Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πώς σκάβεις τετραγωνισμένa inlays με το dremel?? Tη γωνία τη διορθώνεις με σκαρπέλο/μαχαίρι??

 

Συγνώμη Αργύρη δεν διάβασα καλά, χρησιμοποιησα ψιλο κοπτικό που κόβει προς τα κάτω -downcut- και στις γωνίες ψιλό σκαρπέλο, τα υπόλοιπα τα έκανε η κυανοακρυλική με σκόνη απο το ξύλο της ταστιέρας τον παλίσανδρο.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φτιαχνω rhodes πιανα (δηλαδη service & ανακατασκευες ) Ηταν ο συγχωρεμενος ο πατερας μου επιπλοποιος & ο πεθερος μου και εχω παρει καποια στοιχεια ξυλουργικης .

Παιζω τυπανα (μαλλον επαιζα επι 35 χρονια επαγγελματικα ) τωρα πλεον δεν εχει δουλειες .

Κανω και ανακατασκευες σε ενισχυτες λαμπατους .Πολλα δεν ειναι ; Αυτα ειναι σαν hobby .

Δυσκολο το ξυλο στην εφαρμογη αλλα αν πετυχει και μετα φινιρισθει καλα ''σκιζει'' ειναι κατι ζωντανο πιστευω.ΕΧΕΙΣ πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Νάσο! πολύ ωραίο πρότζεκτ.

Ερώτηση: πως έκανες το μέσο της ταστιέρας να είναι συνεχώς κάθετο στον οδηγό σου για το κόψιμο των τάστων;

Επειδη το ξύλο της ταστιέρας ήταν κομμένο έτοιμο   41χιλ στο nut και 55 χιλ στο 21ο ταστο το κεντράρισα και το κόλλησα με αυτοκόλητη ταινία διπλής όψης στο μεταλικό οδηγό απο το σύστημα για το χάραγμα των τάστων του Stewmac.

Ετσι ειναι πάντα κάθετο στο σημείο κοπής, τελικά δε αν προσθέσεις και το πάχος του binding έχουμε συνολικά 43χιλ στο nut και 57 στο 21ο τάστο.

Όταν ξεκινάω νέα ταστιέρα συνήθως έχω το ξύλο της άκοπο και οι ακρες ειναι παράλληλες στον οδηγό , οπότε κεντράρει καλύτερα.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πολύ ωραίο το εγχείρημα .

Να επισημάνω κάτι (επειδή ασχολούμαι λίγο με το άθλημα κατασκευή) την ταστιέρα την έχεις κολλήσει στον λαιμό? Το ρωτάω γιατί από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω. Εάν όχι πρέπει να προσέξεις πολύ γιατί βάζοντας τα τάστα σε σκέτη ταστιέρα υπάρχει κίνδυνος να έχεις "συστροφή" της ταστιέρας (στράβωμα).

 

Απλά μια φιλική επισήμανση κάνω.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πολύ ωραίο το εγχείρημα .

Να επισημάνω κάτι (επειδή ασχολούμαι λίγο με το άθλημα κατασκευή) την ταστιέρα την έχεις κολλήσει στον λαιμό? Το ρωτάω γιατί από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω. Εάν όχι πρέπει να προσέξεις πολύ γιατί βάζοντας τα τάστα σε σκέτη ταστιέρα υπάρχει κίνδυνος να έχεις "συστροφή" της ταστιέρας (στράβωμα).

 

Απλά μια φιλική επισήμανση κάνω.     

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, επισημάνσεις ειναι παντα καλοδεχούμενες γιατί τις χρειαζόμαστε  :D

Αν παρατηρήσεις την τελευταία φωτο η ταστιέρα δεν ειναι κολημένη στο λαιμό,έχεις δίκιο μια μικρή κλίση την έχει θα κοληθεί όμως στο λαιμό σε απόλυτη ευθεία και τυχόν μικρές κλίσεις θα διορθωθούν και απο τα τάστα στο τελικό setup .

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, το ανέφερα γιατί μια φορά την είχα πατήσει εγώ και αναγκάστηκα να καταστρέψω ένα πολύ καλό κομμάτι μουαρέ κελεμπέκι (flame maple).

 

Ανυπομονώ τη συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φίλε πολύ ωραία δουλειά και με μεράκι!!!!

την έχεις τ κατασκευή στο αίμα σου !!

Δεν ανοίγετε μια εταιρεία με τον Αργύρη να χεστούμε στο τάλιρο ? 

 

και να βάλουμε τον messalion για δοκιμαστή  ;D  ;D

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φίλε πολύ ωραία δουλειά και με μεράκι!!!!

την έχεις τ κατασκευή στο αίμα σου !!

Δεν ανοίγετε μια εταιρεία με τον Αργύρη να χεστούμε στο τάλιρο ? 

 

και να βάλουμε τον messalion για δοκιμαστή  ;D  ;D

δεν θα με ηθελαν γιατι εγω δοκιμαζω κιθαρες καπως οπως ο πιτσιρικας στο βιντεο  ;D

Guitar Smash - Banned Commercials - Mastercard

 

τα inalys ειναι ασετοπαστα ? αν οχι τι ειναι ? και ποσο κανουν περιπου ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα με ηθελαν γιατι εγω δοκιμαζω κιθαρες καπως οπως ο πιτσιρικας στο βιντεο  ;D

Guitar Smash - Banned Commercials - Mastercard

 

τα inalys ειναι ασετοπαστα ? αν οχι τι ειναι ? και ποσο κανουν περιπου ?

 

Φαντάσου τον ΘΒ να σου λέει "Τι κάνεις εκεί αντί-χρί-στέέέέ????"

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα με ηθελαν γιατι εγω δοκιμαζω κιθαρες καπως οπως ο πιτσιρικας στο βιντεο  ;D

Guitar Smash - Banned Commercials - Mastercard

 

τα inalys ειναι ασετοπαστα ? αν οχι τι ειναι ? και ποσο κανουν περιπου ?

 

δεν τ νομίζω!!!  :P σαν και εμένα θα αντιδρούσες, πήγα σε έναν φίλο μ που έχει

gibson les paul custom και ΦΟΒΟΜΟΥΝ να την αγγίξω !!!! λολ δεν νομίζω να τ έκανες σε καμιά περίπτωσή αυτό που έκανε ο πιτσιρικάς  ;D  ;D  ;D 

 

 

ασετοπαστα απο πού μπορώ να προμηθευτώ ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου