Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι σχεση εχει αυτο με την αναλογικη η την ψηφιακη ηχογραφηση? :o

 

ΠΑΝΤΑ πρεπει να ειναι προβαρισμενη η μπαντα.

 

Προφανώς εννοεί πως άλλο να κάνεις edit με 1-2 κλικ, ή ένα απλό ctrl+z για παράδειγμα, και άλλο να πρέπει να αρχίζεις την κοπτοραπτική στην ταινία.

 

Κάτι που δικαιολογεί και το:

 

 

τι σχεση εχει το ειδος μουσικης με το αν η ηχογραφηση ειναι αναλογικη η ψηφιακη ???

 

 

Προφανώς αν παίζεις djent, με dubstep περάσματα, ο αναλογικός τρόπος ηχογράφησης δεν είναι και ο πιο βολικός.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισθε ασοβαροι.

Toυλαχιστον πειτε κατι σχετικο στα γαλλικα...

-

-

-

-

Φιλε μου η παρακατω φωτογραφια ειναι analog.

Πιστευω να καταλαβαινεις τη διαφορα... :D

 

Αν εχεις ορεξη για τεχνικες λεπτομερεις και ξερεις καλα αγγλικα

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_analog_and_digital_recording

 

Γνωμη μου...

Δεν προκειται να γραψεις analog πια.

Ψαξε τον ψηφιακο κοσμο που κανει τη ζωη ευκολη.

         Αν ομως ειναι να εκφρασω μια ταπεινη γνωμη για το αν υπαρχει διαφορα,

ναι,υπαρχει αν η πρωτη αποτυπωση του ηχογραφημενου σηματος γινει σε υψηλης ποιοτητας tape recorders απο ανθρωπους που ξερουν.Kαι μιλαω για ολους τους εμπλεκομενους...

Αυτο δε σημαινει οτι αυτη η διαφορα κανει τον ενα ηχο καλυτερο απο τον αλλο.

        Υπαρχουν απιστευτες αναλογικες και ψηφιακες ηχογραφησεις και ποιος νοιαζεται για το πως εγινε εκαστη.

        Στο αρθρο που παρεθεσα,μου εκανε παντως φοβερη εντυπωση οτι ο Φον Καραγιαν ηταν λεει φανατικος υποστηρικτης του ψηφιακου ηχου,θεωρωντας τον ως τον καλυτερο που μπορει να υπαρξει.

Αρα και η θεωρια οτι καποια ειδη θελουν την..ταινια τους..ισως  καταρριπτεται.

 

Ηχογράφα με τα της εποχης μας. ;)

bardot.jpg.d4c2511c2f47bc15816f71c46824b40e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισθε ασοβαροι.

Toυλαχιστον πειτε κατι σχετικο στα γαλλικα...

Ορίστε? Εμείς ασόβαροι? ;D ;D

 

Φιλε μου η παρακατω φωτογραφια ειναι analog.

Πιστευω να καταλαβαινεις τη διαφορα... :D

Βάλε και μια digital ντε, να δούμε τη διαφορά! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και μια digital ντε, να δούμε τη διαφορά! ;)

Δεν το πιασες..

 

Εννοουσα οτι αν το δημιουργημα,ειναι τετοιας ποιοτητας,ποιος χ.ζει το πως εγινε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιασες..

 

Εννοουσα οτι αν το δημιουργημα,ειναι τετοιας ποιοτητας,ποιος χ.ζει το πως εγινε. ;)

Σωστός!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπάντα πρέπει να είναι καλά προβαρισμένη (όπως πάντα άλλωστε) γιατί είναι πολύ δυσκολότερο να την διορθώσεις χωρίς DAW. Από ένα σημείο καιμετά απλά δεν αξίζει τον κόπο.

 

O αναλογικός ήχος όσον αφορά το tape βγαίνει όχι μόνο από τον ήχο που παράγει το μέσο αλλά και από τους περιορισμούς που σου βάζει και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά ταιριάζουν περισσοτερο όταν θέλουμε να μιμηθούμε old school ηχογραφήσεις. Συνήθως.

 

Ο ήχος του tape δεν πάει σε όλα τα είδη μουσικής. Τape compression, head bump, 3rd order harmonics.......

 

Πολλά από τα tracks που ίσως χρησιμοποιούσες κομπρέσορες στο DAW δεν χρειάζονται στο tape γιατί το κάνει από μόνο του. πχ overhead που στο DAW ήταν ανεξέλεγχτα όταν τα πέρασα από tape έστρωσαν.

 

Η κονσόλα είναι αναγκαία στο tape αλλά όχι όταν έχεις μια κάρτα με προενισχυτές.

 

Αν γράφεις στο σπίτι ή σε στούντιο και θέλεις να κρατήσεις τα master tapes θα πρέπει  ή να τα αγοράσεις (50-210 euro half hour @ 15 ips for 2inch machines) ή να τα κάνεις back up σε DAW. Μπορείς δηλ αν θέλεις να μην πληρώσεις τα reels και να παρεις back up σε HD.

 

Για τιμές αγοράς δείτε στο ebay Fostex, Tascam, MCI, Studer, Otari, Ampex και πολλά άλλα που ξεχνάω.

 

Για τιμές στούντιο δεν νομίζω ότι έχουν διαφορά από το DAW.

 

Το analog summing έχει μια επίδραση.

 

Δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβό tape machine αν είναι μόνο για demo ένα αρχαίο fostex B 16 που έχω είναι μια χαρά

 

Τέλος αυτή είναι μόνο η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου