Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να μπω στην αγορά εργασίας;


GEOfx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα παρά πολύ να εργαστώ σε κάποιο μαγαζί (Piano-Bar, σκυλάδικο ,ότι να’ναι ),για να γεμίζω τον ελεύθερο χρόνο μου αλλά και γιατί η οικογένεια μου, το τελευταίο διάστημα ,αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα και νοιώθω πολύ άσχημα που δεν μπορώ συνεισφέρω κι εγώ από την μεριά μου.

 

Φιλε ετουτη την εποχη στο επαγγελμα αυτο δεν υφιστανται ουτε κυκλωματα ουτε κονε, ουτε κοινωνικες δικτυωσεις ουτε αλλα τετοια τινα. Ετουτη τη στιγμη στο επαγγελμα επικρατει αυτο που λεμε "ο σωζων εαυτον σωθητω",φαινεται περιεργο αλλα ετσι ειναι.

Σαν μοναδα μουσικος 100% δεν εχεις καμμια ελπιδα.

Η ελπιδα υπαρχει αν μπορεσεις να προσφερεις ολοκληρο το προιον, να φτιαξεται μια ορχηστρα μερικα ατομα και να βγειτε στη γυρα περνωντας τα μαγαζια και τους πολιτιστικους συλλογους σβαρνα. Αλλα και παλι θα βρεις στον ανταγωνισμο κοσμο που παιζει για να κανει την πλακα του και μεροκαματο δεν θα βγαλεις.

Δεν σου γραφω για να σε απογοητευσω, αλλα δυστυχως τα πραγματα ετσι ειναι.

Ψαξε για τιποτε αλλο. :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον thomsot 100% και συμπληρωνω οτι περα απο την κριση εχει γεμισει ο κοσμος ''μπαντες'' απο ασχετους με το επαγγελμα που εχουν χαλασει την πιατσα ,τα ξενοδοχεια ξεχασε τα γιατι δεν βαζουν μονιμα μουσικη (αντε κανα event του κολου με 3-4 χαμαιλεοντες να τα κανονιζουν βαζοντας οτι πιο φτηνο και ασχετο ) .Εδω μια -δυο φορες που πηγα να κλεισω σε δυο μαγαζια η πρωτη ερωτηση ηταν:κοσμο εχετε; και η απαντηση μου (στερεοτυπη ) Φιλε μου αν ειχαμε κοσμο θα νοικιαζαμε μια αιθουσα θα την τιγκαραμε και θα οικονομαγαμε ..τι μας λες τωρα.

Ο δε '' επιχειρηματιας '' ρε συ εδω οι πιτσιρικαδες μου κουβαλανε 150 ατομα γιατι να βαλω εσας ;

Ο Περικλης :βαλε τους πιτσιρικαδες να βγαλεις και κανα γκομενακι ρε μεγαλε .

Μιλαμε οτι η νεα γενια επιχειρηματιων ειναι για πολλες κλοτσες οσο εχουν ιδεα απο επιχειρηση αυτοι αλλο τοσο εχω ιδεα εγω απο πυρηνικη φυσικη.

Φιλε μου δυστυχως ισχυει το ''ο σωζων εαυτω σωθητω ''.Παντως μπραβο σου που θελεις να βοηθησεις την οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις σκεφτεί να παραδίδεις μαθήματα μουσικής (σε ωδείο ή ιδιαίτερα)?

 

Αυτο ακριβως πηγα να γραψω και με προλαβε ο μπλες  ;D

 

Η μονη διεξοδος σημερα για μουσικους, η οποια ομως προυποθετει και καποια χαρτια (αν συνεργαστεις με καποιο ωδειο, αν οχι κανεις και ιδιαιτερα....αν βρεις), ειναι τα ιδιαιτερα μαθηματα, τα ωδεια καθως και μπορεις να χτυπησεις καποιες ωρες σε μουσικα λυκεια. Γιατι οπως βλεπω εχεις και μερικα χαρτακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πώ το εξής για το πως βλέπω ότι έχουν τα πράγματα:

 

(Α) Για να πας σε μεγάλο σχήμα σε μπουζούκια είναι πολύ δύσκολο έτσι όπως είσαι γιατί:

1. Δεν έχεις εμπειρία

2. Έχεις εξοπλισμό?

 

Επεξηγώ: οι ήχοι και τα παιξίματα στα μπουζούκια είναι πολύ συγκεκριμένοι (πχ κάνε ταξίμι στο τάδε κομάτι, παίξε δεύτερες στο μπουζούκι με σάζι, orchestra hits συγκεκριμένα κτλ) και δεν ξέρω αν έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό (Korg triton full Bank amza με moss και συναφή).

Οπότε το Α δύσκολο, εδώ επαγγελματίες με 10+ χρόνια εμπειρίας δεν βρίσκουν συν ότι χρειάζεται να έχεις και κάποιον "γνωστό" έτσι πολύ δύσκολο να σε πάρουν.

 

(Β) Για να πας σε ρεμπετάδικο/ταβέρνα/γάμους/βαπτίσια/αρραβώνες/extra σε λαικό πρόγραμμα με arranger (κοινώς ντραμασινάς)-  δύσκολο γιατί:

1. Δεν έχεις εξοπλισμό

 

Επεξηγώ: : Άντε να μην έχεις ξαναδουλέψει ποτέ με arranger μαθαίνεις αλλά πρέπει να έχεις έτοιμο όργανο στημένο για λαικό 4-5άωρο με full συνεχόμενες αλλαγές και μεγάλο ρεπερτόριο, από τσάμικα, θρακιώτικα, ποντιακά κτλ.

 

Οπότε τα λαικό χλωμό. Από εκεί και πέρα ψάχνεις να βρεις κάποιο γκρουπάκι full μπάντα να χωθείς μέσω πχ αγγελιών, ή τραγουδίστρια να κάνεις ένα σχήμα πχ έντεχνο και ψάχνεις για καλοκαιρινή σαιζόν, γιατί σε λίγο τελειώνει η χειμερινή ξεκινάει η καλοκαιρινή και μπαίνει και Πάσχα και το Πάσχα παίζουν μόνο κλαρίνα ;D 8)

 

Δεν μας λες σε ποια πόλη είσαι  και τι εξοπλισμό έχεις από όργανα αυτό θα βοηθούσε.

 

Επίσης κάνε συγκεκριμένο στόχο αυτό που ψάχνεις έτσι είναι ευκολότερο. Πχ αν συγκεκριμένο στόχο έχεις piano-bar ξενοδοχείου μπορεί να μη χρειαστείς καθόλου arranger ή synth, απλά ένα πιάνο που μπορεί να διαθέτει ήδη το ξενοδοχείο αλλά δεν πας τη καλοκαιρινή σεζόν Ιούνιο μήνα να ψάχνεις piano-bar στο Πήλιο, στη Βασιλίτσα & το Καϊμακτσαλάν... πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Οριοθέτησε το budget και στοχοποίησε το είδος μουσικής ώστε να ξέρεις που να ψάξεις γιατί διαφορετικές δουλειές χρειάζονται και διαφορετικά εργαλεία.

 

Καλή συνέχεια.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις σκεφτεί να παραδίδεις μαθήματα μουσικής (σε ωδείο ή ιδιαίτερα)?

Το έχω σκεφτεί ,για αργότερα όμως...

 

Όπως είπα,είμαι φοιτητής ακόμα(φέτος με το καλό τελειώνω)και όπως καταλαβαίνεις,ύστερα ακολουθεί το φανταριλικι! Οπότε,δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρει κάποιο Ωδείο,αυτή τη στιγμή,αλλά ούτε μπορώ να ξεκινήσω ιδιαίτερα ξέροντας ότι θα αφήσω κάποιο παιδί στην μέση των μαθημάτων!

 

Η μόνη λύση τώρα ήταν να δουλέψω σε κάποιο μαγαζί αλλά από αυτά που διαβάζω έχω απογοητεύει αρκετά (αν και για να πω την αλήθεια,περίμενα να είναι κάπως έτσι η κατάσταση).

 

Τι να πω, εάν πάντως καποιος ακουσει οτι ζητανε πληκτρα σε καποιο μαγαζι (και εννοειται δεν ενδιαφερεται να παει εκείνος :)) εάν έχει την καλοσύνη ας μου στείλει ένα μήνυμα.Θα το εκτιμούσα παρά πολύ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας φιλε GEOfx εκανες νηξη για σκυλαδικο (δεν υπαρχει ειδος τετοιο, περι λαικου προκειται) λαικο κλπ, και μιας και ο stavros_d80 σου ανεφερε κατι εκει στο ποστ του για το ειδος αυτο, ακου αυτο που εβαλε ο μαριος παραδεισης στο παρακατω θεμα, και προσεξε πως προσεγγιζεις το ειδος αυτο. Ειναι ολοκληρη νοοτροπια, και καλο θα ειναι (ασχετα με οτι παιζεις) να το δουλεψεις σαν ειδος για μελλοντικα.

Αν μπορουσες να παιξεις και μαλλον αν μπορουσες να εχεις το υφος αυτο, θα σου γραφα διαφορετικα στα προηγουμενα ποστ μου.

 

 

Marios Paradisis - Viola Taximi 2012

 

 

Δεν θα το πιστεψεις αλλα ακομα σε τουτον τον οικονομικο ορυμαγδο που μας εχει πλακωσει, για παιχτες τετοιους σαν το Μαριο στα οργανα αυτα, υπαρχει ακομα λιγος χωρος εδω στα μερη μου τουλαχιστον (ενας δυο ειναι ολοι και ολοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι και πως αλλα ισως να σε ενδιαφερει.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=78147

 

με λιγη τυχη ισως καταφερεις να βρεις αυτο που ζητας.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλοκαίρι (σχεδόν) έχεις αργήσει αλλά για τον επόμενο χειμώνα νωρίς είναι ακόμη.

 

αγαπητε φιλε και συμφορουμιστη νικολα

που στο ΔΙΑΒΟΛΟ μπορεις να βρεις δουλεια για καλοκαιρι?

ψαχνω απ τον αυγουστο γι αυτο το καλοκαιρι και κανεις δεν εχει ανεβασει καμια γα@ργαλημενη αγγελια στη ΧΕ η εδω...

 

οσο για τα υπολοιπα που ειπες...πολυ σωστα...κι εγω ακριβως το ιδιο εκανα(εγω παιζω πληκτρα/πιανο και τραγουδαω)

βρηκα ενα παλικαρι που παιζει κιθαρα και τραγουδαει

καναμε 2-3 ντεμακια(δικιας μας παραγωγη=κανενα εξοδο)

και τωρα τα εχουμε τα μαγαζακια μας...οχι οτι βγαζουμε τπτ (ψιχουλα)

αλλα τουλαχιστον δεν ξεχναμε ποσο ομορφο ειναι να δινεις και να παιρνεις με τον κοσμο μεσω της μουσικης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου