Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες GFS Dream 180 ή VEH (Vintage Extra Hot)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι σε κανα μήνα να παραγγείλω από guitar fetish κάποια πραγματάκια για να αναβαθμίσω την κιθάρα μου και εννοείται και μαγνήτες!

Είμαι ανάμεσα στους Dream 180s ή τους VEH προς το παρόν!

 

Εδώ πρέπει να πω η κιθάρα μου είναι μια Dean Cadillac 1980 και παίζω Hard Rock, Classic Rock και 80ιλα!  :P

 

Τα χαρακτηριστικά τις κιθάρας είναι εδώ:

http://www.deanguitars.com/cadi_series.php

 

Για ενισχυτή δεν λέω γιατί δεν έχω και παίζω πάνω σε ότι βρω σε στούντιο ή live με πεταλιέρα Vox Tonelab ST!

 

Αν κάποιοι είχαν κανέναν από αυτούς τους μαγνήτες ας πούνε τη γνώμη τους και εννοείται και γνώμες για άλλα σετάκια αλλά αν είναι δυνατόν από GFS όχι Seymour ή Dimarzio και τέτοια γιατί υπάρχει κρίση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VEH ή Fat Pat θα ήταν καλές επιλογές πιστεύω.Για τους Dream 180, δεν γνωρίζω, ας πει κάποιος που τους έχει δοκιμάσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seymour Duncan Distortion

Seymour Duncan Custom

 

Παρτους μεταχειρισμενους...

50Ε υπαρχουν κατα καιρους στο noiz...

Οταν τα λεφτα ειναι λιγα δε ρισκαρεις για φτηνες λυσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα ρίσκο με τους GFS. Έχουν πουληθεί μερικά... εκατομμύρια κομμάτια τα τελευταία χρόνια.

 

Τον Dream 180 τον έχω εδώ και χρόνια σε μια κιθάρα. Δεν είναι τυπικός PAF μαγνήτης. Από την άλλη είναι από τους πλέον "ανοιχτούς" διπλούς μαγνήτες που έχω δοκιμάσει. Στα καθαρά είναι πολύ "ζουμερός" και jangly, στα βρώμικα είναι μέχρι επιπέδου AC/DC, πρώιμων Van Halen, κλπ. Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά άλλο τα 100 για 2 μεταχειρισμένους Seymour και άλλο τα 50 για 2 καινούριους GFS πχ! :P

 

Anyway έχω διαβάσει κι εγώ πολύ καλά λόγια γι' αυτούς και εννοείται μετράει και η γνώμη του Loci πολύ!! Όπως και οι Fat Pat είναι στα υπόψιν metalmike..

 

Loci ωραία ακούγεται ο Dream 180 είναι στα γούστα που θέλω από ότι καταλαβαίνω! Είναι πολύ trebly όμως ή έχει "συγκρατημένο" top end?? Και αν μπορείς πες μου τι παίζει με παραγγελίες από GFS?? (αν βέβαια τον είχες παραγγείλει καινούριο από εκεί) :)

 

Thanks παιδιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ trebly όμως ή έχει "συγκρατημένο" top end?? Και αν μπορείς πες μου τι παίζει με παραγγελίες από GFS?? (αν βέβαια τον είχες παραγγείλει καινούριο από εκεί) :)

 

Είναι λίγο τσιμπημένος στα πριμομεσαία, αλλά όχι ενοχλητικά (κατά τη γνώμη μου) και θα εξαρτηθεί και από την υπόλοιπη κιθάρα, καθώς και τις ρυθμίσεις ενισχυτή, εφφέ, κλπ.

 

Τίποτα δεν παίζει με τις παραγγελίες από GFS. Έχω κάνει πάνω από 20 τα τελευταία χρόνια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Παρεμπιπτόντως και χωρίς να του το πεις ο Jay πολλές φορές δηλώνει πολύ μικρότερη αξία για το τελωνείο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον VEH έβαλα στη γέφυρα μιας superstrat εμπνευσμένης από Van Halen και ήταν καταπληκτικός για 80ς rock-metal stuff. Με την πεταλιέρα ειδικά θα τα πάει θαυμάσια.

Πάρε άφοβα από GFS και μην ακούς περί: "μα γιατί να μη δώσεις τα διπλάσια για used duncan?"  Έχω αρκετούς emg, duncan, dimarzio και gfs (κι άλλους οικονομικούς καλούς pickups) για projetcs και μπορώ να πω ότι προτιμώ ηχητικά τους gfs έναντι κάποιων duncan, emg κλπ που κόστιζαν τα 3πλάσια. Είναι θέμα γούστου, κι αν σου αρέσει ένας gfs δε χρειάζεται να πληρώσεις 2-3φορές επάνω για να πάρεις έναν άλλο με usa λογότυπο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιδιά ακούγονται θαυμάσιοι!! Έτσι κι αλλιώς με την οικονομική μου κατάσταση σε φθηνές λύσεις θα πάω και πλεον δεν με νοιάζουν ούτε μάρκες ούτε τίποτα! Φανταστείτε τώρα έχω βάλει κάτι αρχαίους SHAMSHIN γιαπωνέζικους μιας παλιάς Samick πάνω απλά για να την βγάλω μέχρι να πάρω άλλους :P

Οπότε ή σε tonerider ή σε GFS θα πήγαινα αλλά επειδή θέλω να πάρω και γέφυρα ή τρέμολο στυλ Bigsby για την Dean βρήκα ότι στην GFS είναι η οικονομικότερη λύση!

 

Θα δείξει εν τέλει! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τα σχόλια παιδιά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου