Προς το περιεχόμενο

Kουτί Αποθορυβοποίησης για PC


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, η ιδέα ότι μπορεί να φτιαχτεί ένα αξιοπρεπές isobox με τόσο χαμηλό κόστος είναι άγνωστη στην υφήλιο, όπως άλλωστε δείχνουν και οι σύνδεσμοι που παρέθεσα πιο πάνω. Όταν το φθηνότερο commercial προϊόν αυτού του τύπου κάνει μερικές εκατοντάδες ευρώ, αν ο PJ έχει κάποια λύση σε τόσο χαμηλό κόστος, ίσως συμφέρει να πατενταριστεί - ο άνθρωπος θα γίνει σύντομα αρκετά πλουσιότερος.

 

Μιλώντας περισσότερο ρεαλιστικά, θα ήθελα να δω επιτέλους αυτά τα αναλυτικά σχέδια που όλοι περιμένουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

PJ, είσαι θησαυρός :)

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το πως τοποθετείς τα ricofon (δεν φαίνεται στις φωτογραφίες) έτσι ώστε να μην «μπλοκάρεις» τον αεραγωγό.

 

Επίσης, έχεις μετρήσει την εσωτερική θερμοκρασία του κουτιού μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας; Αν και από τις φωτογραφίες βλέπω ότι το έχεις κάνει πατέντα και έχεις φτιάξει αρκετά, άρα μάλλον πρέπει να δουλεύει πολύ καλά. Έχεις διαπιστώσει κάποιο αδύνατο σημείο στη κατασκευή σου;

 

Συγχαρητήρια και πάλι.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Έχω απορίες ακόμα, αν και δεν έχω σημαντικά προβλήματα θορύβου. Συμφωνώ ότι το πρόβλημα πρέπει να λύνεται στη πηγή του, ωστόσο απόλυτη ησυχία δεν μπορείς να καταφέρεις παρά μόνο με isobox.

 

Φαίνεται ότι ο PJ δίνει μία πλήρη ιδέα να κάνεις κάτι απλό, που εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα στο κόπο να φτιάξω χωρίς να έχω μία καλή μαρτυρία ότι θα πετύχει, θεωρώντας ότι θα χάσω το χρόνο μου.

 

Αν και έχω επιφυλάξεις για τη πλήρη διαφυγή της θερμοκρασίας από το κουτί καθώς και για διαφυγή θορύβου από τους μεντεσέδες, αρκούμαι προς το παρόν στο mp3 το οποίο ακούγεται «πολλά υποσχόμενο».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο hp μου είναι πραγματικά αθόρυβος! Μόνο ο σκληρός δίσκος ακούγετε όταν κάνω αντιγραφή αρχεία μεγάλου μεγέθους.

 

Αφού όταν τον είχα πάρει και τον άναψα έπαθα πλάκα, νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο το τροφοδοτικό!

 

Είχα και pc όμως που έκανε σαν τρακτέρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!

Πάντως, η ιδέα ότι μπορεί να φτιαχτεί ένα αξιοπρεπές isobox με τόσο χαμηλό κόστος είναι άγνωστη στην υφήλιο, όπως άλλωστε δείχνουν και οι σύνδεσμοι που παρέθεσα πιο πάνω. Όταν το φθηνότερο commercial προϊόν αυτού του τύπου κάνει μερικές εκατοντάδες ευρώ, αν ο PJ έχει κάποια λύση σε τόσο χαμηλό κόστος, ίσως συμφέρει να πατενταριστεί - ο άνθρωπος θα γίνει σύντομα αρκετά πλουσιότερος

 

Δεν νομίζω ότι το σκέφτηκες καλά το θέμα.

 

Κατ αρχήν δεν νομίζω πως η κατασκευή αυτή μπορεί να πατενταριστεί

διότι υπάρχουν πολλά τέτοια DIY κουτιά στο διαδίκτυο.

 

Δεύτερον το κουτί του PJ έχει χαμηλό κόστος διότι έχει βάλει τη προσωπική του εργασία. Αν το κουτί βγει σε παραγωγή, τότε στα χρήματα του κόστους των υλικών, θα πρέπει να προσθέσεις τα εργατικά ( μισθός ΙΚΑ άδειες, επιδόματα κλπ) το εμπορικό σου κέρδος, το ΦΠΑ, τα έξοδα στέγασης της επιχείρησης, το λογιστή, τις διαφημίσεις κλπ κλπ κλπ. συν το τι θα πληρώσεις εφορεία.

Μπορεί και να πρέπει να το πουλήσεις 1000€ για να βγεις. :lol:

 

¶λλωστε η λογική του DIY είναι πως ΑΝ σου πιάνουν τα χέρια,

γλιτώνεις όλα αυτά τα «σύν». :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω επίσης να σου πώ, πως ένα προϊόν

που έχει κόστος κατασκευής 10€, θα πουληθεί:

 

Κατασκευή …………………………………….........10

Μικτό κέρδος 100% ………………………....10

Σύνολο χονδρικής πώλησης ………………….20€

Μικτό κέρδος λιανικής 100% ………………..20€

Σύνολο λιανικής προ φπα ……………………..40€

ΦΠΑ 19%.........................................7,60

Τελικό σύνολο …………………………………..47.60€

 

Ο λιανοπωλητής θα το βάλει 60€ και θα σου κόψει τα 10 -12 €

 

Αν μάλιστα έχεις και μεταφορικά …. 8O :lol: :lol:

 

Προσέξτε πως το ΦΠΑ που εισπράττει το κράτος

είναι το 76% της πραγματικής αξίας του αγαθού.!!!!

Όχι πάιζουμε.

 

Δηλαδή ένα κουτί με κόστος 150€

θα έχει προτεινόμενη λιανική τιμή 900 με 1000 €

 

 

Για αυτό ….. DIY !!! :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιχνηλάτη, οι οικονομικοί υπολογισμοί που αναφέρεις είναι εντελώς αυθαίρετοι (δηλ. δεν ισχύουν για όλες τις κατηγορίες προϊόντων) και επίσης σχετίζονται με την ελληνική οικονομική πραγματικότητα. Τα Isobox(es) που παρέθεσα στα παραπάνω links κατασκευάζονται και διακινούνται στο εξωτερικό κυρίως. Οι τιμές που αναφέρουν στο site τους είναι τιμές ίντερνετ, όχι λιανοπωλητή, και δεν πρόκειται να σου κόψουν τίποτε διότι δεν πρόκειται να γίνει κανένα παζάρι. Στην καλύτερη περίπτωση, ίσως σου χαρίσουν τα μεταφορικά, αν και αμφιβάλλω - το βάρος των κουτιών είναι πολύ μεγάλο.

 

Επίσης, μπορεί κανείς να πατεντάρει οτιδήποτε, αρκεί να είναι δική του ιδέα (δηλαδή να μην το έχει πατεντάρει άλλος πριν).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το τεχνικό μέρος, γιατί το εμπορικό δεν με έχει απασχολήσει προς το παρον, όποιος θέλει μπορεί να έρθει να ακούσει το κουτί στο στούντιο μου. Πληροφορίες θα βρείτε εδώ www.matrixstudio.gr

Στην αρχική σελίδα το τρίτο rack δεξιά της κονσόλας είναι ένα τέτοιο κουτί φτιαγμένο για rack case και το τλέφωνό μου είναι το τελευταίο στην λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

PJ μας πήρες τα μυαλά με το mp3... 8O :D

 

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάποια στιγμή θα σου στείλω pm (για να μη ζαλίζω και τους υπόλοιπους), για να σου δώσω συγκεκριμένες διαστάσεις με τις οποίες λέω να πειραματιστώ, να μου πεις τη γνώμη σου (όποτε μπορέσεις). :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου