Προς το περιεχόμενο

RUSH new album preview


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τα αγόρια από τον Καναδά επιστρέφουν και μάλιστα ιδιαίτερα... αγριεμένα.

 

Το πρώτο single του άλμπουμ που θα κυκλοφορήσει στις 12 Ιουνίου (με τίτλο Clockwork Angels) είναι το Headlong Flight και μπορείτε να το ακούσετε εδώ: http://www.rollingstone.com/music/news/exclusive-stream-rush-return-with-heavy-headlong-flight-20120418

 

Προσωπικά το άκουσμα του κομματιού με πήγε πίσω προς την πρώτη περίοδο των Rush, με τον πιο «ακατέργαστο» ήχο και το πιο «εκρηκτικό» παίξιμο- κάτι που βρίσκεται σε αντίθεση με την μετάβαση τους σε πιο μελωδικές/ηλεκτρονικές φόρμες, από το Permanent Waves και μετά.

 

Δεν έχω κρύψει ποτέ ότι οι Rush είναι μια από τις τεράστιες λατρείες μου και ο Geddy ίνδαλμα και επιρροή μου  ;D- οπότε θα ήθελα να κάνω μια ειδική μνεία στον ήχο του:

 

Δαγκώνει  8)

 

Καταιγιστικό και «γρανιτένιο», κομματάκι old school το μπάσο είναι απλά ένας οδοστρωτήρας που ισοπεδώνει. Για μια ακόμη φορά ο θείος Geddy ζωγράφισε, όπως και η υπόλοιπη μπάντα άλλωστε.

 

Εν αναμονή και του υπόλοιπου δίσκου για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη- με την πρώτη επαφή μαζί του να αφήνει θετικές εντυπώσεις.     

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλας για Rush να αναφερεσαι και στο θεο Neil Peart παρακαλω !  ;)

 

Ανυπομονω για το νεο album , προσωπικα το Permanent waves το βρηκα πολυ πρωτοποριακο !

 

Δεν περνας καμια μερα απο το στουντιο να τζαμαρουμε λιγο ?? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οταν μιλας για Rush να αναφερεσαι και στο θεο Neil Peart παρακαλω !  ;)

 

Ανυπομονω για το νεο album , προσωπικα το Permanent waves το βρηκα πολυ πρωτοποριακο !

 

Δεν περνας καμια μερα απο το στουντιο να τζαμαρουμε λιγο ?? ;D

 

Συγνώμη Μπάμπη μου δεν θα το ξανακάνω  ;D

 

Πάντως συχνά πυκνά αναφέρομαι... μελιστάλακτα για τον θείο Neil που είναι από τους υπέρ αγαπημένους μου ντράμερ  8)

 

Πάντως δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά έχω την εντύπωση ότι κάπως άλλαξε λιγάκι τον ήχο στα ντραμς, προς έναν πιο «παλιό» ήχο, πιο ροκάδικο.

 

θα σε πάρω τηλ και θα έρθω ευκαιρίας δοθείσης  ;) 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το άκουσμα του κομματιού με πήγε πίσω προς την πρώτη περίοδο των Rush, με τον πιο «ακατέργαστο» ήχο και το πιο «εκρηκτικό» παίξιμο- κάτι που βρίσκεται σε αντίθεση με την μετάβαση τους σε πιο μελωδικές/ηλεκτρονικές φόρμες, από το Permanent Waves και μετά.

+2112

 

Μετά το grace under pressure δεν έχω ακούσει ολόκληρο album τους μέχρι το

φοβερό snakes and arrows. Φαίνεται οτι θα κινηθούν στο ίδιο μοτίβο και με

περισσότερα παλαιοροκ στοιχεία, μένουμε συντονισμένοι λοιπόν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου