Προς το περιεχόμενο

Music Store


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως' date=' παρόλο που χρειάζεται ένα μάθημα στους ντόπιους καταστηματάρχες-αντιπροσώπους, δεν είναι καλό να φεύγει τόσο συνάλλαγμα έξω. [/quote']

 

Γι αυτό ψωνίζεις μόνο από Αμερική οπού μπορείς να βρείς και 50% κάτω από τιμές Ευρώπης και δίνεις και μερικά λεφτά στα τελωνεία ώστε να ενισχύσεις λίγο την χώρα σου! :lol:

 

Wizard το θέμα είναι ότι ο flipper απλά περιέγραψε την εμπειρία του με το music store ενώ εσύ έγραψες υποκινητικό μύνημα του τύπου "παιδιά τρέξτε εκεί τα δίνουν τζάμπα"!

 

Και εγώ έχω δεί μερικές καλές κινήσεις από διάφορα μαγαζιά αλλά πολύ λίγες και σε πολύ μικρό αριθμό προιόντων ώστε να πώ μπράβο τα πράγματα διορθώθηκαν.

Δεν λέω την έχουν ψηλιαστεί αλλά πάλι με κουτοπονηριές. Χαρακτηριστικά προχθές ήμουν σε κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και πήγα να πάρω μια squier 51. Ήξερα ότι ο Στόλλας την έχει 240 ευρώ και το thomann 149 αλλά πήγα προετοιμασμένος για pazaring!

Καταρχάς δεν είχε ιδέα για την κιθάρα και μόλις του την βρήκα στον κατάλογο μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την έχουν γιατί έχει ένα διπλό κι ένα μονό μαγνήτη! 8O και με παράτρεψε να πάρω μια squier stratocaster που είχε εκεί προφανώς για να την ξεφορτωθεί! Εγώ του είπα ότι ήρθα γι αυτή και αφού πήρε τηλ στο Στόλλα και την είχε άρχισε το παζάρι... Μου λέει έχει τιμή 240 με φπα για σένα 220. Του είπα κατευθίαν ότι στο thomann την πουλάνε 150 ευρώ και μου λέει μη στεναχωριέσε επειδή είσαι δικό μας παιδί θα σου την δώσω 180 ευρώ, έτσι κι αλλιώς μου λέει με της μεταφορές κτλ θα σου έβγαινε τόσο.

Ποιο είναι το συμπέρασμα? Κουτοπονηρία και αρπαχτή από όπου μας βολεύει.

 

Και αυτού του είδους η διαφήμηση που κάνεις εσύ του τύπου πρόβατα κτλ είναι άλλο ένα ίδος κουτοπονηριάς. ¶σε που πλέον πιστεύω 99.8% ότι είσαι ένας από τους ιδιοκτήτες του καταστήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...μπορεις να πιστευεις οτι θελεις φιλος...

και εγω δεν ειμαι σιγουρος πια(οχι για το συγκεκριμενο παραδειγμα αλλα γενικως) , αν αυτοι που κανουν τα ποστ για διαφημιση ξενων καταστηματων ειναι πραγματικοι users η οι πωλητες των ιδιων καταστηματων,. (γιαυτο ειπα για προβατα και τον εαυτο μου μεσα λεω γιατι ασχολουμαι πολυ με recording)

 

... και να μην το συνεχισω γιατι μετα παει αλλου το θεμα

 

Ποτε δε θα μαθουμε ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως' date=' παρόλο που χρειάζεται ένα μάθημα στους ντόπιους καταστηματάρχες-αντιπροσώπους, δεν είναι καλό να φεύγει τόσο συνάλλαγμα έξω. [/quote']

 

Γι αυτό ψωνίζεις μόνο από Αμερική οπού μπορείς να βρείς και 50% κάτω από τιμές Ευρώπης και δίνεις και μερικά λεφτά στα τελωνεία ώστε να ενισχύσεις λίγο την χώρα σου! :lol:

 

 

Χεχεχε .. έχεις κάποιο δίκιο σε αυτό, είναι ένα παράδοξο στις πράξεις μου!

Όταν μπορώ να πάρω κάτι απο Αμερική, και μάλιστα χωρίς τελωνείο, το κάνω - και θα συνεχίσω να το κάνω...

 

Wizard το θέμα είναι ότι ο flipper απλά περιέγραψε την εμπειρία του με το music store ενώ εσύ έγραψες υποκινητικό μύνημα του τύπου "παιδιά τρέξτε εκεί τα δίνουν τζάμπα"!

 

Συμφωνώ.. Και wizard, έχει δίκιο ο fleamail, συν του γεγονότος ότι οι περισσότεροι είμαστε (δικαίως) καχύποπτοι με παρόμοια μηνύματα και γενικότερα τα ελληνικά μαγαζιά.

 

Και εγώ, αν δεν είχε τύχει να γνωρίσω τον τύπο που έχει το συγκεκριμένο μαγαζί στην Κάνιγγος, την ίδια συμπεριφορά θα είχα κατά 99%.

 

Απλώς επειδή τον γνώρισα συμπτωματικά, και πριν γραφτούν εδώ μηνύματα κλπ, ήθελα να γράψω ότι αποτελεί εξαίρεση, τουλάχιστον στον τρόπο που αντιμετώπισε εμένα. Τον έπρηξα και με κάποιες ερωτήσεις, τελικά δεν έχω αγοράσει τίποτα από εκεί, αλλά ήταν σωστός σε ότι μου είπε και έχει καλές τιμές. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες, αλλά δεν είχε την κουτοπονηριά αυτών που περιγράφει ο flea, τουλάχιστον με εμένα, τι να πω. Και επειδή είναι καινούριο μαγαζί, και όχι κανένας κολοσσός τύπου Νάκα κλπ, πιστεύω πως αξίζει της προσοχής μας.

 

Απλά, καταλαβαίνω την καχυποψία όλων, την οποία συμμερίζομαι και εγώ, και wizard, δυστυχώς, δεν βοηθάς με τα μηνύματά σου. Ίσως όποιος προσπαθεί κάτι στον συγκεκριμένο χώρο, να ξεκινά κάτω από το μηδέν, με αρνητική φήμη δηλαδή - να πληρώνει για όλη την μα****μενη συμπεριφορά των υπολοίπων εμπόρων όλα αυτά τα χρόνια. Έτσι είναι η κατάσταση, δυστυχώς. Αλλά αν κάποιος είναι σωστός, πιστεύω με τον καιρό θα πείσει.

 

θ.

 

ΥΓ. flea, μήπως έχουμε κανα κοννε να παρουμε ενα-δυο ηχειακια από αμερική; :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ρε παιδιά είναι ότι ένα μαγαζί δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Όλα ξεκινάνε από τους αντιπροσώπους/εισαγωγείς. Αυτοί που πουλάν φθηνά στην τελική καταλήγουν να βάζουν και από την τσέπη τους μερικές φορές. Γνωστός μου, νέο παιδί, που άνοιξε πρόσφατα μαγαζί με μουσικά όργανα παραγγέλνει και πουλάει webstrings γιατί ο Νάκας πχ στις Daddario του δίνει 20 λεπτά κέρδος στο πακέτο ενώ αυτός έχει την τιμή 200% πάνω από την Ευρώπη. ¶λλο κατάστημα παραγγέλνει Behringer κατευθίαν από Γερμανία γιατί ο στόλλας του βάζει καπελάκι στο καπελάκι!

 

Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι μαγαζάτορες είναι το άψογο custom service και κυρίως το after sales customer service!

Την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν στο εξωτερικό και συγκεκρημένα στο Λονδίνο και πήγα σε ένα μαγαζί στη γνωστή Denmark street για να βρώ κάτι λάμπες μπαίνει μέσα ένας τύπος με ένα vintage Gibson μπάσο που αγόρασε την προηγούμενη μέρα και λέει ότι ενώ όταν το δοκίμασε στο μαγαζί του άρεσε πολύ, όταν πήγε σπίτι του και το έβαλε στον ενισχυτή του κατάλαβε ότι δεν του κάνει και ζήτησε να το επιστρέψει. Ο πωλητής του είπε μα φυσικά, του ζήτησε την απόδειξη, του έδωσε τα λεφτά (και μιλάμε για πολλά λεφτά) και μετά σηζητούσαν όσο είμουν εκεί τι άλλο μπορεί να βρεί που να του κάνει. Εδώ θα του δίχναν την πόρτα

Δεν θέλω να καταντάω κουραστικός μιας και έχει συζητηθεί το θέμα αλλά σε το μαγαζί έπιασα στα χέρια μου vintage μπάσα πολλών χιλιάδων λιρών και εδώ για να δοκιμάσεις μια fender mexico πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να κλείσεις ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλύτα με τον fleamail...και οι δικές μου εμπειρίες παρεμφερείς είναι. Έμποροι-καταστηματάρχες καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Στην Αθήνα τουλάχιστον εγώ πολύ συχνά αγοράζω πράγματα από συγκεκριμένο μαγαζί όπου εξυπηρετούμαι (όπως και όλοι οι άλλοι νομίζω...) άψογα, ενώ αποφεύγω άλλο συγκεκριμένο μαγαζί ακόμη και αν είναι το μόνο που θα βρω αυτό που ψάχνω.

Η τιμολογιακή πολιτική δεν καθορίζεται από τους εμπόρους λιανικής δυστυχώς, αλλά από τους αντιπροσώπους. Αυτοί πουλάνε την Fender Mexico με κέρδος 200%, αναγκάζουν τον καταστηματάρχη να παραγγείλει βαριά 2-3 κομμάτια και φυσικά μετά πως να αφήνει τον καθένα να τα δοκιμάζει ελεύθερα ρισκάροντας να υπάρξουν φθορές στο όργανο και να μην πουληθεί ενώ έχει κοστίσει ένα κάρο λεφτά στην χονδρική...

Εμένα τουλάχιστον δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα παράλογο αυτό.

 

Πρέπει πάντως να σημειώσω ότι οι έμποροι της Αθήνας που θεωρούσα αξιόλογους επαγγελματίες βλέπω ότι αργά, αλλά σταθερά, απεξαρτώνται από τις ελληνικές αντιπροσωπείες και φέρνουν πράγματα απευθείας από το εξωτερικό. Ιδίως σε ακριβό και ιδιαίτερα καλό εξοπλισμό έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 6 μήνες μια σταδιακή κανονικοποίηση των τιμών με τα στανταρντ του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι ψάξτε και αγοράστε απο όπου βρείτε φθηνότερα.

Και σε τιμές Γερμανίας να πουλάγανε οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα πάλι είναι ακριβά.

Μην ξεχνάμε ότι ο μισθός του Γερμανού είναι 2,5 έως 3 φορές μεγαλύτερος από του Έλληνα και εάν θέλει ένα βδομαδιάτικο ο Γερμανός για να αγοράσει κάτι ο Έλληνας δυστυχώς θέλει ένα μηνιάτικο.

Γι αυτό οι αντιπρόσωποι πρέπει να κάνουν ειδικές συμφωνίες με τις εταιρείες για να είναι ανταγωνιστικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε ότι ο μισθός του Γερμανού είναι 2' date='5 έως 3 φορές μεγαλύτερος από του Έλληνα και εάν θέλει ένα βδομαδιάτικο ο Γερμανός για να αγοράσει κάτι ο Έλληνας δυστυχώς θέλει ένα μηνιάτικο.[/quote']

 

Και να σκεφτείς ότι χάσανε και τον πόλεμο...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις διαθεση διαφημισης, απλα ενημερωνω οσους δεν το ξερουν οτι ο μιχαλης απο το διαμαντοπουλο δουλευει πλεον μονος του στο guitarstore στη σουλτανη. εχει σκοπο να φερει καλα πραγματα και να αποτελει πολυ φιλικο προς τον καταναλωτη μαγαζι. οι τιμες γενικως ειναι καλες και πεφτουν κι άλλο αν εισαι πελατης.

εχει στησει booth στο υπογειο για να ακους ενισχυτες με την ησυχια σου. εχει και τους κινεζικους AC30,btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο ήταν στο διαμαντόπουλο δε συνέβαλε στην αύξηση της δημοτικότητας του μαγαζιού... για την ακρίβεια αν δεν ήσουν "πελάτης" μόνο πόρτα δεν έτρωγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμες γενικως ειναι καλες και πεφτουν κι άλλο αν εισαι πελατης.

 

Μήπως πρέπει να γίνουμε και συνδρομητές????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου