Προς το περιεχόμενο

επιλογή flanger???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτέλους ο καιρός να αγοράσω ένα flanger.το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τη να διαλέξω.

με μια δικιά μου έρευνα βρήκα πολύ καλά το boss bf-3,mxr 117.αξιόλογο επίσης διάβασα οτι είναι και το ibanez fl9.έχει κανείς γνώμη για τα παραπάνω ή εχεί κανένα καλύτερο στο νού του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το MXR Micro Flanger και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν είχα τα λεφτά θα είχα πάρει το 117 που αναφέρεις … πραγματικά τρομερό και πιο παραμετροποιήσημο από το δικό μου. To Boss δεν μου αρέσει ιδιαίτερα (μου ακούγετε κάπως  μοντέρνο για τα γούστα μου) και το Ibanez δεν το έχω ακούσει , αλλά κι εγώ από αυτά που έχω διαβάσει  θεωρώ πως πρέπει να είναι αξιόλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας προ boss τσεκαρε boss BF2

το βρισκεις μεταχειρισμενο με λιγα λεφτα

πολυ πιο απλο στην χρηση του και για μενα "καλυτερο" ηχητικα

 

bf2.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το MXR 117R αλλά και το Boss BF-2 και μου αρέσουν και τα δύο. Αν έπρεπε να κρατήσω το ένα από τα δύο θα κρατούσα το Boss επειδή είναι λιγότερο "θορυβώδες" από το MXR (στα δικά μου αυτιά) όταν χρησιμοποιείται με overdrive/distortion.

Ρίξε μια ματιά και σε παλιότερη κουβέντα που έχει γίνει για το ίδιο θέμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181449.0

 

Υ.Γ: Το Ibanez FL9 είναι πολύ καλό αλλά κάπως "διαφορετικό" ηχητικά από τα άλλα δύο, και λίγο ακριβότερο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την προηγούμενη έκδοση του Boss  θα συμφωνήσω. Το BF-2 ήταν εξαιρετικό πετάλι (καμία σχέση με τον ψηφιακό ήχο του απογόνου του). Αν και στα αφτιά μου το MXR είναι “ο ήχος” του flanger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το BF-2 made in Japan πολλά χρόνια (περίπου 30) και ήμουνα γενικά ευχαριστημένος αλλά όταν προσφάτως του πέρασα την μόντα του Fromel Electronics το πετάλι κυριολεκτικά μεταμορφώθηκε. Το συνιστώ (μαζί με τη μόντα) ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλησπερα κ απο μενα.εχω κ εγω το bf-2 κ ειναι καλο πεταλι.μπορει επισης να χρησιμοποιθει κ σαν chorus-vibrato παιζοντας μ τις ρυθμισεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θα έπαιρνα το flanger του Van Halen,διότι είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα και παρ'ότι είναι signature pedal,δεν σε στιγματίζει ηχητικά καθώς σου δίνει μια πληθώρα επιλογών για να φτιάξεις τον ήχο που επιθυμείς!

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/mxr-evh-117-eddie-van-halen-flanger

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου