Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που ειναι χειμώνας και αργεί να στεγνώσει ρίχνω δύο χερια τη μέρα ένα το πρωί και ενα το απόγευμα.

Αν ζεστάνει ο καιρός μπορείς και τρια τη μέρα.

Μεταξύ των χεριών τρίβεις απαλά με 340 τυχον τρεξίματα ή ανωμαλίες στο βερνίκι, έξι χέρια συνολικά ειναι το λιγότερο,  μετα την αφήνεις να στεγνώσει καλά απο μια βδομάδα έως ενα μήνα και εισαι έτοιμος για τα τελικά τριψίματα και γιαλίσματα με αλοιφή.

 

Αν θέλεις τη διαδικασία μπορείς να το δεις στο stemac ή να πας απ ευθείας στο βερνίκι Behlen που έχει και ο Stewmac και να κατεβάσεις αναλυτικά τη διαδικασία σε pdf :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εξαιρετικός ως πάντοτε!! Μπράβο κι από μένα!!!

Εννοείται πως πρέπει να την ακούσω από κοντά amped κάποια στιγμη....

Αν ξανακατέβεις Αθήνα θα στη φέρω να τη δοκιμάσεις...στη σκηνή :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από Ελλάδα δεν παίζει να βρω βερνίκι ? κομπρεσέρ κ πιστόλι έχω κ τ κατέχω λίγο !! είχα βάψει ένα τσαλακι (παπακι) πριν 3-4 χρόνια

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια Νασο, πολυ ωραια!

 

Ετσι παχουλο που ειναι το βερνικι με το βυσσινι απο κατω μου μοιαζει με ...ταρτακι και θελω να το δαγκωσω...  ;D

 

Και μια και μιλαμε για κατασκευες, να σας δειξω και μια ανα-κατασκευη:

 

335onstand.jpg

 

Ειναι η δικια μου ταπεινη Epi 335, στην οποια ξαναεβαλα τους WCR αλλα και την γεφυρα του Callaham με το ελαφρυ tailpiece.

Δεδομενου οτι οι τρυπες στο σωμα ηταν πολυ φαρδιες για τα posts της Callaham, χρειαστηκα την βοηθεια του Φ. Πλουμη (πνοη & νυξη), ο οποιος εκανε τα μαγικα του και τωρα η γεφυρα καθεται σαν να ηταν ...stock.  8)

 

Με ενα ωραιοτατο κοκκαλακι στο nut και τα αναλογα με το "βαρος" των WCR ηλεκτρικα, η κιθαρα εγινε καταπληκτικη, παικτικα και ηχητικα. Για το οπτικο, οσοι δεν χαλιουνται απο την παντοφλα-headstock της Epiphone θα την βρουν και ομορφη. Εγω πλεον το συνηθισα και μ' αρεσει...  :)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι η δικια μου ταπεινη Epi 335, στην οποια ξαναεβαλα τους WCR αλλα και την γεφυρα του Callaham με το ελαφρυ tailpiece.

Με ενα ωραιοτατο κοκκαλακι στο nut και τα αναλογα με το "βαρος" των WCR ηλεκτρικα, η κιθαρα εγινε καταπληκτικη, παικτικα και ηχητικα. Για το οπτικο, οσοι δεν χαλιουνται απο την παντοφλα-headstock της Epiphone θα την βρουν και ομορφη. Εγω πλεον το συνηθισα και μ' αρεσει...  :)

Ευχαριστω για τα καλά σας λόγια  :D

 

Ταπεινη για τους άλλους , για σένα και στην πραγματικότητα ενα καταπληκτηκό όργανο!

Οχι δεν μας χαλάει ενα headstock παντόφλα  γιατι ανήκει σε ενα πολύ καλό όργανο!

 

Ratman: η Erlac ειναι Ελληνική εταιρεία που φτιάχνει βερνίκια , ψάξτη στο νετ και βρές κάποιον αντιπρόσωπο στη κοντινότερη πόλη να στα παραγγείλει και να σου τα στείλει.

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα καλά σας λόγια  :D

 

Ταπεινη για τους άλλους , για σένα και στην πραγματικότητα ενα καταπληκτηκό όργανο!

Οχι δεν μας χαλάει ενα headstock παντόφλα  γιατι ανήκει σε ενα πολύ καλό όργανο!

 

+1.000

 

Ratman: η Erlac ειναι Ελληνική εταιρεία που φτιάχνει βερνίκια , ψάξτη στο νετ και βρές κάποιον αντιπρόσωπο στη κοντινότερη πόλη να στα παραγγείλει και να σου τα στείλει.

 

σε ευχαριστώ πολύ πιστεύω θα τ βρω !!!!  ;D  ;D

 

 

 

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου