Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά να αναφέρω ότι το τόπικ αυτό μελετάται βήμα προς βήμα τις τελευταίες μέρες και με πολλή προσοχή... Επειδή το έπαιξα το κιθαρόνι προ αμνημονεύτωνε στο Kookoo στο Γκάζι και έπαθα δικαίως την πλακίτσα μου, θέλω να ξέυρω αν ο Νάσος προτιμά αυτή που είναι σολιντ μπλοκ all the way through ή τη δεύτερη που έκανε με μικρότερο σεντερ μπλοκ και τι διαφορές είχαν πάνω κάτω (κυρίως στο βάρος) και στον ήχο! 
 

θενξ Νάσο!! 
 

Να ξέρετε έχει νόημα η νεκρανάσταση, stay tuned....

 

ΥΓ Λύγισα βλέποντας τα μηνύματα του EG.... πάει καιρός, αλλά...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

25 minutes ago, argytar said:

... θέλω να ξέυρω αν ο Νάσος προτιμά αυτή που είναι σολιντ μπλοκ all the way through ή τη δεύτερη που έκανε με μικρότερο σεντερ μπλοκ και τι διαφορές είχαν πάνω κάτω (κυρίως στο βάρος) και στον ήχο! 

 

Αν ποτέ έχεις την ευκαιρία δοκίμασε ES-330 (hollow), έχει διαφορά από τις 335/345/355 και σε βάρος και σε ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, KostasP said:

 

Αν ποτέ έχεις την ευκαιρία δοκίμασε ES-330 (hollow), έχει διαφορά από τις 335/345/355 και σε βάρος και σε ήχο.

Aν θυμάμαι καλά βγαίνει μόνο με p90s αυτή σωστά;

 

Έχω μια epi dot πολύ καλοφτιαγμένη για τα λεφτά της και μου αρέσει πολύ ο ήχος για αυτό έλεγα να κρατήσω πάνω κάτω τα σπεξ στα κλασσικά, δεν μπορώ να κρύψω όμως ότι συμπαθώ πολύ περισσότερο τις ελαφριές κιθάρες!

 

Αφού μου ρχεται να βαλω φλαμουρι ή έλατο για σεντερ μπλοκ!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, argytar said:

Aν θυμάμαι καλά βγαίνει μόνο με p90s αυτή σωστά;

 

Η κλασική έκδοση είναι με neck joint στο 16ο τάστο και P90's. Υπάρχει και η ES-330L με neck joint στο 19ο τάστο και P90's. Και οι δυο εκδόσεις έχουν βγει και με HB's αλλά είναι πιο σπάνιες, αντίστοιχο των σποραδικών εκδόσεων 335 με P90's.

 

Εδώ δείχνει για όσους δε γνωρίζουν τις διαφορές στη κατασκευή

 

 

Κι εδώ ένα μικρό ηχητικό που το βρίσκω αρκετά αντιπροσωπευτικό του ήχου της

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KostasP said:

 

Η κλασική έκδοση είναι με neck joint στο 16ο τάστο και P90's. Υπάρχει και η ES-330L με neck joint στο 19ο τάστο και P90's. Και οι δυο εκδόσεις έχουν βγει και με HB's αλλά είναι πιο σπάνιες, αντίστοιχο των σποραδικών εκδόσεων 335 με P90's.

 

Εδώ δείχνει για όσους δε γνωρίζουν τις διαφορές στη κατασκευή

 

 

Κι εδώ ένα μικρό ηχητικό που το βρίσκω αρκετά αντιπροσωπευτικό του ήχου της

 

 


Χίλια ευχαριστώ πολύ πολύ χρήσιμα όλα αυτά πραγματικά!

 

Παρ’ όλο που αγόρασα μπλοκ για τη μεση ίσως ψηθώ για 330 με buckers! Ή κάποιο υβρίδιο!

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, argytar said:

τι διαφορές είχαν πάνω κάτω (κυρίως στο βάρος) και στον ήχο! 

 

 

Επειδή τις είχα παίξει και τις δύο, μπορώ να σου πω την δική μου γνώμη.

Σε βάρος είχαν διαφορά όχι όμως τεράστια, παρ' όλα αυτά ήταν αισθητή.

 

Σε ήχο τώρα, είχαν μεγαλύτερες διαφορές.

Δεν νομίζω όμως ότι η μόνη τους διαφορά κατασκευαστικά ήταν το center block, για να το θεωρήσω ως μοναδικό υπεύθυνο για τις διαφορές στον ήχο.

 

Η κόκκινη είχε περισσότερο "ψωμί" στον ήχο της, η άσπρη ήταν πιο "αεράτη".

Η άσπρη είχε μια τρελλή απόκριση και αμεσότητα στην πένα σε σημείο που όταν την έπιασα πρώτη φορά δεν μπορούσα να διαχειριστώ.

Σαν να άκουγες την πένα πριν χτυπήσεις την χορδή ένα πράγμα.

Βέβαια μετά συνήθισα.

 

Θα έλεγα ότι η κόκκινη ήταν πιο forgiving στο παίξιμο, ενώ η άσπρη σε ξεμπρόστιαζε.

 

Και οι δύο φοβερές κιθάρες, και μάλιστα θα μπορούσα να πω ότι κάθε μια σε πάει σε άλλο παίξιμο.

Αν χτυπήσεις με τον ίδιο τρόπο την πένα και στις δύο, θα πάρεις αρκετά διαφορετικό attack και decay στον ήχο, οπότε πρέπει να προσαρμόσεις το παίξιμό σου.

Άρα σε πάει να παίξεις διαφορετικά.

 

Καλές κατασκευές Αργύρη!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Επειδή τις είχα παίξει και τις δύο, μπορώ να σου πω την δική μου γνώμη.

Σε βάρος είχαν διαφορά όχι όμως τεράστια, παρ' όλα αυτά ήταν αισθητή.

 

Σε ήχο τώρα, είχαν μεγαλύτερες διαφορές.

Δεν νομίζω όμως ότι η μόνη τους διαφορά κατασκευαστικά ήταν το center block, για να το θεωρήσω ως μοναδικό υπεύθυνο για τις διαφορές στον ήχο.

 

Η κόκκινη είχε περισσότερο "ψωμί" στον ήχο της, η άσπρη ήταν πιο "αεράτη".

Η άσπρη είχε μια τρελλή απόκριση και αμεσότητα στην πένα σε σημείο που όταν την έπιασα πρώτη φορά δεν μπορούσα να διαχειριστώ.

Σαν να άκουγες την πένα πριν χτυπήσεις την χορδή ένα πράγμα.

Βέβαια μετά συνήθισα.

 

Θα έλεγα ότι η κόκκινη ήταν πιο forgiving στο παίξιμο, ενώ η άσπρη σε ξεμπρόστιαζε.

 

Και οι δύο φοβερές κιθάρες, και μάλιστα θα μπορούσα να πω ότι κάθε μια σε πάει σε άλλο παίξιμο.

Αν χτυπήσεις με τον ίδιο τρόπο την πένα και στις δύο, θα πάρεις αρκετά διαφορετικό attack και decay στον ήχο, οπότε πρέπει να προσαρμόσεις το παίξιμό σου.

Άρα σε πάει να παίξεις διαφορετικά.

 

Καλές κατασκευές Αργύρη!


Χμμμ χρησιμο review η κόκκινη με είχε ενθουσιάσει!! 
 

Απλά το μειωμένο βάρος είναι ένα συν πάντα!


 

Αυτό που λες με το πού σε πάει στο παίξιμο είναι φοβερό!!

 

Μπορεί να συμβεί από μια αλλαγή σε μαγνήτες ή ακόμη και στο scale length!!! 


 

Από 12" σε 7.25" τεράστια διαφορά στην προσέγγιση ακόμη και σε πρόμοια όργανα!!

Νάσο τις χαίρεσαι τις κούκλες σου; Σε τι φάση ειναι τωρα οι δυο θινλαην 335;

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, argytar said:

Παρ’ όλο που αγόρασα μπλοκ για τη μεση ίσως ψηθώ για 330 με buckers! Ή κάποιο υβρίδιο!

 

Υπάρχει και αυτό που έχει κάνει η Warmoth, έβαλαν μπλοκ όσο χρειαζόταν να πατήσει η γέφυρα.

US6wOBg.jpg

Αν χρησιμοποιήσεις γέφυρα όπως η Gibson στη 330 δε θες καθόλου μπλοκ ή μπορείς να βάλεις λεπτότερο σε πλάτος ή μικρότερο σε μήκος. Γενικώς, μπορείς να αυτοσχεδιάσεις και να μη βάλεις μπλοκ στις διαστάσεις της Gibson. Πιθανό είναι και αυτοί να έχουν μεταβάλει τις διαστάσεις από το '50 που άρχισαν να τις κατασκευάζουν.

imgur.com/US6wOBg.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, KostasP said:

 

Υπάρχει και αυτό που έχει κάνει η Warmoth, έβαλαν μπλοκ όσο χρειαζόταν να πατήσει η γέφυρα.

US6wOBg.jpg

Αν χρησιμοποιήσεις γέφυρα όπως η Gibson στη 330 δε θες καθόλου μπλοκ ή μπορείς να βάλεις λεπτότερο σε πλάτος ή μικρότερο σε μήκος. Γενικώς, μπορείς να αυτοσχεδιάσεις και να μη βάλεις μπλοκ στις διαστάσεις της Gibson. Πιθανό είναι και αυτοί να έχουν μεταβάλει τις διαστάσεις από το '50 που άρχισαν να τις κατασκευάζουν.

imgur.com/US6wOBg.jpg[/img]


ή μπορεί κανείς να βάλει μόνο “ψυχή" στο σημείο που θα βιδωθούν γέφυρα και tailpiece όπως έχουν τα  βιολιά!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και οι δύο εξαιρετικά κομμάτια

την κόκκινη δεν την έχω πλέον στη συλλογή μου έχω κρατήσει την ξανθιά σαν ποιό ελαφριά  και προτιμότερη στο καθαρό (pure) χωρίς χρώμα φινίρισμα

Η ξανθιά έχει καλύτερο συντονισμό στον ήχο από τον ενισχυτή και την αισθάνεσαι να πάλλεται όταν παίζεις επειδή το καπάκι μετά την γέφυρα ειναι ελεύθερο και δεν ακουμπάει στο μπλόκ

Άν έφτιαχνα νέα κιθάρα θα έβαζα και λίγο έλατο κάτω από το καπάκι για 

λίγο ποιό Μαλακό ήχο

ακόμα και το φλαμούρι που προτείνεις θα έχει λιγότερο βάρος

έχω σκεφτεί και korina για ακόμα λιγότερο βάρος 

Βέβαια σε όλα αυτά το καλύτερο που δεν το καταλαβαίνεις άμεσα είναι και τα δύο σκαφτά καπάκια από κελεμπέκι που κάνουν τον ήχο ομοιόμορφο σε όλη την ταστιέρα- δεν υπάρχουν κενά στον ήχο και δεν έχεις κενά σημεία με κούφιες νότες μετα το δέκατο Τάστο ούτε χρειάζεται να έχεις την mi κανα δυο νούμερα παραπάνω για να εξισορροπήσει ο ήχος

 

πρόσφατα είχα την κόκκινη στο στούντιο και κατάλαβα ποιά κιθάρα παίζει καλύτερα: τα δάκτυλά πήγαιναν μόνα τους

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου