Προς το περιεχόμενο

Το attenuator χαλαει τον ηχο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο χώρο που κινείσαι, το ξέρεις το θέμα αυτό καλύτερα.

 

Από την άλλη, πιστεύω πως δεν πρόκειται για πρόβλημα που δεν λύνεται με το κατάλληλο πετάλι και καμπίνα...

 

Τώρα, αν κάποιος το 'χει κάνει τάμα να παίρνει το hight gain του καρφί στον ενισχυτή καθότι απετάξατο κάθε είδους δαιμονοπεταλακίου...  ::) όσοι πουλάνε attenuators δεν θα γίνουν και κλέφτες...

 

Πες μου και παλι εναν ενισχυτη με 1-15 βαττ που με τη χρηση μπουστερ να σου δινει οτι περιγραφει ο kpeyos...

Oσο ακριβο θελεις...

Μη γινουν και κλεφτες αυτοι που πουλανε πεταλακια...

Και στο λεω γιατι ενας φιλος πηρε το wampler slortion και στα 5 βαττ ακουγεται πιο μικρο και απο το metalzone...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πες μου ενα 15αρη που μπορει να σου δινει το headroom και τη διαυγεια ενος μεγαλυτερων βαττ ενισχυτη και τον παιρνω αυριο...

 

Θες να μου πείς ότι το headroom είναι κάτι που το "ακούει" o high-gain bedroom player ή ότι οι ενισχυτές χαμηλότερων βατ δεν έχουν διαύγεια;  ::)

 

Παραδείγματα

Krank Rev Jr. Standard 20W Head, Krank Rev Jr. Pro 20W, Krank Krankenstein Jr. 20W, Orange Dark Terror Head, Egnater Tweaker 15 Head (oμολογουμένως θέλει ψηλά το gain για να μπιστάει  ;D ), Hughes&Kettner Tubemeister 18 Head, Orange Jim Root Terror Amp, Mesa Boogie Mini Rectifier Twenty-Five Top και κάτι μου λέει ότι θα δούμε κι άλλους στο άμεσο μέλλον.

 

Βέβαια όλοι οι προηγούμενοι ενισχυτές έχουν τα ελλατώματά τους, αλλά όπως είπα, τώρα ξεκινάει το trend.

 

Η επιλογή metal ενισχυτή βάσει των τελικών λυχνιών, αν πρόκειται για home use, μου φαίνεται κάπως τραβηγμένη. Ο προενισχυτικός χαρακτήρας είναι αυτός που κατά 90% καθορίζει τον ήχο.

 

Όσον αφορά τα πετάλια, κι εγω δεν τα προτιμώ για τον απλό λόγο ότι αφού θα πάρω που θα πάρω ενισχυτή, γιατί να μην πάρω έναν που από μόνος του θα κάνει αυτό που θέλω; Βέβαια, αυτό είναι προσωπική οπτική.

 

Και στο λεω γιατι ενας φιλος πηρε το wampler slortion και στα 5 βαττ ακουγεται πιο μικρο και απο το metalzone...

 

Όταν το μεγάφωνο κουνάει μπόλικο αέρα, όλοι γουστάρουμε. I'm just saying.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αφού θα πάρω που θα πάρω ενισχυτή, γιατί να μην πάρω έναν που από μόνος του θα κάνει αυτό που θέλω;

 

Ωραία αλλά αν για να γίνει αυτό πρέπει να τον τελικιάσεις, και μετά χρειάζεσαι attenuator?

 

Ενώ με κατάλληλο πετάλι παίρνεις τον ήχο που θέλεις σε ποικιλία εντάσεων... Και χάρη στο πετάλι έχεις τον ήχο σου διαθέσιμο και σε άλλους ενισχυτές με μικρή διαφοροποίηση, διαφορετικά ο ήχος σου έχει βάρος 20+ κιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αλλά αν για να γίνει αυτό πρέπει να τον τελικιάσεις, και μετά χρειάζεσαι attenuator?

 

Δεν είπα ότι είναι η καλύτερη λύση αντικειμενικά, είπα ότι είναι η λύση που προτιμώ. Άσε που ΔΕΝ χρειάζεται τελίκιασμα, η ψευδαίσθηση που προκαλεί το louder is better είναι που μας βάζει σε μπελάδες. Αν κάποιος έχει πέσει θύμα αυτής της ψευδαίσθησης, ότι ενισχυτή και να πάρει πάλι attenuator θα χρειάζεται (και κάτι μου λέει ότι και τότε πάλι θα γκρινιάζει).

 

Και κάτι ακόμα, αν κάποιος κοιμάται στο δίπλα δωμάτιο, ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ. Για να μην ξυπνήσει ο άλλος η μόνη λύση είναι να ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝ ΗΧΟ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους περισσότερους από τους μικρούς λαμπατους που προαναφέρθηκαν τους δοκιμάσαμε μαζί με τον μπλακι και κανένας δεν έδωσε αυτό που είχαμε στο αυτί μας. Βέβαια είχαμε στο αντίπαλο δέος τον 6262 του μπλακι. Οπότε η διαφορά πάντα ήταν μεγάλη καθώς ο μπουγκερα είναι κορυφή. Γι αυτό είμαστε ανώμαλοι ; επειδή μας αρέσουν οι κλασικοί μεγάλοι λαμπατοι και θα πρέπει να το χάσουμε αυτό για να μην αναγκαστούμε να αγοράσουμε ένα ατεν. Για αυτές τις 2 ώρες που κοιμάται κάποιος δίπλα ; δεν πειράζει ας είμαστε λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους περισσότερους από τους μικρούς λαμπατους που προαναφέρθηκαν τους δοκιμάσαμε μαζί με τον μπλακι και κανένας δεν έδωσε αυτό που είχαμε στο αυτί μας.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι γιατί; Γιατί δεν είχαν αρκετά βατ, γιατί είχαν άλλες τελικές ή γιατί δεν σας άρεσε ο ήχος που η προενίσχυση παρήγαγε; Λογικά, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, στα ίδια επίπεδα έντασης θα παίξατε όλους τους ενισχυτές, αν βέβαια θέλατε να κάνετε δίκαιη σύγκριση.

 

Και for the record, παίζω "χειρότερες" καφρίλες απ' ότι παίζεις Άρη. Στο λέω για να μην νομίζεις ότι δεν έχω high-gain ανάγκες  ;)

 

Γι αυτό είμαστε ανώμαλοι ;

 

Μην σε νοιάζει και όλοι ανώμαλοι είμαστε. Δεν βλέπεις για τι πράγματα συζητάμε;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι μικροι ενισχυτες(κατω των 30Βαττ) ειναι μια ηλιθια μοδα που χρησιμοποιουν οι εταιριες για να πουλανε στο αδαη μεσο κιθαριστα "τουμπ φιλ" με αρπαγμα σε μικρε εντασεις(χωρις να αναφερον βεβαια οτι το αρπαγμα τηε EL84 δεν εχει καμια σχεση με το αρπαγμα των μεγαλων).Βεβαια κοστιζουν ελαχιστα στους κατασκευαστες και τους πουλανε πανακριβα(ποσο κανει ο ΜΕΣΑ ο 25αρης?????? μη μιλησω για τους καινουργιους μαρσαλ...)

Αλλωστε οι μοντερνοι ενισχυτες χρησιμοποιουν τις προενισχυτικες λαμπες για το γκαζι οπως ειπε και ο οκταπους...ωστοσο για να δουλεψει το EQ χρειαζεται μια α ενταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα λοιπόν είναι γιατί; Γιατί δεν είχαν αρκετά βατ, γιατί είχαν άλλες τελικές ή γιατί δεν σας άρεσε ο ήχος που η προενίσχυση παρήγαγε; Λογικά, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, στα ίδια επίπεδα έντασης θα παίξατε όλους τους ενισχυτές, αν βέβαια θέλατε να κάνετε δίκαιη σύγκριση.

 

Θα σου πω για τα δικα μου αυτια...

Ολοι σχεδον οι ενισχυτες που προανεφερες εχουν EL84...

επειδη λοιπον λογω λιγων βαττ οι τελικες δουλευουν αρκετα σε αυτους,"παιρνουν" ενα χαρακτηρα απο τις τελικες...που για τα δικα μου αυτια δεν εχουν καθολου μα καθολου διαυγεια...παρα παρα πολλα πριμα και φιζαρισμα...

Η ενταση ηταν κυριως αυτη που επιθυμουσε ο αρης και οχι εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(χωρις να αναφερον βεβαια οτι το αρπαγμα τηε EL84 δεν εχει καμια σχεση με το αρπαγμα των μεγαλων).

 

Who gives a fuck για το άρπαγμα των τελικών. Για high-gain μιλάμε όχι για blues.

 

(ποσο κανει ο ΜΕΣΑ ο 25αρης?????? μη μιλησω για τους καινουργιους μαρσαλ...)

 

Όντως εκεί το παραχέσαν.

 

ωστοσο για να δουλεψει το EQ χρειαζεται μια α ενταση...

 

Ποιός το λέει αυτό; Μπορεί να είμαι κουλάδι (που είμαι), μπορεί να είμαι κουφάλογο (που είμαι), μπορεί να είμαι άσχετος (που είμαι, τώρα που το σκέφτομαι αγνοήστε όλα τα σχόλιά μου, το γυρνάω στο πλέξιμο  ;D ), αλλά ποτέ δεν βρέθηκα στην ανάγκη να ανεβάσω το volume για να "δουλέψει" το EQ.

 

Ολοι σχεδον οι ενισχυτες που προανεφερες εχουν EL84...

επειδη λοιπον λογω λιγων βαττ οι τελικες δουλευουν αρκετα σε αυτους,"παιρνουν" ενα χαρακτηρα απο τις τελικες...

 

Αμφισβητήσιμο αυτό αδερφέ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου