Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,

 

χρειαζομαι βοηθεια για να παρω την εξης αποφαση...

 

 

Ειμαι κατοχος πλεον 2 κεφαλων... Ο ενας ειναι ο 6505+ head 120 βατ ( τον πουλησα τον 60αρι) και ενας engl fireball 60...

 

To θεμα ειναι οτι αφενως μεν 2 κεφαλες ειναι too much αφετερου σκεφτομουν μηπως δωσω τον fireball και βαλω και κανενα φραγκακι στην τσεπη... Ο fireball εχει ομως ενα καλο.... Μπορει να παιξει σε extreme χαμηλες εντασεις... Οταν το βολιουμ ειναι περιπου στο 0.5 και αυτο βοηθαει τις ωρες οπου κοιμαται καποιος διπλα ενω ο peavey ακομα και με το βολιουμ στο 0 ακουγεται και διπλα...

 

Οποτε σκεφτηκα την λυση ενος attenuator... 2 ειναι τα ερωτηματα που με ταλανιζουν λοιπον...

 

1) παραμορφβνει το σημα ? με την λογικη οτι ο ενισχυτης θα ειναι περιπου στο 1,5 και να μετατρεπεται σε ψυθηρο . Δεν εχω απαιτηση να παιζω με το βολιουμ στο 5...

 

2) θα μπορω να παιζω σε extreme χαμηλες εντασεις οπου οι χορδες της κιθαρας ακουγονται δυνατοτερα... ? Δεν γινεται συνεχεια αυτο , ομως υπαρχουν στιγμες μεσα στο σπιτι οπου δεν γινεται αλλιως...

 

3) Τις αλλες ωρες οπου θα παιζω κανονικα χωρις να ενοχλω και θα το κλεινω το ατεν... Τοτε το πεταλι αυτο ειναι true by pass η θα πρεπει να ξεστηνω το συστημα για να παρω τον πραγματικο ηχο του ενισχυτη...

 

Αυτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σιγουρα θα αλλοιώνει κάπως αλλά εμένα προσωπικά δε θα με ενοχλουσε.

 

ό,τι έχω ακουσει απο ηχογράφηση ίσα ισα που μπορώ να αντιληφθώ μια μειωση στα πριμα.

 

εγώ θα κοιταζα τον 6/12

 

Power Plug - 6/12 Attenuator

 

είναι και φτηνος ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι που να το βρω αυτο το μαραφετι ? Το θεμα ειναι αν ειναι True by pass Οταν το απενεργοποιω... Αλλα και τελος παντων μην διαλυει το ηχο εντελως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησες τον ήδη γομάρι 60ρη για να πάρεις έναν 120ρη, και μετά ψάχνεις... attenuator; Άβυσσος η ψυχή του εν πολυκατοικία Νεοέλληνα ηλεκτροκιθαρωδού. Σύμφωνα με τις ερωτήσεις σου:

 

1) Ναι, θα υπάρχει μια φυσική αλλοίωση στον ήχο σου, η οποία είναι απολύτως αναμενόμενη όχι μόνο λόγω της παρέμβασης επιπλέον ηλεκτρονικών σταδίων μετά τον τελικό αλλά και λόγω ψυχοακουστικής (και οι συχνότητες δεν θα γίνονται αντιληπτές με τον ίδιο τρόπο - σκέψου το σαν έναν wow factor σε υψηλές εντάσεις - αλλά και ούτε θα ακούς τον "αέρα" να κινείται με τον ίδιο τρόπο). Επομένως πάρε το ως δεδομένο πριν προχωρήσεις σε επιπλέον αγορές, οι οποίες για χιλιοστή φορά λέμε πως ίσως να ήταν άχρηστες αν κάποιος αγόραζε κάτι που συμφωνούσε με τις πραγματικές του ανάγκες.

 

Aπό κει και πέρα, δεν είναι όλα τα attenuators το ίδιο παρεμβατικά στον τελικό σου ήχο, ούτε διαθέτουν την ίδια ηχητική απόδοση, κάτι που περιγράφεται λεπτομερέστατα σε προηγούμενα συγκριτικά θρεντς.

 

2) Σε συνθήκες που οι... χορδές της κιθάρας ακούγονται δυνατότερα από τον ίδιο σου τον ήχο, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι πως είναι εντελώς αστείο (θηλυκά πάντα) να συζητάμε για οποιαδήποτε απαίτηση ηχητικής πιστότητας.

 

3) Ένα attenuator δεν είναι πετάλι. Είναι μια συσκευή που παρουσιάζει ένα φορτίο στον ενισχυτή για τους γνωστούς λόγους. Προσωπικά, δεν έχω δει κανένα να είναι true bypass με footswitch, αλλά απλά με ροοστάτη όπου στην ελάχιστη τιμή του θα είναι "αόρατο" σαν κύκλωμα. Γκούγκλαρα όμως και είδα πως όντως υπάρχουν και με διακόπτη true bypass, πχ: http://www.jimkelleyamplifiers.com/JimKelleyPowerAttenuatorMK.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν διάφορες λύσεις για whisper levels...

 

Λύση 1η.

 

Φθηνό (σχετικά) attenuator όπως το THD Hotplate και μετά από το line out είτε απ' ευθείας σε H/Y με cabinet impulses ή σε POD (ναι καλά διαβάζεις) στο οποίο χρησιμοποιείς μόνο τις καμπίνες και μετά έξοδο σε ηχειάκια.

 

Λύση 2η.

 

Πολύ ακριβό reactive attenuator στο οποίο ο ήχος θα διαφέρει σχεδόν μόνο λόγω της μειωμένης έντασης στα μεγάφωνα (όχι απαραίτητα κακό) και λόγω ψυχοακουστικής όπως προανέφερε ο BS. Τσέκαρε τα Ultimate Attenuator, MotherLoad Elemental και Faust.

 

Για εντάσεις πολύ χαμηλής πρόβας (αλλά όχι ψιθύρου) μπορείς να πας και σε πιο οικονομικές λύσεις όπως το DR Z brake light.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλησες τον ήδη γομάρι 60ρη για να πάρεις έναν 120ρη, και μετά ψάχνεις... attenuator; Άβυσσος η ψυχή του εν πολυκατοικία Νεοέλληνα ηλεκτροκιθαρωδού. Σύμφωνα με τις ερωτήσεις σου:

 

1) Ναι, θα υπάρχει μια φυσική αλλοίωση στον ήχο σου, η οποία είναι απολύτως αναμενόμενη όχι μόνο λόγω της παρέμβασης επιπλέον ηλεκτρονικών σταδίων μετά τον τελικό αλλά και λόγω ψυχοακουστικής (και οι συχνότητες δεν θα γίνονται αντιληπτές με τον ίδιο τρόπο - σκέψου το σαν έναν wow factor σε υψηλές εντάσεις - αλλά και ούτε θα ακούς τον "αέρα" να κινείται με τον ίδιο τρόπο). Επομένως πάρε το ως δεδομένο πριν προχωρήσεις σε επιπλέον αγορές, οι οποίες για χιλιοστή φορά λέμε πως ίσως να ήταν άχρηστες αν κάποιος αγόραζε κάτι που συμφωνούσε με τις πραγματικές του ανάγκες.

 

Aπό κει και πέρα, δεν είναι όλα τα attenuators το ίδιο παρεμβατικά στον τελικό σου ήχο, ούτε διαθέτουν την ίδια ηχητική απόδοση, κάτι που περιγράφεται λεπτομερέστατα σε προηγούμενα συγκριτικά θρεντς.

 

2) Σε συνθήκες που οι... χορδές της κιθάρας ακούγονται δυνατότερα από τον ίδιο σου τον ήχο, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι πως είναι εντελώς αστείο (θηλυκά πάντα) να συζητάμε για οποιαδήποτε απαίτηση ηχητικής πιστότητας.

 

3) Ένα attenuator δεν είναι πετάλι. Είναι μια συσκευή που παρουσιάζει ένα φορτίο στον ενισχυτή για τους γνωστούς λόγους. Προσωπικά, δεν έχω δει κανένα να είναι true bypass με footswitch, αλλά απλά με ροοστάτη όπου στην ελάχιστη τιμή του θα είναι "αόρατο" σαν κύκλωμα. Γκούγκλαρα όμως και είδα πως όντως υπάρχουν και με διακόπτη true bypass, πχ: http://www.jimkelleyamplifiers.com/JimKelleyPowerAttenuatorMK.htm

 

Bloody sunday , προφανως για να προχωρησα στην πωληση του 60αρι κινεζικου 6505+ , θα υπηρχε καποιος βασικος λογος... Με το σκεπτικο οτι υπαρχει μεταξυ τους μια διαφορα της ταξεως των 900 ευρω θα επρεπε να υπηρχε σημαντικος λογος για να προχωρησα σε αντικατασταση...

 

Ως εκ τουτου μην απορεις και τοσο γιατι προκειται για προσωπικη επιλογη κατοπιν σκεψης και οχι κωληματος...

Ο 6505+ κομπο λοιπον μια που το εχεις αποροια , δεν ειναι τοσο σφιχτος σαν ενισχυτης οπως ο αντιστοιχος 120αρης με απαιτιτικη χρηση για τα δικα μου αυτια μπουστερ πεταλιων τα οποια δεν ειναι και το καλυτερο μου. Συν τοις αλλοις ειναι ενισχυτης μουντος και θολος και χρειαζεται και ενα eq στην λουπα. Ολα αυτα εμενα με κουραζουνε...

 

Αν παρατηρησεις τις αγγελειες θα δεις οτι εχω πουλησει ολο μου σχεδον τον εξοπλισμο προκειμενου να αποκτησω τον 120αρι που ειναι πολυ πιο κοντα στα δεδομενα μου... Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να παιξω τις ωρες οπου καποιος στο διπλανο μου δωματιο κοιμαται... Κατα τα αλλα ολες τις αλλες ωρες δεν εχω προβλημα... Και επειδη ξερω και την αγαπη σου για low wattage ενισχυτες σε πληροφορω οτι κοπιασα αρκετα μεχρι να μπορεσω να δοκιμασω ολους τους μικρους ενισχυτες και κανενας δεν με ικανοποιησε οσο ο πιβι και ο bugera 6262 . Για εμενα δεν αποτελει κρητηριο ομως η αγορα ενισχυτη για τις ωρες που καποιος κοιμαται... Εφοσον υπαρχουν λυσεις οπως attenuator η στην τελικη και η χρηση του fireball που παιζει σε οποια ενταση θελησω...

 

 

Ολη αυτη η απαντηση απευθυνεται στο αβυσος. Και ξεκαθαριζω την θεση μου διοτι ειναι αντιληπτο οτι εισαι ενας μορφωμενος ανθρωπος με γνωσεις επι της μουσικης και πιστευω οτι δεν πρεπει να γινεται προιον κριτικης οι επιλογες του καθε κιθαρωδου.

 

1) οκ αντιληπτο

 

2) Ηχητικη ποιοτητα αποζητω υπο οποιεσδηποτε συνθηκες εφοσον ρωταω κατι που δεν ξερω και πρεπει να μαθω το επιπεδο της ποιοτητας... Φανταζομαι οτι για αυτο τον λογ φτιαχτηκαν ολα αυτα τα μαραφετια

 

3) κατα βαση αυτο με ενδιαφερει... Ν ειναι αορατο τις στιγμες οπου δεν θα το χρειαζομαι...

Και ευχαριστω για το λινκ...

 

Υπάρχουν διάφορες λύσεις για whisper levels...

 

Λύση 1η.

 

Φθηνό (σχετικά) attenuator όπως το THD Hotplate και μετά από το line out είτε απ' ευθείας σε H/Y με cabinet impulses ή σε POD (ναι καλά διαβάζεις) στο οποίο χρησιμοποιείς μόνο τις καμπίνες και μετά έξοδο σε ηχειάκια.

 

Λύση 2η.

 

Πολύ ακριβό reactive attenuator στο οποίο ο ήχος θα διαφέρει σχεδόν μόνο λόγω της μειωμένης έντασης στα μεγάφωνα (όχι απαραίτητα κακό) και λόγω ψυχοακουστικής όπως προανέφερε ο BS. Τσέκαρε τα Ultimate Attenuator, MotherLoad Elemental και Faust.

 

Για εντάσεις πολύ χαμηλής πρόβας (αλλά όχι ψιθύρου) μπορείς να πας και σε πιο οικονομικές λύσεις όπως το DR Z brake light.  

 

σε ευχαριστω πολυ... Θα τσεκαρω... Αν θελετε πλεον ενω εχω παρει μια ιδεα για το ολο θεμα μπορειτε να μου προτεινεται με περισσοτερη θερμη καποιες δοκιμασμενες επιλογες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση αν μένεις σε διαμέρισμα και θέλεις να κάνεις ηχογραφήσεις, είναι να φτιάξεις Isolation  Box + attenuator.

 

 

 

Στο Youtube θα βρείς αρκετά βιντεάκια,

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ehx.com/products/signal-pad

αν δεν καταλαβες το τι κανει ακριβως απο το βιντεο (επειδη ειναι και χαλια το ντεμο) πες μου να σου εξηγησω  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου