Προς το περιεχόμενο

Apple και Viruses : Μυθολογίας Τέλος


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παραδίδω τη σελίδα μέσω της οποίας η Apple διαθέτει το απαραίτητο λογισμικό για την αφαίρεση του Flashback, του πρώτου διάσημου ιού (αν και αποφεύγουν με έμφαση να τον πουν έτσι) που κτυπά λογισμικό και συσκευές της Apple.

 

http://support.apple.com/kb/DL1517

 

Θυμάμαι όλους αυτούς με τους οποίους έχουμε κατά καιρούς τσακωθεί (που' σαι Κιλον για να δεις το παιδί της αλλαγής) και στους οποίους υπομονετικά εξηγούσα (και άλλοι) ότι ο μόνος λόγος για το ότι δεν υπάρχει malware στα mac είναι η ασημαντότητά τους σε επίπεδο παγκόσμιας αποδοχής και ότι αν ποτέ άλλαζε αυτό...

 

Ο Κίλον (και άλλοι) έλεγε ότι αν ποτέ έβγαινε ιός για την Apple θα πέταγε τον iMac του από το παράθυρο. Επειδή και άλλοι μπορεί να έχουν τέτοιες τάσεις, το νου σας καθώς περνάτε κάτω από μπαλκόνια...

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ δεν έχω ιδέα απο μακ, αλλά σχετικά με τους ιούς των υπολογιστών πιστευω οτι γενικά ισχύει αυτό που λές, οτι αν ένα λειτουργικό είναι ασήμαντο απλά δεν βγαίνουν ιοί για αυτό.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και η άλλη σκέψη..να είσαι η microsoft και να θες να πουλάς antivirus..

Ευφάνταστη σκέψη αλλά η Microsoft δεν δραστηριοποιείται στο χώρο του software ασφάλειας υπολογιστών (antivirus, firewall και τα σχετικά). Επιπλέον, το ένα και μοναδικό antivirus που έχει βγάλει, το διαθέτει δωρεάν στους χρήστες.

 

Επί του θέματος, ήταν θέμα χρόνου για να βγουν malware και για Mac και προσωπικά δε μου προξένησε καμιά ιδιαίτερη έκπληξη το γεγονός. Απλά επιβεβαιώνεται και επίσημα ότι τα Mac δεν είναι άτρωτα και αυτό είναι καλό προκειμένου οι χρήστες να είναι υποψιασμένοι και να προσαρμόσουν ανάλογα τις κινήσεις τους.

 

Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα σε όλους!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αν ένα λειτουργικό είναι ασήμαντο απλά δεν βγαίνουν ιοί για αυτό.

 

Και η Apple με το Mac OS όσο πάει κ κερδίζει μεγαλύτερο μερίδιο από την πίτα

 

Απλά επιβεβαιώνεται και επίσημα ότι τα Mac δεν είναι άτρωτα και αυτό είναι καλό προκειμένου οι χρήστες να είναι υποψιασμένοι και να προσαρμόσουν ανάλογα τις κινήσεις τους.

 

Αυτό ξαναπέστο...αλλά γενικά τα Unix λειτουργικά είναι λιγότερο ευάλωτα.

 

Τώρα τελευταία έχω θέμα το Safari και τα Flash Video του YouTube. Δε μου ανοίγουνε ή κάνουν υπερβολική ώρα να φορτώσουν. Δε συμβαίνει όμως το ίδιο σε άλλα tube sites πχ daily motion, vimeo.

 

Έχει κανας άλλος παρόμοι πρόβλημα?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευτυχώς δεν είχε μολυνθεί κάποιος από τους υπολογιστές μου. Έκανα το σχετικό update. Δεν σκοπεύω να αρχίσω (ακόμα) να χρησιμοποιώ κάποιο antivirus.

 

...

Έχει κανας άλλος παρόμοι πρόβλημα?

Εγώ έχω πρόβλημα στο μηχανάκι που τρέχει lion σε ορισμένα site όπου φαίνεται να χρησιμοποιεί αφύσικα πολλή υπολογιστική ισχύ χωρίς φαινομενικά να υπάρχει λόγος (π.χ. στο in.gr αν ανοίξω μερικά tabs αρχίζει να σέρνεται)

Το πρόβλημα δεν είναι πολύ μεγάλο - δεν έχω δοκιμάσει με άλλο browser.

 

Γενικά, αν και μου αρέσουν τα διάφορα καινούρια "κόλπα" του 10.7, δεν είμαι ικανοποιημένος συνολικά από την ταχύτητά του. Δεν κρασάρει, δεν κολλάει αλλά δεν είναι όσο γρήγορο και "αεράτο" θα ήθελα. Περιμένω να δω τι updates έχουν να δώσουν. (Αν και είμαστε ήδη στο 10.7.3 και δεν το έχουν κάνει να "πετάει" όπως πρέπει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευφάνταστη σκέψη αλλά η Microsoft δεν δραστηριοποιείται στο χώρο του software ασφάλειας υπολογιστών (antivirus, firewall και τα σχετικά). Επιπλέον, το ένα και μοναδικό antivirus που έχει βγάλει, το διαθέτει δωρεάν στους χρήστες.

 

 

Κατ' αρχάς το ότι δε δραστηριοποιείται η microsoft με το δικό της όνομα φυσικά δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει θυγατρικές της, ή εταιρείες συμφερόντων της να το κάνουν..

 

κατά δεύτερον, ένα μεγάλο προσόν μιας εταιρείας είναι η ανωνυμία που της προσφέρει ο εταιρικός της τύπος .. δε λέω ότι είναι σίγουρο αλλά το αποκλείεις κιόλας?

 

κατά τ άλλα προφανώς..σιγά σιγά θα ξεπετάγονται ιοί και για τα μηλαράκια..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην τρελενόμαστε, το συγκεκριμένο θέμα ούτε που θα το θυμάτε κανείς μετά από περικές εβδομάδες.

Τόσα χρόνια στο γραφεία παρά τα 2-3 antivirus μονίμως κάποιος υπολογιστής κολλάει κάτι και λύνεται μόνο με format, πολλές φορές επηρεάζοντας και αλλα pc μέσω δικτύου.

Το συγκεκριμένο malware αντιμετωπίστηκε ΑΜΕΣΑ και ΔΩΡΕΑΝ από την Apple και αυτό είναι που σε κάνει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Όποιος θέλει ας θριαμβολογεί για τον καταποντισμό του μύθου περι ιών. κατα βάθος όμως δεν άλλαξε κατι

 

ΥΓ. Δεν ήταν ο πρώτος ιός που κυκλοφόρησε για mac, έχει ξανασυμβεί. αλλα όπως και τώρα έτσι και τότε αντιμετωπίστηκε απλα και γρήγορα ξεχάστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια στο γραφεία παρά τα 2-3 antivirus μονίμως κάποιος υπολογιστής κολλάει κάτι και λύνεται μόνο με format, πολλές φορές επηρεάζοντας και αλλα pc μέσω δικτύου.

 

Αυτό είναι σχόλιο που αφορά στη δική σας (ή του επιτελείου σας) αντίληψη για το πως στήνεται και προστατεύεται ένα δίκτυο. Δεν σημαίνει ότι ξέρετε τι σας γίνεται, ή ότι πρέπει να θεωρείστε παράδειγμα (θετικό ή αρνητικό). Υπάρχουν άλλοι (πολλοί-πολλοί άλλοι) που έχουν εντελώς διαφορετική εμπειρία. Άλλωστε, προφανώς -->κάποιος<-- λόγος υπάρχει για το ότι έχετε δίκτυο με PC, ενώ παράλληλα φέρεστε ως σταθερά πεπεισμένος για το ότι η Apple σας βοηθά να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο (έτσι το θέσατε).

 

Όποιος θέλει ας θριαμβολογεί για τον καταποντισμό του μύθου περι ιών. κατα βάθος όμως δεν άλλαξε κατι

 

Εγώ (που αυτή τη στιγμή έχω ΜΟΝΟ τρία Μακ και κανένα PC) λέω να κάνω ακριβώς αυτό: να θριαμβολογήσω. Ο λόγος είναι ότι μου φαίνεται σα χθες που είχαμε τα τηλεοπτικά της σποτ με ΨΕΜΜΑΤΑ για το πόσο απρόσβλητο είναι το λειτουργικό της και το πόσο προτιμητέο είναι. Όσο για το αν άλλαξε κατά ΒΑΘΟΣ κάτι, μάλλον ξεχάσατε ποιος πέθανε πρόσφατα.

 

---

 

Όπως και αν έχει, και πέραν του θριαμβολογείν, τα γεγονότα είναι γεγονότα και η θρησκοληψία είναι θθρησκοληψία. Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο hariltron και κάνω τη μετεωρολογική πρόβλεψη ότι το λειτουργικό της Apple πάει για μεγάλες μπόρες.

 

Έχει ξαναγίνει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου