Προς το περιεχόμενο

Οι ταινίες του Lynch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lost Highway είναι ο τίτλος μιας αγαπημένης μου ταινίας.

 

"Χαμένη Λεωφόρος"' date=' στα ελληνικά.[/quote']

 

off topic

Πολύυυυυ καλή ταινία. Και ακόμα καλύτερη το Mullholand drive (του Lynch και αυτή). Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για όσους δεν την έχουν δεί. Τέλειο ψυχολογικό θρίλερ.

Τώρα μάλιστα παίζει στην TV (NET) άλλη μια ταινία του Lynch. Blue velvet.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινιαρα το μπλε βελουδο παιδια,αρρωστο λιγο αλλα ωραιο -το ειδα για 6η φορα χθες βραδυ στη ΝΕΤ.Αυτη ειναι η κρατικη TV :lol:

Και το mullholand drive απιστευτο.(αλλες 3 φορες)-το lost highway ειναι στα προσεχως>τις παω σιγα σιγα μην το χασω...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινιαρα το μπλε βελουδο παιδια,αρρωστο λιγο αλλα ωραιο -το ειδα για 6η φορα χθες βραδυ στη ΝΕΤ.Αυτη ειναι η κρατικη TV

Και το mullholand drive απιστευτο.(αλλες 3 φορες)-το lost highway ειναι στα προσεχως

 

Πολύυυυυ καλή ταινία. Και ακόμα καλύτερη το Mullholand drive (του Lynch και αυτή).

 

Αφού ψήνεστε για τέτοιες καταστάσεις, τσεκάρετε και το Eraserhead για να γουστάρετε... (η αγαπημένη μου ταινία του Lynch).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουσταρω πολυ που βλεπω πολλους lynch-οβιους,ρε παιδι μου!

παρεπιπτοντως,ο Αngelo Badalamenti που εχει συνθεσει τη μουσικη σχεδον σε ολες τις ταινιες του Lynch ειναι φοβερος συνθετης... :idea:

πλακα πλακα ρε παιδια η μιση ταινια ειναι η μουσικη> ...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Badalamenti πρίν απο 7-8 χρόνια έκανε μια συνεργασία με τον Tim Booth των James η οποία τιτλοφορείται Booth and the Bad Angel (!) :D

 

Παραμένει ένα απο τα καλύτερα britpop albums που έχω ακούσει ποτέ, με απίστευτη παραγωγή, και στα credits όλη την ελίτ της τότε active brit σκηνής !!

 

Όσοι τυχαίνει να μην το έχουν και γουστάρουν το είδος πρέπει να το αποκτήσουν γρήγορα !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το O.S.T ΤΟΥ Lost Highway τα σπάει πολύ άσχημα ! Μόνο το

 

εισαγωγικό κομμάτι I m deranged του Bowie με συνεργασία Brian Eno

 

είναι αρκετό για να σε υποβάλλει στην Lynch-ική ατμόσφαιρα. Ιδιοφυές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα, ένα thnx στους Modulators, που μας φρόντισαν εμάς τους Λυντσ-όβιους και μας έφτιαξαν topic. :wink: :D

 

Ο Badalamenti πρίν απο 7-8 χρόνια έκανε μια συνεργασία με τον Tim Booth των James η οποία τιτλοφορείται Booth and the Bad Angel (!)

 

Ωραίο album, όντως... :lol: :D

 

παρεπιπτοντως,ο Αngelo Badalamenti που εχει συνθεσει τη μουσικη σχεδον σε ολες τις ταινιες του Lynch ειναι φοβερος συνθετης

 

Η συνεργασία ξεκίνησε από το blue velvet. Ο Λυντς, πάντως, είναι τρελαμένος και με τους ήχους (πέρα από την εικόνα -μάλιστα ξεκίνησε ως ζωγράφος), γι'αυτό και επιμελείται ο ίδιος τα εφέ στις ταινίες του. Είχα κάποτε δει ένα request του ίδιου του Λυντς προς όλους τους κινηματογράφους, τον καιρό που παιζόταν η Μαλχόλαντ, στο οποίο έλεγε περίπου το εξής: "Το ξέρω ότι θασας φανεί λίγο περίεργο, αλλά θα ήθελα να ανεβάσετε τον ήχο 3 dB πάνω από τα normal επίπεδα."... :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wicked game του Chris Isaak.

Από ταινία Lynch προέκυψε και έγινε ύμνος

 

Απ' όσο ξέρω, οι δυο τους είναι φίλοι.

 

Ο Isaak παίζει στο Fire walk with me (το prequel του twin peaks)

κι ο Λυντς έχει κάνει τη σκηνοθεσία στο κλιπ του wicked game (το ασπρόμαυρο με την Helena Christiansen -ή κάπως έτσι τέλος πάντων)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου