Προς το περιεχόμενο

Αγορα ακουστικων για Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες αγαπητοι νοιζαδες  :)

Ψαχνω να αγορασω ενα ζευγαρι ακουστικα κυριως για μιξεις αλλα και για tracking οργανων που το headphone bleed δεν επηρεαζει (πχ κιθαρες). Το budget μου ειναι max 90 - 95€. Απ' οτι εχω διαβασει/ρωτησει, καλυτερα για τετοια δουλεια ειναι τα ανοιχτου/ημιανοιχτου τυπου. Απο οσα εχω κοιταξει στο thomann νομιζω πως εχω καταληξει σε AKG, ειτε 121 ειτε 240

 

http://www.thomann.de/gr/akg_k121_studio.htm

http://www.thomann.de/gr/akg_k_240_studio_kopfhoerer.htm

 

Τα εχει δοκιμασει κανεις? Πιστευετε εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους? Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτα τα λευτα?

Θενξ  :)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα εχω δοκιμασει...αλλα και μονο το οτι τα χρησιμοποιει ο Hansi λεει πολλα !

 

Ασχετα οτι δεν ειναι κριτηριο αυτο, το οτι τα χρησιμοποιει ο Hansi ή οποιοσδηποτε Ηansi, τα χρησιμοποιει και για αλλο λογο απ' αυτον που θελει ο Frost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καλη η επιλογη σου. Εαν θες AKG, ξεκινα απο τα K-141 mkII η τα K-240 MKII και πανω.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καλη η επιλογη σου. Εαν θες AKG, ξεκινα απο τα K-141 mkII η τα K-240 MKII και πανω.

 

Επειδη ειμαι και εγω σε φαση να παρω ακουστικα, μπορεις να πεις λιγο τους λογους που πρωτηνεις αυτα και οχι αυτα που ειπε ο Frost?

Επισης ποιες εναλλακτικες υπαρχουν σ' αυτα τα λεφτα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασαφεια, το προβλημα τους. Σαν να βαζεις μια κουρτινα μπροστα σου. Απ οτι ειδα στο θωμα

αυτα που προτεινω δεν εχουν καμμια τραγικη διαφορα. ::) Αν μαλιστα σκεφτεσαι οτι δεν ειναι

κατι που θα παρατησεις αυριο, αλλα ενα εργαλειο που θα σου "παραγει" τοτε το 10-20ευρο

δεν φαινεται τοοοσο μεγαλο.

 

Εκτος απο αυτα που εγραψα δεν γνωριζω κατι στο 100ευρο. Ισως καποιος αλλος συνφουρμιτης

μπορει να σου προτεινει. Προσωπικα χρησιμοποιω τα beyer DT770

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ησουν σαφής. Καλα σιγουρα τα 10 -20 ευρω δεν ειναι θεμα σε τετοιες αγορες.

Ασε που εδω εχουν μονο 4 ευρω διαφορα http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=16189&LANG=GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εαν θες AKG, ξεκινα απο τα K-141 mkII .

++++++

Δοκιμασμένο....πολύυυυυ ευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως σε tracking οργανων θα προτιμουσα κλειστου τυπου ακουστικα, γιατι σε δυνατες ηλεκτρικες δεν πειραζουν, αλλα σε ακουστικες η καμμια φωνη σε οχι πολυ δυνατο κομματι εχει διαφορα. τα κλειστου τυπου κανουν καπως για ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε tracking οργανων θα προτιμουσα κλειστου τυπου ακουστικα, γιατι σε δυνατες ηλεκτρικες δεν πειραζουν, αλλα σε ακουστικες η καμμια φωνη σε οχι πολυ δυνατο κομματι εχει διαφορα. τα κλειστου τυπου κανουν καπως για ολα...

[...] και για tracking οργανων που το headphone bleed δεν επηρεαζει [...]

 

Ασαφεια, το προβλημα τους. Σαν να βαζεις μια κουρτινα μπροστα σου. Απ οτι ειδα στο θωμα

αυτα που προτεινω δεν εχουν καμμια τραγικη διαφορα. ::) Αν μαλιστα σκεφτεσαι οτι δεν ειναι

κατι που θα παρατησεις αυριο, αλλα ενα εργαλειο που θα σου "παραγει" τοτε το 10-20ευρο

δεν φαινεται τοοοσο μεγαλο.

 

Εκτος απο αυτα που εγραψα δεν γνωριζω κατι στο 100ευρο. Ισως καποιος αλλος συνφουρμιτης

μπορει να σου προτεινει. Προσωπικα χρησιμοποιω τα beyer DT770

 

Νταξ, ουσιαστικη διαφορα το 10ευρο δεν εχει, αλλα αν σκευτεις οτι το μπατζετ μου ξεκινησε απο 50 και δεκαευρο - δεκαευρο (δεκαευρω-ο?) σχεδον διπλασιαστηκε... Η αληθεια ειναι οτι θελω να παρω κατι ιδιεταιρα αξιολογο οποτε θα κοιταξω αν μπορω να χτυπησω τα 240 mkII, αλλα αν μπορεις να διευκρινισεις λιγο περισσοτερο γιατι αυτα και οχι τα mkI :)

 

Επισης καμια ιδεα για μαγαζι στην Αγγλια που να μπορω να χτυπησω τιμη κατω απ το κατοσταρικο (χαμηλοτερο που βρηκα ειναι 90 λιρες ~ 110 ευρω )?

 

EDIT: Link απο gearslutz οπου συζητανε οτι τα 240S και τα mkII εναι ουσιαστικα το ιδιο πραγμα. Any thoughts?

http://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/604986-akg-k240-studio-vs-mkii.html

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου