Προς το περιεχόμενο

Τι λάμπες;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Το γνωστό θέμα αλλαγής λυχνιών και θέλω την γνώμη-άποψη κάποιου που συμπάσχει ή γνωρίζει κάτι παραπάνω....Έχω έναν Bugera v22 λοιπόν και θέλω να προχωρήσω στο upgrade της λάμπας. Έχω αλλάξει το μεγάφωνο και άκουσα μεγάλη διαφορά. Η αντικατάσταση έγινε με ένα Celestion Heritage και το αναφέρω γιατί όποιος το γνωρίζει, αντιλαμβάνεται και που θέλω να πάω το ήχο του ενισχυτή. Δοκίμασα λοιπόν μία groove tubes (gold pins νομίζω) η οποία φυσικά και ακούστηκε καλύτερα από την V1 του Bugera (πολλά πρίμα ρε φίλε μόνο για ACDC είναι), αλλά αυτό που άκουσα όταν δοκίμασα μία tung sol ήταν πραγματικά ένα βήμα πιο κοντά σ' αυτό που θέλω να ακούγεται ο ενισχυτής. Όσα βίντεο και να είδα όσα post και αν διάβασα πάντα καταλήγω ότι θα βάλω tung sol. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο παρακαλώ να το παραθέσει. Και κάτι άλλο, υπάρχει κάποιο μαγαζί σε Ελλάδα (Θεσσαλονίκη) που να έχει stock tung sol;

 

Συνεχίζω. Έχω την τάση να βάζω το master πολύ πάνω και χαμηλά την προενίσχυση μου αρέσει το headroom που βγάζει. Άρα εδώ σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα να αλλάξω και τις τελικές αφού αυτές είναι που “δουλεύουν” περισσότερο. Εδώ είναι που θέλω βοήθεια! Άκουσα κάποια samples από Mullard (British nos) που άντε και τις βρήκα...απλά κατάλαβα ότι δεν είναι και τόσο bright οπότε μη φτάσω να κάνω το ήχο λάσπη. Γι αυτό και σκέφτηκα να δοκιμάσω TAD ή Groove tubes. Καμιά γνώμη;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αφού αυτές είναι που “δουλεύουν” περισσότερο.

 

μη φοβασαι...το ιδιο δουλευουν οπου και να το βαλεις το master... :)

 

ολες οι ΕL84 λυχνιες φτιαχνονται στα ιδια 2-3 εργοστασια στη Ρωσια και Σλοβακια (οι "μαρκες" που βλεπεις ειναι απλα εταιριες που επιλεγουν λυχνιες και απλα κανουν rebranding).

 

oι JJ EL84 ειναι πολυ καλες (οι ιδιες ακριβως λυχνιες ειναι και οι TAD RT272 EL84 Cz )

οπως και οι TAD RT874 EL84 STR τις οποιες και προτεινω αν θες καθαρο ηχο .

 

Οι Groove tubes ειναι συνηθως rebranded SOVTEK & δεν λενε και πολλα πραγματα....    

 

Άκουσα κάποια samples από Mullard (British nos)

 

σιγα μη βαλεις λυχνιες που κανουν περισσοτερο απο τον ενισχυτη σου...

 

δες εδω και ενα ωραιο συγκριτικο τεστ

 

http://thetubestore.com/el84review.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω διαβάσει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι θέλω καθαρό ήχο και προσπαθώ να έχω όσο λιγότερο grit γίνεται (όσο μπορεί να γίνει τέλος πάντων)...Πάντως οι JJ είναι από τις πιο αδιάφορες λάμπες που έχω ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι JJ είναι από τις πιο αδιάφορες λάμπες που έχω ακούσει

 

Μπορεί να είσαι και ο μοναδικός που ακούω να λέει κάτι τέτοιο .... περι ορέξεως βέβαια ..

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω διαβάσει αυτό. Η αλήθεια είναι ότι θέλω καθαρό ήχο και προσπαθώ να έχω όσο λιγότερο grit γίνεται (όσο μπορεί να γίνει τέλος πάντων)...Πάντως οι JJ είναι από τις πιο αδιάφορες λάμπες που έχω ακούσει

 

ΠΟΙΕΣ JJ?

 

Η εταιρεια "βγαζει" δεκαδες τυπους λυχνιων και καποιες μονο αδιαφορες δεν ειναι.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως...σωστά. Στα αυτιά μου το ηχόχρωμα των JJ περνά αδιάφορο. Άκουσα έναν hot rod deluxe με JJ και δε μου άρεσε...τώρα μη πω για τα βίντεο στο youtube που έτσι και αλλιώς απέχουν από την πραγματικότητα. Πάντως θα ασχοληθώ λίγο με τις JJ που πρότεινες...γι αυτό postαρα, για να δω τι προτείνετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα μη φορτωνεις τις...λυχνιες με τα λαθη του...ενισχυτη....απλα δεν σου αρεσε ο ενισχυτης... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  stevieray :

 

Καταλαβαίνω και αντιλαμβάνομαι που θέλεις να πας τον ήχο σου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα έπρεπε να επιλέξεις το μεγαλύτερο «αδελφάκι» του  ενισχυτή σου -Bugera v55- όπου θα μπορούσες να «παίξεις» με περισσότερους τύπους λυχνιών ισχύος με octal base (6L6GC, EL34, KT66) και με ένα –ανάλογο των watt σου- Weber AlNiCo Silver Bell, ώστε να τον έφερνες πολύ πιο κοντά σε αυτό που έχεις στην σκέψη σου…

 

Οι EL84 λυχνίες θα είναι πάντα (λόγω κατασκευής τους) πιο Chime ‘n’ Grit από τις άλλες τελικές λυχνίες που σου ανέφερα, οπότε είτε JJ-Electronic EL84 βάλεις, είτε τις –πανάκριβες- Brimar EL84 J.A.N. – N.O.S. το Chime ‘n’ Grit χαρακτήρα των EL84 λυχνιών δεν μπορείς να το αποφύγεις…

 

Απλά θα τον μετριάσεις έως ένα μετρό του δυνατού…

 

Παρότι χρησιμοποιώ JJ-Electronic ECC83 Gold Pins στον δικό μου ενισχυτή, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις καινούργιες  Tung Sol (SovTek) ECC83, οπότε θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις όλες τις προ-ενισχυτικές βαθμίδες με αυτές…

 

Στο θέμα των τελικών λυχνιών για τον ενισχυτή σου θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μεταξύ JJ-Electronic EL84 και των καινούργιων Tung Sol (SovTek) EL84 και Mullard (SovTek) EL84.

 

Δεν αξίζει να ξοδευτείς αγοράζοντας πανάκριβα set από J.A.N. – N.O.S. EL84 λυχνίες, όταν ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να έχει την κατασκευαστική δεινότητα και πληρότητα ώστε να αναδείξει τα ξεχωριστά flavors αυτών των vintage λυχνιών…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Voyager με πιάνεις. Για τις tung sol έχω καταλήξει απλά ήθελα την επιβεβαίωσει και από κάποιον πιο έμπειρο. Τώρα για τις EL84 tung sol και mullard γνωρίζει κανείς που μπορώ να τις βρω;JJ βρόμισε ο τόπος... : ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου