Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, nasokosm said:

Ειναι και οι δύο εξαιρετικά κομμάτια

την κόκκινη δεν την έχω πλέον στη συλλογή μου έχω κρατήσει την ξανθιά σαν ποιό ελαφριά  και προτιμότερη στο καθαρό (pure) χωρίς χρώμα φινίρισμα

Η ξανθιά έχει καλύτερο συντονισμό στον ήχο από τον ενισχυτή και την αισθάνεσαι να πάλλεται όταν παίζεις επειδή το καπάκι μετά την γέφυρα ειναι ελεύθερο και δεν ακουμπάει στο μπλόκ

Άν έφτιαχνα νέα κιθάρα θα έβαζα και λίγο έλατο κάτω από το καπάκι για 

λίγο ποιό Μαλακό ήχο

ακόμα και το φλαμούρι που προτείνεις θα έχει λιγότερο βάρος

έχω σκεφτεί και korina για ακόμα λιγότερο βάρος 

Βέβαια σε όλα αυτά το καλύτερο που δεν το καταλαβαίνεις άμεσα είναι και τα δύο σκαφτά καπάκια από κελεμπέκι που κάνουν τον ήχο ομοιόμορφο σε όλη την ταστιέρα- δεν υπάρχουν κενά στον ήχο και δεν έχεις κενά σημεία με κούφιες νότες μετα το δέκατο Τάστο ούτε χρειάζεται να έχεις την mi κανα δυο νούμερα παραπάνω για να εξισορροπήσει ο ήχος

 

πρόσφατα είχα την κόκκινη στο στούντιο και κατάλαβα ποιά κιθάρα παίζει καλύτερα: τα δάκτυλά πήγαιναν μόνα τους


Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Τελικά έπαιζε καλύτερα η κόκκινη λόγω μάζας αλλά κράτησες την φυσική λόγω ήχου;

 

Αυτό με το καμαρόξυλα το σκεφτόμουν να το κάνω για να είμαι ορίτζιναλ... τώρα με έπεισες να το κάνω!!! Ας είναι παραπάνω δουλειά!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1 ώρα πριν, argytar είπε


Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Τελικά έπαιζε καλύτερα η κόκκινη λόγω μάζας αλλά κράτησες την φυσική λόγω ήχου;

 

Αυτό με το καμαρόξυλα το σκεφτόμουν να το κάνω για να είμαι ορίτζιναλ... τώρα με έπεισες να το κάνω!!! Ας είναι παραπάνω δουλειά!!

Οι διαφορές φαντάσου μια Les Paul 4,5 κιλά βαρίδι και μια νέα  ελαφρύτερη, απλά το βαρίδι σπέρνει

όπως θα δείς και στις φωτο όταν σκάβω το καπάκι αφήνω το κεντρικό μπλόκ του  άσκαφτο να κολήσει πάνω στο μπλόκ απο το μαόνι 

αν θέλεις να βάλεις έλατο πρέπει να σκαφτεί ολόκληρο και μετά το έλατο να καλύψει το Κενό από το καπάκι έως το μπλόκ και δεν ειναι εύκολο  να έχει 100% επαφή

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nasokosm said:

Οι διαφορές φαντάσου μια Les Paul 4,5 κιλά βαρίδι και μια νέα  ελαφρύτερη, απλά το βαρίδι σπέρνει

όπως θα δείς και στις φωτο όταν σκάβω το καπάκι αφήνω το κεντρικό μπλόκ του  άσκαφτο να κολήσει πάνω στο μπλόκ απο το μαόνι 

αν θέλεις να βάλεις έλατο πρέπει να σκαφτεί ολόκληρο και μετά το έλατο να καλύψει το Κενό από το καπάκι έως το μπλόκ και δεν ειναι εύκολο  να έχει 100% επαφή

 


Έχεις δίκιο! Αλλά αξίζει νομίζω η προσπάθεια!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου