφερουν..

 

αλλα αν εισαι μαθημενος στα πεταλακια και στις λαμπες καταλαβαινεις οτι δεν παει πολυ μακρια το πραγμα..

 

Επειδή και γω το νιώθω ότι μάλλον το θέμα είναι πώς θα μου κάτσει σε χέρι/αυτί και πάντα υπάρχει-έστω και θεωρητικά-η πιθανότητα να ξενερώσω μάλλον θα πάω σε μεταχειρισμένο ώστε να χάσω όσο γίνεται λιγότερα χρήματα αν δεν μου κάτσει.

 

Να στε καλά  8)

 

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου