Προς το περιεχόμενο

Snoozeloop & Π. Στόικος - eksi


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί περιθώρια έχει ρε διάολε να σε ψαρώσει 2 - 3 φορές (και να αναγκαστείς να κλείσεις το Manager για να το βάλεις στο repeat);

 

Πρώτον.. το manager δεν κλείνει! Απλά πατάμε alt + tab για να πάμε στην επιφάνεια εργασίας .-    ;)

 

Δεύτερον... όταν ένα τραγούδι στο προκαλεί αυτό για μένα συνήθως σημαίνει και αγορά του αντίστοιχου δίσκου... για την ώρα δεν το έχω ακούσει γιατί είμαι δουλεία αλλά υπόσχομαι να το κάνω το απόγευμα που θα γυρίσω.

 

Και τέλος να πώ συγχαρητήρια γιατί είχα ακούσει τα παλιότερα κομμάτια σας και πραγματικά και Γ**ώ και δεν τα είχα πει τότε(ς)!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν εντυπωσιάστηκα από την τρομπέτα. Χρήσιμη προσθήκη ηχοχρώματος, η οποία όμως τείνει να ασκήσει δεσποτικό ρόλο για όσο εμφανίζεται, τοσο μελωδικά όσο και δομικά. Η πραγματικά σπουδαία δουλειά έχει γίνει - κατά τη γνώμη μου - στα άλλα όργανα, ειδικά στη κιθάρα, ενώ (και μάλλον επακριβώς για να "χωρέσουν" οι πιρουέτες της τρομπέτας) το κομάτι έχει κάπως απλωθεί πέραν του χρόνου που κανονικά θα αρκούσε για την εξυπηρέτηση των μουσικών ιδεών που το απαρτίζουν.

 

Κακά τα ψέμματα: δεν υπάρχει πλέον τίποτε πιο βαρετό στον πλανήτη από το στάνταρ ροκ τρίο (μπάσο, κιθάρα, ντραμς) οπότε η προσθήκη άλλων οργάνων είναι απαραίτητη για να προκύψει κάτι της προκοπής. Μία session συμμετοχή όμως είναι πολύ εύκολο να παραβιάσει τα μέτρα της κάθε σύνθεσης και της κάθε μπάντας, οπότε προσωπικά θα το ξανακοίταζα αυτό το ζήτημα, για να μη πω ότι θα ξανακοίταζα ακόμη και αυτό το κομάτι προς την κατεύθυνση του να "μαζευτεί".

 

Σόρυ για την υπερβολικά ψυχρόαιμη τοποθέτηση, δεν με εκφράζει πλήρως, αλλά την γράφω ως αντίβαρο στα διάφορα wow που ήδη γράφτηκαν (και τα οποία επίσης θα προσυπέγραφα).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris και Harilatron, ευχαριστώ για το προσωπικό κομπλιμάν!  :-[

 

Αν δεν βάλετε μουσικό πριόνι, εγώ δεν σχολιάζω

χάσαμε έναν, αλλά τουλάχιστον "πιάσαμε" τους άλλους με το μάνατζερ!  ;D

 

(και να αναγκαστείς να κλείσεις το Manager για να το βάλεις στο repeat);

τα είπες όλα. Δε θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κάτι περισσότερο. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

 

Εμένα πάντως το πρωί μου ήρθε το μυώδες ριφφ κατά νου προχωρώντας στο δρόμο. :)

Σου είπα να το ακούσεις μόνο μια φορά. Τώρα καλά να πάθεις! :P

 

Σόρυ για την υπερβολικά ψυχρόαιμη τοποθέτηση, δεν με εκφράζει πλήρως, αλλά την γράφω ως αντίβαρο στα διάφορα wow που ήδη γράφτηκαν (και τα οποία επίσης θα προσυπέγραφα).

Ευχαριστούμε πολύ.

Όπως πάντα ενδιαφέρουσα και σοβαρή η τοποθέτησή σου. Νομίζω ότι είναι κοντά σ αυτό που λέει ο sfaku για το πως ενσωματόνονται τα "εξώ-ροκ στοιχεία". Ισως να μπορούσε να γίνει μια εκτενής συζήτηση σε κάποιο νέο θέμα κάποια στίγμη.

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρομπέτα δεν ήρθε να αντικαταστήσει κάτι αλλά να προσθέσει και όχι σαν χροιά, αλλά σαν παίξιμο ενός σπουδαίου μουσικού. Περάσαμε πολλά στάδια περισυλλογής μέχρι αυτή την κατάληξη. Η δική μου ανησυχία ήταν μην ακουστούμε ασεβείς προς την παράδοση, αλλά η συμμετοχή του συγκεκριμένου μουσικού έκρινα οτι θα πρέπει να με καθησυχάσει ως προς αυτό. Για το αν ένα τέτοιο παίξιμο παραβιάζει τα όρια της δικής μας κατεύθυνσης δεν ανησυχώ, γιατί η μόνη "γραμμή" που κρατάμε είναι να μας αρέσουν αυτά που παίζουμε :)

 

Αν δεν βάλετε μουσικό πριόνι, εγώ δεν σχολιάζω

 

Στο λάιβ το παίξαμε με φερεμιν. Υπάρχει και πρόχειρη ηχογράφηση πρόβας που θα σου στείλω αν είσαι καλό παιδί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρομπέτα δεν ήρθε να αντικαταστήσει κάτι αλλά να προσθέσει και όχι σαν χροιά, αλλά σαν παίξιμο ενός σπουδαίου μουσικού. Περάσαμε πολλά στάδια περισυλλογής μέχρι αυτή την κατάληξη. Η δική μου ανησυχία ήταν μην ακουστούμε ασεβείς προς την παράδοση, αλλά η συμμετοχή του συγκεκριμένου μουσικού έκρινα οτι θα πρέπει να με καθησυχάσει ως προς αυτό. Για το αν ένα τέτοιο παίξιμο παραβιάζει τα όρια της δικής μας κατεύθυνσης δεν ανησυχώ, γιατί η μόνη "γραμμή" που κρατάμε είναι να μας αρέσουν αυτά που παίζουμε :)

 

Ναι, αλλά χάθηκε το μέτρο.

Τα πράγματα ήρθαν σε ένα σημείο όπου το κομάτι δεν υπάρχει χωρίς τη τρομπέτα.

Δώσε μας μία μίξη με την τρομπέτα να λείπει, και ζήτα ειλικρινείς εντυπώσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί πόσο δίκηο έχω.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν έλειπε η τρομπέτα θα είχε παίξει κάποιο άλλο όργανο το ρόλο της, όπως έγινε στο λάιβ όπου το κομμάτι μού άρεσε επίσης. Και ήταν εξίσου ζουμερό. Αλλά η στουντιακή βερσιόν που ακούσαμε εδώ δεν θα έστεκε -ως έχει- αν μιούταρες το κανάλι της τρομπέτας.

 

Και τα δύο αποτελέσματα snooze loop τα λες, κατά τη γνώμη μου, και αυτό δείχνει ότι τα παιδιά έχουν σχηματίσει ήδη μια ηχητική υπογραφή. Γενικά το κομμάτι είναι πολύ καλό, όσο το ακούω, τόσο περισσότερο το αντιλαμβάνομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά χάθηκε το μέτρο.

Τα πράγματα ήρθαν σε ένα σημείο όπου το κομάτι δεν υπάρχει χωρίς τη τρομπέτα.

Δώσε μας μία μίξη με την τρομπέτα να λείπει, και ζήτα ειλικρινείς εντυπώσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί πόσο δίκηο έχω.

 

κάθε κριτική είναι (αυτονόητα) ευπρόσδεκτη :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο παιδιά και απο μένα.

τώρα μόλις άκουσα το κομμάτι σας.

παρότι το είδος της μουσικής δεν είναι του γούστου μου, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω πως τα καταφέρατε καλά,παρά την δυσκολία του εγχειρήματος.

ακόμα, είναι πολύ ευχάριστο να βλέπω διαδυκτιακές γνωριμίες να οδηγούν σε δημιουργικές συνεργασίες και ακόμα καλύτερα και σε φιλίες.

μου έχει τύχει παλαιότερα και είναι σπουδαίο.

 

ελπίζω σε συνέχεια της συνεργασίας σας και να ανεβάσετε εδω να ακούσουμε.

 

 

 

υ.γ.

η τρομπετα με αρεσε.

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα ήρθαν σε ένα σημείο όπου το κομάτι δεν υπάρχει χωρίς τη τρομπέτα.

 

Αλλά και η τρομπέτα χωρίς  το υπόλοιπο  κομμάτι  ,τι θα ήτανε;.. , ένας απλός μονόλογος του Στόικου (signature ,βέβαια )

 

Θέλω να  πω  ότι  η επιτυχία  του εγχειρήματος βρίσκετε ακριβώς εκεί στην ''αλληλοεξάρτηση''  και αυτό νομίζω είχαν κατά νου οι δημιουργοί ,το ''πάντρεμα''

τουτέστιν συνεργασία  και οχι απλά ...και στην τρομπέτα ο Π. Στόικος

 

Εύγε blue

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου