Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι η γνώμη σας για το Analog Recording? Θα ήθελα να ξέρω αν είναι κατα κάποιο καλύτερη απο το digital τρόπο......Ευχαριστώ πολύ.

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν υπαρχει πλεον analog recording για εναν μεσο-ερασιτεχνη μουσικο  (υπαρχει βεβαια, αλλα τουλαχιστον για οσους δεν εχουν να διαθεσουν ΠΟΛΛΑ χρηματα ...δεν υπαρχει.... ;D)

 

τωρα που το σκεφτομαι ζητημα ειναι αν αυτη τη στιγμη εστω και ενα 1% της παγκοσμιας μουσικης ηχογραφειται full  αναλογικα (καλα δεν μιλαω καν για να μιξαρεται και full αναλογικα αυτο νομιζω εχει καταργηθει εδω και χρονια...)

 

Θα ήθελα να ξέρω αν είναι κατα κάποιο καλύτερη απο το digital τρόπο...

 

οχι δεν ειναι.

 

αν σε ενδιαφερει να μπεις στο χωρο του recording ασχολησου με ποιο παραγωγικα ζητηματα απο αυτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις επί του θέματος, και μάλιστα αρκετές φορές ανούσιες και αναίτια μακροσκελείς.

Πλέον το analog recording θεωρείται σπορ για λίγους, ή για μεγάλα studio και παραγωγούς, και οι λόγοι είναι αναμενόμενοι και προφανείς. Αν λοιπόν ανήκεις στην κατηγορία του να θέλεις να αρχίσεις να ασχολείσαι με την ηχογράφηση, θα σου πρότεινα να μην το σκέφτεσαι καν.

 

Κατά τη γνώμη μου το πως θα τοποθετήσεις το μικρόφωνο για παράδειγμα, και το πως θα πάρεις τις καλύτερες δυνατές πηγές, είναι άπειρα πιο σημαντικό θέμα όταν μιλάμε για recording.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πολλά επί του θέματος,

αλλά analog δεν θεωρείτε και απλά μια λάιβ ηχογράφηση σε κασετόφωνο πχ.;

 

Έχω κάνει μια αναλογική ηχογράφηση σε tape recorder σε ένα παλιό αγγλικό στούντιο. Το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό. Δε μου φάνηκε καθόλου περίπλοκο, πέρα από τον tape recorder που προφανώς ήταν πολύ παλιός και χρειάζεται να ξέρεις επιδιορθώσεις, να βρεις ταινία και πως να επεξεργαστείς τον ήχο ώστε να μην χαθεί η "ζεστασία" του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πέρα από όλαααααααααααα τα άλλα, το analogue recording σε επίπεδο editing (και όχι μόνο) είναι απίστευτα μπελαλίδικο (και πολυδάπανο ).  

 

Όπως φυσικά το ίδιο ισχύει για όλα τα analogue doing projects.

Έβλεπα χθές το "Blow Up" του Antonioni, όπου ο πρωταγωνιστής είναι φωτογράφος (analogue φυσικά του ’66 είναι το film ;D)…..έρε ΠΙΚΡΑ!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το να γραψω ολοκληρη ελεγεια,  ;D δες εδω τη διαφορα οπτικοποιημενη:

 

 

Εδώ είναι ένα σύγχρονο DAW, με τις καρτες ήχου του, τα pluginάκια του, τα CPU του κλπ:

 

 

 

 

 

Και εδώ φίλε μου είναι το analog recording, με μια ωραία 24κάναλη μπομπίνα, αναλογικη κονσόλα, hardware εφε κλπ:

 

 

 

 

Το ξερω οτι το παλιο ισως ειναι πιο γοητευτικο, οταν ομως θα προσπαθήσεις να στρίψεις  ;D θα καταλαβεις τα προβληματα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βραβειο νομπελ για τη μεθοδο καταλυσης του bentley!

 

Παιζει να ειμαι ο μοναδικος που του αρεσει πιο πολυ η Ασ' τον Martin απο το ferrari?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναλογική ηχογράφηση θα μπορούσε να είναι προς ώφελός σου υπό προυποθέσεις.

1) Θα πρέπει να έχεις καλά προβαρισμένη μπάντα.

2) Θα πρέπει η μουσική που παίζεις να είναι συμβατή με αυτό το είδος ηχογράφησης.

Αν αυτά τα δυο υπάρχουν τότε πραγματικά είναι καλύτερος τρόπος και όχι μόνο ηχητικά αλλά και το που σε κατευθύνει.

Με τα σημερινά δεδομένα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό 16 track ή 8 track και μια αναλογική κονσόλα με λίγα χρήματα.

Οι επεξεργαστές που θα χρειαστείς θα είναι σημαντικά λιγότεροι από αυτούς που χρησιμοποιείς στο DAW λόγω tape compression.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναλογική ηχογράφηση θα μπορούσε να είναι προς ώφελός σου υπό προυποθέσεις.

1) Θα πρέπει να έχεις καλά προβαρισμένη μπάντα.

2) Θα πρέπει η μουσική που παίζεις να είναι συμβατή με αυτό το είδος ηχογράφησης.

Αν αυτά τα δυο υπάρχουν τότε πραγματικά είναι καλύτερος τρόπος και όχι μόνο ηχητικά αλλά και το που σε κατευθύνει.

Με τα σημερινά δεδομένα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό 16 track ή 8 track και μια αναλογική κονσόλα με λίγα χρήματα.

Οι επεξεργαστές που θα χρειαστείς θα είναι σημαντικά λιγότεροι από αυτούς που χρησιμοποιείς στο DAW λόγω tape compression.

 

 

Με μπέρδεψες λίγο να σου πω την αλήθεια ..

 

Πίστευα ότι ο wyndorf αναφερόταν στο να του κάνουν παραγωγή και όχι να αγοράσει εξοπλισμό και να την κάνει μόνος του.. (μπορεί να μην κατάλαβα και τα ποστ σας ..)

 

Απλά (ρωτάω πραγματικά από απορία , γιατί δεν έχω ιδέα για τις τιμές σε 16κάναλα κλπ ) , όταν λες λίγα χρήματα πόσα περίπου εννοείς ??

Και όταν λες αναλογική κονσόλα σε τι κονσόλες αναφέρεσαι ? (εννοώ αναλογική είναι και η μικρή της mackie , αναλογική είναι και η SSL  :P)

 

Πιστεύεις ότι το κόστος παραγωγής, εξοπλισμού κλπ έχει σχέση με το κόστος που θα είχες με κατά βάση ψηφιακά μέσα ?

 

Προσωπικά θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέρουσα την παραγωγή ενός album αναλογικά , αρκεί οι μουσικοί (όπως είπες και εσύ )(ίσως φταίει ότι ενθουσιάστηκα με το Wasting Light των Foo Fighters και με το documentary ) να μπορούν να το υποστηρίξουν .. και έτσι πίστευα εγώ για το κόστος , να υπάρχει και το budget .

 

 

EDIT : Επίσης , γιατί πιστεύεις ότι θα χρειαστούν λιγότεροι επεξεργαστές ??

Βασικά , αφού μιλάμε για αναλογική παραγωγή θα χρειαστεί outboard εξοπλισμός και καταλαβαίνω την έννοια του tape compression (έχω βρεθεί και σε ηχογράφηση με ταινία και έχω δει και στην πράξη δηλαδή το αποτέλεσμα που δίνει ) αλλά δεν πιστεύω ότι για να κάνεις μία ολοκληρωμένη παραγωγή δεν θα χρειαστείς κάποιο παραπάνω compression ή κάποιον άλλο δυναμικό επεξεργαστή , ή δεν θα χρειαστείς κάποιο effect ..

Ίσως συνολικά να κάνεις λιγότερη επεξεργασία από ότι στο DAW (αν και εξαρτάται με το είδος της παραγωγής και το αποτέλεσμα που θέλεις) αλλά πιστεύω πως αυτό θα συμβεί λόγω οικονομικών ζητημάτων (γιατί όπως και να το κάνουμε τα plug-ins είναι πολύ φτηνότερα από τις αντίστοιχες hadware λύσεις ) .

 

Δεν ρωτάω τίποτα με ειρωνικό ή υπεροπτικό ύφος (το λέω γιατί ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος συχνά ) , είμαι σε αρχικό στάδιο ούτως ή άλλος ακόμα στον χώρο του recording και της ηχοληψίας γενικότερα για να έχω οποιουδήποτε τύπου ύφος  ;D..

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Και εμένα μου αρέσει με γοητεύει η φάση analog recording.

Αλλά , μην λέμε και πράγματα που δεν γίνονται (εύκολα) (εκτός αν έχεις επαγγελματικό studio και είσαι και μερακλής ;)).

Σε επίπεδο home recording το αποκλείω…εκτός αν κάποιος έχει όρεξη να  ;D ;D ;D:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου