Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να μπω στην αγορά εργασίας;


GEOfx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας .Είμαι 25 ετών (φοιτητής) και ασχολούμαι με την μουσική από μικρός .Έχω πτυχίο αρμονίας και σπουδές ,μέχρι την δεύτερη ανωτέρα, στο πιάνο. Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι και με τα synthesizers.

 

Θα ήθελα παρά πολύ να εργαστώ σε κάποιο μαγαζί (Piano-Bar, σκυλάδικο ,ότι να’ναι ),για να γεμίζω τον ελεύθερο χρόνο μου αλλά και γιατί η οικογένεια μου, το τελευταίο διάστημα ,αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα και νοιώθω πολύ άσχημα που δεν μπορώ συνεισφέρω κι εγώ από την μεριά μου.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω καμία γνωριμία σε αυτό τον χώρο και δεν ξέρω με ποιον τρόπο να αποκτήσω! Μπορεί κάποιος που δουλεύει σε τέτοια μαγαζιά να μου πει τι πρέπει να κάνω;Που να απευθυνθώ; Αρχικά θα μπορούσα να δουλέψω και χωρίς χρήματα μέχρι να μπω στο κλίμα της δουλειάς και να γνωριστώ με κάποια άτομα!

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με κάνεις και ντρέπομαι.

Τι είδος μουσική παίζεις;

Τι ρεπερτόριο έχεις;

Συνοδεύεις το παίξιμό σου με τραγούδι; τραγουδάς Ελληνικά - Ξένα;

Στα μηχανήματά σου έχεις arranger (αρμόνιο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα δεν ντρέπεσαι  :P Χναράκη. Με τόσα μικρά γράμματα, νόμιζα ότι είχα μουτζούρα στο monitor και έτριβα με το πανί!

Με κάνεις και ντρέπομαι.

Τι είδος μουσική παίζεις;

Τι ρεπερτόριο έχεις;

Συνοδεύεις το παίξιμό σου με τραγούδι; τραγουδάς Ελληνικά - Ξένα;

Στα μηχανήματά σου έχεις arranger (αρμόνιο);

Τι ερωτήσεις είναι αυτές;

Βάλε και μια ακόμα: Ξέρεις να παίζεις; Παρτιτούρα και δρόμους διαβάζεις; Ακούς και παίζεις ότι ακούς (ear training);

 

Αγγελίες διαβάζεις; Σε κοινωνικά δίκτυα είσαι γραμμένος; Σε γνωρίζουν με την ιδιότητά σου;

 

Μια ευχή από μένα. Υπομονή με όλη μου την καρδιά.Υπομονή και επιμονή.Διάβασμα, μελέτη, παίξιμο και να είσαι μέσα στα πράγματα!

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κονε φιλε μου ,κανε διασυνδεσεις με κοσμο ,μιλα ,ακου ,ρωτα.

Αγγελίες διαβάζεις; Σε κοινωνικά δίκτυα είσαι γραμμένος; Σε γνωρίζουν με την ιδιότητά σου;
,ετσι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάνεις και ντρέπομαι.

Τι είδος μουσική παίζεις;

Τι ρεπερτόριο έχεις;

Συνοδεύεις το παίξιμό σου με τραγούδι; τραγουδάς Ελληνικά - Ξένα;

Στα μηχανήματά σου έχεις arranger (αρμόνιο);

 

Γεια σου Μανώλη. Βασικά δεν ασχολουμε με κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής. Παίζω σχεδόν τα πάντα! Ότι μου ζητήσεις μπορώ πιστεύω να το βγάλω,είτε με το αφτί είτε από παρτιτούρα.

 

Τώρα για το άλλο που με ρωτάς (αρμόνιο και τραγούδι) η απάντηση δυστυχώς είναι αρνητική. Όπως προείπα παίζω πιάνο και synths,δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αρμόνια. Είχα βάλει κάποιες αγγελίες παλιότερα και είχα απογοητευτεί γιατί όλοι σχεδόν μου ζητούσαν αυτό το πράγμα,αρμόνιο με ρυθμούς και τραγούδι. Όποτε καλά κανείς και το ρωτάς.

 

Εγώ ψάχνω κάτι σε φάση Piano-Bar ή κάποιο μαγαζί που θέλει πλήκτρα όχι "αρμονιo με ρυθμούς"!Με άπλα λογία ένα κάπως μεγαλύτερο σχήμα.

 

Κι εκεί είναι η δυσκολία πιστεύω για μένα,γιατί σε αυτά τα μαγαζιά τα άτομα που δουλεύουν είναι "μέσω γνωστών-γνωριμιών".

 

Εκεί θα ήθελα μια βοήθεια  να γνωριστώ με κάποιον μουσικό ή κάποιον επιχειρηματία για να κάνω μια αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν μπράβο σου που το σκέφτεσαι έτσι και θες να βοηθήσεις! :)

 

Τώρα, πέραν αυτών που είπε ο Μανώλης, εγώ θα έλεγα ότι το πρώτο βήμα είναι να βρεις μια τραγουδίστρια (ή τραγουδιστή αλλά τέλος πάντων) και να τα βρείτε. Τουλάχιστον η εμπειρία μου λέει πως αφού βρήκα τραγουδίστρια όλο και κάπου κάθεται να παίξουμε... Θα κάνεις ένα ντέμο CD και θα πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά. Για καλοκαίρι (σχεδόν) έχεις αργήσει αλλά για τον επόμενο χειμώνα νωρίς είναι ακόμη.

 

Το να βρεις μία δουλειά σε τακτική φάση είναι δύσκολο, αφού σχεδόν όλα τα μαγαζιά ζητάνε να κλεισεις μερικές μέρες και να φέρνεις κόσμο... Αλλά αν σου τύχει ΥΙΟΥΠΙ!!!!!!

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καταρχήν μπράβο σου που το σκέφτεσαι έτσι και θες να βοηθήσεις! :)

+1000

 

...να βρεις μια τραγουδίστρια (ή τραγουδιστή αλλά τέλος πάντων) και να τα βρείτε.

+1

Αυτό είναι σχετικά το εύκολο της υπόθεσης.

Το ενδεχόμενο να παίξεις πλήκτρα σε γκρουπάκι το έχεις σκεφτεί καθόλου; Για ρίξε μιά ματιά εδώ στις αγγελίες του Noiz.

 

Τουλάχιστον η εμπειρία μου λέει πως αφού βρήκα τραγουδίστρια όλο και κάπου κάθεται να παίξουμε...

+1

Όλο και κάτι θα βρεθεί. Έστω και μία φορά την εβδομάδα κάτι είναι για αρχή, άσχετα με το οικονομικό.

 

Θα κάνεις ένα ντέμο CD και θα πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά.

Δεν είναι άσχημη ιδέα.

 

Για καλοκαίρι (σχεδόν) έχεις αργήσει αλλά για τον επόμενο χειμώνα νωρίς είναι ακόμη.

Ίσως να προλάβεις και το καλοκαίρι. Ποτέ δεν ξέρεις. Πρέπει να έχεις έτοιμο το "υλικό" που θα παίξετε, αφού βρείς πρώτα τραγουδιστή ή τραγουδίστρια με ανάλογο ρεπερτόριο.

 

Το να βρεις μία δουλειά σε τακτική φάση είναι δύσκολο, αφού σχεδόν όλα τα μαγαζιά ζητάνε να κλεισεις μερικές μέρες και να φέρνεις κόσμο...

Δυστυχώς σε αρκετά μαγαζιά υπάρχει και αυτό.

 

Γενικότερα, τα πράγματα λόγω της οικονομική κατάστασης τα τελευταία χρόνια δεν είναι καθόλου καλά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Το ενδεχόμενο να παίξεις πλήκτρα σε γκρουπάκι το έχεις σκεφτεί καθόλου; Για ρίξε μιά ματιά εδώ στις αγγελίες του Noiz.

Έχω παίξει σε κάποια γκρουπακια (κύριος με ροκ και τζαζ ύφος).Την συγκεκριμένη περίοδο όμως δεν νομίζω να είναι η ενδεδειγμένη λύση για μένα.Με την έννοια ότι ψάχνω κάτι ποιο σταθερό κι όχι ένα live το δίμηνο όπως έκανα με τα γκρουπ.Για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω πιο σταθερό δεν εννοώ 3 και 4 μέρες την εβδομάδα, άπλα θέλω να βγάζω ένα χαρτζιλίκι που λέμε και να μην επιβαρύνω και τους γονείς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά απ'ότι ακούω, τα πράγματα είναι από πολύ έως πάρα πολύ δύσκολα. Να φανταστείς οι περισσότεροι επαγγελματίες μουσικοί δουλεύουν μία με δύο φορές την εβδομάδα και με πολύ χαμηλά μεροκάματα. Αυτά ακούω, τι να σου πω, μακάρι να βρεις κάτι.

 

Γιατί δεν κοιτάζεις και σε ξενοδοχεία; Εννοώ piano-bar, piano-restaurant ξενοδοχείων.

Μπορεί να προσφέρουν ακόμα χαμηλότερα χρήματα αλλά τουλάχιστον είναι πιό σταθερά και ίσως με παραπάνω ημέρες την εβδομάδα.

Τουλάχιστον να ξεκινήσεις από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μπράβο σου που το σκέφτεσαι έτσι και θες να βοηθήσεις! :)

 

Τώρα, πέραν αυτών που είπε ο Μανώλης, εγώ θα έλεγα ότι το πρώτο βήμα είναι να βρεις μια τραγουδίστρια (ή τραγουδιστή αλλά τέλος πάντων) και να τα βρείτε. Τουλάχιστον η εμπειρία μου λέει πως αφού βρήκα τραγουδίστρια όλο και κάπου κάθεται να παίξουμε... Θα κάνεις ένα ντέμο CD και θα πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά. Για καλοκαίρι (σχεδόν) έχεις αργήσει αλλά για τον επόμενο χειμώνα νωρίς είναι ακόμη.

 

Το να βρεις μία δουλειά σε τακτική φάση είναι δύσκολο, αφού σχεδόν όλα τα μαγαζιά ζητάνε να κλεισεις μερικές μέρες και να φέρνεις κόσμο... Αλλά αν σου τύχει ΥΙΟΥΠΙ!!!!!!

 

Καλή τύχη

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου