Προς το περιεχόμενο

5χορδο μπασο για αρχαριο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτους που ετοιμασαν τα πυρα τους να πω οτι εκανα σερτς και δε βρηκα ακριβως αυτο που εψαχνα.  :P

 

Λοιπον...κιθαρα παιζω εδω και χρονια κατα βαση και ειπα να παρω ενα (σχετικα) οικονομικο μπασακι ωστε να συνοδευω στα τραγουδια που παιζω. Καταρχην θελω 5 χορδες επειδη παιζω σε Β κουρδισμα. Αctive η passive μαγνητες δεν εχω προβλημα. Κυριως για μεταλ καταστασεις και που και που κανα πιο ελαφρυ ροκακι. Οριο γυρω στα 350 ευρωπουλα.

 

Εγω εχω καταληξει σε αυτα τα 2:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr305ipt.htm?sid=04c8902cfd8be9e4849a16d8c147d7f2

http://www.thomann.de/gr/yamaha_rbx_375_fsl_slv.htm?sid=04c8902cfd8be9e4849a16d8c147d7f2

 

Τι προτεινετε;  :)

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε ειναι αμφοτερα και μπορεις να τα βρεις να τα δοκιμασεις με μια γυρα στα μαγαζια. Εμενα μου αρεσει λιγο περισσοτερο το Ibanez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ibanez είναι πιο μεστό μπάσο το Yamaha είναι πιο punchy... Διαλέγεις και παίρνεις... Εγώ θα σου έλεγα να μην πάρεις ακόμα τπτ και να τη στήσεις στη γωνία στις αγγελίες... Θα πάρεις κάτι υπέροχο σε αυτά τα λεφτά... ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Yamaha... δαγκωτό  ;D

 

Και θα μου πεις, γιατί; Διότι έχει τα σωστά... κσύλα  ;) Alder body και χωρίς να έχω πιάσει στο χέρι κανένα από τα δύο όργανα, αν δεν ανατρέπονται οι Συμπαντικοί νόμοι περί... κσύλων το Yamaha θα έχει καλύτερη «παρουσία» (μεσαία) από το Agathis του Ibanez.  ;D

 

Επίσης μου άρεσαν οι Musicman στιλ μαγνήτες που φοράει.

 

Βέβαια καλό είναι να μην ψωνίζουμε με το... μάτι, αλλά να τα ακούμε πρώτα  ;)

 

Αν υπάρχουν στην ημεδαπή (Νάκας- Τρίμης) κάνε αν μπορείς μια βόλτα να τα ακούσεις και να τα πιάσεις στο χέρι.

 

Α, και κάτι πολύ βασικό. Όταν παίρνεις φθηνό πεντάχορδο υπάρχει ένα «ζητηματάκι»...

 

Αν αναζητήσεις παλιότερα posts θα δεις ότι αρκετός κόσμος που αγόρασε low budget πεντάχορδα, διαμαρτύρεται ότι δεν «σκάει» η Β και αρχίζει να ρωτάει, να αλλάξω μαγνήτες κλπ.

 

Στα πεντάχορδα ότι πληρώσεις παίρνεις- αλλά και η Yamaha και η Ibanez είναι value for money για αυτό που προσφέρουν.     

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα γράφω για δεύτερη φορά στο forum  ;),

Θα ήθελα να πω και για την δική μου εμπειρία για αγορά ίδιου μπάσου πριν μερικούς μήνες

έχοντας ένα rockbass 5-αρι μεταχειρισμένο αγορασμένο από άλλο μουσικό site.

Ξεκίνησα να δω το ίδιο ibanez καλό μου φάνηκε αλλά είχα ακούσει καλά λόγια για Cort,

οπότε πήγα Λογοθέτη όπου ένα παιδί μέσα μπασίστας και αυτός σημαντικό !

μου λέει για rockbass και το δοκιμάζω, καλύτερη αίσθηση από το δικό μου που ήταν παλιό  αλά τα ίδια χάλια οι μαγνήτες γινότανε (κεραία) το μπάσο με πολλούς θορύβους και σε EBS καθώς και χαμηλή έξοδο. Μόλις πήρα στα χέρια μου το κορτάκι μου έγινε αμέσως δικό μου ! Cort C5H. Πολύ καλά ξύλα (μαόνι σώμα wege μπάτσο τριανταφυλλιά ταστιέρα) 2 μαγνήτες στιλ Musicman μεγάλη έξοδος τρομερή παραμετροποίηση ήχων ! για Yamaha δεν το συζητώ με το βαμμένο μαύρο μπράτσο που ξεβάφει, αηδία  :'(

Ελπίζω να βοήθησα και όχι να κούρασα  :) ....

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα πηγαινα στο Ibanez αλλα ειναι καθαρα υποκειμενικο. Τα παιδια εχουν δικιο για την Β χορδη καποτε ειχα το φτηνιαρικο harley benton που δεν ελεγε παρολο που αλλαξα και μαγνητη.

Θα σου προτεινα να περιμενεις τις αγγελιες, με 300ευρω (που υποθετω οτι ειναι ο προυπολογισμος σου) παιρνεις σιγουρα καλυτερο μπασο.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εδώ που τα λέμε, το να "σκάσει" μια χορδή της οποίας η θεμελιώδης συχνότητα είναι περί τα 30 Hz είναι ένα θέμα το οποίο απαιτεί τον κατάλληλο ενισχυτή, το κατάλληλο μεγάφωνο, την απαιτούμενη ένταση, τον κατάλληλο χώρο κλπ κλπ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου