Προς το περιεχόμενο

Apple και Viruses : Μυθολογίας Τέλος


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν συμφωνώ ότι βιάστηκα να θριαμβολογήσω. Μία εταιρεία πρέπει να καταγγέλεται για τα ψέμματα που δημοσίως διατυπώνει, ειδικώς όταν έχει μόνη της κάνει τόσο ντόρο γι' αυτά τα θέματα στα οποία αποδεικνύεται τελικώς ότι έλεγε ψέμματα.

 

Άλλωστε, όπως έγραψα, το ζήτημα με τον ιό (επιμένω να τον λέω έτσι, διότι η Apple κόβεται να τον λέει με οποιοδήποτε άλλο όνομα), έρχεται στην ουρά μίας σειράς προβλημάτων που αφορούν το πρόσφατο λειτουργικό της, και που δείχνουν ξεκάθαρα ότι μία εποχή τελείωσε.

 

Σε κάποιους, θα χρησιμεύσει αυτό το thread.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά + στα ποστ του Τρολλευ και του Alchemist.

 

Χρονια Πολλα παιδες, και Χριστος Ανεστη!

 

Η δική μου αποψη:

Μεγαλωσα με windows, απο την ms-dos εκδοση σε εναν 8088 υπολογιστη με ταχυτητα επεξεργαστη στα 8Mhz!

Ναι, στην Microsoft χρωσταμε πολλά απο την σημερινη εξελιξη των υπολογιστων, αλλά τελικά όχι μονο...

Ειναι φυσικο να εχει ερθει και η παρακμη των windows,(εδω παρακμασε ολοκληρη ρωμαικη αυτοκρατορία!!! )

 

Σημερα, ο μονος λόγος που τα windows κρατανε ακόμα, ειναι επειδη εχουν μεγάλο μεριδιο αγοράς. (μην βαρατε...)

Φανταστειτε να ηταν ιδια τα ποσοστα σημερα windows και OS X... Θα εσβηναν τα windows πολυ πολυ πιο γρηγορα.

 

 

Δε νομίζω ότι το να είναι (λίγο) πιο μοιρασμένη η "πίτα" αποτελεί την παρακμή ενός προϊόντος, ειδικά αν αυτό εμφανίζεται πραγματικά βελτιωμένο. Δηλαδή θεωρείς μη παρηκμασμένο μόνο όποιο προϊόν διαθέτει από 98% και πάνω μερίδιο αγοράς;  ;D

Δεν είμαι "windowsάκιας" ή fanboy, αλλά κάποια στοιχεία που πιθανώς πολλοί δε γνωρίζουν/συνηδητοποιούν είναι ότι τα windows είναι το μοναδικό non-unix γενικής χρήσης λειτουργικό που υπάρχει. Επίσης, ουσιαστικά εξελίχθηκε από το msdos που ήταν πολύ πρωτόγονο σε σχέση με τα unix-based, και πάντα μέλημα της MS ήταν το backwards compatibility. Έτσι ακόμα και όταν τα χρόνια περνούσαν και οι καταστάσεις άλλαζαν, δεν επέλεγε ποτέ να κάνει full redefining του λειτουργικού και έτσι προχωρούσε με διάφορες "πατέντες" (που βγήκαν σε κακό όσον αφορά την ασφάλεια και όχι μόνο) και ημίμετρα. Όμως εν τέλει με όλα τα στραβά τους τα win είναι ένα λειτουργικό σύστημα "μόνο του" με υποστήριξη και ανάπτυξη από μία μόνο εταιρεία (κολοσσό μεν).

 

Το OSX από την άλλη (σα λειτουργικό και όχι σαν interface, διοτί πολλοί λανθασμένα δε μπορούν να το διαχωρίσουν προς μεγάλη ικανοποίηση της apple  :P ) δεν είναι παρα ένα καλοστημένο modified/tweaked Unix. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λίγότερο και καλά κάνει. Αλλά το να συγκρίνεις ένα λειτουργικό συνυφασμένο με την εξέλιξη του computing (όχι, δεν είναι τα windows αυτό, παρά την εμπορική επικράτηση) που από το σχεδιασμό του τα 70's ήταν multiuser/multitasking, secure by design (με επίπεδα δικαιωμάτων κλπ.), σχεδιασμένο να επικοινωνεί σε δίκτυα και που αναπτύσσεται η τεχνολογία του για δεκαετίες από ακαδημαϊκούς και εμπορικούς φορείς, με ένα σύστημα που ξεκίνησε ως φτηνό projectάκι για την IBM  :P είναι λίγο άκυρο γενικά  ;D

Πάντα θα υπάρχουν security issues (θεωρητικά πιο δύσκολα σε unix) και ειδικά όσο υπάρχει πιθανότητα κερδοφόρου εκμεταλλευσης τους θα ανπτύσσεται malware για όποια πλατφόρμα "αξίζει τον κόπο". (δηλαδή οι χρήστες της δεν είναι μόνο 20.000 "ψαγμένοι" στον κόσμο).

 

Η ιστορική αναδρομή ήταν από προσωπική ανάγκη για την αηδία που αισθάνομαι κάθε φορά που το OSX (με το οποίο δεν έχω τίποτα, με την συχνή ασχετοσύνη των χρηστών του έχω) μας υποδεικνύεται ως ξεχωριστή "ευλογημένη" και αυτόνομη κατηγορία λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

secure by design (με επίπεδα δικαιωμάτων κλπ.), σχεδιασμένο να επικοινωνεί σε δίκτυα

 

To Unix έχει by design πολλές τρύπες οι οποίες "βουλώθηκαν" και ακόμη "βουλώνονται" εκ των υστέρων (παράδειγμα το sendmail και το ping), πράγμα λογικό αφού σχεδιάστηκε για να υποστηρίξει πανεπιστήμια όπου η ασφάλεια δεν ήταν ζήτημα πρωταρχικής σημασίας. Tο ότι παρείχε εξαρχής επίπεδα δικαιωμάτων δεν το καθιστά και secure by design, τέτοια λειτουργικά ήταν το VMS της DEC και το MVS της ΙΒΜ, πραγματικά απόρθητα φρούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν συμφωνώ ότι βιάστηκα να θριαμβολογήσω. Μία εταιρεία πρέπει να καταγγέλεται για τα ψέμματα που δημοσίως διατυπώνει, ειδικώς όταν έχει μόνη της κάνει τόσο ντόρο γι' αυτά τα θέματα στα οποία αποδεικνύεται τελικώς ότι έλεγε ψέμματα.

 

Άλλωστε, όπως έγραψα, το ζήτημα με τον ιό (επιμένω να τον λέω έτσι, διότι η Apple κόβεται να τον λέει με οποιοδήποτε άλλο όνομα), έρχεται στην ουρά μίας σειράς προβλημάτων που αφορούν το πρόσφατο λειτουργικό της, και που δείχνουν ξεκάθαρα ότι μία εποχή τελείωσε.

 

Σε κάποιους, θα χρησιμεύσει αυτό το thread.

 

Δεν θυμάμαι τις διαφημίσεις της apple αλλά ακόμα και σήμερα το ρίσκο σε σχέση με τους ιούς και κάθε λογής malware είναι χαμηλό. Επαναλαμβάνω, δεν χρησιμοποιώ κάποιο antivirus σε κανένα από τα 5 mac που έχω σε λειτουργία. (Με διάφορα λειτουργικά από 10.4 μέχρι 10.7.3). Ασφαλώς και δεν είναι απόρθητα και όπως αποδεικνύεται που και που εμφανίζεται και κάποιο σκουλήκι αλλά ακόμα και σήμερα πιστεύω ότι δικαιούνται να διαφημίζουν το ότι "οι ιοί δεν είναι θέμα".

Δεν υποστηρίζω βέβαια ότι θα είναι έτσι κατ' ανάγκη και στο μέλλον. Είναι απλά θέμα κινήτρου (όχι θέμα υποτιθέμενης ασφάλειας) και το κίνητρο για ιούς στα mac έχει αρχίσει να υπάρχει (και να ισχυροποιείται).

 

Σε σχέση με το αν μια εποχή τελειώνει ομολογουμένως έχω προβληματιστεί. Ο θάνατος του Steve Jobs ήρθε μαζί με μια έκδοση του λειτουργικού κάτω των προσδοκιών. Ρε σεις λέτε να καταντήσουμε να παίρνουμε πάλι PC (και να τη βγάζουμε microsoft support forum για να εγκαταστήσουμε printer) σε καναδυό χρόνια?  ;D

 

 

....

 

Υπάρχουν πολυάριθμοι χρήστες Mac που δεν έχουν καμία κουλτούρα κατά των ιών και που μπορεί να χάσουν δεδομένα, κωδικούς, δουλειά από κάποιο τέτοιο malware, το οποίο θα αποφύγουν μόνο αν είναι στοιχειωδώς υποψιασμένοι. Με άλλα λόγια, καλύτερα να μην έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

 

Πράγματι υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει στον υπολογιστή τους αλλά συνήθως αυτοί χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους κυρίως για ψυχαγωγία.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι χρήστες mac που κάνουν κανονική δουλειά στον υπολογιστή τους ξέρουν και παραξέρουν από δίκτυα, ιούς, malware κλπ. Π.χ. ο trolley, εσύ, εγώ και καμια 10ριά που ξέρω στη δουλειά δεν είναι και τόσο "έξω" από τη λογική της ασφάλειας των επικοινωνιών και των δεδομένων.

Για παράδειγμα αν εμφανιστεί ιός που κάνει κανονική ζημιά υπάρχουν 2 μηχανάκια στα οποία θα βάλω antivirus από την δεύτερη μέρα (δηλαδή μόλις το μάθω).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι περισσότεροι χρήστες mac που κάνουν κανονική δουλειά στον υπολογιστή τους ξέρουν και παραξέρουν από δίκτυα, ιούς, malware κλπ. Π.χ. ο trolley, εσύ, εγώ και καμια 10ριά που ξέρω στη δουλειά δεν είναι και τόσο "έξω" από τη λογική της ασφάλειας των επικοινωνιών και των δεδομένων.

Για παράδειγμα αν εμφανιστεί ιός που κάνει κανονική ζημιά υπάρχουν 2 μηχανάκια στα οποία θα βάλω antivirus από την δεύτερη μέρα (δηλαδή μόλις το μάθω).

Όντως ισχύει ότι πολλοί mac users είναι και power users αλλά ξέρω πολλούς που δεν είναι, παρότι δουλεύουν πάνω σε mac. Από τους μπόλικους γραφίστες και ηχολήπτες που ξέρω τα 2/3 δεν είναι τόσο ψαγμένοι, και μία περίπτωση να την πατήσουν υπάρχει. Βάλε και ότι έχει διευρυνθεί η βάση των χρηστών Mac από άτομα που πέρασαν στο Mac μέσω iphone ή i pad και όχι μέσω κάποιας επαγγελματικής ενασχόλησης ή υψηλού βαθμού computer literacy...

 

Αν στα PC ο blaster είχε μολύνει τα 2/3  των μηχανημάτων, στο Mac ένα αντίστοιχο malware θα μόλυνε μόνο ένα 5% ας πούμε, αλλά αυτό το 5% δεν είναι αμελητέο και αποτελεί φρέσκια αγορά για τους χακεράδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To make a long story short...

 

κανένα λειτουργικό δεν κινδυνεύει εφόσον δεν το αφήνουμε εκτεθειμένο...δηλαδη σε τσοντάδικα, warez κλπ, με το να ανοιγουμε mail απο αγνώστους κλπ (κατεβάζουμε μόνο από αξιόπιστα torrent sites και αξιοπιστους cracker όπως audionews.ru/, theaudioscene.net/, demonoid)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παραδίδω τη σελίδα μέσω της οποίας η Apple διαθέτει το απαραίτητο λογισμικό για την αφαίρεση του Flashback, του πρώτου διάσημου ιού (αν και αποφεύγουν με έμφαση να τον πουν έτσι) που κτυπά λογισμικό και συσκευές της Apple.

 

http://support.apple.com/kb/DL1517

 

Θυμάμαι όλους αυτούς με τους οποίους έχουμε κατά καιρούς τσακωθεί (που' σαι Κιλον για να δεις το παιδί της αλλαγής) και στους οποίους υπομονετικά εξηγούσα (και άλλοι) ότι ο μόνος λόγος για το ότι δεν υπάρχει malware στα mac είναι η ασημαντότητά τους σε επίπεδο παγκόσμιας αποδοχής και ότι αν ποτέ άλλαζε αυτό...

 

Ο Κίλον (και άλλοι) έλεγε ότι αν ποτέ έβγαινε ιός για την Apple θα πέταγε τον iMac του από το παράθυρο. Επειδή και άλλοι μπορεί να έχουν τέτοιες τάσεις, το νου σας καθώς περνάτε κάτω από μπαλκόνια...

 

:)

 

 

 

Με λιγα λογια αυτος που φοραει ενα κουστουμι ξεσκισμενο γεματο..τρυπες κοροιδευει αυτον που του λειπει ενα....μανικετοκουμπο ::) και του λεει ειδες...διαλυεσαι και εσυ ;D ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια αυτος που φοραει ενα κουστουμι ξεσκισμενο γεματο..τρυπες κοροιδευει αυτον που του λειπει ενα....μανικετοκουμπο ::) και του λεει ειδες...διαλυεσαι και εσυ ;D ;D ;D.

 

Κανείς (και σίγουρα όχι εγώ) δεν κορόϊδεψε κανέναν. Πολύ-πολύ ψύχραιμα, μακρυά από οπαδικές αντιλήψεις, σαν επαγγελματίες που είμαστε, μεταφέραμε μία είδηση η οποία έρχεται στην ουρά αρκετών δυσοίωνων ειδήσεων από το στρατόπεδο της Apple.

 

Παρεξηγήσατε το σκεπτικό με το οποίο διεξάγεται η συζήτηση και (μοιραία ίσως) εκτίθεστε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξηγήσατε το σκεπτικό με το οποίο διεξάγεται η συζήτηση και (μοιραία ίσως) εκτίθεστε.

Βοηθάει βέβαια, λίγο και η γραφή σου...

Μία εταιρεία πρέπει να καταγγέλεται για τα ψέμματα που δημοσίως διατυπώνει,

Μέχρι τώρα, δεν υπήρχαν ιοί για την Apple..αν και εγώ θυμάμαι κάποια τρόγιαν στο βαθύ παρελθόν μου.

Άρα καλώς τα έλεγε η εταιρία...βεβαίως και στο παράδεισο, καμμιά φορά, πέφτει κάποιο ψιλόβροχο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου