Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

περι ποντεσιομετρων δεν το ηξερα και απλως ειπα αυτο που ακουσα  :D

βασικα οι PAF ειναι οντως πριμαριστοι μεχρι και HOT γιατι εβαλες αυτους ενω ηξερες οτι θα εχει τετοιο reverb και treble απο μονη της η κιθαρα ?

 

Θεωρώ τον  PAF ,ανεξαρτήτως κατασκευαστή οπου υπάρχουν μικροδιαφορές, τον  πλέον αξιόπιστο μαγνήτη για κουφωτές ( hollow) κιθάρες.

Οι 490/ 498  βρέθηκαν σαν ζευγάρι και μπήκαν για τις ανάγκες της έκθεσης απο το άλλο φόρουμ, ο neck θα αλλαχθεί σε Gibson 57 clasic .

Τον συνδιασμό 57/498 τον είχα σε άλλη κιθάρα και στη μεσαία θέση έβγαζε εναν πιό fanky ήχο απο ότι οι  57/57  :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα έναν 15άρη frontman made in Mexico και δυστηχώς τον έδωσα. :-\

Είχε κάτι καθαρά πολύ ωραία,το drive του δεν με τρέλλανε και τόσο αλλά τα καθαρά του ήταν φοβερά.

αυτά τα προσέχουνε :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσο έχω μείνει κόκκαλο.

Ονειρικός ήχος, ζεστός, στρογγυλός, με πολύ σκάσιμο αλλά επίσης και γλυκός σαν μέλι, απίστευτο sustain, θα μπορούσα να γράφω για ώρες. :)

Φυσικά το παίξιμό σου είναι αυτό που αναδεικνύει τις χάρες αυτής της υπέροχης κιθάρας (έλα ρε Sco ;D). ;)

Κατά την γνώμη μου η κιθάρα έχει καταπληκτικό συχνοτικό balance.

Είναι και φανταστική εμφανησιακά.

Μου άρεσε τόσο πολύ αυτό που άκουσα, που αν είχα τα χρήματα, και είχε για κάθε μαγνήτη ξεχωριστά volume και tone, θα σου ζητούσα να την αγοράσω .... χθες (μην χάνουμε και χρόνο ;D)!

Οι 490, 498 δεν είναι PAF. Είναι πολύ πιο hot, μα πολύ όμως.

Θα σου πρότεινα επίσης να το ξανασκεφτείς όσον αφορά τους 57. Στην σημερινή εκδοχή τους δεν έχουν αρκετά μεσαία, που νομίζω ότι θα κολάκευαν τέτοιου είδους όργανο.

Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι σε μαγνήτες, ίσως τον Burstbucker Pro (είναι πολύ πιο κοντά σε PAF) κι ας τον θάβουν πολλοί, αλλά θέλει πολύ σκέψη.

 

Τώρα το να πω σου απλά "μπράβο" για την κιθάρα μου φαίνεται μαμακία.

Έφτιαξες απίστευτο όργανο, συγχαρητήρια!

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική!!!   Χάρηκα ήχο ! Καλόπαικτη!!!  (Θέλω κι εγώ)   ;D ;D ;D ;D ;D

Αργύρη ευχαριστώ :D

 

Είναι όντως εξαιρετική κιθάρα ότι καλύτερο έχω φτιάξει έως τώρα :D

Ειναι θέμα κατασκευής έχει μπεί αρκετό μαόνι και κελεμπέκι ειναι βαριά λίγο αλλά ο ήχος σε αποζημιώνει, να σκεφτείς η κιθάρα του Ηλία με παρόμοιο βάρος είχε σχεδόν τον ίδιο ήχο /σκάσιμο, μη διανοηθείς να ξοδευτείς να πάρεις έτοιμη είναι σαν τις διαφορές που έχουν τα όργανα σειράς απο μια custom :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά το παίξιμό σου είναι αυτό που αναδεικνύει τις χάρες αυτής της υπέροχης κιθάρας (έλα ρε Sco ;D). ;)

Κατά την γνώμη μου η κιθάρα έχει καταπληκτικό συχνοτικό balance.

Είναι και φανταστική εμφανησιακά.

Μου άρεσε τόσο πολύ αυτό που άκουσα, που αν είχα τα χρήματα, και είχε για κάθε μαγνήτη ξεχωριστά volume και tone, θα σου ζητούσα να την αγοράσω .... χθες (μην χάνουμε και χρόνο ;D)!

 

Θα σου πρότεινα επίσης να το ξανασκεφτείς όσον αφορά τους 57. Στην σημερινή εκδοχή τους δεν έχουν αρκετά μεσαία, που νομίζω ότι θα κολάκευαν τέτοιου είδους όργανο.

Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι σε μαγνήτες, ίσως τον Burstbucker Pro (είναι πολύ πιο κοντά σε PAF) κι ας τον θάβουν πολλοί, αλλά θέλει πολύ σκέψη.

 

Στράτο σε ευχαριστώ, το σκεφτηκα πολύ να ανεβάσω αυτές τις @#$%& που παίζω σκέτη δυσφήμηση,  ναναι καλά ο Αργύρης που επέμενε να την ακούσει :D

Τώρα απο μαγνήτες αλλο τίποτα..σαν  τελευταία λύση έχω τους IBANEZ super 58 της δεκαετίας 80-90 που φοράει η πρώην..

Για τους burstbucker pro  η γνώμη σου θα ληφθεί σοβαρά υπ όψη :D

Ειναι εύκολο να κάνω ακόμα δύο τρύπες για τα άλλα ποτς απλά δεν θέλω να την αποχωριστώ .. ακόμα ;D

 

Και πάλι ευχαριστώ , έχω σκοπό μετά τις διακοπές να ξεκινήσω πολυκάναλες ηχογραφήσεις εκεί θα ακουστεί καλύτερα.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα, τα σεβη μου!

Μου αρεσε ο ηχος και εξισου πολυ και το παιξιμο σου.

 

παντως μια και το σκεφτεσαι για μαγνητες, ριξε μια ματια προς WCR μερια...

 

Εχω τους Crossroads (PAF all the way) και στην ταπεινη Epi Dot μου (full maple) εκαναν παπαδες! Τωρα τους εχω στην Gibson LP μου, αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να τους ξαναβαλω πισω. Ισως στη θεση bridge να ηθελα εναν Darkburst (λιγο πιο δυνατος PAF) ή κατι τετοιο. Ο Neck ομως φερνει δακρυα χαρας οπου κι αν παιξει...  :)

 

για την ιστορια, τωρα στην 335 εχω κι εγω κατι Gibson 490κατι. Τους εχω τερμα κατω και εχω σηκωσει τις βιδες ψηλα. Δοκιμασε το. Αξιζει.

 

και παλι ευγε για το "ολο" πακετο!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα, τα σεβη μου!

Μου αρεσε ο ηχος και εξισου πολυ και το παιξιμο σου.

 

παντως μια και το σκεφτεσαι για μαγνητες, ριξε μια ματια προς WCR μερια...

 

Εχω τους Crossroads (PAF all the way) και στην ταπεινη Epi Dot μου (full maple) εκαναν παπαδες! Τωρα τους εχω στην Gibson LP μου, αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να τους ξαναβαλω πισω. Ισως στη θεση bridge να ηθελα εναν Darkburst (λιγο πιο δυνατος PAF) ή κατι τετοιο. Ο Neck ομως φερνει δακρυα χαρας οπου κι αν παιξει...  :)

 

για την ιστορια, τωρα στην 335 εχω κι εγω κατι Gibson 490κατι. Τους εχω τερμα κατω και εχω σηκωσει τις βιδες ψηλα. Δοκιμασε το. Αξιζει.

 

και παλι ευγε για το "ολο" πακετο!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σου αρέσει το πακέτο :D

Τους μαγνήτες που λες΄δεν τους γνωρίζω και αν κάνουν κάθε κιθάρα να χαμογελά θα αξίζουν τον κόπο.

Ειμαι φανατικός του PAF γύρω στα 7.5-8.2 ΚΩ DC resistance γιατί παραπάνω δίνουν χροιά με αρκετές μεσαίες που δεν με τρελαίνουν.

Θα δοκιμάσω να χαμηλώσω τους μαγνήτες γιατί τους έχω 2 χιλ απ τις χορδές! το ξέρω οτι ενδεχόμενα έχουν θέματα innotation λόγω του μαγνητικού πεδίου τους, αλλά μ αρέσουν καλύτερα εκεί, θα δοκιμάσω και τ ανάποδο!

Δεν θάταν άσχημα μια μάζωξη με πολλές 335 να ακούσουμε διαφορές, είμαι 335 maniac

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι 335 maniac

Κι εγώ, με όλες τις παραλλαγές και απόψεις τους (full hollow, semi) 333, 330 345, 335, 355, κλπ, και δεν έχω καμία πια.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι ιδιαίτερα που σου αρέσει το πακέτο :D

Τους μαγνήτες που λες΄δεν τους γνωρίζω και αν κάνουν κάθε κιθάρα να χαμογελά θα αξίζουν τον κόπο.

Ειμαι φανατικός του PAF γύρω στα 7.5-8.2 ΚΩ DC resistance γιατί παραπάνω δίνουν χροιά με αρκετές μεσαίες που δεν με τρελαίνουν.

Θα δοκιμάσω να χαμηλώσω τους μαγνήτες γιατί τους έχω 2 χιλ απ τις χορδές! το ξέρω οτι ενδεχόμενα έχουν θέματα innotation λόγω του μαγνητικού πεδίου τους, αλλά μ αρέσουν καλύτερα εκεί, θα δοκιμάσω και τ ανάποδο!

Δεν θάταν άσχημα μια μάζωξη με πολλές 335 να ακούσουμε διαφορές, είμαι 335 maniac

 

Εννοείται ότι με ψήσατε να κατασκευάσω αλλά σε δυο βόλτες που έκανα στους ξυλάδες δεν βρήκα ακόμα κελεμπέκι (δεν πειράζει όμως βρήκα ash και έκανα τα παρακάτω)

 

DSC00238.jpg

 

DSC00240.jpg

 

 

Μάλλον και εγώ για εκεί το πάω Νάσο, θα είναι πιστεύω μεγάλη η ικανοποίηση στο τέλος. Αν μου δώσεις πληροφορίες να κάνω και μια γύφτικη Selmer/Maccaferi έκλεισε το GAS για μέχρι τα Χριστούγεννα!! :-)))))

 

Πάντως πραγματικά σε συγχαίρω έκανες όργανο δύσκολο και βγήκε αξιοθαύμαστο , πόσο ζυγίζει αλήθεια?

 

(Σε μάζωξη 335 θέλω να έρθω και γω να χαζεύω!)

 

;D ;D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου