Προς το περιεχόμενο

Πολυ καλο site για το DIY


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελευταιως μου εχει μπει στο μυαλο να αφησω τα rack και να κατασκευασω μια κλασσικη old fashioned πεταλιερα κυριως προς τερψιν της οξειας gilmourικης μου νοσου........Αυτο περα απο τα πολλα προβληματα (ηχητικα,διαταξης, switching κ.λ.π) που μου δημιουργει (περισσοτερα για αυτο αργοτερα) με αναγκαζει για λογους ταξης και χωρου στο να κοιταξω πως θα χωρεσω τα πεταλια και θα τροφοδοτησω το θωρηκτο Ποτεμκιν (-------->την πεταλιερα κοινως). Ειχα δει σε παλαιοτερο ποστ του elavd αν θυμαμαι καλα μια ωραια κατασκευη, αλλα ψαχνωντας επεσα σε αυτο και το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι οτι εντυπωσιαστηκα:

 

http://www.guitariste.com/forums/le-coin-du-bricoleur,fabriquer-un-pedalboard-style-fligh,189811.html

 

Δυστυχως το σιτε ειναι στα γαλλικα αλλα η ποσοτητα,η ποιοτητα και η χρησιμοτητα των κατασκευων που περιγραφει ειναι πολυ καλη.... ιδου το αρχικο λινκ:

 

http://www.guitariste.com/forums/le-coin-du-bricoleur,24.html

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη εχω φτιαξει εγω παρε μια ιδεα βεβαια δεν παιζει σκαλοπατακια και τετοια γιατι πρεπει να εισαι και λιγο μαραγκος αλλα ενταξει βολευομαι...

αλλα αφου εχεις rack και σιγουρα midi controller τι τα θες τ'αλλα?

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/gpiad/photo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά φεντεριάρη σε ένα παλιό thread μας είχες αποπάρει εμάς που χρησιμοποιούμε πεταλάκια... :lol: :lol: :lol:

 

Την πάτησες κι εσύ όμως ε??? :D :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά φεντεριάρη σε ένα παλιό thread μας είχες αποπάρει εμάς που χρησιμοποιούμε πεταλάκια... :lol: :lol: :lol:

 

Την πάτησες κι εσύ όμως ε??? :D :D

 

εεεεεεεεεε οχι........ναι........ισως????:D :D :D

 

Θυμαμαι παντως την περιπτωση και αυτο που ειπα ειχε συγκεκριμενο σκοπο και στοχευση(και μιμητισμο.....).

 

Περαν της πλακας με ενδιαφερουν εξισου και οι δυο(ή οποιες αλλες) μεθοδοι για να πετυχει κανεις το ιδιο αποτελεσμα....τον ηχο που θελει......Εντουτοις αντιμετωπιζω ακομα καποια σοβαρα προβληματα με τα πεταλακια....... και ολα σχετιζονται με το delay(πρωτιστως) και το reverb....

 

Δεν εχω λυσει ακομα το προβλημα του να εχω πολλα settings delay(περισσοτερα απο 5) διαθεσιμα ΑΜΕΣΑ σε real time χωρις να χρειαζεται να ρυθμιζω καθε φορα καποιο ποτενσιομετρο και να μπορω να τα κανω switch αναλογα με το τραγουδι. Επισης δεν εχω βρει λυση ακομα σε πεταλακι να μου εμφανιζεται καθε φορα το ακριβες delay time σε msec....

 

Οσον αφορα το reverb δεν εχω βρει ακομα πεταλακι που να μου δινει reverb εφαμιλο με αυτο καποιων rack.

 

Ετσι ενω εχω ηδη αποφασισει για τα πεταλακια dist/ovrdrv, flangers, chorus, compressors κ.λ.π που θα χρησιμοποιησω δεν ξερω τι να κανω με αυτα τα δυο εφε......Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να εξακολουθησω να χρησιμοποιω για delays και reverbs το rocktron replifex στο effects loop του ενισχυτη μου και να ελεγχω τις αλλαγες απο τη midi πεταλιερα μου.....Μονο που ετσι θα πρεπει να γινω χορευτης για να μπορω να παταω σε αποδεκτο χρονο ολα τα πεταλια (ενα για το replifex ωστε να επιλεγω τον καταλληλο συνδυασμο rev/dly συν οτι αλλο θα χρειαζεται να παταω απο τα αλλα πεταλακια :roll: :roll: :roll:).....πηγαινοντας απο ενα setting σε αλλο...... :roll: :roll: :roll:

Καμμια ιδεα???

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ενω εχω ηδη αποφασισει για τα πεταλακια dist/ovrdrv' date=' flangers, chorus, compressors κ.λ.π που θα χρησιμοποιησω δεν ξερω τι να κανω με αυτα τα δυο εφε......Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να εξακολουθησω να χρησιμοποιω για delays και reverbs το rocktron replifex στο effects loop του ενισχυτη μου και να ελεγχω τις αλλαγες απο τη midi πεταλιερα μου.....Μονο που ετσι θα πρεπει να γινω χορευτης για να μπορω να παταω σε αποδεκτο χρονο ολα τα πεταλια (ενα για το replifex ωστε να επιλεγω τον καταλληλο συνδυασμο rev/dly συν οτι αλλο θα χρειαζεται να παταω απο τα αλλα πεταλακια :roll: :roll: :roll:).....πηγαινοντας απο ενα setting σε αλλο...... :roll: :roll: :roll:

Καμμια ιδεα???[/quote']

 

Απολύτως σωστό IMHO. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις πεταλάκι που να σου δίνει 'πραγματικό' delay/reverb στουντιακής ποιότητας.

 

Η απολύτως καλύτερη λύση θα ήταν:

 

1) Πεταλάκια που μπαίνουν 'μπροστά' στον ενισχυτή

2) Πεταλάκια που μπορεί να μπουν μπροστά για ειδικές περιπτώσεις, (π.χ. slapback delay στυλ EVH)

3) Πεταλάκια στο effects loop, modulation τύπου προφανώς

4) Rack για delay/reverb επιλογές

 

Το λιγώτερο που θα χρειαστεί θα είναι midi πεταλιέρα και ένα rack effect που να μπορεί να ελέγχει στο δικό του effects loop το switching των πεταλιών. Αυτό κάνει το G-Force για παράδειγμα.

 

Πιθανώς να μπορεί να γίνει κάτι και με A/B διακόπτες... η συνδεσμολογία φαντάζομαι ότι θα είναι λίγο πονοκέφαλος... :?

 

Και θέλω να σε δω σε live, θα είναι εντυπωσιακά τα 'χορευτικά' :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απολύτως σωστό IMHO. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις πεταλάκι που να σου δίνει 'πραγματικό' delay/reverb στουντιακής ποιότητας.

 

Η απολύτως καλύτερη λύση θα ήταν:

 

1) Πεταλάκια που μπαίνουν 'μπροστά' στον ενισχυτή

2) Πεταλάκια που μπορεί να μπουν μπροστά για ειδικές περιπτώσεις' date=' (π.χ. slapback delay στυλ EVH)

3) Πεταλάκια στο effects loop, modulation τύπου προφανώς

4) Rack για delay/reverb επιλογές

 

Το λιγώτερο που θα χρειαστεί θα είναι midi πεταλιέρα και ένα rack effect που να μπορεί να ελέγχει στο δικό του effects loop το switching των πεταλιών. Αυτό κάνει το G-Force για παράδειγμα.

 

Πιθανώς να μπορεί να γίνει κάτι και με A/B διακόπτες... η συνδεσμολογία φαντάζομαι ότι θα είναι λίγο πονοκέφαλος... :?

 

Και θέλω να σε δω σε live, θα είναι εντυπωσιακά τα 'χορευτικά' :P :D[/quote']

 

:D :D :D :D :D :D :D Eνα παραδειγμα λοιπον για να υπολογισω τα βηματα του χορου(πεταλατος τσαμικος)..........Εχουμε λοιπον την υποθετικη περιπτωση οτι παιζω το another brick in the wall pt1..... εχω επιλεγμενα τα κατωθι:

1.compressor

2.flanger

3. καταλληλο dly/rev (430msec) στο replifex

εστω οτι το επομενο τραγουδι ειναι το C.numb...οι ενεργειες( καθε μια ειναι και ενα switch) που πρεπει να κανω ειναι:

1. αλλα settings στο dly/rev

2. απενεργοποιηση compressor

3. switch on big muff

4. (eq)

 

Tο προβλημα δεν ειναι τοσο μεγαλο πηγαινοντας απο ενα τραγουδι σε αλλο αλλα μοιαζει πραγματικα ανυπερβλητο για αλλαγες ΜΕΣΑ σε ενα τραγουδι......αν θελω να παω απο ενα ησυχο clean part χωρις Flange σε ενα με γκαζια και αλλα settings dly και να βαλω και flange...........(μια αντιστοιχη αλλαγη που μου ηρθε τωρα στο μυαλο ειναι το τελειωμα στο σολο του money και η επιστροφη στο καθαρο rythm part).....Τι κανετε σε αντιστοιχες περιπτωσεις?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο προβλημα δεν ειναι τοσο μεγαλο πηγαινοντας απο ενα τραγουδι σε αλλο αλλα μοιαζει πραγματικα ανυπερβλητο για αλλαγες ΜΕΣΑ σε ενα τραγουδι......αν θελω να παω απο ενα ησυχο clean part χωρις Flange σε ενα με γκαζια και αλλα settings dly και να βαλω και flange...........(μια αντιστοιχη αλλαγη που μου ηρθε τωρα στο μυαλο ειναι το τελειωμα στο σολο του money και η επιστροφη στο καθαρο rythm part).....Τι κανετε σε αντιστοιχες περιπτωσεις?

 

Στην περίπτωση αυτή, και αν θέλεις την πλήρως ρεαλιστική (ας πούμε) αναπαραγωγή στον ήχο σου, τότε η λύση του controller που θα ελέγχει ΚΑΙ τα πεταλάκια είναι μονόδρομος.

 

To G-System (και όχι G-Force που ανέφερα προηγούμενα, λανθασμένα) έχει 4 loops για τον έλεγχο εξωτερικών πεταλακίων. Μέσω του midi λοιπόν θα μπορείς να επιλέξεις το κατάλληλο πρόγραμμα που εμπλέκει το συγκεκριμένο loop για το κομμάτι (ή το ανάλογο πέρασμα στο κομμάτι), μαζί φυσικά με τις ρυθμίσεις του G για τα δικά του εφφέ.

 

Δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει αυτό, εκτός αν κάνεις μεταμόσχευση άλλων 2 κάτω άκρων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω λυσει ακομα το προβλημα του να εχω πολλα settings delay(περισσοτερα απο 5) διαθεσιμα ΑΜΕΣΑ σε real time χωρις να χρειαζεται να ρυθμιζω καθε φορα καποιο ποτενσιομετρο και να μπορω να τα κανω switch αναλογα με το τραγουδι. Επισης δεν εχω βρει λυση ακομα σε πεταλακι να μου εμφανιζεται καθε φορα το ακριβες delay time σε msec....

 

BOSS DD-20. Τα έχει όλα και συμφέρει ;) :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου