Προς το περιεχόμενο

"Θεματάκι" με αντιπροσωπία & Συμπεριφορά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνώ. Ευγένεια και εξυπηρέτηση πάνω απ' όλα αλλά τις Αμερικανιές στυλ Customer-is-God τσι βαριέμαι.

 

Μην δαιμονοποιείς έτσι εύκολα την άλλη άκρη του Ατλαντικού γιατί εξίσου "Αμερικανιά" είναι και το "we will bend backwards for our customers, but not forwards". ;) Φυσικά υπάρχουν κανόνες, αλλά και όρια.

 

 

 

(Επεξηγηματικά: http://idioms.thefreedictionary.com/backward και... άλλες σεξουαλικές δραστηριότητες)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δαιμονοποιείς έτσι εύκολα την άλλη άκρη του Ατλαντικού γιατί εξίσου "Αμερικανιά" είναι και το "we will bend backwards for our customers, but not forwards". ;) Φυσικά υπάρχουν κανόνες, αλλά και όρια.

Καλά δεν έχω αντίρρηση. Βάλε την εθνικότητα που θες.

Έκφραση ήταν. Δεν έχω δαίμονες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@beeros05

Μα δεν διαφωνώ. Το θέμα είναι ότι ακόμα και τελείως τρόμπας να είναι ο πελάτης (όπως στα παραδέιγματα που ανέφερες) εσύ σαν υπάλληλος που είναι επιφορτισμένος με την εξυπηρέτηση των πελατών, είσαι υποχρεωμένος να τον αντιμετωπίσεις με ευγένεια και τακτ και όσο μπορείς να του κάνεις τα χατίρια. Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολη δουλειά.

 

Ναι μαν, δεν είπα ότι είσαι λάθος.

 

Απλά αναφέρω τις πάμπολλες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει. Είτε σε μένα, σε συνάδελφο ή γνωστο μου.

 

Μιλάω για την περίπτωση που κάνεις ότι μπορείς και ο πελάτης είναι ανίκητος και κινει γη και ουρανό προς ιδίον όφελος και συναμα εις βάρος άλλων, είτε υπαλλήλων είτε πελατών.

 

Φυσικά και υπάρχουν όρια, όμως για να αντιδράσεις στην περίπτωση που έχουν ξεπεραστεί πρέπει 1) να έχεις το οκ από το boss, και 2) να υπάρχουν ειδικές συνθήκες (αν π.χ. το μαγαζί είναι πίχτρα δεν μπορείς προφανώς να υψώσεις φωνή).

 

Ναι, εννοειται. Δεν είπα κάτι περί "αντίδρασης". Όταν λες σε εναν πελάτη "θα υπάρχει καθυστέρηση γιατι ετσι κ ετσι" το κάνεις γιατί δεν είναι σωστό να μην το κάνεις.

Δεν είναι λίγες οι φορές που περιμένω σενα μαγαζί το φαγητο 45' κ ο σερβιτόρος δε μου έχει πει τίποτα για καθυστερηση.

 

Ο πελάτης πρεπει να ενημερωθει εξαρχης όταν το μαγαζί εχει παρει φωτιά για να μη βρεθεί απλά προ εκπλήξεως.

 

Το ότι κάποιοι έχουν χάσει την δουλειά τους από ηλίθιους πελάτες δεν μου λέει τίποτα, it comes with the business. Ούτε τα περί ώρας αιχμής. Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισής της αν η επιχείρηση είναι πραγματικά οργανωμένη κι εγώ σαν πελάτης έχω το δικαίωμα να απαιτώ κάτι τέτοιο.

 

Εμένα μου λέει, είναι απάνθρωπο να βγάζεις τα κομπλεξ σε τρίτους.

 

Πραγματικά οργανωμένη...? Η οργάνωση ξεκινάει από "πάνω" ιεραρχικά ως πλάνο και υλοποιείται από τους υπαλλήλους

 

Ναι ΑΝ ΕΙΝΑΙ πραγματικά οργανωμενη. Για ρωτα τους μισους υπάλληλους με τη ψυχολογια πάνε πλέον στις δουλειές..απλήρωτοι 2 μηνες ανασφαλιστοι, για ποια οργανωση μιλάμε όταν δεν "λαδώνεις τα γρανάζια της μηχανής σου"

 

Και αυτό που λές περί οργάνωσης, είναι και αυτό πλέον σε ένα ιδεατό κόσμο, δυστυχως.

 

Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν. Ο πελάτης σίγουρα δεν φταίει ποτε, δεν έχει όμως πάντα δίκιο.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πονάει το πόσο διαφωνώ (αυτή είναι η ευγενική μου απάντηση)

 

Στα πα William. Αυτά θα χαμε.  ;)

 

Τι ακριβώς θα 'χαμε δηλαδή, άποψη με την οποία διαφωνείς και άρα κακώς ξεκινάμε κουβέντα; Ωραίο μου ακούγεται, μπορείς να το υλοποιήσεις σε ένα ωραιότατο blog αν θες, γιατί εδώ, άσε τα ξέρεις νομίζω.....

Σ' ευχαριστω για την ευγένεια σου, αν και δεν την ζήτησα.

 

Κατα τ' άλλα, φυσικά είναι εξαιρετικά λυπηρό, στην καλύτερη, να υπάρχουν κακές συμπεριφορές από πελάτες σε σημείο μάλιστα που να οδηγούν σε απολύσεις. Όμως, όπως είπα, it comes with the business, είναι ένα, δυστυχώς, υπαρκτό φαινόμενο, που από μόνο του όμως δεν λέει κάτι.

 

Πάμε πάλι τα αυτονόητα. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ πρέπει να είμαστε ευγενικοί σε ΟΛΟΥΣ. Δυστυχώς όμως για αυτούς που έχουν να αντιμετωπίσουν πελάτες, επιβάλλεται να είναι εκτός από ευγενικοί και υπομονετικοί αφού την προηγούμενη πρόταση δεν την ακολουθούν όλοι. Αντίθετα οι ίδιοι έχουν πολύ μικρότερα περιθώρια να μην ακολουθήσουν την ίδια πρόταση γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο προκαλέι άμεση οικονομική ζημιά στον ίδιο και στην επιχείρηση. Αν δεν νοιάζεται, είναι άλλο θέμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαβαλεδίστικη και ωραία τοποθετημένη προσέγγιση, περί ανίκητων πελατών  :P

 

ΜΠΡΑΦ 23 - Mikeius vs Πελάτες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θα 'χαμε δηλαδή, άποψη με την οποία διαφωνείς και άρα κακώς ξεκινάμε κουβέντα; Ωραίο μου ακούγεται, μπορείς να το υλοποιήσεις σε ένα ωραιότατο blog αν θες, γιατί εδώ, άσε τα ξέρεις νομίζω.....

Σ' ευχαριστω για την ευγένεια σου, αν και δεν την ζήτησα.

Νομίζω όμως ότι την εκμεταλλεύεσαι.

 

Αυτές τις Αντουανετομαλακίες του στυλ "τι να κάνουμε ας πρόσεχε", τις λέμε εύκολα εμείς τα βολεμένα αστάκια.

 

Όταν όμως ο κακοπληρωμένος υπάλληλος που δεν έστρωσε κώλο στις παράλογες απαιτήσεις του "πελάτη", βρίσκεται εκτός δουλειάς και στην ανεργία με αφορμή έναν ηλίθιο πελάτη και αιτία ένα τριμάλακα αφεντικό, με νοιάζει ρε φίλε, πως να το κάνουμε.

 

Αν η γυάλα που ζεις είναι φιμέ, εχέσθην πατοκόρφως.

Εμένα με νοιάζει και θα συνεχίζει να με νοιάζει για τον δίπλα και αυτήν που θεωρώ εγώ κοινωνική αδικία.

 

Και τις πίπες περί μπλογκ μοίρασέ τις αλλού Παρασκευιάτικα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αρέσουν αυτά τα threads που λέει ο καθένας την ιστοριούλα του! ;D

 

@theoctapus

 

αν εννοείς καθολική εξυπηρέτηση από τον υπάλληλο σε O,TI καπρίτσιο κι αν κάνει ο πελάτης....σαφώς και όχι....υπάρχουν και όρια που πρέπει να τα γνωρίζουν και οι δύο...

αν δουλεύεις στον κλάδο της εξυπηρέτησης, γενικά, σου εμφυτεύονται σε σύντομο χρονικό διάστημα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοείς καθολική εξυπηρέτηση από τον υπάλληλο σε O,TI καπρίτσιο κι αν κάνει ο πελάτης....σαφώς και όχι....υπάρχουν και όρια που πρέπει να τα γνωρίζουν και οι δύο...

αν δουλεύεις στον κλάδο της εξυπηρέτησης, γενικά, σου εμφυτεύονται σε σύντομο χρονικό διάστημα ;D

 

Εννοείται ότι υπάρχουν όρια, αυτονόητο. Πως όμως αντιμετωπίζεις τον πελάτη όταν αυτά ξεπερνιούνται είναι το πραγματικό ερώτημα. Βγάζεις τον διπλοπέλεκυ και του παίρνεις το scalp ή τον πιάνεις με το σεις και με το σας προσπαθώντας να τον ξεφορτωθείς ευγενικά (ακόμη κι αν τρώγεσαι για την πρώτη επιλογή);

 

Και για να μην νομίζουν κάποιοι ότι δεν έχω εμπειρία με το θέμα, δυστυχώς έχω.

 

@audiokostas

Ότι πείς αδερφέ, δεν κρατάω κακία. Ευτυχώς που ξέχασες την ευγένειά σου.

 

Όταν όμως ο κακοπληρωμένος υπάλληλος που δεν έστρωσε κώλο στις παράλογες απαιτήσεις του "πελάτη", βρίσκεται εκτός δουλειάς και στην ανεργία με αφορμή έναν ηλίθιο πελάτη και αιτία ένα τριμάλακα αφεντικό, με νοιάζει ρε φίλε, πως να το κάνουμε.

 

Μα και 'μένα με νοιάζει, είναι πέρα για πέρα τραγικό. Δεν αλλάζει όμως δυστυχώς τους κανόνες συμπεριφοράς των επαγγελματιών της εξυπηρέτησης. Και στην τελική αν είναι να φταίει κάποιος είναι το αφεντικό που πιστεύει τις μαλακίες του κάθε, προφανώς, λοβοτομημένου και όχι αυτά που λέει ο υπάλληλός του. Προφανώς, προφανέστατα, ο συγκεκριμένος πελάτης είναι και θα συνεχίζει να είναι η πηγή του κακού.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι υπάρχουν όρια, αυτονόητο. Πως όμως αντιμετωπίζεις τον πελάτη όταν αυτά ξεπερνιούνται είναι το πραγματικό ερώτημα. Βγάζεις τον διπλοπέλεκυ και του παίρνεις το scalp ή τον πιάνεις με το σεις και με το σας προσπαθώντας να τον ξεφορτωθείς ευγενικά (ακόμη κι αν τρώγεσαι για την πρώτη επιλογή);

 

αυτό...είναι υποκειμενικό...να του δώσεις να καταλάβει πως γίνεται παράλογος χωρίς να ακροβατήσεις στα όρια της απόλυσης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου