Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι θλιβερος ο τροπος που βλεπουν τα πραγματα ορισμενοι.....λοιπον.....δεν μπαινω τωρα στο χωρο της ηχογραφησεις.....εκανα απλα μια ερωτησει για το πως το βλεπετε το θεμα....αλλα απο οτι βλεπω ορισμενοι ειστε το λιγοτερο ημιμαθεις.... το analogue recording δεν εχει πεθανει και δεν ειναι και τοσο τραγικο οικονομικα....ατακες του στυλ "εχει πεθανει παγκοσμια το analogue" ειναι απλα αστειες και με λιγο επαρχιωτικο χαρακτηρα...στα studio που εχω παει παγκοσμια μια χαρα τα παιζουν τα studer και δεν ειναι δυνατον σοβαρο studio να δουλευει με controler και μονο DAW.....τα τελευταια 4 χρονια οι πωλησεις σε 2 inch tape απο την RMG (ex EMTAC) εχουν ανεβει 130% και απλα συνεχιζουν να ανεβαινουν....τυχαιο μωρε θα ειναι....ολη οι ιστορια χαλασε απο κατι τυπους σαν και εσας που νομιζετε οτι μπορειτε να γραψετε ενα δισκο σπιτι με το PC και ενα pre amp....sorry παιδια αλλα δεν παει ετσι.....ενα fostex 16 channel το βρισκεις γυρω στα 500 euro και αν σεβεσαι τον εαυτο σου νομιζω πως αξιζει...δεν πειραζει μην παρεις την super duper vintage guitar που κανει 2500 euro και πανω, εχεις αλλες 5 its ok......με αυτα τα λεφτα μια χαρα στηνεις 16 καναλια με compression και ολα.....δεν θα μπω στην διαδικασια τεχνικων χαρακτηριστικων head room κτλ πιστευω πως ειναι περιτο.....κανενας μαλλον δεν ξερει πως ενα combo τον 2 ειναι οτι πρεπει αν ντε και καλα το θες το ρημαδι η αν εισαι κουλος και πρεπει να το πεθανεις στα edit...πφφ βαρεθηκα της μ####!ς...δεν μου κανει εντυπωσει οτι οι περρισοτερες Ελληνικες παραγωγες ειναι αθλιες....με τετοια μυαλα λογικο ειναι.....δεν θα τα εγραφα ολα αυτα αυτα αλλα απλα με νευριαζει η σιγουρια που τα λενε ορισμενοι αυτα που λενε......κουνια που σας κουναγε boys...... :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Κάτσε τώρα γιατί μπερδεύτηκα.

Όταν κάποιος κάνει μια ερώτηση απευθυντέα στους άλλους (άρα δε το ξέρει το θέμα 100%) περιμένει μιαν απάντηση.

Αν κάτι το ξέρει καλά δεν κάνει ερώτηση , γράφει άρθρο.

Εσύ λοιπόν αφού το ξέρεις καλά το θέμα από ό,τι λες, γιατί δεν γράφεις ένα άρθρο για τα καλά ή τα καλλίτερα του analog recording και με αφορμή αυτό (το άρθρο) να μάθουμε και εμείς κάτι.

Εδώ μας ρώτησες κάτι και ο καθένας συνείσφερε ό,τι είχε ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ. (στο φινάλε την άποψή του είπε ο καθένας- την οποία ΕΣΥ μας τη ζήτησες).

Και έρχεσαι στο τέλος και μας τα χώνεις μιλώντας επιθετικά (όχι ότι προσβλήθηκα, αλλά κατά την γνώμη μου εγώ δεν θα συμπεριφερόμουν έτσι).

Όλα τα άλλα είναι νομίζω περιττά:

 

 

 

....αλλα απο οτι βλεπω ορισμενοι ειστε το λιγοτερο ημιμαθεις... αστειες και με λιγο επαρχιωτικο χαρακτηρα... και εσας που νομιζετε οτι μπορειτε να γραψετε ενα δισκο σπιτι με το PC και ενα pre amp....sorry παιδια αλλα δεν παει ετσι....η αν εισαι κουλος και πρεπει να το πεθανεις στα edit...πφφ βαρεθηκα της μ####!ς...δεν μου κανει εντυπωσει οτι οι περρισοτερες Ελληνικες παραγωγες ειναι αθλιες....με τετοια μυαλα λογικο ειναι.....δεν θα τα εγραφα ολα αυτα αυτα αλλα απλα με νευριαζει η σιγουρια που τα λενε ορισμενοι αυτα που λενε......κουνια που σας κουναγε boys...... :)

 

Ο καθένας ό,τι μπορεί κάνει.

Εσύ εφόσον έχεις αυτή την τεχνογνωσία και τη δυνατότητα να την υλοποιήσεις γιατί δεν κάνεις το βήμα για να κάνεις τη διαφορά και γιατί όχι να μας έχεις και πελάτες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράφεις στο σπίτι ή σε στούντιο και θέλεις να κρατήσεις τα master tapes θα πρέπει  ή να τα αγοράσεις (50-210 euro half hour @ 15 ips for 2inch machines) ή να τα κάνεις back up σε DAW. Μπορείς δηλ αν θέλεις να μην πληρώσεις τα reels και να παρεις back up σε HD.

 

ναι αλλα ετσι πλεον δεν μιλαμε για αναλογικη παραγωγη μια και η μιξη θα γινει ψηφιακα....

 

Ειναι θλιβερος ο τροπος που βλεπουν τα πραγματα ορισμενοι.....λοιπον.....δεν μπαινω τωρα στο χωρο της ηχογραφησεις.....εκανα απλα μια ερωτησει για το πως το βλεπετε το θεμα....αλλα απο οτι βλεπω ορισμενοι ειστε το λιγοτερο ημιμαθεις.... το analogue recording δεν εχει πεθανει και δεν ειναι και τοσο τραγικο οικονομικα....ατακες του στυλ "εχει πεθανει παγκοσμια το analogue" ειναι απλα αστειες και με λιγο επαρχιωτικο χαρακτηρα...στα studio που εχω παει παγκοσμια μια χαρα τα παιζουν τα studer και δεν ειναι δυνατον σοβαρο studio να δουλευει με controler και μονο DAW.....τα τελευταια 4 χρονια οι πωλησεις σε 2 inch tape απο την RMG (ex EMTAC) εχουν ανεβει 130% και απλα συνεχιζουν να ανεβαινουν....τυχαιο μωρε θα ειναι....ολη οι ιστορια χαλασε απο κατι τυπους σαν και εσας που νομιζετε οτι μπορειτε να γραψετε ενα δισκο σπιτι με το PC και ενα pre amp....sorry παιδια αλλα δεν παει ετσι.....ενα fostex 16 channel το βρισκεις γυρω στα 500 euro και αν σεβεσαι τον εαυτο σου νομιζω πως αξιζει...δεν πειραζει μην παρεις την super duper vintage guitar που κανει 2500 euro και πανω, εχεις αλλες 5 its ok......με αυτα τα λεφτα μια χαρα στηνεις 16 καναλια με compression και ολα.....δεν θα μπω στην διαδικασια τεχνικων χαρακτηριστικων head room κτλ πιστευω πως ειναι περιτο.....κανενας μαλλον δεν ξερει πως ενα combo τον 2 ειναι οτι πρεπει αν ντε και καλα το θες το ρημαδι η αν εισαι κουλος και πρεπει να το πεθανεις στα edit...πφφ βαρεθηκα της μ####!ς...δεν μου κανει εντυπωσει οτι οι περρισοτερες Ελληνικες παραγωγες ειναι αθλιες....με τετοια μυαλα λογικο ειναι.....δεν θα τα εγραφα ολα αυτα αυτα αλλα απλα με νευριαζει η σιγουρια που τα λενε ορισμενοι αυτα που λενε......κουνια που σας κουναγε boys...... :)

 

τοτε αφου τα ξερεις ολα τοσο καλα και εισαι και τοσο σιγουρος οτι ειμαστε ασχετοι και επιπλεον ειμαστε και τυποι που τα ...κανουμε ολα σπιτι τους σε ...pc... ::) αλλα και οτι δεν εχουμε δει ουτε στον υπνο μας αναλογικο στουντιο.......ΓΙΑΤΙ μας ρωτας? ???

 

δεν εγραφες κατευθειαν ενα Αρθρο** με τιτλο...

 

Η ΑΝAΛΟΓΙΚΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ,ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΕΠΑΡΧΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΙΖ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΜΑΜΑΤΟΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΙΑΝΟΣ  ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΔΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡIΦΡΟΝΩ? ;D  

 

.δεν μου κανει εντυπωσει οτι οι περρισοτερες Ελληνικες παραγωγες ειναι αθλιες

 

με μεγαλη μου χαρα να σου υποδειξω αρκετες ελληνικες παραγωγες που δεν ειναι αθλιες ,και ναι οντως καποιες εχουν γινει σε σπιτικα στουντιο με ενα Pc & καποιους προενισχυτες...(αληθεια γιατι να χρειαζεται καποιος κατι παραπανω ειδικα αν δεν χρησιμοποιει κανονικο drumset?)

 

επισης μονο καποιος κουφος ή καποιος που υποφερει απο ...βαριας μορφης ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ δεν μπορει να ακουσει την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βελτιωση στις ελληνικες παραγωγες απο τοτε που βγηκε το digital & τα daw....& αυτο σου το λεει καποιος που εχει κανει παραγωγες και...πριν και μετα.....

 

 

** αν το κανεις σε ΙΚΕΤΕΥΩ να χρησιμοποιησεις ΤΕΛΕΙΕΣ,ΚΟΜΜΑΤΑ και ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ    γιατι ολη αυτη η γνωση σου θα παει χαμενη μια και ετσι πως γραφεις το κειμενο μονο ο ΒΑΤΜΑΝ μπορει να το διαβασει...

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται κάποιος να:

1)Ξεκινάει θέμα 2 σειρών στο οποίο φαινομενικά κάνει μια ερώτηση

2)Περιμένει να γεμίσουν 3 σελίδες με άτομα που στην τελική θέλουν να βοηθήσουν

3)Απαντάει με τρόπο που ακυρώνει όποιες απόψεις αποκλίνουν από τη δική του.

 

Ποιός ο λόγος να αρχίσεις θέμα λοιπόν; Θα μπορούσες να γράψεις κάτι στην ενότητα "άρθρα", ή να παραθέσεις την άποψή σου εξαρχής.

 

Φιλικά

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

 

Mόλις τελειώσεις την μίξη μπορείς να πάρεις τα κανάλια σε HD για backup. Ναι μετά αν θελήσεις να μιξάρεις ξανά τότε είσε πλέον ψηφιακός αν όχι είσαι αναλογικός. Πάντως ακόμα και στην πρώτη περίπτωση έχεις πάρει αυτό που σου δίνει το αναλογικό. Βέβαια υπάρχουν και πολλές παραλλαγές του σεναρίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wyndorf

 

Αν σέβεσαι τον εαυτό σου φίλε, δε γράφεις... 16 κανάλια σε ταινία... μισής ίντσας. Ούτε πας να μιξάρεις σε κονσόλα του χιλιάρικου. Γιατί αν πιστεύεις ότι με αυτά τα μηχανήματα θα φτάσεις έστω στο... 0.0001%  ;D της πιστότητας ενός DAW, μαύρο φίδι που σε έφαγε.

 

Βέβαια ένας καλός παραγωγός μπορεί να βγάλει αριστουργήματα με το οτιδήποτε. Αλλά το να ισχυρίζεσαι ότι μονο αυτός που... σέβεται τον εαυτό του, στήνει ένα Analog Recording σύστημα με... 2.500 ευρώ  :o, ενώ αντίθετα όποιος βασίζεται σε DAW "κούνια που τον κούναγε", είναι το λιγότερο γραφικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον "θλιβεροι" μου συνφουρμιτες χαλαρωστε. ;)

 

Πολυ πιθανον να πουλαει τιποτα μπομπινοφωνα στις αγγελιες, να μην του βγαινει και

να τα εχει παρει.

 

Αντε καλημερα και με φειδω την σκορδαλια!!! :-*

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θλιβερος ο τροπος που βλεπουν τα πραγματα ορισμενοι.....λοιπον.....δεν μπαινω τωρα στο χωρο της ηχογραφησεις.....εκανα απλα μια ερωτησει για το πως το βλεπετε το θεμα....αλλα απο οτι βλεπω ορισμενοι ειστε το λιγοτερο ημιμαθεις.... το analogue recording δεν εχει πεθανει και δεν ειναι και τοσο τραγικο οικονομικα....ατακες του στυλ "εχει πεθανει παγκοσμια το analogue" ειναι απλα αστειες και με λιγο επαρχιωτικο χαρακτηρα...στα studio που εχω παει παγκοσμια μια χαρα τα παιζουν τα studer και δεν ειναι δυνατον σοβαρο studio να δουλευει με controler και μονο DAW.....τα τελευταια 4 χρονια οι πωλησεις σε 2 inch tape απο την RMG (ex EMTAC) εχουν ανεβει 130% και απλα συνεχιζουν να ανεβαινουν....τυχαιο μωρε θα ειναι....ολη οι ιστορια χαλασε απο κατι τυπους σαν και εσας που νομιζετε οτι μπορειτε να γραψετε ενα δισκο σπιτι με το PC και ενα pre amp....sorry παιδια αλλα δεν παει ετσι.....ενα fostex 16 channel το βρισκεις γυρω στα 500 euro και αν σεβεσαι τον εαυτο σου νομιζω πως αξιζει...δεν πειραζει μην παρεις την super duper vintage guitar που κανει 2500 euro και πανω, εχεις αλλες 5 its ok......με αυτα τα λεφτα μια χαρα στηνεις 16 καναλια με compression και ολα.....δεν θα μπω στην διαδικασια τεχνικων χαρακτηριστικων head room κτλ πιστευω πως ειναι περιτο.....κανενας μαλλον δεν ξερει πως ενα combo τον 2 ειναι οτι πρεπει αν ντε και καλα το θες το ρημαδι η αν εισαι κουλος και πρεπει να το πεθανεις στα edit...πφφ βαρεθηκα της μ####!ς...δεν μου κανει εντυπωσει οτι οι περρισοτερες Ελληνικες παραγωγες ειναι αθλιες....με τετοια μυαλα λογικο ειναι.....δεν θα τα εγραφα ολα αυτα αυτα αλλα απλα με νευριαζει η σιγουρια που τα λενε ορισμενοι αυτα που λενε......κουνια που σας κουναγε boys...... :)

 

Εγώ (ως ακροατής, αλλά και ως connoiseur χρησθείς από τον SF), έχω αρχίσει να βρίσκω εξόχως αντιπαθητική αυτή τη θρησκοληψία υπέρ των αναλογικών τεχνολογιών, η οποία συνήθως εκδηλώνεται από ανθρώπους που ποτέ δεν έζησαν την εποχή εκείνη.

 

Αντιπαθητική, διότι - πέραν της τεχνολογικής ημιμάθειας/αμάθειας που προδίδει - συγχέεται από τους ευαγγελιστές της ως "καλλιτεχνική" άποψη.. κατά τη γνώμη του κυρίου που υπογράφει το παραπάνω ποστ, το πρόβλημα της ελληνικής σκηνής δεν είναι οι κακές συνθέσεις, τα απαράδεκτα τραγούδια, η ποδηγέτηση της καλλιτεχνίας από τη φωτογένεια, οι ασήμαντης κατάρτισης παραγωγοί.. αλλά μόν' είναι το ότι προτιμούν το Nuendo από.. τι άραγε;

 

Είχαμε και πριν χρόνια ένα κανονικό θύμα αυτών των πεποιθήσεων εδώ στο νοιζ, που πρόλαβε να δηλητηριάσει αρκετούς από τους μουσικούς που τότε σύχναζαν εδώ με τις πεποιθήσεις του, άσε δηλαδή το buzz που ξέρω ότι κυκλοφορεί ακόμη και ανάμεσα σε ευφυείς μουσικούς που κρίνουν ότι πρέπει να βγάλουν το δίσκο τους σε.. βινύλιο, στα πλαίσια καλλιτεχνικής τοποθέτησης.

 

Μετά από όλα αυτά, δηλώνω ότι αδιαφορώ για τη κούνια που με κούναγε, αρκεί να την κούναγε με το χεράκι της η Ρεμπέκα Ντε Μορνέ (ή αλλιώς... τράβα σινεμά άμα γουστάρεις την παραμύθα, φίλος).

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

 

Mόλις τελειώσεις την μίξη μπορείς να πάρεις τα κανάλια σε HD για backup. Ναι μετά αν θελήσεις να μιξάρεις ξανά τότε είσε πλέον ψηφιακός αν όχι είσαι αναλογικός. Πάντως ακόμα και στην πρώτη περίπτωση έχεις πάρει αυτό που σου δίνει το αναλογικό. Βέβαια υπάρχουν και πολλές παραλλαγές του σεναρίου.

 

 

ναι αλλα αυτο αμεσως ακυρωνει αυτο που ειπες

 

H μπάντα πρέπει να είναι καλά προβαρισμένη (όπως πάντα άλλωστε) γιατί είναι πολύ δυσκολότερο να την διορθώσεις χωρίς DAW. Από ένα σημείο καιμετά απλά δεν αξίζει τον κόπο.

 

μια και ολο το editing θα γινει στο DAW....

 

βεβαια ειτε ψηφιακα ειτε αναλογικα αν η μπαντα δεν παιζει....δεν την σωζει τιποτα...ουτε το editing....

 

ΦΥΣΙΚΑ και ο ηχος ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ αν η ηχογραφηση γινει σε ταινια ή κατευθειαν σε DAW ομως δεν ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...απλα....διαφορετικος...απο εκει και περα...to each his own

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στα studio που εχω παει παγκοσμια μια χαρα τα παιζουν τα studer και δεν ειναι δυνατον σοβαρο studio να δουλευει με controler και μονο DAW.....

 

  Ενδιαφέρον θα είχε, μαζί με το άρθρο για τα πλεονεκτήματα της αναλογικής μεθόδου έναντι της ψηφιακής, να ανέφερε, ο αγαπητός συνφορουμίτης, εντυπώσεις και πληροφορίες για τα studio, τα οποία έχει επισκεφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου