Προς το περιεχόμενο

Line 6 HD 500 ή μήπως τίποτα άλλο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Για ηχογράφηση το εργαλείο είναι ό,τι πρέπει.

 

  Για χρήση σε συνδιασμό με έναν ενισχυτή (είτε καρφί, είτε στο fx loop κ.τ.λ.) είναι επίσης ό,τι πρέπει.

 

  Τώρα για live μόνο με πεταλιέρα, όσες φορές έτυχε να παίξω με την δικιά μου κατευθείαν σε DI, το αποτέλεσμα ήταν εντελώς ξενέρωτο.  :-\

 

  Ή καλύτερα, όχι το αποτέλεσμα, αλλά η αισθηση όπως αναφέρει σωστά ο Genius Loci. Εγώ προσωπικά όμως δεν ενδιαφέρομαι για το αν μπορεί να ξεχωρίσει το κοινό το modeling από το original, αλλά να ευχαριστηθώ εγώ το live την ώρα που παίζω.

 

  Καταλαβαίνεις επίσης ότι το να βγάλεις καλό ήχο σε αυτή την περίπτωση δεν θα εξαρτάται πια από σένα αλλά από τον εξοπλισμό του εκάστοτε μαγαζιού (τί κονσόλες, ηχεία, μόνιτορ έχει κ.τ.λ.). Όχι ότι με τον δικό σου ενισχυτή θα ήσουν τελείως ανεξάρτητος, αλλά τουλάχιστον δεν θα χρειάζεσαι π.χ. μόνιτορ στη σκηνή (σε μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων της ελληνικής μουσικής σκηνής) και, ακόμα και αν ο ενισχυτής σου βγαίνει με μικρόφωνο προς τα έξω, όσο να'ναι θα ''γεμίζει'' και ο ίδιος ο ενισχυτής τον ήχο μες το μαγαζί (όπως για παράδειγμα τα αναλογικά τύμπανα, που παρότι έχουν μικρόφωνα, ακούγονται και τα φυσικά όπου και αν βρίσκεσαι και γεμίζουν ωραία τον ήχο).

 

Προσωπική άποψη τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Τώρα για live μόνο με πεταλιέρα, όσες φορές έτυχε να παίξω με την δικιά μου κατευθείαν σε DI, το αποτέλεσμα ήταν εντελώς ξενέρωτο.  :-\

 

Αν και ξέρω ότι δεν το εννοείς έτσι, είναι κάπως παρεξηγήσιμο όπως το γράφεις.  ;)

 

Αυτό που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει (και όλους μας) είναι να ακούει το κοινό σωστά την κιθάρα μέσα στη μίξη της μπάντας. Ωστόσο η αίσθηση είναι που θα σε κάνει να παίζεις καλύτερα.  ;) Μεταξύ μας δεν υπάρχει μία και σίγουρη λύση. Γιατί απλά το πρόβλημα... δεν υφίσταται. Τι εννοώ:

 

Το modeler θα δώσει (σε "full rig mode" ας πούμε) ολόκληρη την αλυσίδα, μέχρι και την αίσθηση του χώρου ηχογράφησης. Είναι αυτό ακριβώς που ακούει ένας κιθαρίστας στο στούντιο, όταν παίζει στο control room, ακούει από ακουστικά ή monitors και οι ενισχυτές/καμπίνες/μικρόφωνα είναι σε άλλο χώρο!

 

Αδυνατώ να αντιληφθώ γιατί είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβει κάποιος αυτό, κι'όμως είναι πολλοί που δεν εννοούν να το καταλάβουν σαν αρχή. Αντιθέτως το προβάλουν ως αδυναμία των modelers. Σαν να λέμε, ο γάιδαρος είναι χάλια ζώο σχεδιαστικά, μιας και δεν μπορεί να πετάξει.  ::)

 

Τώρα, αν θέλεις την "αίσθηση στο χώρο" η μόνη λύση είναι να παρακάμψεις τις καμπίνες και τα μικρόφωνα και να αρκεστείς σε έναν τελικό και μια καμπίνα "του γούστου σου" (δεν απευθύνομαι σε σένα Lord, γενικά μιλάω!). Ασφαλώς, με ένα ψωμωμένο active stage monitor και τη σωστή επιλογή σε ρυθμίσεις καμπινών/mics, μπορεί να έρθει το ίδιο αποτέλεσμα. Όμως η εμπειρία δείχνει ότι τέτοια monitors είναι πρακτικά μόνο αυτά που κοστίζουν 1000+ ευρώ και έχουν βάρος/μέγεθος μεγαλύτερο απ'αυτό ενός τυπικού combo.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ξέρω ότι δεν το εννοείς έτσι, είναι κάπως παρεξηγήσιμο όπως το γράφεις.  ;)

 

Έχεις δίκιο, γι'αυτό γράφω από κάτω ''ή καλύτερα, όχι το αποτέλεσμα, αλλά η αίσθηση''.  :)

 

Πριν μια βδομάδα π.χ. έτυχε να παίξω κάτι σαν support σε φιλανθρωπική εκδήλωση και επειδή δεν είχαν ενισχυτή στο χώρο και δεν είχα όρεξη να κουβαλάω εγώ έναν για μισή ώρα, βγήκα με την πεταλιέρα μου, με την οποία έπαιξε και ένας φίλος και δεν ακούγοταν καθόλου άσχημα η αλήθεια είναι (όταν ήσουν από κάτω), αλλά όταν ήρθε η σειρά μου να ανεβώ πάνω, ανυπομονούσα να τελειώσω...καθώς δεν μου άρεσε καθόλου η αίσθηση. ;D  Και δεν νομίζω να μιλάμε για μηχανήματα της πλάκας, αφού μιλάμε για καταξιωμένο κέντρο και μετέπειτα συμμετείχαν κάτι Ιμβριο-αναστασιαδο-αδαμαντόπολοι στη φάση...άρα δεν νομίζω ο εξοπλισμός αυτός να είναι και πολύ χειρότερος από αυτόν που τυχόν θα συναντήσει ο Arael σε ενδεχόμενο live του. Επομένως υποθέτω ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματος, σαν αίσθηση δεν θα του αρέσει.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι με τις λίγες γνώσεις που έχω επί του θέματος τα έκανα ΟΛΑ σωστά, αλλά ούτε σημαίνει ότι θα τα κάνει σωστά ο Arael που δεν έχει καθόλου εμπειρία στο θέμα.

 

Επομένως (μιας και συμφωνώ με όλο το υπόλοιπο ποστ σου) νομίζω πως καλό είναι όσοι έχουν μεγάλη εμπειρία από modeling να κατευθεύνουν τον OP, ο οποίος δεν θέλει να κουβαλάει πολλά πράγματα μαζί, πώς μπορεί να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά την αίσθηση, μιας και δεν είναι μαθημένος (τελικός ενισχυτής? προτεινόμενες ρυθμίσεις?). Είναι παρήγορο να ξέρεις ότι το μηχάνημα σου μπορεί να βγάλει θεωρητικά αυτή την αίσθηση, αλλά το θέμα είναι με πόσα ευρώ και πόσα κιλά (στην περίπτωσή μας) παραπάνω μπορείς να το καταφέρεις αυτό. Επειδή εδώ η γνώση μου σε αύτό τον τομέα είναι λίγη, το αφήνω στους ειδικούς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α)Ηχογράφηση κατευθείαν στον υπολογιστή

 

Β)Χρήση σε Live ώστε να κουβαλάω μόνο μία-δύο κιθάρες, την πεταλιέρα και τα καλώδια μου για καρφί παίξιμο στην κονσόλα.

 

Τα ερωτήματα μου είναι τα παρακάτω:

 

Α)Είμαι (καλό)μαθημένος στη λάμπα 10 χρόνια τώρα (Marshall JCM 2000 Dual Super Lead head)

 

 

Γ)Υπάρχει καμία άλλη πρόταση; Δεν ξέρω από πεταλιέρες κτλ γιατί μέχρι τώρα έπαιζα

με λάμπα και φούλ αναλογικό ήχο, οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

 

 

 

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/psa1_1.html

 

Δεν ειναι πεταλιερα, αλλα πιστευω οτι μαλλον σ'αυτο θα βρεις οσα ζητας.

 

Αξιζει να το ακουσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/psa1_1.html

 

Δεν ειναι πεταλιερα, αλλα πιστευω οτι μαλλον σ'αυτο θα βρεις οσα ζητας.

 

Αξιζει να το ακουσεις.

 

 

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά αρκετά πάνω από τις οικονομικές μου δυνατότητες  :( :(

 

 

Αν μενεις θεσσαλονικη την εχω εγω κ μπορω αν θες να βρεθουμε κ να την ακουσεις  για να δεις πανω κατω τι ειναι  ;)

 

Μακάρι φίλε μου αλλά μένω Κάλυμνο και πέφτω λίίίίγο μακρυά. Ευχαριστώ πολύ όμως για την πρόταση  ;)

 

 

 

Τώρα σχετικά περί αισθήσεως απ'ό,τι κατάλαβα το "πρόβλημα" βρίσκεται στο πώς νιώθεις τις νότες στα χέρια σου.

 

Εμένα το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το σκάσιμο της καμπίνας από πίσω καθώς παίζω.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά αρκετά πάνω από τις οικονομικές μου δυνατότητες  :( :(

 

 

Με λιγη τυχη,αν το βρεις μεταχειρισμενο, η τιμη του παιζει απο 350-450 ευρω η τελευταια

 

εκδοση (1.1),ενω η προηγουμενη (1.0) 250-300 ευρω.

 

Το δυσκολο ειναι  α/να βρεις καποιον που το πουλαει,  β/ να το ακουσεις, επειδη εισαι

 

Καλυμνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγη τυχη,αν το βρεις μεταχειρισμενο, η τιμη του παιζει απο 350-450 ευρω η τελευταια

 

εκδοση (1.1),ενω η προηγουμενη (1.0) 250-300 ευρω.

 

Το δυσκολο ειναι  α/να βρεις καποιον που το πουλαει,  β/ να το ακουσεις, επειδη εισαι

 

Καλυμνο.

Οταν λες η εκδοση 1.1 κ η εκδοση 1.0 τι εννοεις? δεν σε πιανω...

Για το firmware μιλας? γιατι απ οσο ξερω ολα τα pod hd 500 απ οταν βγηκε ιδια ειναι...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες η εκδοση 1.1 κ η εκδοση 1.0 τι εννοεις? δεν σε πιανω...

Για το firmware μιλας? γιατι απ οσο ξερω ολα τα pod hd 500 απ οταν βγηκε ιδια ειναι...  :-\

 

 

Αναφερομαι στο TECH 21 PSA

 

version 1

http://www.tech21nyc.com/archive/psa1.html

 

version 1.1

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/psa1_1.html

 

και οχι στο POD :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σχετικά περί αισθήσεως απ'ό,τι κατάλαβα το "πρόβλημα" βρίσκεται στο πώς νιώθεις τις νότες στα χέρια σου.

 

Εμένα το μόνο που ίσως μου λείψει είναι το σκάσιμο της καμπίνας από πίσω καθώς παίζω.

 

Είναι και τα δύο.

 

Το πρώτο, ανταπόκριση δηλαδή όπως σε ενισχυτή, σε ό,τι αφορά δυναμικές, volume, κλπ, καλύπτεται μια χαρά από τα καλύτερα modelers. Δεν μπορώ να απαντήσω για το HD (το HD300 που δοκίμασα, ήταν καλό σ'αυτό τον τομέα, αλλά όχι ό,τι θα ήθελα),γιατί δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο firmware. Τα 11 Rack και Axe-Fx σίγουρα το καλύπτουν. Το Kemper, απ'ό,τι λέει και ο φίλτατος Γρηγόρης (grorig) σε άλλο θέμα, επίσης.

 

Το δεύτερο (τον "αέρα"), είπαμε, πιθανώς με ένα εξαιρετικό monitor να το έχεις, σίγουρα όμως μπορείς να πάρεις και με έναν μικρό ενισχυτή και κιθαρο-καμπίνα πολύ πιο οικονομικά. Στο κάτω κάτω, αν βγαίνεις μέσω PA, αυτό θα αφορά εσένα και μόνο, από άποψης αίσθησης. Ο κόσμος θα ακούει ό,τι πρέπει.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου