Προς το περιεχόμενο

Kουτί Αποθορυβοποίησης για PC


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έχω λίγο χρόνο στη διάθεσή μου αλλά μόλις μπορέσω θα σας περιγράψω πως να φτιάξεται ένα κουτί όπου θα μπορείται να βάλετε μέσα το PC και να γλυτώσετε 100% από τον θόρυβο. Όσοι ενδιαφέρεστε μπορείται να μου πείτε προτάσεις για ενδεχόμενες παραλείψεις και τυχόν δικές σας ιδέες. Είναι η συνέχεια ενός άρθρου μου σε κάποιο περιοδικό αυτή την φορά για tower.

Αυτό σαν απάντηση σε κάποιο φίλο που με κάλεσε να είμαι πιο ενεργός στο site και που φυσικά τον ευχαριστώ.

 

Γιάννης Πετρογιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αναμένω...λες και το ξερες..

αυτόν τον καιρό αναζητώ ένα παρόμοιο κουτί..(και φαντάζομαι αρκετοί εδώ)

ελπίζω να μην είναι πολύ μπελαλίδικη η κατασκευή μια και με την "μουτζούρα" και την "χειροτεχνία" δεν τα πάω καλά... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι levels μιλάμε...

'Εχω 2 pc απο τα 4 που δουλεύω με δίκτυο στον ίδιο χώρο και μιλάω για

καμιά 28-30 db στο 1 m χωρίς κουτιά και τέτοια.Μόνο αθόρυβες ψύκτρες,

παθητικές ψύξεις στα υπόλοιπα και αθόρυβα τροφοδοτικά...

Τώρα αν κάποιος έχει την δυνατότητα η καλύτερη και οικονομικά λύση

ίσως είναι μακρυά 10m καλώδια kvm κτλ. ώστε κάθε θορυβώδης πηγή να

πάει εκτός control...or home control...Αυτό θα βοηθούσε ιδιαίτερα άτομα

που δουλεύουν racks με 2 και άνω υπολογιστές σε δίκτυο μιας και

όπως λένε τα παιδιά στην ew το symphonic orchestra θέλει τα 8 pc του

για να δουλέψει βρε αδερφέ...Πάντως εγώ με 3 την παλεύω...Όχι όμως

without bouncing....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με το κουτί είναι ότι η χομόνωση που προσφέρει έρχεται να προστεθεί σε ότι έχει γίνει για να ησυχάσει το κομπιούτερ. ¶ρα δεν αναιρεί όποια προσπάθεια έχει γίνει για να μην ακούγονται οι διάφοροι θόρυβοι.

 

Πρακτικά -γιατί θα έρθει η ώρα να μιλήσω με νούμερα αλλά και με mp3 που θα ακούγεται το PC με ανοιχτή και κλειστή την πόρτα του κουτιού-όποιο μηχάνημα και να μπήκε μέσα, όσο θορυβώδες και να ήταν μπορούσες χωρίς καθόλου θόρυβο να ηχογραφήσεις στο 1m σπηκαζ που είναι και από τα πιο απαιτητικά. Με ήσυχο PC δεν ακουγόταν τίποτα.

 

Πριν όμως σας το παρουσιάσω να σας πω δυο λόγια.

Κατ' αρχάς το πόσο αποτελεσματικό είναι μπορείται να το φανταστείται αν σκεφτείτε πόσο θα μειωνόταν ο θόρυβος του PC αν τον κλείνατε σε ένα ντουλάπι γεμάτο ηχοαπορροφητικά υλικά. Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση θα ήταν ότι το μηχάνημα θα καιγόταν λόγο θερμοκρασίας.

Έτσι θα έπρεπε να του ανοίξετε δυο τρύπες για να πέρνει αέρα και να του βάλετε δυο ανεμιστήρες για να τον κυκλοφορούν.

Έτσι βέβαια ο περισσότερος θόρυβος θα έβγαινε από το κουτί και θα είχαμε επιπλέον τον θόρυβο από τους δύο ανεμιστήρες(υπάρχουν εταιρείες που έχουν φτιάξει τέτοιο κουτί και το πουλάνε 1000+ ευρώ).

Η λύση είναι ένας αεραγωγός στην είσοδο και στην έξοδο του αέρα επενδεδυμένος με ricofon για αποθορυβοποίηση και με αρκετό μήκος (για τον ίδιο λόγο).

Φυσικά μια πόρτα μπροστά και πίσω για πρόσβαση και διαστάσεις τέτοιες ώστε να μπορεί να γλυστρίσει κάτω από το γραφείο μας.

Στην περίπτωση της δικής μου κατασκευής μπορείς με δυο τέτοια κουτιά σαν πόδια και με ένα ξύλο από πάνω σαν επιφάνεια εργασίας να το χρησιμοποιήσεις σαν γραφείο. Μπορείς βέβαια και να βάλεις ένα κουτί από την μιά και κανονικά πόδια από την άλλη και έτοιμο το γραφειάκι. Μπορείς βέβαια και απλώς να το βάλεις κάτω από το υπάρχον γραφείο.

Όσον αφορά την θερμοκρασία στο εσωτερικό του ξαφνιάστκα ευχάριστα όταν την μέτρησα και δεν παρατήρησα καμία άνοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πάντως (και) να μας κρατάς σε αγωνία!...

&

Εμείς έχουμε ακονισμένα τα...πριόνια, φορτισμένα τα κατσαβίδια και αναμένουμε!...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιστεύω πως αντί για ένα μικρό κουτί του ενός υπολογιστή,

θα ήταν προτιμότερο να φτιάξουμε ένα αρκετά μεγαλύτερο.

 

Ένα κουτί σε διαστάσεις τραπεζιού, ώστε να χωράει και 3 και 4 PC

μια που με έναν δεν γίνετε δουλειά.

Εκτός αυτού η αναβάθμιση του παλιού PC δεν συμφέρει.

Είναι προτιμότερο να πάρεις ένα νέο PC και να κρατήσεις και το παλιό,

το οποίο με μια καρτούλα ήχου, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Πχ παίζεις

με αυτό ένα σοφτ σύνθ το οποίο περνάς από λάμπα κλπ. και το γράφεις στο νέο.

 

Έτσι λοιπόν αν φτιάξουμε ένα κουτί για έναν υπολογιστή,

γρήγορα θα πρέπει να φτιάξουμε και άλλο ένα.

Ενώ με το τέρας :lol: που έφτιαξα εγώ δεν θα χρειαστώ άλλο.

Και από πάνω έχω την κονσόλα και κάποια hardware.

Επίσης και μια γλάστρα … :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου ΣΩΣΕ μας απο το θορυβο & απο εμενα θα εχεις ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΤ-ΑΠ στις κιθαρες & τα μπάσα σου εφ ορου ζωης!! :lol: (σοβαρα μιλαω)

 

(αντε γιατι εχω βαρεθει να γραφω φωνη & ακουστικες στο μπανιο μου οταν ηχογραφω σπιτι...) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου