Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτείνω να απαγορευθούν οι συζητήσεις στο φόρουμ που αφορούν πειρατικό λογισμικό ή πειρατικά διακινούμενη μουσική, ταινίες κλπ. Ο λόγος : ακριβώς ο ίδιος που σχετίζεται με την απαγόρευση συζητήσεων με πολιτικό περιεχόμενο, δηλαδή η βάσιμη υποψία ότι αρκετοί από τους συμμετέχοντες, απλώς προπαγανδίζουν προκαθορισμένες και αμετακίνητες αντιλήψεις τους, με αποτέλεσμα να είναι βέβαιο ότι η συζήτηση δεν θα οδηγήσει πουθενά.

 

Ανεξάρτητα από το ποιος έχει δίκηο, δυστυχώς το θέμα της πειρατείας έχει (μέχρι και σήμερα) μόνο διχαστικές επιπτώσεις, άσε που είμαι βέβαιος ότι κανείς με τους οποίους έχω δικτυακά τσακωθεί για το ζήτημα, δεν επείσθηκαν.

 

Η συμμόρφωση με τους κανόνες του φόρουμ για το θέμα της πειρατείας είναι υπερ-αρκετή συνθήκη για να μην υπάρχουν προβλήματα, εφ' όσον άλλωστε είναι εναρμονισμένοι (οι κανόνες) με τη κείμενη νομοθεσία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από τη μια είναι όντως κάπως οξύμωρο να επιτρέπεται μια συζήτηση για ένα θέμα που άλλες του μορφές λογοκρίνονται (εδώ τις προάλλες διαμαρτυρήθηκα έντονα στη διεύθυνση (με pm) για το κλείδωμα ενός θέματος που ζητούσε πληροφορίες για έναν... torrent client  - και που φυσικά ούτε καν έγινε τίποτε), αλλά από την άλλη διαφωνώ κάθετα με μια τέτοια φίμωση. Είτε είναι προπαγάνδιση είτε όχι, ζεις - θεωρητικά - σε μια ελεύθερη κοινωνία που σύμφωνα με κάποια αραχνιασμένα ιδεώδη μπορεί κάποιος να μην συμφωνεί με κάτι που λέει ένας άλλος, αλλά θα υπερασπιστεί μέχρις εσχάτων το δικαίωμά του να το λέει.

 

Αν εννοείς ένα σχετικό θέμα που πήρε το μάτι μου τον τίτλο του, σε πληροφορώ πως δεν μπήκα στον κόπο να το διαβάσω καν (κι έτσι δεν συγχύστηκα με το συνηθισμένο σόου υπεραπλούστευσης και γενίκευσης κι από τις δυο πλευρές). Αν συνέβη κάτι τέτοιο με σένα, θα μπορούσες ίσως να είχες κάνει το ίδιο αφού με μαθηματική ακρίβεια οδηγεί στα γνωστά. (Για να το πούμε και αλλιώς... δεν σε χρειάζονται για να βγάλουν τα μάτια τους στα flames, oύτε έχεις κάποιον ιεραποστολικό ρόλο να τους μεταπείσεις).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος : ακριβώς ο ίδιος που σχετίζεται με την απαγόρευση συζητήσεων με πολιτικό περιεχόμενο, δηλαδή η βάσιμη υποψία ότι αρκετοί από τους συμμετέχοντες, απλώς προπαγανδίζουν προκαθορισμένες και αμετακίνητες αντιλήψεις τους, με αποτέλεσμα να είναι βέβαιο ότι η συζήτηση δεν θα οδηγήσει πουθενά.

 

Αν η διαπίστωση της εκ των προτέρων καταδίκης μιάς συζήτησης σε παραγωγή μηδενικού συμπεράσματος είναι επαρκής λόγος για την απαγόρευση της κατηγορίας συζητήσεων στην οποία ανήκει, τότε...χμμ... θα είχαμε πήξει στις απαγορεύσεις. Και χωρίς να ξέρω τους λόγους για τους οποίους έχουν απαγορευτεί οι πολιτικές συζητήσεις, φαντάζομαι ότι δεν είναι γιατί δεν έχουν κατάληξη και δεν οδηγούν σε κάποια ομοφωνία.

 

Εκτός αυτού, δεν νομίζω ότι σκοπός του φόρουμ είναι κάθε συζήτηση να καταλήγει σε ένα καθολικά αποδεκτό συμπέρασμα. Όχι βέβαια ότι είναι και οι ανούσιες κοκορομαχίες (σκοπός), αλλά στην τελική, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

άσε που είμαι βέβαιος ότι κανείς με τους οποίους έχω δικτυακά τσακωθεί για το ζήτημα, δεν επείσθηκαν.

 

Και;

 

Απ' τους κανονισμούς

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.

 

Η συζήτηση για το γεγονός της πειρατείας ως κάτι υπαρκτό, δεν έρχεται σε αντίθεση με τον εν λόγω κανονισμό. Με την δικιά σου λογική (περί παρανομίας) θα έπρεπε να απαγορευτούν και οι συζητήσεις για την κλοπή μουσικών οργάνων.

 

Αν εννοείς ένα θέμα που πήρε το μάτι μου τον τίτλο του, σε πληροφορώ πως δεν μπήκα στον κόπο να το διαβάσω καν (κι έτσι δεν συγχύστηκα με το συνηθισμένο σόου υπεραπλούστευσης και γενίκευσης κι από τις δυο πλευρές).

 

Πόσο μου αρέσει το ότι παρόλο που συμμετέχετε σε ένα forum ενεργά (and then some) είστε εκ προοιμίου έτοιμοι να θεωρήσετε τους συμμετέχοντες σε κάποιες συζητήσεις, μην κρυβόματσε, ηλίθιους.

 

Edit: Οι προσωπικές ευαισθησίες, δεν μπορούν και δεν πρέπει να αποτελούν λόγο για την κατάπνιξη μιάς συζήτησης.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπηρο το θεμα. Αντε να παει οι κοινωνια μπροστα μετα. Ασσυληπτο το να απαγορευθουν οι συζητησεις περι πειρατειας. Οποιαδηποτε γνωμη που αντιτιθεται στους νομους ενος κρατους (η στην ηθικη καποιων ανθρωπων στην οποια στηριζονται) πρεπει να μην ακουγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μου αρέσει το ότι παρόλο που συμμετέχετε σε ένα forum ενεργά (and then some) είστε εκ προοιμίου έτοιμοι να θεωρήσετε τους συμμετέχοντες σε κάποιες συζητήσεις, μην κρυβόματσε, ηλίθιους.

 

Ε;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μου αρέσει το ότι παρόλο που συμμετέχετε σε ένα forum ενεργά (and then some) είστε εκ προοιμίου έτοιμοι να θεωρήσετε τους συμμετέχοντες σε κάποιες συζητήσεις, μην κρυβόματσε, ηλίθιους.

 

Ποσώς!

Απλά, πρόκειται για ένα ζήτημα στο οποίο (συνήθως) κάποιοι εισηγούνται ότι έχουν επαρκώς τεκμηριωμένα προσωπικά κίνητρα προκειμένου να προτείνουν να αγνοείται και να καταστρατηγείται η κείμενη νομοθεσία. Δεν το κάνουν επειδή είναι "ηλίθιοι" και δεν με ενδιαφέρει για ποιο λόγο το κάνουν. Το να ανέχεται το noiz τέτοιες προτάσεις, είναι από μόνο του μία νομική ακροβασία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απο την αλλη το να θεωρειται παρανομο κατι που κανουν δισεκατομμυρια ανθρωποι στη γη (το να κατεβαζουν τραγουδια πχ απο το ιντερνετ), προσωπικα τουλαχιστον δεν το θεωρω ετσι ευκολα ασπρο μαυρο. ουτε και την κουλτουρα που μετραει τα παντα σε χρημα και κερδος θα νομιμοποιουσα εντελως απροβληματιστα. επισης, σ αυτα τα πραγματα μετραει πολυ η πρακτικη τοποθετηση του καθενος. δηλαδη, εχεις κατεβασμενα cds στο κομπιουτερ σου? θα τα αντεγραφες σε φιλους αν στο ζηταγαν? εχεις χρησιμοποιησει σπασμενα προγραμματα? καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ την αγανακτηση καποιου που εχει χασει, η μπορει να χασει, τη δουλεια του απο αυτο (εχω φιλους και στις δυο κατηγοριες), αλλα στην περιπτωση μου ας πουμε οι απαντησεις ειναι κυριως ναι, οποτε θα το θεωρουσα υποκριτικο να καταδικαζω καθετα οποιον αντιγραφει cds κτλ.

 

νομιζω οτι η σταση του forum μεχρι τωρα, το να μην επιτρεπει δηλ. πληροφοριες για πειρατικα προγραμματα κτλ ειναι σωστη, χωρις να χρειαζονται υπερβολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, πρόκειται για ένα ζήτημα στο οποίο (συνήθως) κάποιοι εισηγούνται ότι έχουν επαρκώς τεκμηριωμένα προσωπικά κίνητρα προκειμένου να προτείνουν να αγνοείται και να καταστρατηγείται η κείμενη νομοθεσία.

 

Κάτι τέτοιο δεν έχω διαπιστώσει να συμβαίνει χωρίς να γίνεται επέμβαση των mods.

 

Το να ανέχεται το noiz τέτοιες προτάσεις, είναι από μόνο του μία νομική ακροβασία.

 

Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου