Προς το περιεχόμενο

Degarmo Project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Σταύρος από τη Κομοτηνή, αποφάσισε να μετατρέψει μία αμερικάνικη ESP, σε “signature De Garmo”.

Toν DeGarmo (προφανώς) δεν τον ήξερα...αλλά τον ήξερε ο Αpos!!!! :o :D

chris-degarmo-2011-nfc-wild-card-playoff-game-LjIMym.jpg

 

To συγκεκριμένο project, έχει 2 επίπεδα. Το πρώτο είναι η βαφή του σώματος και το δεύτερο, η δημιουργία των custom inlays της De Garmo. Καθώς δεν υπάρχει εργοστασιακό πρωτότυπο, με τον Κώστα Κακανιάρη, στηριχτήκαμε στις φωτογραφίες που υπάρχουν στο Internet. Η συμβολή μου στο συγκεκριμένο project είναι απλά σχεδιαστική, γιατί η τυπογραφική μέθοδος που χρησιμοποιώ, δεν θα είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Έτσι όλη σχεδόν η υλοποίηση ανήκει στον www.jokerguitars.gr.

http://www.customshop.gr/?btp_work=chris-de-garmo-project

dg12.jpg

Όταν μας έφερε τη κιθάρα ο Σταύρος, τον ρώτησα πως με βρήκε και μου είπε ότι του έδωσε το site μου ο Σταύρος Ντούκας...

 

Εδώ, ας μου επιτραπεί μία παρένθεση. Το Κο Ντούκα δεν τον ξέρω προσωπικά. Του έχω μιλήσει μία φορά στο τηλέφωνο, για άσχετο λόγο. Παρακολουθώ το site του και εκτιμώ τη προσπάθεια που κάνει. Ο Κος Ντούκας θα μπορούσε να με πάρει τηλέφωνο και να μου πεί..."κοίτα έχω, ένα πελάτη...πές μου πόσο θέλεις, να βάλω και εγώ το κατιτίς μου"...κάτι "ηθικό και νόμιμο". Δεν το έκανε και αυτή του η στάση τον ανέβασε ακόμα πιό ψηλά στην εκτίμησή μου.

 

Πρώτα από όλα σχεδιάστηκε το “patern” που υπάρχει επάνω στη κιθάρα. Μετά το σώμα και το μπράτσο πέρασαν από το ειδικό scanner για να έχουμε πραγματικά μεγέθη. Έτσι σχεδιάστηκαν και τα templates για τα inlays του μπράτσου. Με το χρωματικό δοκίμιο,

dg07.jpg

ο μάστορας έφτιαξε τα συγκεκριμένα χρώματα. Το επόμενο βήμα είναι να δημιουργηθούν οι μάσκες σε διαφανές αυτοκόλλητο με laser plotter. H κοπή και η τοποθέτηση των pearl inlays στην ταστιέρα, εγινε με χειροποίητη διαδικασία.

Ατυχώς, δεν πρόλαβα να δώ τη κιθάρα τελειωμένη γιατί ήρθε το παλικάρι και την πήρε...Γι αυτό Σταύρε, εάν μας διαβάζεις...στείλε κανα2 φωτογραφίες από τη Κομοτηνή ;D ;D

Περισσότερες φωτογραφίες από τη διαδικασία εδώ

http://www.jokerguitars.gr/?page_id=385

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φοβερή δουλιά, μπράβο και σε 'σενα και στον συμμαθητή μου. ;)

 

Παρεπιπτόντως το Operation:Mindcrime είναι εκπληκτικό άλμπουμ.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμενουμε complete pics. ωραιο φαινεται.

 

Ασχετο αλλα που εχει χαθει ο Degarmo? παρα πολυ καλος κιθαριστας. Αυτο το thread με γυρισε πισω χρονια...

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμενουμε complete pics. ωραιο φαινεται.

Περισσότερα από αυτά που υπάρχουν στα 2 sites, δεν υπάρχουν.

http://www.customshop.gr/?btp_work=chris-de-garmo-project

http://www.jokerguitars.gr/?page_id=385

 

Εκτός εάν έρθουν από Κομοτηνή :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμενουμε complete pics. ωραιο φαινεται.

 

Ασχετο αλλα που εχει χαθει ο Degarmo? παρα πολυ καλος κιθαριστας. Αυτο το thread με γυρισε πισω χρονια...

 

Chris DeGarmo (born Christopher Lee DeGarmo, June 14, 1963, in Wenatchee, Washington) is an American heavy metal and hard rock guitarist. He co-founded Queensrÿche in 1981 and played with the group during their most commercially successful period. Since departing from the band, DeGarmo has continued his involvement in the music business in a much smaller capacity. He is now a professional charter pilot.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Σταύρος από τη Κομοτηνή, αποφάσισε να μετατρέψει μία αμερικάνικη ESP, σε “signature De Garmo”.

Toν DeGarmo (προφανώς) δεν τον ήξερα...αλλά τον ήξερε ο Αpos!!!! :o :D

 

 

 

Άσχετε  ;D ;D ;D άκου και λίγο (progressive) Metal. Όχι όλο blues και κόντρα blues  ;D ;D

 

Μπράβο στον Σταύρο που είναι fan μιας κορυφαίας και λατρεμένης μπάντας, μπράβο και στον συμμαθητή του Νέστορα που πάλι «έγραψε», μπράβο και σε εσένα γέροντα (ωραία την έκανες), μπράβο και στον Ντούκα που σε συνέστησε.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετε  ;D ;D ;D άκου και λίγο (progressive) Metal.

Eδώ δεν ακούει ο ίδιος ο κιθαρίστας!!!!! ;D ;D ;D

He is now a professional charter pilot.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε και είδα από κοντά την Degarmo...

 

Έχει γινει τρομερή δουλειά αλλά και πολύ προσεγμένη, τόσο στο σώμα όσο και στην ταστιέρα... και μπορεί εμείς να βλέπουμε μια φωτογραφία αλλά η φωτογραφία δείχνει ένα κομμάτι του πόσο δύσκολο project είναι η Degarmo...

 

Από κοντα η εικόνα είναι πολύ πιο δυνατή από ότι στις φωτογραφίες...

 

Είναι απο τις δουλειές που χαίρεσαι να τις βλέπεις...*

 

Να ευχηθώ στον τυχερό κάτοχο να είναι καλόπαιχτη!!!

 

Και στους δημιουργούς του project να κάνουν και άλλα τόσο πετυχημένα project...

 

* Οι πάσχοντες από GAS, αν τη δουν απο κοντά τους βλέπω για νέο project...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ευτυχής κάτοχος της παρακάτω κιθάρας, ο οποίος μετράει μερικά 24ωρα που την έχει στα χέρια του, καταρχήν να πω ότι όταν είδα τις πρώτες φωτογραφίες που μου έστειλε ο Κώστας, είχα απογοητευτεί. Το τελικό στάδιο, ουδεμία σχέση είχε με τις φωτογραφίες αυτές, χώρια του ότι (στις φωτογραφίες) τα χρώματα είναι φανερά αλλοιωμένα. Η έκπληξή μου όταν την είδα ζωντανά το Σάββατο 31/3/12, ήταν απλά τεράστια! Δεν με ενδιέφερε τίποτα άλλο στην κιθάρα αυτή, παρά το ότι θύμιζε ένα μεγάλο ήρωα (τον ονομάζω έτσι ακόμα και σήμερα) της αμερικανικής metal σκηνής, έναν από τους πιο υποτιμημένους κιθαρίστες, τον κ. Chris DeGarmo. Η αγάπη μου για το στιλ και τον τρόπο παιξίματος του, για τις μελωδίες του, τις γνώσεις του, τις riff-αρες, σε όλους τους δίσκους των Queensryche, είναι τρισμέγιστη. Για την ιστορία να πούμε ότι αυτήν την κιθάρα, την αγόρασα μέσα από τον Noiz, από αγγελία φίλου. Την πήρα στα τυφλά καθώς, κατέβηκα για δουλειές Αθήνα, βρεθήκαμε την έπιασα 5 λεπτά στα χέρια μου, την αγόρασα και την ίδια στιγμή την παρέδωσα στον Κώστα Κ. Δεν την άκουσα ποτέ, δεν την έπαιξα ποτέ, μέχρι τώρα δηλαδή. Ήθελε η τύχη, η κιθάρα να είναι άριστη, να μου κάτσει κουτί στο χέρι, να ακούγεται ηρωικά και να φαίνεται υπέροχη.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έβαλαν το χεράκι τους, λίγο ή πολύ, για να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. Φωτογραφίες τις κιθάρας μετά τη δουλειά, αργά το βράδυ.

 

Υ.Σ: Είναι αμαρτία να έχει signature ο Mike Wilton (δεύτερος κιθαρίστας των Queensryche), και να μην έχει ο κύριος υπεύθυνος των μνημειωδών Operation Mindcrime, Empire, Rage For Order, Promised Land.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ευτυχής κάτοχος της παρακάτω κιθάρας, ο οποίος μετράει μερικά 24ωρα που την έχει στα χέρια του, καταρχήν να πω ότι όταν είδα τις πρώτες φωτογραφίες που μου έστειλε ο Κώστας, είχα απογοητευτεί. Το τελικό στάδιο, ουδεμία σχέση είχε με τις φωτογραφίες αυτές, χώρια του ότι (στις φωτογραφίες) τα χρώματα είναι φανερά αλλοιωμένα. Η έκπληξή μου όταν την είδα ζωντανά το Σάββατο 31/3/12, ήταν απλά τεράστια! Δεν με ενδιέφερε τίποτα άλλο στην κιθάρα αυτή, παρά το ότι θύμιζε ένα μεγάλο ήρωα (τον ονομάζω έτσι ακόμα και σήμερα) της αμερικανικής metal σκηνής, έναν από τους πιο υποτιμημένους κιθαρίστες, τον κ. Chris DeGarmo. Η αγάπη μου για το στιλ και τον τρόπο παιξίματος του, για τις μελωδίες του, τις γνώσεις του, τις riff-αρες, σε όλους τους δίσκους των Queensryche, είναι τρισμέγιστη. Για την ιστορία να πούμε ότι αυτήν την κιθάρα, την αγόρασα μέσα από τον Noiz, από αγγελία φίλου. Την πήρα στα τυφλά καθώς, κατέβηκα για δουλειές Αθήνα, βρεθήκαμε την έπιασα 5 λεπτά στα χέρια μου, την αγόρασα και την ίδια στιγμή την παρέδωσα στον Κώστα Κ. Δεν την άκουσα ποτέ, δεν την έπαιξα ποτέ, μέχρι τώρα δηλαδή. Ήθελε η τύχη, η κιθάρα να είναι άριστη, να μου κάτσει κουτί στο χέρι, να ακούγεται ηρωικά και να φαίνεται υπέροχη.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έβαλαν το χεράκι τους, λίγο ή πολύ, για να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. Φωτογραφίες τις κιθάρας μετά τη δουλειά, αργά το βράδυ.

 

Υ.Σ: Είναι αμαρτία να έχει signature ο Mike Wilton (δεύτερος κιθαρίστας των Queensryche), και να μην έχει ο κύριος υπεύθυνος των μνημειωδών Operation Mindcrime, Empire, Rage For Order, Promised Land.

 

Oπως τα λες φιλαρακι...οι Queensryche ειναι τρισμεγιστοι απο καθε αποψη:κιθαριστες,τραγουδιστης οροσημο, αλμπουμαρες(για να μη θυμηθουμε το αρχικο θρυλικο EP) αξεχαστες τι να πρωτοθυμηθει  κανεις.

 

Τωρα οσο για την κιθαρα και εμενα το σχεδιο σαν σχεδιο δεν μου λεει κατι αλλα δεν το εχω δει ποτε σε κανονικη κιθαρα μονο απο φωτο.Εχω παθει την πλακα μου πολλες φορες οταν βλεπω στις....τρεις διαστασεις το αντικειμενο του..ποθου ;D.Παντως σου ευχομαι να ειναι καλοπαιχτη και να σε παρακινει να την πιανεις στα χερια για να παιξεις.Γιατι αν το πετυχαινει αυτο τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα παραπανω 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου