Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ακουστικά (AKG)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης μπορεις να τσεκαρεις και αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/extreme_isolation_ex29_w_limited_edition.htm

τα χρησημοποιει ενας φιλος μου για μιξη dance κομματιων

 

δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο αλλα 1 φορα που τα δοκιμασα για δικα μου κομματια οταν τα φορεσα ηταν σα να κουφαθηκα  ;D

 

επισης καλο θα ηταν να κοιταξεις (αν ανεβασεις λιγο το budget σου) και κατι σε Beyerdynamic

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

απ'ότι έχω καταλάβει....150Ε για ακουστικά είναι αρκετά λεφτά και σε αρκετά καλή κατηγορία

Και ναι και όχι. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

 

για να θεωρήσεις τον πελάτη ανάξιο λόγου....

Λάθος κατάλαβες.

 

και φυσικά μπήκα για δοκιμή και αν με ικανοποιούσε το αποτέλεσμα...αγορά....

Αρχίζουμε επί της ουσίας. Που θα τα δοκίμαζες ? Σε ποιό εξοπλισμό ? Του καταστήματος ?

 

όταν λες "από τα συνηθισμένα"?

Τα συνηθισμένα για συνηθισμένους πελάτες.

 

σε 2 καταστήματα ηχητικού εξοπλισμού πήγα και σε ένα για όργανα αλλά και εξοπλισμό, εν μέρει....

Ότι πεις. Αν θες να κάνεις σοβαρή αγορά ακουστικών, καλό είναι να τα ακούσεις δοκιμάσεις στον δικό σου εξοπλισμό και υπό "συνθήκες".

 

Όπως και να έχει όμως, ψάξε το λιγάκι παραπάνω κι ανέβασε το budget σου, εσύ θα βγεις κερδισμένος.

 

...η ερωτηση σου χωρις γνωση του αντικειμενου που θες να αγορασεις ειναι περα απο λανθασμενη...

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Λάθος κατάλαβες.

για να βγάλει ο πωλητής τα ακουστικά από το κουτί τους για να τα ακούσει ένας πελάτης...πέρα από το να τον κόψει σαν "σοβαρό"....και να κινείται και σε ένα ενδιαφέρον, γι'αυτόν, budget (πέρα από την περίπτωση που θα το προτείνει μόνος του) τι άλλο χρειάζεται?

 

Αρχίζουμε επί της ουσίας. Που θα τα δοκίμαζες ? Σε ποιό εξοπλισμό ? Του καταστήματος ?

 

προφανώς...δεν είμαι για να κουβαλάω υπολογιστές και κάρτες ήχου (αλλά δεν έχω και αυτί για να καταλάβω τέτοιες διαφορές)....πρώτα "καλά" ακουστικά θα είναι....

 

Τα συνηθισμένα για συνηθισμένους πελάτες.

 

αυτό δεν το πολυέπιασα.....

 

Ότι πεις. Αν θες να κάνεις σοβαρή αγορά ακουστικών, καλό είναι να τα ακούσεις δοκιμάσεις στον δικό σου εξοπλισμό και υπό "συνθήκες".

όλα αυτά μου τα αναφέρεις σαν τους λόγους για τους οποίους δεν μου έβαλαν να ακούσω, επειδή δεν εκπληρώνονταν ή σαν συμβουλές?

 

αν είναι το δεύτερο, ευχαριστώ...

αν είναι το πρώτο....δύσκολο να ικανοποιεί αυτές τις συνθήκες ο κάθε πελάτης για να ακούσει τελικά....

 

Όπως και να έχει όμως, ψάξε το λιγάκι παραπάνω κι ανέβασε το budget σου, εσύ θα βγεις κερδισμένος.

πάνω από 150??

σε σχεδόν επαγγελματικά ακουστικά κινούμαι (αν όχι επαγγελματικά!)...

πόσο παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδιά αυτα ειναι πολυ καλύτερα? Θα βγάζουνε και καμια μίξη? http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/headphones/studio-headphones/akg-k-271-mkii.html?csid=35a6f48eee4a252286de03609e8a34ef&sl=GR&currency=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ hot_sauce

Αυτά που σου γράφω στα λέω ως συμβουλή. Δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλω ή κάτι άλλο.

 

Ψάξε γύρω στα 200 ευρώ Ελληνικές τιμές. Πριν αγοράσεις προσπάθησε να ακούσεις στον δικό σου εξοπλισμό. Ανάλογα τον εξοπλισμό που διαθέτεις τώρα, ίσως να χρειαστείς και φθηνότερα, λόγω εξοπλισμού, οπότε τα καλά (ακριβά) μπορεί να τα πληρώσεις αλλά να μην τα "ακούσεις".

Όπως και ν'αχει όμως, δοκίμασε. Προσπάθησε να δοκιμάσεις για να μην πάρεις - πληρώσεις ακουστικά που τελικά δεν θα αποδώσουν σωστά σε σχέση με τον εξοπλισμό σου αλλά και με τις ανάγκες σου.

 

EDIT

Γιατί δεν παίρνεις μαζί σου π.χ. ένα iPod ή κάτι παρόμοιο όπου θα έχεις γράψει κάτι μέσα που από ακουστικής πλευράς θα το γνωρίζεις, έτσι ώστε να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς. Ίσως να είναι πιό εύκολο για σένα στην επιλογή. Λέω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'αυτά που λες για τις δοκιμές έχεις δίκιο ...αλλά δεν είναι το ευκολότερο του κόσμου

 

το κάνω όμως...έχω δανεικά ένα σετ ULTRASONE της κατηγορίας που κινούμαι και ένα SENNHEISER αρκετά μικρότερης κατηγορίας....οι διαφορές είναι εμφανείς αλλά όχι και τεράστιες...

 

θα με συνέφερε να έπαιρνα φτηνότερα αλλά σκέφτομαι πως θα τα χω για χρόνια και μιας και τα παίρνω μία φορά....να ναι καλά....

 

τέλος πάντων...ελπίζω να καταφέρω να ακούσω μερικά ακόμα μέσα στην εβδομάδα και να αποφασίσω

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές!

 

υγ. το παρακάναμε με τις παραθέσεις ε? :P

 

 

EDIT κι εγώ

το έχω στο νου μου....ήδη ξεδιαλέγω μερικά κομμάτια γι'αυτό το σκοπό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το γνωρίζω ότι είναι δύσκολη η επιλογή, ειδικά αν πρόκειται να τα κρατήσεις, "για σοβαρό σκοπό".

Μην κάνεις βιαστηκές κινήσεις. Εσύ να αποφασίσεις με κριτήριο αυτό που θα ακούσεις.

Καλή επιτυχία  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδιά αυτα ειναι πολυ καλύτερα από ζευγάρι στα 100€? Θα βγάζουνε και καμια μίξη? http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/headphones/studio-headphones/akg-k-271-mkii.html?csid=35a6f48eee4a252286de03609e8a34ef&sl=GR&currency=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα

 

μηπως να τα δοκιμαζες καπου ?

ειναι σα να πρεπει να αγορασεις καλτσες και να ρωτας αν οι συγκεκριμενες ειναι αρκετα ζεστές ?  ??? ???

;) ;)

 

Εδω και ενα μηνα ψαχνω για ακουστικα. Εχω παει σε 3(!) μαγαζια στο ΚΕΝΤΡΟ (εξαρχεια - κολονακι - καλιθεα) της αθηνας και οι μαγαζατορες οταν τους ρωτησα αμα μπορω να τα δοκιμασω εξεπλαγησαν και μου ειπαν πως αυτο ειναι αδυνατο! (Ασε που ενας αρχισε και τις ειρωνιες μολις τον ρωτησα...)

 

Τα ακουστικα που ψαχνω ειναι και εμενα γυρω στα 150Ε και δεν θελω να κανω τυφλη αγορα ειδικα σε τετοια εποχη! Ειναι οντως τοσο παραλογο καποιος να θελει να δοκιμασει ακουστικα? Ξερετε σε ποιο καταστημα ειναι επιβεβαιομενο οτι μπορω να παω και να τα δοκιμασω?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blackforest:καλύτερα διοτι τωρα τους εχεις αποκλεισει σαν καταστηματα για αγορά.

Σοβαρο καταστημα που δεν σε αφηνει να δοκιμασεις το "προιον" πριν αγορασεις δεν υπάρχει (ακομα και αν μοιαζεις με ζάκι  ;D).

Και με μη σοβαρο καταστημα δεν πρεπει να μπλεκεις.

 

Εδω πας σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων με διπλωμα μιας εβδομαδας και σου το δινει για τεστ drive και κοστιζει 15 χιλλιαρικα οχι 150 ευρω....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου