Προς το περιεχόμενο

335 κατασκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να χεστούμε στο τάληρο δε νομίζω ;D

 

Τα inlays ειναι abalam δηλαδή λεπτά φύλλα abalon κολλημένα μαζί με εποξεική κόλλα,  το σετάκι γύρω στα 30 euro , μάλλον δεν θα τα ξαναχρησιμοποιήσω  γιατι με το τρίψιμο ψιλοθολώνει αν πέσεις σε κόλλα και όχι σε όστρακο και χάνει τη μπλε-πράσινη γυαλάδα του

 

Ασετόπαστα σε ποικιλία μπορείς να βρείς στο γνωστό μαγαζί στο Γαλάτσι (Αθήνα)

 

Και μενα μου τη σπάει χοντρά να πας να πιάσεις κιθάρα και νάχεις το " κόλημα"  απο δίπλα και να σου λέει πρόσεχε!

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Ασετόπαστα σε ποικιλία μπορείς να βρείς στο γνωστό μαγαζί στο Γαλάτσι (Αθήνα)

 

 

είμαι από Εύβοια!!! μήπως μπορώ να βρω ασετοπαστα σε κανένα κατάστημα στη περιοχή μου?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο να κανονισουμε και εκεινη την συναντηση που ναυαγησε καποια στιγμη. βλεπω ωραια δουλεια στην ταστιερα. το παχος των πλαινων ποσο το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νασο να κανονισουμε και εκεινη την συναντηση που ναυαγησε καποια στιγμη. βλεπω ωραια δουλεια στην ταστιερα. το παχος των πλαινων ποσο το εκανες?

Ηλία τώρα είδα την ερώτησή σου ;D

Τα πλαινά ειναι στα 2.5 mm περίπου τα πήρα απο το μενίδι ξέρεις που :D

Οσο για συνάντηση θα σου στείλω PM

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά απο αρκετό καιρό- Χρόνια Πολλά σε όλους- συνεχίζω με την παραίνεση του Αργύρη-Argytar  τη κατασκευή με την προετοιμασία των καπακιών πάνω και κάτω που θα γίνουν απο κελεμπέκι σκαφτό. Ειναι μια δύσκολη τεχνική που απαιτεί εργαλεία και αρκετή υπομονή ;D

Ευτυχώς το κελεμπέκι ήταν κομμένο-bookmached- στα μέτρα του και χρειάστηκε προσεκτικό ίσιωμα στα σημεία που θα κοληθεί και έγιναν με ροκάνι καλοακονισμένο.

Ταυτόχρονα ξεκίνησα και το μπράτσο απο μαόνι που κόπηκε στα τρία και το κεντρικό κομμάτι αναποδογύρισε για να κοληθεί με τα νερά του αντίστροφα με τα άλλα δύο.

Είχα δυο μπράτσα έτοιμα απο παλιώτερα που φαίνονται στις φωτο, αλλά χρειάστηκε να ξεκινήσω νέα για να δώσω πιό πολύ ξύλο στο σημείο επαφής- tenon - δεν έχω σχέδια υπολογίζω το tenon να μπεί μέσα στο σώμα περι τα 9 cm απο το σημείο ένωσης μπράτσου - σώματος, Αργύρη ειναι εντάξει?

DSC_9939.thumb.JPG.e86ae5c0f017ce5611988ea6c8fedda6.JPG

DSC_9940.thumb.JPG.06f36e42c455fbbf22ef14a144f44522.JPG

DSC_9941.thumb.JPG.a9553eed0096edc7468c958ae2b694aa.JPG

DSC_9942.thumb.JPG.dad5e12e4061f7328fb876962c1bc5a1.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά απο αρκετό καιρό- Χρόνια Πολλά σε όλους- συνεχίζω με την παραίνεση του Αργύρη-Argytar  τη κατασκευή με την προετοιμασία των καπακιών πάνω και κάτω που θα γίνουν απο κελεμπέκι σκαφτό. Ειναι μια δύσκολη τεχνική που απαιτεί εργαλεία και αρκετή υπομονή ;D

Ευτυχώς το κελεμπέκι ήταν κομμένο-bookmached- στα μέτρα του και χρειάστηκε προσεκτικό ίσιωμα στα σημεία που θα κοληθεί και έγιναν με ροκάνι καλοακονισμένο.

Ταυτόχρονα ξεκίνησα και το μπράτσο απο μαόνι που κόπηκε στα τρία και το κεντρικό κομμάτι αναποδογύρισε για να κοληθεί με τα νερά του αντίστροφα με τα άλλα δύο.

Είχα δυο μπράτσα έτοιμα απο παλιώτερα που φαίνονται στις φωτο, αλλά χρειάστηκε να ξεκινήσω νέα για να δώσω πιό πολύ ξύλο στο σημείο επαφής- tenon - δεν έχω σχέδια υπολογίζω το tenon να μπεί μέσα στο σώμα περι τα 9 cm απο το σημείο ένωσης μπράτσου - σώματος, Αργύρη ειναι εντάξει?

 

Παίκτη congrats! Είσαι ωραίος!!!

 

Δεν ξέρω για τον τένοντα ακόμη θα μετρήσω το πρωί και θα σου πω, εγώ ήθελα να ρωτήσω -άσχετο΄πώς ακονίζεις το ροκάνι ,αν θες στείλε μου πμ έχω πέτρα ακονίσματος αλλά μάλλον δεν κάνω καλά ,περνάω το εργαλείο σε οκτάρια κόβει αλλά ποτέ δεν καταφέρνω να το κάνω 'ξουράφι!'

 

θενξ!!!!!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ταυτόχρονα ξεκίνησα και το μπράτσο απο μαόνι που κόπηκε στα τρία και το κεντρικό κομμάτι αναποδογύρισε για να κοληθεί με τα νερά του αντίστροφα με τα άλλα δύο.

 

 

για ποιο λογο τ κανεις αυτο  ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο τ κανεις αυτο  ?

Δινει σταθερότητα στο μπράτσο ώστε αν το κάνεις απόλυτα ίσιο να μην επηρεάζεται τόσο στις μεταβολές της θερμοκρασίας και υγρασίας .

Ενας δευτερος λόγος ειναι πιό γερό στο σημείο που ξεκινά το headstock, μου έχει σπάσει μπράτσο εκεί με ένα απλό πέσιμο γιατί ήταν one piece neck!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου