Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου λιγο... Μια χαρα παιζει οενισχυτης μετα το 0.5... Μεχρι το 0.5 απλα κλεινει το κυκλωμα... δεν ξερω πως να το πω . Ομως ο ηχος κλεινει... Γινεται θολος κτλ... Μετα το 0.5 αναπνεει κανονικα και παιζει οπως πρεπει... Δεν χρειαζομαι ατεν , οπου να μου κανει απο το βολιουμ απο το 5 στο 0.5... Αλλα απο το 1-1,5 που παιζει μια χαρα σε ενταση χαμηλη ωστε να μην ακουγεται διπλα...

 

Ισως κρατησω και τον fireball ... Μου αρεσει κι αυτος... Παντως αναφορικα με τις τελικες δεν ακουω καμια διαφορα αν απο το 1 το βαλω το βλιουμ στο 2,5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως έχει γούστο αυτή η κατάσταση, ο νεαρός κιθαρίστας να επιλεγει ισχυρότερο και ακριβώτερο ενισχυτή, κάνοντας θυσίες μέχρι να μαζέψει τα χρήματα, και λίγο καιρό αργότερα να αναγκάζεται να δώσει άλλα ~200-300Ε για ένα attenuator, όταν με τον μικρώτερο ενισχυτή που εξέτασε ως επιλογή αλλά απέρριψε, θα έκανε μια χαρά δουλειά...

 

Έχει, επίσης, γίνει πια καθεστώς αυτή η αντίληψη πως αν δεν τελικιάσεις τον λαμπάτο, δεν τον αξιοποιείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει γούστο αυτή η κατάσταση, ο νεαρός κιθαρίστας να επιλεγει ισχυρότερο και ακριβώτερο ενισχυτή, κάνοντας θυσίες μέχρι να μαζέψει τα χρήματα, και λίγο καιρό αργότερα να αναγκάζεται να δώσει άλλα ~200-300Ε για ένα attenuator, όταν με τον μικρώτερο ενισχυτή που εξέτασε ως επιλογή αλλά απέρριψε, θα έκανε μια χαρά δουλειά...

 

Έχει, επίσης, γίνει πια καθεστώς αυτή η αντίληψη πως αν δεν τελικιάσεις τον λαμπάτο, δεν τον αξιοποιείς...

 

Πες μας σε ποιο ενισχυτη αναφερεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μοντέλο αλλά σε τάξη μεγέθους ισχύος.

 

Κατά περίπτωση (και χρήση), ένας λαμπάτος από 1 ως 15 βατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μοντέλο αλλά σε τάξη μεγέθους ισχύος.

 

Κατά περίπτωση (και χρήση), ένας λαμπάτος από 1 ως 15 βατ.

 

Δυστυχώς μέχρι πρόσφατα, οι ενισχυτές με λίγα βατ, δεν είχαν καμία σχέση με τον μαγευτικό κόσμο του hight gain  ;D

 

Ευτυχώς, αυτό έχει αρχίσει να αλλάζει, με κάμποσους μικρούς γκαζιάρηδες στην αγορά (βέβαια έχουν συνήθως περιορισμένες δυνατότητες, αν κάποιος θέλει κάτι πιο εξεζητημένο.)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο μοντέλο αλλά σε τάξη μεγέθους ισχύος.

 

Κατά περίπτωση (και χρήση), ένας λαμπάτος από 1 ως 15 βατ.

 

Πες μου ενα 15αρη που μπορει να σου δινει το headroom και τη διαυγεια ενος μεγαλυτερων βαττ ενισχυτη και τον παιρνω αυριο...

Να θυσιασει τη ποιοτητα του ηχου για καποιες ωρες της ημερας????? που σε αυτες αλλωστε αναφερεται απο την αρχη ο Αρης χωρις να εχει απαντησει καποιος...

Εγω δε θα το εκανα με τη καμια...

Γιατι γενικοτητες ειναι πανευκολο να λεμε...

Ο ανθρωπος οπως και πολλοι αλλοι ψαχνουν ενα συγκεκριμενο πραγμα,ενισχυτη με "ουμπαλα"...ενισχυτες με el84 και 6v6 δε στο δινουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ νεαρός κιθαρίστας. Βασικα προκαλώ τους φίλους από εδώ να πάρουν το μικρό λαμπατο τους έως 15 βατ να τους βάλουμε δίπλα δίπλα στις ίδιες εντάσεις να δούμε τελικά ο μύθος θα καταριφθει ;  αλλά για να το θέσω κι αλλιώς. Εδώ τώρα άνοιξα ένα ποστ για να κατακρίνουμε τις επιλογές του νεαρού κιθαρίστα η για να προτείνουμε ατεν ; θεωρώ ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του . Πάμε λίγο παρακάτω τώρα αν θέλετε... Επίσης θα με ενδιέφερε κι εμένα πολύ να ακούσω τελικά ποιος είναι αυτός ο μικρός λαμπατος που βγάζει το γκάζι και το χεντρουμ του 6505 + ; γιατί εμένα αυτό μου αρέσει. Καρφί... Όχι πεταλία , ικιου και τα σχετικά... Και επίσης δεν θέλω να κάνω την δουλειά μου... Αλλά να ακούω το μέγιστο δυνατό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μέχρι πρόσφατα, οι ενισχυτές με λίγα βατ, δεν είχαν καμία σχέση με τον μαγευτικό κόσμο του hight gain  ;D

 

Στο χώρο που κινείσαι, το ξέρεις το θέμα αυτό καλύτερα.

 

Από την άλλη, πιστεύω πως δεν πρόκειται για πρόβλημα που δεν λύνεται με το κατάλληλο πετάλι και καμπίνα...

 

Τώρα, αν κάποιος το 'χει κάνει τάμα να παίρνει το hight gain του καρφί στον ενισχυτή καθότι απετάξατο κάθε είδους δαιμονοπεταλακίου...  ::) όσοι πουλάνε attenuators δεν θα γίνουν και κλέφτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα watt έχουν να κάνουν κυρίως με την χροιά ενός ενισχυτή και την αποκρισή του και πολύ λιγότερο με την ένταση. Έχει συζητηθεί χιλιάδες φορές στο παρελθόν αλλά ακόμη και τώρα δεν βλέπω να έχει γίνει κατανοητό ότι πρέπει να δεκαπλασιάσει κανείς την ισχύ για να διπλασιάσει την ένταση ενός ενισχυτή πράγμα που σημαίνει ότι ένας 100άρης είναι μόνο 2db πιο δυνατός από έναν 50άρη ή αλλιώς 20% περίπου αλλά ακούγεται τελείως διαφορετικά λόγω χροιάς.

 

Επίσης αυτά τα 2db που κερδίζεις από τα περισσότερα watt μπορείς να τα ισοσκελίσεις έχοντας μια καμπίνα με λιγότερο efficient μεγάφωνα. Για παράδειγμα ένα Vintage 30 είναι 3db ή 30% πιο δυνατό από ένα G12M. Άρα για να το καταλάβετε καλύτερα αν κάποιος αλλάξει εναν ενισχυτή 50 watt με έναν ενισχυτή 100 watt και ταυτόχρονα αλλάξει μεγάφωνα από Vintage 30 σε Greenbacks θα έχει συνολικά χάσει 10% σε ένταση!

 

Με γνώμονα τα άνωθι, καλό φυσικά είναι να διαλέγουμε ενισχυτή βάσει χροιάς. Είναι φυσικό κάποιος που παίζει metal να θέλει έναν ογκώδη 100άρη με τέσσερις 6L6 ή 4 6550 ή ακόμη και 4 KT88 ένας κλασικοροκάς μπορεί να βολεύεται και με δυο EL34 ή δυο 6L6 ή τέσσερις EL84 ή τέσσερις 6V6 ενώ για αυτούς που θα παίξουν soft rock ή blues η country μπορεί να έχουν ενδιαφέρον και ενισχυτές με δύο EL84 ή δύο 6V6.

 

Όπως και να το κάνουμε και παρόλες τις προσπάθεις να γίνει η ανάγκη φιλοτιμία ό Blues Jr δεν είναι ούτε θα γίνει ποτέ metal ενισχυτής, όπως επίσης δεν γουστάρουμε να παίζουμε όλοι με gain αποκλειστικά από τα πετάλια.

 

Τα attenuator είναι μια πολύ καλή λύση και εγώ με το MotherLoad δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίζω με όλους μου τους ενισχυτές σε εντάσεις πολυκατοικίας. Αν έπαιζα αποκλειστικά και μόνο στην πολυκατοικία μου σίγουρα μπορεί κι εγώ να διάλεγα ένα AxeFX αλλά όσο παίζω σε μπάντες-ηχογραφώ-παίζω live κ.λ.π, δεν πρόκειται να πουλησω τον JCM800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου