Προς το περιεχόμενο

Online γκρουπάκι κανείς;


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ το τραγούδι όμως ενορχηστρωτικά δεν είναι ολοκληρωμένο.

Αν και μπορώ να το κάνω μόνος μου θα ήθελα να παίζουν και άλλοι φίλοι τύμπανα,μπάσσο,πλήκτρα κλπ για να βγεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ο κάθε μουσικός βάζει λίγη "ψυχούλα" σ' αυτά που παίζει και νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα έχει ενδιαφέρον.

Ίσως πέσαμε και σε περίοδο διακοπών γιατί και εγώ φεύγω για 3 εβδομάδες.Ελπίζω όταν γυρίσω να βρώ κάποια tracks και να συνεχίσουμε.

 

Καλά μπάνια.............. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να γράψω ένα track με drums για το κομμάτι του Λάμπρου.

Λείπει όμως ο στουντιάς-ηχολήπτης-κιθαρίστας-φίλος μου για διακοπές κι ετσί... My hands are tied.... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασα τι λετε στις 5 αυτες σελιδες αλλα ειμαι μέσα σαν πλήκτρας με αρκετη πειρα.

Ο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ LARRY!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Λοιπόν επειδή ο χώρος απο ότι είδα είναι περιορισμένος για upload αν και ήθελα να στείλω τα tracks χωριστά δεν γινόταν.

Έτσι έκανα έναν οδηγό για να μπορέσουν και οι άλλοι να παίξουν τα θέματα τους και όταν με το καλό φτάσει η ώρα της μίξης τα στέλνω ένα -ένα χωριστά.

Το τραγούδι είναι Ballad 4/4 Tempo 125 και είναι MP3 στα 192 kbps stereo.

 

Στίχοι Μουσική δικά μου σ' όποιον αρέσει μπορεί να αρχίσει να δημιουργεί.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Lampiris/Eimaste_emeis_for_Noiz_Song3.mp3

 

Γύρισα από τις διακοπές και ξεκίνησε η δουλειά λίγο απότομα.

Όμως το τραγούδι υπάρχει όπως και η διάθεση.Όποιος θέλει ας γράψει κάποιο track και ας το ανεβάσει να ξεκινάμε σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Απο τις 30 Αυγούστου κανένας δεν είχε χρόνο να προσθέσει κανένα όργανο? Βλέπω ότι στα περισσότερα θέμματα υπάρχει ενδιαφέρον μόνο για συζήτηση και αντιπαράθεση και όχι για δημιουργία γιατί?

Αν πάλι δεν αρέσει το κομμάτι μου άς ανεβάσει κάποιος άλλος κάτι για να συμμετάσχουμε και να γίνει πάλι πραγματικότητα το On Line γκρουπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, θα σου πω την προσωπική μου άποψη σχετικά με αυτό.

 

Το κομμάτι το οποίο ανέβασες είναι ένα ολοκληρωμένο κομμάτι. Λείπουν όντως κάποια όργανα, αλλά είναι ένα έτοιμο κομμάτι, δικό σου όπως υπογράμμισες. Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ θεωρώ ότι δεν αφήνεις περιθώρια αυτοσχεδιασμού σε κάποιον για να συμμετάσχει "με όρεξη". Είναι σα να ψάχνεις sessionάδες. Γι'αυτό και είχα προτείνει, με βάση τις παλαιότερες καλές ή κακές προσπάθειες, να γράφει ο καθένας 1 track και μόνο, χωρίς πολλές καθοδηγήσεις, ώστε να αφήνει περιθώρια στους υπολοίπους και το κομμάτι να διαμορφωθεί/εξελιχθεί δυναμικά με τη συμμετοχή όλων. Το δικό σου είναι σχεδόν διαμορφωμένο.

 

Ωστόσο, εσύ θέτεις τους όρους και ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση.

 

Τεχνικά, καλό είναι να ανεβάσεις ξεχωριστά τα tracks ώστε να μπορεί κάποιος να πειραματιστεί με τη μίξη.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έκανα εγώ λάθος γιατί στο Forum αναφέρεται Session Music και όχι Session Musicians.Όχι δεν ψάχνω sessionάδες με την έννοια του να βρώ κάποιους και να τους "χρησιμοποιήσω".Απλά νόμιζα ότι αφού υπάρχει η βάση του τραγουδιού εάν κάποιος το επιθυμούσε μπορούσε να συμπληρώσει κάποια tracks με το όργανό του επώνυμα να ξέρουμε ποιός παίζει και τι παίζει.Σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε δόλος από την πλευρά μου.Η άλλη περίπτωση που ανέφερες είναι ένα Jammάρουμε πάνω σε κάποια μέτρα σε κάποιο ρυθμικό μέρος "τύμπανα φαντάζομαι" και ότι βγεί.

Η ίδέα μου ήταν απο την αρχή "On Line γκρουπάκι".Να μαζευτούμε δηλαδή πέντε-έξι μουσικοί μέσα από στις σελίδες του Noiz και να ετοιμάσουμε κάποια τραγούδια είτε δικά μου είτε κάποιου άλλου και να έχουμε την χαρά να τα παρουσιάσουμε στην παρέα του Noiz ολοκληρωμένα μετά από "πρόβες-συζητήσεις κλπ" επώνυμα.

Όροι δεν υπάρχουν ούτε και όρια στην φάση αυτή.Όποιος θέλει να βάλει όρους ας πληρώσει κάποιους μουσικούς και ας τους πεί παίξτε μου αυτό κι αυτό κι αυτό....Από την μεριά μου το ξαναλέω δεν ήταν η πρόθεσή μου να "χρησιμοποιήσω"κανέναν.

Ευχαριστώ Λάμπρος Φουντούλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αποφυγή παρεξήγησης: δεν εννόησα ότι ήθελες να "χρησιμοποιήσεις" κάποιους. Ζητάω συγνώμη αν αυτό φάνηκε. Είπα ότι έχοντας ένα σχεδόν ολοκληρωμένο κομμάτι, ο μικρός βαθμός ελευθερίας αντιστοιχεί σε κάτι αντίστοιχο του session μουσικού. Και όπως τόνισα, αυτή είναι η άποψη μου. Εγώ τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι όταν πηγαίνω σε μία μπάντα που έχει έτοιμα τα κομμάτια της και καλούμαι να τα ακολουθήσω. Δεν μιλάω εξ'ονόματος όλων αυτών που δήλωσαν ενδιαφέρον.

 

Τουλάχιστον, όταν λέμε "πάμε να κάνουμε κάτι όλοι μαζί" και με βάση αυτό εσύ καταθέτεις την ιδέα σου, αλλά στο τέλος δεν εμφανίζεται κανείς, καλό είναι να εξηγούμε τους λόγους. Ωστόσο, υπάρχουν αρκετοί που έδειξαν έντονο ενδιαφέρον στο κομμάτι σου και ελπίζω ότι θα εμφανιστούν σύντομα.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέμε "πάμε να κάνουμε κάτι όλοι μαζί" και με βάση αυτό εσύ καταθέτεις την ιδέα σου

 

Σ' ευχαριστώ για όσα αναφέρεις και είμαι απολύτως σύμφωνος μαζί σου.Εξ άλλου γι αυτό αφιερώνουμε όλοι μας κάποιον απο τον πολύτιμο χρόνο μας για να επικοινωνούμε μέσω του Noiz και να ανταλλάσουμε τις απόψεις μας και να κρατάμε την συζήτηση σε κάποιο "επίπεδο" χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

 

Για τον λόγο αυτό ισχύει η ερώτησή μου...On Line γκρουπάκι κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου