Προς το περιεχόμενο

rhcp: η εξέλιξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.νομίζω ότι τελικά δεν φτάνεις σε ένα τρομέρο επίπεδο όταν πιάνεις 300 όργανα..ερασιτεχνισμός λέγεται αυτό

 

γηρασκω αει διδασκομενος σε αυτο το φορουμ...

 

μετα τις δραματικες αποκαλυψεις που εφεραν στο φως γεγονοτα οπως το οτι οι Beatles ηταν μια απατη,οι Zeppelin δεν επαιζαν καλα,ο Χεντριξ δεν ηξερε κιθαρα,ο Steve Jordan δεν εχει τεχνικη   και ο Edge δεν ξερει να βαραει την ΛΑ

σημερα εμαθα οτι οι Lenny Kravitz,Prince,Stevie Wonder,Paul Mc Cartney,Mike Oldfield,John Paul Jones ειναι ερασιτεχνες.... ::)

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΝΕΩΤΕΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

γηρασκω αει διδασκομενος σε αυτο το φορουμ...

 

μετα τις δραματικες αποκαλυψεις που εφεραν στο φως γεγονοτα οπως το οτι οι Beatles ηταν μια απατη,οι Zeppelin δεν επαιζαν καλα,ο Χεντριξ δεν ηξερε κιθαρα,ο Steve Jordan δεν εχει τεχνικη   και ο Edge δεν ξερει να βαραει την ΛΑ

σημερα εμαθα οτι οι Lenny Kravitz,Prince,Stevie Wonder,Paul Mc Cartney,Mike Oldfield,John Paul Jones ειναι ερασιτεχνες.... ::)

 

ΑΝΑΜΕΝΩ ΝΕΩΤΕΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ.

 

 

 

 

Νομίζω οι καλλιτέχνες που αναφέρεις πλην τον Mc cartney (τον οποίο εκτιμώ) είναι φτασμένοι στο κύριο όργανο τους ενώ ο Klinghoffer ακούγεται σα χομπίστας στην κιθάρα και έχοντας αν θες ''alternative παιδεία'' πιστεύω ότι τα λεγόμενα μου στην πρώτη σελίδα ισχύουν και πολλοί φίλοι έχουν συμφωνήσει.Δεν με αγγίζει η κιθάρα του απλώς και δεν νομίζω ότι τους ταιρίαζει..μου ακούγεται λίγος ως δημιουργός...φυσικά είπα ότι ΟΛΑ είναι υποκειμενικά!

 

ΥΓ:1)το φτασμένοι δεν σημαίνει (ταχύτητα,''σωστή τεχνική'',μπλα μπλα..).2)ο Mc cartney συνθέτει όμορφα,δεν θα' λεγα ότι έχει χαρακτηριστικό παίξιμο που ξεχωρίζει σε τίποτα από αυτά που έπιασε.3)Σόρρυ που σε κράτησα σε αγωνία SF  ;D (αυτήν την φάτσα εσύ μου την κόλλησες  >:()

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον καινούργιο δεν ξέρω ίσως έχεις δίκιο...λίγους multi intrumentalists εκτιμώ (σαν τον grohl πχ που μου'ρθε τώρα)...νομίζω ότι τελικά δεν φτάνεις σε ένα τρομέρο επίπεδο όταν πιάνεις 300 όργανα..ερασιτεχνισμός λέγεται αυτό..επιμένω ότι βαρέθηκα τα κιθαριστικά μέρη στο Ι'm with you και μάλλον οι peppers τον πήραν βιαστικά επειδή ήταν φίλοι από καιρό..αν σ'άρεσε βέβαια η δουλειά δεκτό φυσικά  :)

Καμία σχέση... κι εγώ θεωρώ τον Frusciante σαφέστατα πιο ταιριαστό για τους RHCP και τη μουσική που παίζουν και ούτε κι εγώ τρελάθηκα από το I'm with you (το οποίο βέβαια δεν έχω λιώσει στην ακρόαση ομολογώ).

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες μπάντες της εποχής μας και μάλλον είχαν κάθε περιθώριο να φέρουν σχεδόν όποιον κιθαρίστα γούσταραν. Επέλεξαν τον Klinghoffer και μάλλον κάτι παραπάνω ξέρουν από εμάς οπότε προσωπικά δεν παίρνω τη γνώμη μου και πολύ στα σοβαρά. 8)

 

Όσο για το multi-instrumentalism, πάντα θεωρούσα ότι η ενασχόληση με όσο το δυνατόν περισσότερα όργανα και μουσικές κατευθύνσεις διευρύνει τους ορίζοντες και προσφέρει ολοκλήρωση στην προσωπικότητα ενός μουσικού σε σχέση με την αυστηρή μελέτη.

Και βέβαια, πολύ απλά κάποιοι άνθρωποι το 'χουν με ό,τι κι αν καταπιαστούν. Με όποιο όργανο, σε κάθε είδος μουσικής, παντού και πάντα. Μπορεί κι ο Klinghoffer να είναι ένας από αυτούς, ακόμη κι αν δεν θέλει να το δείξει... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αναμονη μαζι με τον sf (ψυχρα εχει)

οσον αφορα στα live με τον josh ,οσα εχω παρακολουθησει ,δε με αφησαν σιγουρα αδιαφορο .ειδικα στα jam τους .

επισης :

1)ειναι αδικο να συγκρινουμε τον josh με τον john .καταρχας δεν εχει νοημα.και δευτερον η ουσια των rhcp ειναι η ενεργεια και η επικοινωνια μεταξυ των μελων .νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη λοιπον to νεο μελος .και μουσικα δε θεωρω οτι ριχνει την μπαντα .αλλη γευση δινει απλα

3)πενηνταρησαν πλεον οι παληκαροι .λογικο μου φαινεται να χει κοπασει λιγο η φλογα .εγω δε βλεπω πολλους ,ακομα και 20 χρονια νεωτερους, να δινουν οσα αυτοι στα 50 παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση... κι εγώ θεωρώ τον Frusciante σαφέστατα πιο ταιριαστό για τους RHCP και τη μουσική που παίζουν και ούτε κι εγώ τρελάθηκα από το I'm with you (το οποίο βέβαια δεν έχω λιώσει στην ακρόαση ομολογώ).

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες μπάντες της εποχής μας και μάλλον είχαν κάθε περιθώριο να φέρουν σχεδόν όποιον κιθαρίστα γούσταραν. Επέλεξαν τον Klinghoffer και μάλλον κάτι παραπάνω ξέρουν από εμάς οπότε προσωπικά δεν παίρνω τη γνώμη μου και πολύ στα σοβαρά. 8)

 

Όσο για το multi-instrumentalism, πάντα θεωρούσα ότι η ενασχόληση με όσο το δυνατόν περισσότερα όργανα και μουσικές κατευθύνσεις διευρύνει τους ορίζοντες και προσφέρει ολοκλήρωση στην προσωπικότητα ενός μουσικού σε σχέση με την αυστηρή μελέτη.

Και βέβαια, πολύ απλά κάποιοι άνθρωποι το 'χουν με ό,τι κι αν καταπιαστούν. Με όποιο όργανο, σε κάθε είδος μουσικής, παντού και πάντα. Μπορεί κι ο Klinghoffer να είναι ένας από αυτούς, ακόμη κι αν δεν θέλει να το δείξει... ;)

 

Σύμφωνοι..ίσως στο μελλον ξεχωρίσει περισσότερο.siatrani μαζί σου σχεδόν σε όσα είπες.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλην τον Mc cartney (τον οποίο εκτιμώ)

 

θα του το μεταφερω αμεσα,ξερεις τι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγωνια ειχε για το αν τον εκτιμας ή οχι?

δεν κοιμηθηκε χθες βραδυ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ηθελα να πω ότι δεν άνοιξε σχολή για οργανοπαίχτες πάρολο που είναι τρομερός καλλιτέχνης.Αν το άφηνα σκέτο θα ήταν σαν να τον σνόμπαρα.Πάντως ζήτα του συγγνώμη εκ μέρους μου  :-[

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Mc cartney συνθέτει όμορφα,δεν θα' λεγα ότι έχει χαρακτηριστικό παίξιμο που ξεχωρίζει σε τίποτα από αυτά που έπιασε.

'Ηθελα να πω ότι δεν άνοιξε σχολή για οργανοπαίχτες πάρολο που είναι τρομερός καλλιτέχνης.

Φυσικά ο καλαμπόρτζαρος.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φυσικά ο καλαμπόρτζαρος.

 

;D ;D ;D ;D

 

Αρχίσαμεεεεεεε  ;) ;D ;D

 

ΥΓ: Φίλος μου κλέβεις τις ατάκες  ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου