Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερα ή Πεταλακια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ψαχνομαι εδω και πολυ καιρο και θελω και την δικη σας γνωμη.Τι ειναι καλυτερο να παρω για να εχω καλο ηχο?Θελω ειτε να παρω το tubeman της hughes and kettner το οποιω θα εχω σαν ενισχυτη και να βαλω και απο διπλα καποια πεταλακια ή να κρατησω την boss gt-10 που ηδη εχω.Με ποια απο τις 2 επιλογες θα εχω ποιο ποιοτικο ηχο ???Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο ερώτημα "πεταλιέρα ή πεταλάκια;" δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση, ο καθένας κρίνει με τα αυτιά του και αποφασίζει.

 

Πάντως η πεταλιέρα που έχεις είναι κορυφαία, αν δυσκολεύεσαι να βγάλεις καλό ήχο ή έχεις μέτριο ενισχυτή ή δεν ξέρεις να τη χρησιμοποιήσεις (είναι και περίπλοκη εδώ που τα λέμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστιμενος ειμαι προς το παρον με την πεταλιερα μου.Ομως μου κανει εντυπωση πως το να κανεις ενα setup με πεταλακια θα βγει πολυ πιο ακριβα απο οτι μονο η boss.Δηλαδη αυτοι που περνουν πεταλακια μαλακες ειναι?Δεν εχω ακουσει ομως και δεν εχω παιζει με το tubeman.Εγω θελω να εχω το tubeman και τα πεταλακια και να μην εχω ενισχυτη και να μπαινω απλος καρφι με ολα αυτα πανω στην κονσολα:S

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να παιζεις καρφί πάνω στην κονσόλα πιστέυω καλύτερα να μείνεις με τη boss gt-10,

έχει όλα τα εφφέ που χρειάζεσαι και τη θεωρώ πολύ εύχρηστη.

Τωρα εαν δεν σου αρεσει η παραμόρφωση της πάρε ενα λαμπατο πεταλι drive-distortion,απενεργοποίησε το pre-amp της πεταλιερας να πάρεις το ηχοχρωμα του πεταλιου,πιστευω θα ανεβέι πολυ η ποιοτητα σου!

(εγω χρησιμοποιω την 4cable method,effects της πεταλιερας και βρωμικα του ενισχυτη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως πολυ σωστα σου ειπε ο gdevelek δεν υπαρχει σωστη απαντηση.....ο κανονας λεει οτι αν εχεις σοβαρο ενισχυτή και δεν θες μεγαλη γκαμα ηχων τοτε χτιζεις αναλογικο pedal board. Απο την αλλη με την πεταλιερα αν ψαχτεις θα παρεις μεγαλη ποικιλία σε αξιοπρεπεις ηχους με μεγαλη ευεληξια.....its up to you-ξια σου, που λενε και στο χοριο μου.....  

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι καλυτερο να παρω για να εχω καλο ηχο?

 

με σειρα προτεραιοτητας:

 

1.εναν καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη

2.πολλα cd απο διαφορετικα ειδη μουσικης που θα βελτιωσουν τις μουσικες σου γνωσεις.

3.πολλα ΒΙΒΛΙΑ,οσο πιο πολλα βιβλια διαβαζεις τοσο πιο μορφωμενος θα εισαι οποτε μοιραια και η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ σου θα ανεβει και ετσι θα βγαζεις και καλυτερο ηχο

4.δες και πολλες και κλασσικες ΤΑΙΝΙΕΣ και αυτο βοηθαει στα παραπανω

5.μια κιθαρα που να σε βολευει και να ειναι καλοσεταρισμενη

 

απο εκει και περα ειτε με πεταλια ειτε με πεταλιερα αν ‘‘εχεις‘‘ τα πρωτα 5 μια χαρα ηχο θα εχεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.  Ο superfunk ομως μου ανοιξε δουλειες.Αν παρω ενισχυτη ομως δεν θα μπορω να παιζω στην προβα που κανω με group στο ωδειο αν και αυτο ειναι μικρο προβλημα γιατι εχει καποιες πεταλιερες εκει.Ομως ποια κεφαλη θα μου προτεινατε?Μου αρεσε  πολυ που ειδα του van halen αλλα ειναι λιγο ακριβη.Ισως με μια φθηνοτερη marshall γινοταν κατι:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας πεις τις επιρροες σου,τι θελεις να παιξεις, και τον εξοπλισμο σου θα ειναι δυσκολο να σε κατατοπισουμε ειδικα σε ενα τοσο δυσκολο θεμα...του ηχου που πολλες φορες ειναι θεμα γουστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου