Προς το περιεχόμενο

Snoozeloop & Π. Στόικος - eksi


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τα ξανάκουσα αρκετές φορές γιατί σκόπευα να επανέλθω -όπως και επανήλθα  ;D. Θα συμφωνήσω με τον Neeq για το τελείωμα, είναι πολύ δυνατό. Επίσης θα τολμήσω να πω ότι εδώ προκύπτει ένα λίγο διαφορετικό μουσικό στίγμα. Υπάρχει μια ελαφρά μετατόπιση από την Ιωάννου Τιρσενίου* προς την κατεύθυνση Ραδιοκεφάλων** και Θανάση Παπακωνσταντίνου γωνία. Προσωπικά μου αρέσει αυτή η μετατόπιση και ιφ άι γουέρ γιου, θα την έκανα προζύμι και για άλλα καρβέλια.

 

Όσον αφορά το στοιχείο βαλκάνα: ποτέ δεν με χάλασαν τα κοκτέιλ, μουσικά και μη (εκτός από την εποχή που ήμουν κολλημένος κανγκουρομεταλάς με σπυριά, δηλαδή 16 ετών αλλά τότε φορούσα και ελαστικά τζιν με αρβίλες, οπότε η αισθητική μου της περιόδου ελέγχεται) και παρότι τα κοκτέιλ του μπαρ μου φτιάχνουν το κέφι πολύ γρήγορα, τα μουσικά μάλλον έχουν μεγαλύτερη αξία, διότι αυτή είναι όχι μόνο ψυχωφελής αλλά και καλλιτεχνική/πολιτισμική.

 

Η μόνη μου ένσταση απέναντι στα κοκτέιλ είναι όταν δεν είναι επιτυχημένα (κάτι σαν Bloody Mary με σάλτσα από φασολάδα) αλλά εδώ δεν είναι αυτή η βαλίτσα (this is not the case).

 

Απλώς θα έλεγα ότι στο απολύτως ιδανικό καλλιτεχνικό σενάριο, ο τρομπετίστας (λυράρης, τσαμπουνιέρης, whatever που λένε και στην ορεινή Κάρπαθο), δηλαδή ο φορέας του ethnic στοιχείου, θα είναι ιδανικό να συμμετέχει και στη δημιουργία μιας ιδέας, ώστε τελικά αυτό που θα βγει να μην έχει μόνο τις ενδιαφέρουσες ηχοχρωματικές μίξεις και συνάφειες που έχουμε εδώ, αλλά και βαθύτερες βιωματικές συνάφειες.

 

Δεν θεωρώ ότι εδώ έχουμε μια ρηχή σχέση, τουναντίον, απλά υποστηρίζω ότι για να γίνει πιο δόκιμο το μουσικό ιδίωμα, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο βιωματικό για όλους τους συμμετέχοντες. Αυτό το τελευταίο είναι μάλλον τροφή για σκέψη και όχι κριτική προς την τωρινή ιδέα. Ίσως ακούγεται λίγο δυσνόητο, γιατί κι εγώ σαν αίσθηση το έχω περισσότερο, αλλά μπορώ να προσπαθήσω να το κάνω πιο ξεκάθαρο, πουρκουά πα και όβερ ε μπίερ (ή κοκτέιλ ακόμη καλύτερα). :D

 

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσθε ότι μέσα από το αστεΐζον ύφος λέω όντως την πραγματική μου γνώμη, απλώς τη ντύνω με μερικές... πρωινές για να περάσουμε όλοι πιο ευχάριστα.

 

Και πάλι εύγε και εις ανώτερα!

 

Υ.Γ.: Ώραιες οι φιλτριές στις κιθάρες στο τελείωμα.

 

*βλ. Yann Thiersen

**Radiohead μωρέ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν τα ξανάκουσα αρκετές φορές γιατί σκόπευα να επανέλθω -όπως και επανήλθα  ;D.

 

 

Δε βλέπω την ώρα να γυρίσω από τη δουλειά και να το ακούσω, για να επανέλθω όπως και θα επανέθω. 8)

Είμαι σίγουρος a priori ότι θα μου αρέσει όμως - τέτοιο φανμποι είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι παιδιά , επίσης πολύ καλή η επιλογή του Στόικου δίνει αμέσως ένα άλλο χαρακτήρα στη μουσική σας .

Τα 5/8 είναι μια απο τις αδυναμίες μου ειδικά στο γκρουπινγκ (12 123 το αντίθετο απο το δικό σας ) :)

Μπράβο και απο μένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε αυτο που λες αλλα εγω μολις ακουω τετοιου ειδους μελωδιες βγαζω ερπη ζοστιρα!  ;D

 

Μήπως ο λόγος που βγάζεις έρπη ειναι συνειρμός  που περιέχει τον ακατανόμαστο στην δισκογραφική δουλειά του μετά την παρουσίαση του Underground? ;D

 

Εϊναι άδικο να αποκλείουμε έτσι ένα ακομα μουσικό χρώμα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ακρόαση και τα σχόλια σας.

 

Την πρώτη φορά που άκουσα το κομμάτι ξύνισα λίγο γιατι τα τύμπανα μου φάνηκαν πολυ "τετράγωνα" ενώ σαν εναλλακτική στο μυαλό μου ήρθαν διαφορα jazz ρυθμικά σχήματα, αλλα μετά το live των snoozeloop που το άκουσα ζωντανά αναθεώρησα στο πολλαπλάσιο. Ο  Μίλτος είναι ροκάς στη διάθεση, αλλα είναι ντράμερ που μπορείς να βασιστείς πάνω του. ;)

ευχαριστώ και πάλι!

Ειδικά σ αυτό το κομμάτι, το θέμα των ντραμς το παρακουράσαμε νομίζω.

Ηχογραφήθηκαν με πολλά κανάλια {14αν θυμάμαι καλά}, σε στούντιο και έτσι υπήρχε το περιθώριο για αρκετή επεξεργασία κατά τη μίξη.

Έτσι το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα των τυμπάνων έχει διαμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό απ τον Πάρη, με dub πρωτοβουλίες του, αλλά και με δικιές μου οδηγίες του τύπου: "τα θέλω εμφιλτρα και μπητμποξαρισμενα" έως "κανονίες σε βαλκανική έρημο"  ;D

 

shίζει .

 

υπερβολές...

+1

 

Απλώς θα έλεγα ότι στο απολύτως ιδανικό καλλιτεχνικό σενάριο, ο τρομπετίστας (λυράρης, τσαμπουνιέρης, whatever που λένε και στην ορεινή Κάρπαθο), δηλαδή ο φορέας του ethnic στοιχείου, θα είναι ιδανικό να συμμετέχει και στη δημιουργία μιας ιδέας, ώστε τελικά αυτό που θα βγει να μην έχει μόνο τις ενδιαφέρουσες ηχοχρωματικές μίξεις και συνάφειες που έχουμε εδώ, αλλά και βαθύτερες βιωματικές συνάφειες.

 

Δεν θεωρώ ότι εδώ έχουμε μια ρηχή σχέση, τουναντίον, απλά υποστηρίζω ότι για να γίνει πιο δόκιμο το μουσικό ιδίωμα, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο βιωματικό για όλους τους συμμετέχοντες. Αυτό το τελευταίο είναι μάλλον τροφή για σκέψη και όχι κριτική προς την τωρινή ιδέα.

 

Είναι όντως μεγάλα θέματα αυτά.

Η βιωματική σχέση, η συνεργασία και η συνθετική διαδικασια.

 

Δε βλέπω την ώρα να γυρίσω από τη δουλειά και να το ακούσω, για να επανέλθω όπως και θα επανέθω. 8)

Είμαι σίγουρος a priori ότι θα μου αρέσει όμως - τέτοιο φανμποι είμαι.

όλη μέρα περιμένα να γυρίσεις απ τη δουλειά και τελικά μας άφησες με ένα "τι να πω" χοχοχο  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη ακρόαση με άφησε έκθαμβο αλλά κάπου σας "έχασα" λιγάκι (μεταξύ 3ου και 4ου λεπτού περίπου). Θα το ξανακούσω και θα επανέλθω, τα συγχαρητήρια είναι αυτονόητα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά, μας γεμίζετε ελπίδα ότι δεν έχουν χαθεί όλα. Δεν θα με πείραζε αν ήταν λίιιιιγο πιο άδειο το κομμάτι, προς το πιο υπνωτιστικό (ίσως λίιιιιγο λιγότερο πνευστό).

Nevertheless, το κομμάτι είναι υπέροχο και φαίνεται ότι έχει ενσωματώσει ένα σωρό ετερόκλητες επιρροές αβίαστα και χωρίς τάσεις μιμητισμού. Well done!

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αλήθεια είναι ότι πριν το ακούσω, διαβάζοντας αυτά τα περί βαλκανοχάλκινων (που μου αρέσουν υπό προϋποθέσεις), ήμουν λίγο επιφυλακτικός...

 

Δύο-τρεις ακροάσεις αργότερα, έχω να πω ότι βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό το ψυχεδελικό- ethnic- ψιλό ροκίζον- ατμοσφαιρικό- fusion. Αν μη τι άλλο ήταν μια πολύ ευχάριστη μουσική έκπληξη.

 

Ιδιαίτερα το κρεσέντο στο του φινάλε- αυτό το «μπλέξιμο» των κιθαροπνευστών, είναι από τις καλύτερες στιγμές του κομματιού.

 

 

Μπράβο Πέτρο, μπράβο Μίλτο και λοιποί συνεργάτες και μπράβο που παίξατε «αντισυμβατικά» έξω από τις στερεότυπες φόρμες. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια ελαφρά μετατόπιση από την Ιωάννου Τιρσενίου*

 

Ως ειδικός Τιρσενιολόγος, θα διαφωνήσω αγαπητέ ως προς το αν οι περιβόητοι SL κινηθηκαν ποτέ στα μονοπάτια του. Ακόμα κι αν συμπίπτουν  κάποια μέρη, η προσέγγιση των 2 αυτών ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ονοματων (όχι ότι είναι ίσα κι όμοια...μην παιρνει και αερα ο τιρσενάκος) είναι τελείως διαφορετική και ουδεμία σχέση αναγνωρίζω μεταξύ των.

 

Ενισταμαι λοιπόν και παρακαλώ να διαγραφεί από τα πρακτικά ο συσχετισμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου