Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε midi συνδεσμολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα στο setup μου και είμαι στα όρια να χτυπάω το κεφάλι μου!

Έχω ένα drum machine (Akai Xr20) και ένα sampler(korg microsampler).

Με τα pads του akai trigg-άρω drum samples του korg( akai midi-out σε korg midi-In) και επειδή το akai έχει και synth ήχους σκεφτόμουνα να τους παίζω απο τα πλήκτρα του  korg.

Παίρνω απο midi out του korg σε midi-in του akai.Τότε διαπίστωσα οτι δεν παίρνω σ'ημα.

Αντικατέστησα το καλώδιο αλλά τίποτα(μάλιστα χρησιμοποίησα και αυτό που λειτουργεί όταν συνδέω το akai στο korg)

Επίσης τα midi κανάλια είναι τα σωστά.

Επομένως λέω οτί είτε το midi-out του korg ,είτε το midi-in του akai είναι καμμένο.

Πέρνω ένα usb-midi interface (emu xmidi) και διαπιστώνω οτι πέρνω σήμα απο το midi-out του korg και αν δώσω μια midi λούπα στο midi-in του akai πάλι παίρνω ήχο...

Το midi καλώδιο που συνδέω απευθείας το korg με το akai είναι 1m.Σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας σκέφτομαι οτι μπορεί να μη φτάνει η τάση και δοκίμασα τα εξής(με το ίδιο καλώδιο για να μην τρελαίνομαι!):

Απο ένα άλλο sampler trigg-άρησα επιτυχώς το akai και μετά σύνδεσα το korg με το άλλο sampler και παίζοντας το korg έδινα midi στο sampler-όνι....

Τι γίνεται?!Ειναι δυνατόν?!!!!!Ειλικρινά βοήθεια κάποιος!

EDIT:

Ξέθαψα ένα racksynth το οποίο έχει midi-thru.Απο περιέργια έβαλα korg midi-out σε rack midi-in και μετά rack midi-thru σε akai midi-in και δούλεψε...

2 περιπτώσεις:Δεν φτάνει η τάση(αλλά με προβληματίζει το οτι το ανάποδο δουλεύει,δηλαδή απο akai σε korg).Το καλώδιο το μέτρησα είναι 1.5m τελικά αλλά θεωρείται μακρύ?Επίσης οι midi-thru θύρες είναι ενεργές?Δηλαδή ενισχύουν το ρεύμα και λειτουργεί η συνδεσμολογία korg-rack-akai?

Γίνεται να "σηκώσω" τη γείωση σε midi καλώδιο...Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο,περιμένω βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

Έλεγξε ξανά τα midi κανάλια. Έλεγξε επίσης μήπως υπάρχει κάποιο mode (multichannel) στο Akai που θέλει κάποια επιπλέον midi ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανάλια είναι σωστά,τα καλώδια ok,(μάλιστα κόντυνα ένα αλλά πάλι τα ίδια...)

Ξαναδοκίμασα με ένα usb midi interface , παίρνω σήμα απο το korg και δέχεται σήμα το akai.Αλλά αν τα συνδέσω με midi καλώδιο ναι μεν το akai στέλνει επιτυχώς στο korg, το ανάποδο δεν γίνεται(με το ίδιο καλώδιο μάλιστα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual του XR20 σελ. 45 λέει τι να κάνεις.

The display shows DRUM IN, 1-SHOT IN or SYNTH

(depending on which mode is currently selected). This

page features two different MIDI input velocity curves

(ON V1 and ON V2). To have the XR20 receive note

messages at its MIDI input, use the INC/DEC buttons to

select ON V1 or ON V2. Select OFF to have the XR20

ignore note messages. ON V1 is a normal linear velocity

curve, and will not affect MIDI velocity data being sent

by the controller. For keyboards that do not provide a full

range of velocity, ON V2 will allow the drums to be

played at full volume without having to send full

velocity from the MIDI controller.

Background Select ON V1 or ON V2 if you're using the XR20 as an expander module, or

want to play real time drum controllers into the XR20 as it plays a Pattern or Song. Select

OFF if you're using the XR20 as a drum machine slaved to a sequencer; when OFF, the

XR20 follows the sequencer timing data but not note data (you don't want it to play other

parts). Note that in this scenario Clock In (page 5 of the System Setup menus) must be set

to ON.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με το ίδιο καλώδιο Midi.

1. Αν στείλεις Midi Out από το Akai στον υπολογιστή, ο υπολογιστή λαμβάνει σωστά;

2. Αν στείλεις Midi Out από το Korg στον υπολογιστή, ο υπολογιστή λαμβάνει σωστά;

3. Αν στείλεις Midi Out από τον υπολογιστή στο Akai, το Akai λαμβάνει σωστά;

4. Αν στείλεις Midi Out από τον υπολογιστή στο Korg, το Korg λαμβάνει σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ίδιο καλώδιο Midi.

1. Αν στείλεις Midi Out από το Akai στον υπολογιστή, ο υπολογιστή λαμβάνει σωστά;

2. Αν στείλεις Midi Out από το Korg στον υπολογιστή, ο υπολογιστή λαμβάνει σωστά;

3. Αν στείλεις Midi Out από τον υπολογιστή στο Akai, το Akai λαμβάνει σωστά;

4. Αν στείλεις Midi Out από τον υπολογιστή στο Korg, το Korg λαμβάνει σωστά;

...ζαλίστηκα... :P :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@WilliamSats: ναι το δοκίμασα,ευχαριστώ!

Με το ίδιο καλώδιο Midi.

1. Αν στείλεις Midi Out από το Akai στον υπολογιστή, ο υπολογιστή λαμβάνει σωστά;

2. Αν στείλεις Midi Out από το Korg στον υπολογιστή, ο υπολογιστή λαμβάνει σωστά;

3. Αν στείλεις Midi Out από τον υπολογιστή στο Akai, το Akai λαμβάνει σωστά;

4. Αν στείλεις Midi Out από τον υπολογιστή στο Korg, το Korg λαμβάνει σωστά;

 

1,2,3,4 ΝΑΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1,2,3,4 ΝΑΙ!

Ωραία!

 

Τώρα κάνε μου μία χάρη.

Σύνδεσε τα όποια δύο μηχανήματα στη σειρά που θέλεις με το ίδιο midi καλώδιο που έκανες πιό πάνω το test και θα ανάψεις πρώτο αυτό που στέλνει σήματα Midi. Αφού boot-άρει το πρώτο κανονικά, τότε άναψε το δεύτερο (αυτό που θα δεχτεί σήματα midi). Δοκίμασε και πες μου.

 

Υ.Γ.

Πες μου ποιό είναι πρώτο και ποιό δεύτερο κατά την φορά του midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άναψα πρώτα το korg,του οποίο το midi out δίνει στο akai και μετά το akai...τίποτα πάλι....φφφφφφφφφφφφφ...θα σκάσω!στο καπάκι έβγαλα το καλώδιο απο το akai και το σύνδεσα σε ένα εφφέ που έχω και παίρνει midi(τρέλα!)...

Όσον αφορά το οτι λειτουργεί μέσω midi thru ,δηλαδή korg out σε Roland rack in και thru στο akai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου