Προς το περιεχόμενο

Πειρατεια - απλα η γνωμη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι πολλοί ανάγουν τα υπαρκτά "θέματα" των υπαρχουσών διαδικασιών σε αληθινά επιχειρήματα για την ανάληψη μονομερούς δράσης. (Α.Κ.Α. "το σύστημα πάσχει άρα θα παρακάμψω τους κανόνες")

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να προσπαθήσει να πουλήσει το CD του (ή το λογισμικό του) αν έτσι επιλέξει. Δηλαδή αν ο δικαιούχος (όποιος κι αν είναι αυτός) υποδείξει ότι είναι προς πώληση και όχι προς ελεύθερη διανομή τότε ο μοναδικός τίμιος τρόπος για να το αποκτήσεις είναι να τον πληρώσεις.

 

Ακόμα κι αυτός εδώ, έχει το δικαίωμα να πουλάει το χιόνι του.

selling-snow.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εκτός αυτού, το να μοιράζει κάποιος την ξένη δουλειά είναι πραγματικά εμετικό. Αυτός που το έφτιαξε το πουλάει, ποιος είσαι φίλε μου εσύ που κάνεις διανομή του ξένου έργου;

 

Αυτός που απλά το κατεβάζει και το ακούει, να πω κομματια να γινει, ειδικα αν ειναι αφραγκος.

 

Αλλα αυτος που το μοιραζει, ειναι εγκληματιας, χωρις δευτερη κουβεντα.

 

Προχτες περασε το NOVA απο τα Συβοτα που εχω το μαγαζι μου (ευτυχως το χα κλεισμενο) και την επεσε σε ολα τα μαγαζια που ειχαν συνδεση με 50 ευρα αντι για 170 και 250 και 400 αναλογα με τις καρεκλες, και πεσαν φοβερα προστιμα (δεν εμαθα ακομα το υψος), και ξηλωσαν ολα τα μηχανηματα.

Απ το NOVA ζει ενα σωρο κοσμος και τωρα τελευταια δεν παει καθολου καλα. Τι θα γινει ολος αυτος ο κοσμος που δουλευει εκει, οταν εμεις κοιταζουμε να μην πληρωνει κανενας μας πνευματικα δικαιωματα και κανουμε τους μ@λακες??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει ολος αυτος ο κοσμος που δουλευει εκει, οταν εμεις κοιταζουμε να μην πληρωνει κανενας μας πνευματικα δικαιωματα και κανουμε τους μ@λακες??

 

Το ποιός κάνει τον μαλάκα ή όχι και γιατί, δεν μπορείς να το συμπεράνεις από το παράδειγμά σου.

 

Συνεχίζονται βλέπω οι άστοχες συγκρίσεις.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιός κάνει τον μαλάκα ή όχι και γιατί, δεν μπορείς να το συμπεράνεις από το παράδειγμά σου.

 

Συνεχίζονται βλέπω οι άστοχες συγκρίσεις.

 

Δεν ειναι θεμα συγκρισεων αλλα θεμα νομιμοτητας. Αυτο θελω να φανει με το παραδειγμα μου.

Βεβαια ειπες σε προηγουμενο ποστ σου οτι ολα ειναι ρευστα και κατι που σημερα ειναι παρανομο αυριο θα ειναι νομιμο, δεν διαφωνω αλλα και δεν πρεπει να προκαταλαμβανουμε.

Ας σεβαστουμε τους νομους και το θεμα ληγει εδω.

και οπως εγραψα στο πρωτο μου ποστ περα απ οτι ειναι νομιμο σημερα "Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγριους."

 

Αυτές ακριβώς όμως οι ιστορίες για αγρίους είναι αυτό που θα καθορίσει (μεταξύ άλλων) τι θα είναι νόμιμο στο μέλλον, αρα δεν μπορούν απλά να αγνοηθούν ή έστω να υποβαθμιστούν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτάποδε, στο μελλον οντως μπορει να αλλαξουν οι νομοι. Επειδη ομως κανενας νομος δεν εχει αναδρομικη ισχυ, προς το παρον τα πραγματα ειναι εντελως μπαχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελεύθερο εμπόριο για να λειτουργεί πρέπει πρώτα να είναι υγιές εμπόριο, να υπακούει στους νόμους για να είναι δίκαιο και να ρυθμίζεται απο την προσφορά και τη ζήτηση.

Είμαστε η πολιτισμένη κοινωνία που προσπαθεί να σέβεται τον κόπο και την ιδιοκτησία του ατόμου και θεσπίζει νόμους για να το προστατεύσει ώστε να μην είμαστε ζούγκλα.

για μενα οι νομοι φτιαχνονται για να αντικατοπτριζουν μια πραγματικοτητα οχι για να την διαμορφωνουν διαφορετικα. Κοινως πρωτα βλεπουμε πως λειτουργει κατι και τι αναγκες υπαρχουν και μετα φτιαχνουμε τον νομο .γι αυτο και αμα ενας νομος δεν ειναι ρεαλιστικος απλα στην πραξη δεν εφαρμοζεται ποτε. ακομα και τωρα υπαρχουν νομοι για την πειρατεια. οκει και ? δεν εχουν λογικη γι αυτο και δεν εφαρμοζονται οπως ο νομος για το καπνισμα παλαιοτερα κτλπ.

 

τα πνευματικα δικαιωματα ειναι κατι πολυ αφηρημενο και δεν γινεται να το προσδιορισεις ευκολα ακριβως σαν το παραδειγμα π ανεφερα στο προηγουμενο ποστ με το dvd . ειναι κλοπη πνευματικων δικαιωματων να βλεπεις κατι που εχει πληρωσει ενας φιλος σου ?

ειναι κλοπη πνευματικων δικαιωματων να αντιγραφεις ενα πινακα του γουορχολ και απλα να αλλαζεις τα χρωματα η να κλεβεις ολοκληρα rif οπως εκαναν οι νιρβανα κ πολλοι αλλοι ?

 

αυτα δεν τα οριζει ενας νομος αλλα το πως θα αντιδρασει ο κοσμος αν το αποδεχτει η μεγαλη πλειοψηφια και δεν γινει τιποτα τοτε θα γινει νομιμο.

 

καταλαβαινω την ενοχληση σας γιατι οντως ειναι η δουλεια καποιων ανθρωπων και ειναι κριμα αλλα η ιδια η πραγματικοτητα δειχνει το τι ειναι σωστο και τι οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καταλαβαινω την ενοχληση σας γιατι οντως ειναι η δουλεια καποιων ανθρωπων και ειναι κριμα αλλα η ιδια η πραγματικοτητα δειχνει το τι ειναι σωστο και τι οχι

Για κάποιο λόγο αναφέρεις το 'σωστό' και το 'οχι σωστό', που είναι πλέον άστοχο εδώ.

 

Η δημιουργία του οποιουδήποτε είναι ιδοκτησία του (νομικά). Θες δε θες, και λόγικα έτσι είναι. Αν γράψω ένα τραγούδι για τη μάνα μου... δικό μου είναι και δε γουστάρω να του κάνεις τίποτα απολύτως! Και πάλι δικαίωμά μου.

 

Αν θέλω να το πουλήσω, γιατί νομίζω ότι αξίζει, έχω δικαίωμα να το κάνω.

 

Και αν παίζει το ραδιόφωνο, στις συναυλίες κλπ, παίρνω ποσοστά (royalties) όποτε είναι δικαίωμά μου (και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι αφού έκδοθεί ένα έργο δε μπορείς να αρνηθείς την εκτέλεσή του...).

 

Και έρχεσαι εσύ, και ο κάθε εσύ (όχι ο Μενέλαος δηλ), και αντί για τα παραπάνω το γεύεσαι, το ακους, το διασκεδάζεις τσάμπα.

 

Και αυτό είναι 'σωστό';;;;; Γιατί απλά μπορεί να γίνει πλέον εύκολα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

για μενα οι νομοι φτιαχνονται για να αντικατοπτριζουν μια πραγματικοτητα οχι για να την διαμορφωνουν διαφορετικα. Κοινως πρωτα βλεπουμε πως λειτουργει κατι και τι αναγκες υπαρχουν και μετα φτιαχνουμε τον νομο ...

Αυτό σημαίνει ότι θα έπρεπε να νομιμοποιηθεί (π.χ.) η μίζα στους υπαλλήλους του Υπ. Ανάπτυξης ή το φακελάκι στα νοσοκομεία?

(Μη βιαστείς να πεις ότι δεν είναι το ίδιο).

 

....

τα πνευματικα δικαιωματα ειναι κατι πολυ αφηρημενο και δεν γινεται να το προσδιορισεις ευκολα ακριβως σαν το παραδειγμα π ανεφερα στο προηγουμενο ποστ με το dvd . ειναι κλοπη πνευματικων δικαιωματων να βλεπεις κατι που εχει πληρωσει ενας φιλος σου ?

.....

 

Η διανοητική ιδιοκτησία είναι κάτι το πολύ συγκεκριμένο και απτό. Αυτά που περιγράφεις δεν αφορούν την ίδια την ιδιοκτησία αλλά τα πρακτικά περιθώρια που έχει ο δικαιούχος να διεκδικήσει τα δικαιώματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδιά θυμάμαι την εποχή που γράφαμε κασσέτες! Aγόραζε ένας το βυνίλιο ή  CD και καθόμασταν και το ακούγαμε και συγχρόνως το γράφαμε στο κασσετόφωνό μας. Τα CD-recorders τότε ήταν πανάκριβα και δεν υπήρχε broadband internet, ακόμα και όταν βγήκε το Napster οι συνδέσεις μας ήταν PSTN και ISDN.

 

Και αυτό πειρατεία είναι με τις κασσέτες, απλά ήταν μια εποχή με περισσότερο ρομάντζο και με κόπιες σε πολύ μικρότερη κλίμακα. Πλέον με το internet και το mp3 η κατάσταση έχει ξεφύγει από μεριάς ποσότητας πειρατικών downloading.

 

Πλέον πας σε σπίτια και βλέπεις μουσικές βιβλιοθήκες με terabytes μουσικής αλλά στην ουσία ο κάτοχος αυτά που ακούει είναι ελάχιστα gigabytes.

 

ΟΛΟΙ μας κατεβάζουμε πειρατική μουσική και ταινίες κλπ. Αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει και σε μένα και σε πολλούς άλλους είναι ότι αυτά που ακούμε ουσιαστικά είναι αυτά που έχουμε αγοράσει, επίσης αυτά που ακούμε και μας αρέσουν συνήθως τα αγοράζουμε. Αυτά που δε μας αρέσουν ή να το θέσω και αλλιώς αυτά που δε μας αρέσουν τόσο ώστε να δωσουμε 10-15 ευρω απλά πιάνουν χώρο στο σκληρό μας δίσκο.

 

Όχι ότι είμαι υπέρ του downloading αλλά δεν είμαι και κατά. Το καλό είναι ότι βγαίνει κάτι το ακούς άμεσα και αν το γουστάρεις το αγοράζεις. Η "ζημιά" ξεκινάει όταν δεν αγοράζει κανείς μας.

 

Νομίζω ότι αυτοί που παθαίνουν τη μεγάλη ζημιά είναι περισσότερο οι δισκογραφικές παρά οι καλλιτέχνες. Και δεν αναφέρομαι σε μπάντες σα τους Metallica αλλά σαν πχ τους Lamb of God. Τέτοιες μπάντες δε βγάζουν και πολλά λεφτά από τις πωλήσεις των CD καθώς και πολλές δισκογραφικές κρύβουν πωλήσεις και γενικά δαγκώνουν τις μπάντες.

 

Βασικά το όλο θέμα είναι ένας φαυλος κύκλος. Αυτό που γενικά έχω καταλάβει είναι ότι αυτός που αγόραζε από πάντα cd αγοράζει και τώρα, οπως αυτός που πάει σινεμά ή στο βιντεο κλαμπ πάει και τώρα. Γενικά το να στηνεις δισκοθήκη, να πηγαίνεις σινεμά κλπ είναι τρόπος ζωής - χόμπυ και αυτοι που τα κάνουνε δεν το σταματάνε.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου