Προς το περιεχόμενο

Online γκρουπάκι κανείς;


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα θα απομακρυνομαστε περισσοτερο...? (λεω εγω...γαρ η τεχνολογια μας αποκοπτει απο την αμεση επαφη/μπαντα/λαιβ?)

Επειδή κάποια εποχή, έπαιξα με τέτοια "γκρουπάκια" (έχω ανεβάσει και μερικά κλιπάκια..), μου φάνηκε τρομερά ενδιαφέρουσα εμπειρία, να παίζεις με μουσικούς, που σκέφτονται και αντιδρούν το ίδια με σένα, χωρίς να τους γνωρίσεις ποτέ (Αμερική, Αυστραλία...)

 

Ονλαιν γκρουπ?...και μετα τι ονλαιν λαιβ?..με ονλαιν θεατες και εισητηρια μεσω κλικ?..(λεω εγω...  )

Αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον, πολλές φορές σκέφτομαι ότι είναι το μέλλον της μουσικής σκηνής.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρον, πολλές φορές σκέφτομαι ότι είναι το μέλλον της μουσικής σκηνής.

Ειλικρινά ελπίζω πως δεν θα είναι .......  :-\

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ελπίζω πως δεν θα είναι .......  :-\

Tη τεχνολογία (ατυχώς ή ευτυχώς) κανένας δεν μπορεί να τη σταματήσει. Τα νούμερα που βγάζουν οι υπολογισμοί μου είναι τεράστια, για να μην πάνε προς τα εκεί τα πράγματα (κάποια στιγμή)...

Αλλά μην φοβάσαι, εσένα (εσένα...λέμε τώρα, τον Distortion εννοώ), θα ερχόμαστε στα κλαμπάκια να σε ακούμε... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tη τεχνολογία (ατυχώς ή ευτυχώς) κανένας δεν μπορεί να τη σταματήσει.

Δεν είναι θέμα τεχνολογίας. Είναι θέμα νοοτροπίας.

 

Οι διεθνείς τηλεδιασκέψεις π.χ είναι συχνές στην δουλειά μου. Και μέχρι εκεί είναι οκ. Γιατί επιζητάς μία λύση λογικά και ψύχραιμα και σαφώς γρηγορότερα, φθηνότερα και οικολογικότερα.

Η συναυλία είναι όμως άλλο πράγμα.

Εκεί αποζητάς (και αν είσαι τυχερός βρίσκεις) το κάτι άλλο. Είναι μια συλλογική (και στην καλυτερη, μυσταγωγική) κατάσταση και δεν αρκείσαι μόνο στο ηχοοπτικό κομμάτι της.

Δεν διαφωνώ ότι με την εξέλιξη των τρισδιάστατων οπτικοακουστικών συστημάτων, το να ξεγελάς τον εαυτό σου με κάτι που θα προσομοιώνει σχεδόν απόλυτα αυτή την αίσθηση, δεν είναι και πολύ μακριά.

Οι λέξεις κλειδιά στη παραπάνω πρόταση όμως είναι "ξεγελάς", "προσομοιώνει".

Κανένα Wii δεν θα δώσει την αίσθηση της αλάνας..................... πιστεύω.  :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα Wii δεν θα δώσει την αίσθηση της αλάνας..................... πιστεύω.  :-\

Συμφωνώ, εάν προσθέσεις το "σε εμάς".

Αλλά, εμείς Κώστα μου φεύγουμε σιγά-σιγά (μαζί με τα βυνήλια)...άλλοι έρχονται...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα on  line γκρουπάκια προφανώς και έχουν μέλλον και μάλιστα πολύ.

Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό σε μια τέτοια δραστηριότητα.

Φυσικά και το λάιβ είναι διαφορετικό,πιο ανθρώπινο,άμεσο από πολλές απόψεις,όχι τόσο "εγκεφαλικό" και οριοθετημένο,πιο πολύ βασισμένο στο ένστικτο και αυτή είναι κυρίως η άξια του.

Όσο ακόμα στοιχίζει ένα φράγκο η βιολέτα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επειδή ασχολούμαι με το τραγούδι από την εποχή που πήγαινα στο γυμνάσιο και πάντα είχαμε τα γκρουπάκια της γειτονιάς και παίζαμε Live κάθε Κυριακή πρωί στους κινηματογράφους της περιοχής (Ν.Ιωνία - Ηράκλειο - Μαρούσι κλπ) μιλάω για το '78 σκέφτηκα να ρίξω την ιδέα εάν κάποιοι φίλοι γουστάρουν να φτιάξουμε ένα γκρουπάκι μέσα από τις σελίδες του Noiz.gr ως εξής.

 

Κάποιοι φίλοι που γουστάρουν και παίζουν κάποιο όργανο να δηλώσουν την επιθυμία τους να συμετάσχουν.

Δεν είναι ανάγκη να είναι επαγγελματίες μουσικοί εξ άλλου ούτε και εγώ είμαι με την έννοια του "δεν ζω από την μουσική".

Αφού βρούμε τα μέλη και συμφωνήσουμε να φτιάξουμε το συγκρότημα "The Noiz Band" (έγινα και Νονός....) καλό θα είναι να φτιάξουμε και δικά μας τραγούδια.Όλα τα είδη μουσικής παίζουνε... δεν αποκλειουμε τίποτα.

 

Εάν κάποιος έχει μιά ιδέα για κάποιο τραγούδι φαντάζομαι να γίνει κάπως έτσι.

Ανεβάζει 2 track ένα με κιθάρα ή πιάνο και ένα με φωνή για οδηγό σε Mp3/192 στα 44.1 που νομίζω είναι μια καλή δειγματολειψία που πλησιάζει την ποιότητα του CD και δεν μας δίνει τεράστια αρχεία, κάποιες πληροφορίες για τα ακκόρντα, το τέμπο, το μέτρο κλπ και μετά το κάθε μέλος παίζει τα δικά του μέρη και σιγά σιγά "χτίζουμε" το κομμάτι.

Όλοι οι καλοί χωράνε.Τά καινούργια tracks θα τα ανεβάζουμε και αυτά σε Mp3 και το κάθε μέλος του γκρούπ θα μορεί να τα φορτώνει στο sequencer του και να παίζει τα δικά του.

 

Αφού φτιάχνουμε το κομμάτι και το Μιξάρουμε θα το βάζουμε στο Noiz.gr για να το ακούσουν όποιοι θέλουν και ας κάνουν και την κριτική τους.

Δεν είναι πρωτότυπη η ιδέα μου αλλά νομιζω ότι είναι ενδιαφέρουσα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.

ευχαριστω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να τζαμαρετε ζωντανα online χρησιμοποιωντας το γνωστο προγραμμα Reaper που εχει ενσωματωμενο το Ninjam και καποιον εξομοιωτή οργάνων όπως: guitar rig, amplitube, pod farm κλπ. Συνδέεστε σε σερβερ ο οποιος συγχρονίζει το σημα του καθενος και παιζετε ζωντανα απο οπου και να βρισκεστε. Εχω δει και ντραμερς να συνδεονται με ηλεκτρονικα τυμπανα και να συμμετεχουν, οπως επισης πληκτράδες και τραγουδιστες. Επισης υπαρχει η δυνατότητα να δημιουργήσει οποιος θελει το δικο του σερβερ για την παρεα του. Ολα ειναι εφικτά πλεον.

 

Για λεπτομέρειες κατεβάστε αυτό τον απλό οδηγό σε pdf που παραθετω:

 

http://arxeia.webs.com/Setting_Reaper.pdf

 

 

Χρησιμα λινκς:

http://www.ninjam.com

http://ninbot.com/

http://reaper.fm/

http://www.guitarampmodeling.com/

http://www.asio4all.com/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου