Προς το περιεχόμενο

R.I.P Άγγελε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις χρονολογίες ,αλλά αν κάποια στιγμή μπορέσω θα ψάξω στα κιτάπια μου ,καθότι κράταγα ημερομηνίες για όλα τα λάιβ δικά μου ή και αλλων που παρακολουθούσα ,πάντως ήταν μια εποχή που το Σκιάχτρο έπαιζε σχεδόν μόνο του σαν χώρος λάιβ .Το ΑΝ ακόμα ,δεν πρέπει να το είχε πάρει ο Κουτσούμπας,αφότου έκλεισε ο Πήγασσος-Φαέθων και αργότερα το 127db . Το Ρόδον δεν ήταν για να παίξεις πλην κάποιων λαίβ μαζί με πολλά ακόμα ελληνικά γκρουπ σε καμιά βραδυά αφιερωμένη στα ελληνικά γκρουπ.

Κάποια λάιβ γίνονταν αριστερά ,δεξιά στη ζούλα σε τπτ μπαράκια πέριξ των Εξαρχείων .

Ο Άγγελος ζοριζόταν να κρατήσει το μαγαζί ,μονίμως μέσα τον έμπαζε και η αιτία δεν ήταν άλλη απ το γεγονός πως εκείνα τα χρόνια όλη η νυχτερινή ζωή των ''ροκάδων'' έπαιζε γύρω από τα Εξάρχεια ,άντε και μέχρι Κυψέλη και Πλ Αμερικής . Αν δεν με απατά η μνήμη μου ,πρέπει να ήταν ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα ,απ τα μεροκάμματά του τάιζε το μαγαζί.

Τότε λίγοι είχαν αυτοκίνητο και ελάχιστοι τραβιώντουσαν μέχρι το Φάληρο να παρακολουθήσουν άγνωστα γκρουπάκια ,άσε που τελειώνωντας το λάιβ η γύρω περιοχή ήταν έρημη ,άρα δεν είχε άλλες επιλογές .

Φαντάζομαι πως δεν συγκινεί κανέναν η ιστορία του Άγγελου ,πλην ημών που τη ζήσαμε καθότι σχεδόν όλοι ακόμα και σήμερα -που ασχολούνται-με αυτό το χώρο έχουν να λένε για το πόσα έχωναν για να κάνουν το κέφι τους .

Μόνο που ο Άγγελος πλήρωνε κι απ τη τσέπη του για να κάνουμε και εμείς οι υπόλοιποι το κέφι μας βάζωντας και έναν χώρο .

Θυμάμαι επίσης πως ποτέ δεν μας είχε πάρει λεφτά για το προβάδικο

Θυμαμαι αμυδρά όμως κάποιο πάρτυ στη ταράτσα του

Θυμάμαι το παιδί του και τη γυναίκα του-αν θυμάμαι καλά κάποιες φορές εκτελούσε και χρέη μπαργούμαν -νάναι καλά κι αυτοί και να τον θυμούνται .

Τρόλει ,ναι Μπονάνος ,λεγόταν ο μπασίστας ,απλά ο Αλβέρτος λόγω επιθέτου, μου είχε μείνει στη μνήμη ,βέβαια ήταν και πολύ γλυκός σαν άνθρωπος ο Αλβέρτος και πολύ ικανός ντράμερ .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάπως καθυστερημένα -λόγω αναμονής γιά την "έγκριση" τής εγγραφής μου απ'τους διαχειριστές- μπαίνω κι'εγώ στο παρόν topic,είμαι ο drummer τών ΚΑΚΤΟΣ (που μετεξελίχθηκαν σε SCORIA) και που,όπως βλέπω,κάποιοι απο εδώ με θυμούνται ακόμα.

 

Με τόν Αγγελο ήμασταν συνεργάτες από το 1980 που πρωτοέπαιξα στους ΚΑΚΤΟΣ αλλά καί φίλοι,μέχρι την περασμένη εβδομάδα που "έφυγε".Πέρα απ'την μακρόχρονη μουσική συνεργασία μας ήταν ένας άνθρωπος που στο παρελθόν με είχε στηρίξει σε δύσκολες φάσεις τής ζωής μου.

 

Τον είχα δεί στην κλινική την Δευτέρα τού Πάσχα και παρ'όλο που ήταν σε μερική καταστολή,εν τούτοις έδειχνε κάποια σημάδια που μέ έκαναν να πιστεύω πως θα ξεπερνούσε αυτήν την περιπέτεια και θα γινόταν καλά.Δυστυχώς την επόμενη μέρα προσγειωθήκαμε στην πραγματικότητα......

 

Δέν έχω να πώ τίποτε άλλο,τίς ιστορικές λεπτομέρειες τών γκρούπ λίγο-πολύ όλοι τίς ξέρετε,απ'ό,τι είδα-άλλωστε αρκετοί από εσάς τα ζήσατε όπως κι'εγώ.Πάντως μού είναι δύσκολο να το χωνέψω ότι ο Αγγελος πέρασε στην "άλλη όχθη".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου