Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα το φόρουμ λειτουργεί σωστά και εσύ έχεις μερικές περίεργες απόψεις... ;D Ευτυχώς στην αστυνομία είναι συνήθως σοβαροί άνθρωποι.

 

To ότι απάντησα στην ηλίθια ερώτηση που διατύπωσες, δε σημαίνει ότι εγώ έχω περίεργες απόψεις, αλλά το ότι εσύ δεν έχεις καμία άποψη που να αντέχει στα (περίπου) δέκα λεπτά που μεσολάβησαν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας καταλάβουμε ότι άλλο πράγμα είναι το φόρουμ και άλλο το ελληνικό κράτος. Το φόρουμ μπορεί να απαγορεύει ότι θέλει και κρίνει απαραίτητο για την ομαλή λειτουργία του. Αυτό δε σημαίνει πως ότι απαγορεύει το φόρουμ κηρύσσεται και εκτός νόμου. Δε θα σε συλλάβει κανείς αμα γυρνάς και λές τι ωραία που θα ήταν να επιτρεπόταν το ψάρεμα με μπουκάλες και ας μη σου μιλάνε οι ψαροτουφεκάδες. Το φόρουμ πέρα από την όποια ιδεολογία πρεσβέυει πρέπει να προστατέψει και την υπόστασή του. Αν δεν κλείνει τέτοια θέματα όταν ανοίγουν δε θα συλλάβει κανέις όσους συζητάνε για πειρατία το ίδιο το φόρουμ όμως μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπο με το νόμο και φυσικά τα υπεύθυνα πρόσωπα όσο και αν δε γουστάρουν πειρατές κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι απάντησα στην ηλίθια ερώτηση που διατύπωσες, δε σημαίνει ότι εγώ έχω περίεργες απόψεις, αλλά το ότι εσύ δεν έχεις καμία άποψη που να αντέχει στα (περίπου) δέκα λεπτά που μεσολάβησαν.

 

Ηλίθιο είναι το να νομίζεις ότι η αστυνομία και τα ΕΚΑΜ θα τρέχούν νυχτιάτικα επειδή εγώ θα γράψω ιστορίες τρόμου σε φόρουμ αγαπητέ ;)

 

ΥΓ: πέρα από το ότι δεν απαγορεύεται φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλίθιο είναι το να νομίζεις ότι η αστυνομία και τα ΕΚΑΜ θα τρέχούν νυχτιάτικα επειδή εγώ θα γράψω ιστορίες τρόμου σε φόρουμ αγαπητέ ;)

 

ΥΓ: πέρα από το ότι δεν απαγορεύεται φυσικά

 

Δε νομίζω, ούτε έγραψα τίποτε τέτοιο.

Σου απαντώ όμως διότι φαίνεσαι κατατοπισμένος στα περί αστυνόμευσης του ελληνικού διαδικτύου. Είσαι δικηγόρος; Είσαι αστυνομικός; Έχεις πολλούς δικτυακούς τόπους κάτω από τη διαχειριστική σου ευθύνη;

 

Η εισήγησή μου (όπως και κάθε εισήγηση που θα μπορούσε να διατυπώσει κάποιο μέλος) απευθύνεται στο διαχειριστή του φόρουμ και την ομάδα που τον βοηθά στο έργο του. Άστους να αναλογιστούν τα επιχειρήματά μας και μην επιχειρείς να απαντήσεις σε 'μένα, διότι δεν σε ρώτησα τίποτε.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, ούτε ρώτησες ούτε έμαθες  ;D Το αφήνω όμως μη μου φωνάξεις καμιά αστυνομία (και ρίχνουν χριστοπαναγίες οι άνθρωποι νυχτιάτικά!). Κατά τα άλλα είπαμε: μη μπερδεύετε τους κανόνες ενός φόρουμ με τους νόμους ενός κράτους καί όλα θα είναι πιο απλά. Νομίζω τόσα χρόνια το Noiz μιά χαρά τα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΥΓ: πέρα από το ότι δεν απαγορεύεται φυσικά

 

                                 

Αρθρο  184 ΠΚ.

 

          Οποιος δημόσια με οποιονδήποτε τρόπο προκαλεί ή  διεγείρει σε

διάπραξη  κακουργήματος  ή  πλημμελήματος τιμωρείται με Φυλάκιση μέχρι

τριών ετών.

 

Αναφέρομαι γενικά, και όχι για τον OP του άλλου θέματος (αφορμή του οποίου στάθηκε το παρόν)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                                 

Αναφέρομαι γενικά, και όχι για τον OP του άλλου θέματος (αφορμή του οποίου στάθηκε το παρόν)  

 

Αι γειας μεγαλε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις τωρα σε ενα Ελληνικο φορουμ, ειτε ψαροντουφεκαδων (με ελευθερο φυσικα) ειτε αυτονομων δυτων, και ανοιξεις θεμα για ψαρεμα με μπουκαλες θα σε φανε ζωντανο.

Και θα σε φανε ζωντανο διοτι ανοιγεις θεμα για κατι που οχι απλα δεν προβλεπει ο νομος ΑΛΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Οτι λοιπον και να συζητας απο κει και περα παυει να εχει νοημα.

Απορω πως δεν το καταλαβαινεται αυτο ρε παιδια.

 

Αν απαγορεύουν την οποιαδήποτε συζήτηση για π.χ. το γεγονός της απαγόρευσης αυτής καθ' εαυτής και τους λόγους για τους οποίους έχει εφαρμοστεί, συγνώμη, αλλά έχουν σοβαρά προβλήματα. Αν κάποιος βγεί και πεί "προσωπικά τους γράφω στα π@π@ρια μου τους νόμους και κάνω ψάρεμα με μπουκάλες. Κάντε το κι εσείς.", εκεί ναι, θέλει μαχαίρι.

 

Επιλεκτικές ευαισθησίες.

 

Σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι.

Έχω τοποθετηθεί και τσακωθεί για όλα όσα γράφεις.

 

Δεν σε έχω δεί όμως να κάνεις την ίδια εισήγηση.

 

Αι γειας μεγαλε  ;D

 

Εσύ αυτό κατάλαβες τώρα. Τι να πω. Αν μια απλή πρόταση δεν γίνεται κατανοητή........

Οι λέξεις προκαλώ και διεγείρω στο δικό σου λεξιλόγιο τι σημαίνουν; Έλεος και πάλι έλεος.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                                 

Αναφέρομαι γενικά, και όχι για τον OP του άλλου θέματος (αφορμή του οποίου στάθηκε το παρόν)  

 

Ακριβώς. Αρκεί να υπαρχει διαχωρισμός ανάμεσα στην έκφραση άποψης και στην πρόκληση σε πράξη. Το φόρουμ βέβαια πολύ καλά κάνει και δεν αφήνει περιθώρια.

 

Οι λέξεις προκαλώ και διεγείρω στο δικό σου λεξιλόγιο τι σημαίνουν; Έλεος και πάλι έλεος.

 

Σημασία έχει τι σημαίνουν στο νομικό λεξιλόγιο το οποίο δε μοιάζει πάντα με το δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε έχω δεί όμως να κάνεις την ίδια εισήγηση.

 

Καλά.. δε ξέρω από πότε κοιτάζεις... τα θέματα αυτά έχουν επανέρθει με διάφορες μορφές τη τελευταία δεκαετία. Οι εισηγήσεις (αυτές και πολλές άλλες) έχουν γίνει και κατά τη διάρκεια ιδιωτικών συναντήσεων και τηλεφωνημάτων, δεν είναι απαραίτητο να γίνονται με ντουντούκα.

 

Άλλωστε, φίλε octapus, o κόσμος αλλάζει.. θα εκπλαγείς αν ελέγξεις πόσα πράγματα που δεν ήταν οι άνθρωποι διατεθειμένοι να συζητήσουν πριν πέντε μόλις χρόνια, τώρα το βλέπουν με διαφορετικό "μάτι".

 

Θα ήθελα όμως να (σε) ρωτήσω το εξής: αντί να επικαλείται οποιοσδήποτε προσπάθειες "φίμωσης" (και λοιπές ανοησίες), γιατί δεν τοποθετείστε θετικά για τους λόγους που κρίνετε ότι τέτοιες συζητήσεις έχουν λόγο ύπαρξης; Πραγματικά θα ήθελα να τους ακούσω, μπορεί να κάνω εγώ λάθος. Το ότι επικαλέστηκα την (κοινή) εμπειρία μας για τις διχαστικές επιπτώσεις τέτοιων συζητήσεων, δε σημαίνει ότι έχω απαραιτήτως την πλήρη εικόνα. Ερωτώ λοιπόν: τι ακριβώς εξυπηρετούν τέτοιες συζητήσεις;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου