Προς το περιεχόμενο

"Θεματάκι" με αντιπροσωπία & Συμπεριφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ vthomas :

 

Χμμμ…

Καμία παρεξήγηση und harte Gefühle αλλά πιστεύω ότι τα Γερμανικά σου χρειάζονται λίγο «ξεσκούριασμα»…

 

Η ακριβής μετάφραση στο:

 

Ja!!!

Schließlich wurde das Gesetz gegeben!!!

 

Είναι:

 

Ναι!!!

Επιτέλους το Δίκαιο (από)δόθηκε!!!

 

Οι Γερμανοί δεν διαβάζουν το www.noiz.gr , απλά το όλον ήταν μια αρκετά έξυπνη και ευφάνταστη ειρωνεία για τον συγκεκριμένο Έλληνα αντιπρόσωπο, που με την συμπεριφορά του και τις ενέργειες του και την εμπορική και τιμολογιακή πολιτική του, έχει καταφέρει να προκαλέσει ηθική ζημία στην φήμη και το κύρος μιας Γερμανικής εταιρίας (όπως πολύ σωστά το έφεσε ο bloody_sunday…) καθώς και αρκετών άλλων εταιριών…

 

Οπότε, όλη αυτήν αυτήν η  περιέρρευσα προσφορά «αγάπης», «συμπάθειας» και «συμπόνιας» που επιδεικνύουμε όλοι εμείς που γράψαμε και γράφουμε σε αυτό το θέμα προς τον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο, κάθε άλλο από τυχαία και συμπτωματική δεν είναι…

 

Και ο νοών νοείτω…

 

@ alexi :

 

Καταλαβαίνεις από τα συμφραζόμενα –φίλτατε alexi- ότι την δική σου ενδελέχεια προς την εξυπηρέτηση των δικών σου πελατών, δεν την είχε ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος…

 

Δεν είναι τυχαίο που έχω φτάσει στο σημείο, ακόμα και τις χορδές –πια- να τις αγοράζω από μουσικούς οίκους του εξωτερικού, για παρόμοιους λόγους με αυτούς που ανέφερες και εσύ…

 

Η «αγορά» τους αποδίδει το δίκαιο που τους αξίζει και ας λάβει ο καθένας τους τα μέτρα του, γιατί οι εποχές των «παχιών (και απληροφόρητων…) αγελάδων» έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχμ... και τελείως φιλικά, ως γερμανομαθής (όσο ξέρω), η παραπάνω πρόταση μου φαίνεται εντελώς ασύντακτη, σαν να έχει βγει από google translator, οπότε δυστυχώς δεν θα καταλάβει τίποτα κανένας Γερμανός αν το διαβάσει..

 

Τί ακριβώς ήθελες να πεις; Ότι τελικά αποδόθηκε δικαιοσύνη;

Η σωστή έκφραση γι'αυτό που θέλεις να πεις στα γερμανικά είναι "Gerechtigkeit war/ist zugeschrieben" ή κάτι παρόμοιο (ας μας βοηθήσει και ο Superπαππούς που έχει και πιο πρόχειρη την βερολινέζικη αργκό, γιατί εγώ λείπω χρόνια και έχω "σκουριάσει" στη διάλεκτο)..

 

 

 

Gerechtigkeit wurde serviert ειναι το σωστο...:):) (κατα το Justice has been served..:):) )

 

παντως συνηθως το  Gerechtigkeit παει με το  her(zu)stellen ("παραγεται" δικαιοσυνη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει .......... ας μην συνεχισω τον Εθνικο μας υμνο.

Μου θυμησατε μια ιστορια , πριν καποια χρονια ειχα κατεβει Αθηνα με ενα αρκετα μεγαλο ποσο για αγορα Κιθαρας , μεγαλωσα Γερμανια και μαλιστα αγορασα την πρωτη μου Ηλ Κιθαρα απο τον Thomann, εμενα 60χλμ απο το τοτε μαγαζι πολυ πριν απο το internet .

Στον ''Θωμα'' λοιπον με περιμενε ο τοτε πωλητης με ενα τεραστιο χαμογελο και με ξεναγησε στο τμημα που ηταν οι κιθαρες ( περιπου 2500 χιλιαδες κιθαρες κρεμονταν στον τοιχο !!!! ) μου λεει λοιπον διαλεξε οποια θελεις δοκιμασε την οση ωρα θες με οποιο ενισχυτη θες , ηταν ευγενεστατος και οι κιθαρες απο φτηνες μεχρι πανακριβες Custom ( η ηλικια μου τοτε ...11 ).

Στην Ελλαδιτσα μας λοιπον τα περισσοτερα καταστηματα της Αθηνας με αντιμετοπησαν σαν κλεφτη - και γενικα με μια απιστευτη αρνητικοτητα του τυπου φιλε μην την αγγιζεις αυτη την κιθαρα ξερεις ποσο εχει αυτη ? κλπ οταν τους ελεγα βεβαια το ποσο που ημουν διατεθημενος να δωσω μονο τοτε φοραγαν το δηθεν ψευτικο χαμογελο τους.

Να μην σας κουραζω αλλο .. μαυρα χαλια η Ελλαδιτσα μας ας ελπισουμε οτι καποτε θα ξυπνησουμε......

 

Αμην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην Ελλαδιτσα μας λοιπον τα περισσοτερα καταστηματα της Αθηνας με αντιμετοπησαν σαν κλεφτη - και γενικα με μια απιστευτη αρνητικοτητα του τυπου φιλε μην την αγγιζεις αυτη την κιθαρα ξερεις ποσο εχει αυτη ? κλπ οταν τους ελεγα βεβαια το ποσο που ημουν διατεθημενος να δωσω μονο τοτε φοραγαν το δηθεν ψευτικο χαμογελο τους.

Να μην σας κουραζω αλλο .. μαυρα χαλια η Ελλαδιτσα μας ας ελπισουμε οτι καποτε θα ξυπνησουμε......

Κοίτα... Όταν έψαχνα ηχεία, στο Λονδίνο, όντας 3 χρόνια εκεί, με ακαδημαϊκούς τίτλους κλπ, πήγα στο turnkey (το μεγαλύτερο τότε μαγαζί στο Λονδίνο για μουσική τεχνολογία) και τους είπα ότι ψάχνω για ηχεία... Ήταν και η μητέρα μου μαζί γιατί μας επισκέφτηκε τότε και δεν είχα τι να την κάνω... Τεσπα...

 

Οι τύποι ήταν σχεδόν αρνητικοί στο να μου δείξουν τίποτε... μέχρι που τους ανέφερα ότι πάω μέχρι τις 2,000 GBP! τότε τρέξαν όλοι να με εξυπηρετήσουν!

 

_________________

 

Ο Χρήστος Χατζηστάμου (Athens Pro Audio), όταν κοιτούσα για προενισχυτή και ενισχυτή ακουστικών μου έδωσε για δοκιμή over the weekend δύο πανάκριβα μηχανήματα της grace design, τα οποία και αγόρασα. Φυσικά αυτά που μου έδωσε ΗΤΑΝ ανοιγμένα (δε θα μου έδινε κλειστά), αλλά και πάλι ο άνθρωπος με εμπιστεύτηκε.

 

_________________

 

Είναι ΠΟΛΥ κουραστικό να γενικεύουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να φτήνουμε την Ελλάδα συνέχεια... Ναι έχει μάπα κόσμο, μάπα μαγαζία, μάπα κοινό, μάπα όλα... άλλά έχει και τα καλά της (πχ. το νοιζ, κάποια συγκεκριμένα μαγαζία, κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι γερμανική η εν λόγω εταιρία; Ή απλά μαντεύουμε; Kάποιο ποστ πρέπει να έχασα...

 

 

(Νικόλα ελπίζω να σε εμπιστεύτηκε όχι γιατί περίμενε πως θα τα αγοράσεις αλλά απλά και μόνο επειδή είσαι σοβαρός άνθρωπος - θα μπορούσες κάλλιστα εν τέλει να μην τα αγοράσεις για τον Α ή Β λόγο)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο καλος πωλητης ''κοβει φατσα και βγαζει συμπερασμα ''.Στην δικη μας αγορα υπηρχαν και υπαρχουν ιδιαιτεροτητες .Εχει δικιο ο Νικολας ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα .Υπαρχουν και εξω κοπανοι (σε ολο τον κοσμο ) ειναι που θα πεσεις και γενικα τι προσωπικοτητα εχεις (εδω καποιος φιλος μου την ειπε ) οπως και ο πωλητης (η και ιδιοκτητης μερικες φορες ) .Επισης ειναι και οι πολιτικη της εκαστοτε εταιρειας.Τα εχουμε χιλιοπει ολοι μας λιγο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο καλος πωλητης ''κοβει φατσα και βγαζει συμπερασμα"

 

Ακριβώς.Και προσπαθεί ευγενικά ή μη να σου πεί αυτό:  ;D

show-me-the-money-resized-600.jpg.077e35e5fbd1b77be1b5a367f82628bf.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(Νικόλα ελπίζω να σε εμπιστεύτηκε όχι γιατί περίμενε πως θα τα αγοράσεις αλλά απλά και μόνο επειδή είσαι σοβαρός άνθρωπος - θα μπορούσες κάλλιστα εν τέλει να μην τα αγοράσεις για τον Α ή Β λόγο)

Φυσικά... απλά επειδή τα άκουσα κι εγώ και μπόρεσα να τον εμπιστευτώ τα αγόρασα. Η κίνησή του και η εμπιστοσύνη του ανταμειφθηκε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Ο Χρήστος Χατζηστάμου (Athens Pro Audio), όταν κοιτούσα για προενισχυτή και ενισχυτή ακουστικών μου έδωσε για δοκιμή over the weekend δύο πανάκριβα μηχανήματα της grace design, τα οποία και αγόρασα. Φυσικά αυτά που μου έδωσε ΗΤΑΝ ανοιγμένα (δε θα μου έδινε κλειστά), αλλά και πάλι ο άνθρωπος με εμπιστεύτηκε.

 

απο το συγκεκριμενο μαγαζι κι εγω εχω τις καλυτερες εντυπωσεις. σε δυο περιπτωσεις που χρειαστηκε, η μια με ενα μονιτορ που περιπου στο χρονο εβγαλε ενα προβλημα και η αλλη με κατι καινουργιο που ειχε ερθει ελαττωματικο ηταν αψογοι. εχει απ ολα η ελληνικη αγορα, και λαθος, αλλα και σωστους επαγγελματιες.

 

το ιδιο ισχυει και για το εξωτερικο. φανταζομαι πολλοι απο εμας θα εχουν αντιμετωπισει ανεντιμους εμπορους στο internet, ακομα και μαγαζια με φημη και διεθνη πελατεια. μια διαφορα ειναι πως, στις περισσοτερες χωρες της ευρωπης και στη αμερικη, υπαρχει σαφες και αποτελεσματικο νομικο πλαισιο που προστατευει τον αγοραστη (και σε μεγαλο βαθμο και τον πωλητη - μεσω ασφαλειας), και η ανεντιμη συναλλαγη θα φερει μεγαλυτερη ζημια τελικα παρα κερδος. και οσο για τον αδυσωπητο ανταγωνισμο, τη δυσκολια να κρατησεις μιαν επιχειριση, την αναγκη να εισαι επαγγελματιας με τους πελατες (ακομα κι αν αυτοι ειναι σχεδον κλεφτες), αυτα τα αντιμετωπιζουν εκει εδω και δεκαετιες. οποιος δεν ηταν σε ολα σωστος απλα εκλεινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday

 

Σπύρο μάλλον δεν έδωσες δέουσα προσοχή στα γραπτά του WilliamSats (O.P.)

Ξανακοίτα τι –ακριβώς- έχει γράψει ο WilliamSats (O.P.) στην πρώτη σελίδα και εύλογα θα καταλάβεις σε/για ποιας εταιρίας το προϊόν αναφέρεται και ποιος ήταν ο Έλληνας αντιπρόσωπος της…

 

Δεν θα προβώ σε καμία άλλη δημόσια επεξηγηματική νύξη επί αυτού, γιατί αλλιώς θα ήταν σαν να αποκάλυπτα όλα αυτά που ο WilliamSats σαν (O.P.) έθεσε ως ένα κώδικα τιμής μεταξύ κύριων στο εν λόγω θέμα…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου