Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.ehx.com/products/signal-pad

αν δεν καταλαβες το τι κανει ακριβως απο το βιντεο (επειδη ειναι και χαλια το ντεμο) πες μου να σου εξηγησω  ;)

 

 

Για χρηση στο effects loop μιλαμε...?

Δε νομιζω να εχει το αποτελεσμα που θελει ο αρης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://www.ehx.com/products/signal-pad

αν δεν καταλαβες το τι κανει ακριβως απο το βιντεο (επειδη ειναι και χαλια το ντεμο) πες μου να σου εξηγησω  ;)

 

Τώρα αυτό attenuator είναι ή volume pedal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για χρηση στο effects loop μιλαμε...?

Δε νομιζω να εχει το αποτελεσμα που θελει ο αρης...

δεν προσδιορισε

 

Τώρα αυτό attenuator είναι ή volume pedal?

στην ουσια volume pedal ειναι

 

εγω το χρησημοποιω ως εξης

 

στην αρχη ή στο τελος των πεταλιων μου το EHX - ρυθμιζω τον ενισχυτη π.χ. στο 5 και απο το EHX εχω το 100% του ενισχυτη που ειναι στο 5 - οποτε με το EHX θα ειναι κατι σαν να ειχες εναν ενισχυτη που η απολυτη τιμη του ειναι μεχρι το 5

 

δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη ειλικρινα και με ολη μου την καρδια θα σου ελεγα να κρατησεις τον fireball που παιζει ομορφα και σε χαμηλες εντασεις για το σπιτι,και να βρειτε με τους φιλους-μπαντα σου ή και με αλλες μπαντες ωστε να μοιραζεστε τα εξοδα (οπως κανουμε αρκετοι) ενα δικο σας προβαδικο να βαλεις μεσα τον peavey και να τον απολαμβανεις.

Μπορει να ακουγεται extreme λυση αλλα ειναι ο μονος τροπος να ακουσεις τον ενισχυτη σου οπως πρεπει (και ξερεις ποσο συμπαθω τον συγκεκριμενο).

 

Κατα τα αλλα μια φορα τεσταρα εκτενως σε εναν φιλο ενα τετοιο http://www.thdelectronics.com/product_page_hotplate.html το οποιο υπηρχε μεν (δεν μπορω να πω οτι γινοταν "αορατο" στον ηχο-ουτε περιμενα να γινει) αλλα εκανε τη δουλεια του πιστευω καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Hotplate συμφωνα με διαφορες κριτικες ειναι το χειροτερο σε αφορα στην εννοια της μεταφορας του οριτζιναλ ηχου...

 

Εχω δοκιμάσει ότι υπάρχει,εκτός απο το Torpedo το οποίο είναι και πανάκριβο.

 

Ολα καταστρέφουν  το clean κανάλι,σε gain καταστάσεις και μέχρι -6 -8db

καλά είναι,αλλά πάλι δεν μπορείς να ανοιξεις ενισχυτή 50-120w σε διαμέρισμα.

 

Ισως το Axe Fx μεταχειρισμένο σε καλή τιμή είναι η λύση για το προβλημα  σου.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη αυτη η απαντηση απευθυνεται στο αβυσος. Και ξεκαθαριζω την θεση μου διοτι ειναι αντιληπτο οτι εισαι ενας μορφωμενος ανθρωπος με γνωσεις επι της μουσικης και πιστευω οτι δεν πρεπει να γινεται προιον κριτικης οι επιλογες του καθε κιθαρωδου.

 

Άρη, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η συλλογιστική σου έχει μερικές τρύπες αλλά δεν θα τις σχολιάσω αυτή τη στιγμή (θα ήμουν και εντελώς οφτόπικ). Όσον αφορά τις επιλογές, αντικείμενο κακοπροαίρετης κριτικής όχι, αντικείμενο σχολιασμού στα πλαίσια δημόσιας συζήτησης φυσικά.

 

Πίσω στο θέμα: το Signal Pad είναι ένα απλό ποτενσιομετράκι που στη χρήση του σε αυτή τη θέση είναι γνωστό και ως volume box. Ρίξε μια ματιά σε σχετικά θρεντς, πχ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=163841.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συλλογιστική σου έχει μερικές τρύπες

 

 

Για εσενα... Για εμενα ειναι μια χαρα...

 

Πίσω στο θέμα: το Signal Pad είναι ένα απλό ποτενσιομετράκι που στη χρήση του σε αυτή τη θέση είναι γνωστό και ως volume box. Ρίξε μια ματιά σε σχετικά θρεντς, πχ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=163841.0

 

Ευχαριστω πολυ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε παιδιά οι high gain ενισχυτές τον χρειάζονται όντως τον attenuator? Γιατι στην πρόβα πχ θα τον έβαζες τόσο δυνατά μεχρι να κομπρεσσάρουν οι τελικές? Δε νομιζω, ειδικά με 2χ12 και πάνω.

 

Μήπως αυτή η γενική αντιληψη "βαλτον δυνατά για ν ακουστει καλα" έχει την αιτιολογία της απλά στο οτι αυτο που αντιλαμβανόμαστε αλλάζει καθώς ανεβαινουν τα ντεσιμπέλ, και δεν έχει να κάνει με το αν "ψηνονται" - που σιγα μη ψηνονται - οι τελικές?

 

μιλάω πάντα για ενισχυτες high gain που η βρώμα βασιζεται στην προενισχυση. Άλλο τα καθαρα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε παιδιά οι high gain ενισχυτές τον χρειάζονται όντως τον attenuator? Γιατι στην πρόβα πχ θα τον έβαζες τόσο δυνατά μεχρι να κομπρεσσάρουν οι τελικές? Δε νομιζω, ειδικά με 2χ12 και πάνω.

 

Μήπως αυτή η γενική αντιληψη "βαλτον δυνατά για ν ακουστει καλα" έχει την αιτιολογία της απλά στο οτι αυτο που αντιλαμβανόμαστε αλλάζει καθώς ανεβαινουν τα ντεσιμπέλ, και δεν έχει να κάνει με το αν "ψηνονται" - που σιγα μη ψηνονται - οι τελικές?

 

μιλάω πάντα για ενισχυτες high gain που η βρώμα βασιζεται στην προενισχυση. Άλλο τα καθαρα.

 

+1000.

Είναι η αίσθηση που δίνουν τα πιο πολλά db, όχι η ανάγκη για μεγαλύτερη ένταση γενικά.

 

Having said that, είναι εξαιρετικά εκνευριστικό να έχεις έναν ενισχυτή που να έχει χρήσιμο volume range από 0 ως 1, 1,5 το πολύ.

 

Having said that 2, κάποιοι ενισχυτές φαίνεται να έχουν "καλύτερο ήχο" σε χαμηλές εντάσεις σε σχέση με άλλους, ακόμα και με το gain στο 10. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω. Είναι ο ηχητικός χαρακτήρας του ενισχυτή, ο σχεδιασμός του τελικού σταδίου, της προενίσχυσης, δεν ξέρω.

 

Άρα, να πάρει ή να μην πάρει attenuator? ΙΜΗΟ, να πάρει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου