Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση EQ:"Πως να επιβιώσετε στον κόσμο των συχνοτήτων"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία. Άνοιξε λοιπόν ένα θέμα για τα live και τους ηχολήπτες, γιατί εδώ δε συζητάμε για αυτό. Εκτός αν νομίζεις ότι το eq χρησιμεύει μόνο σε live, ή ότι οι μουσικοί δεν πρέπει να το ακουμπάνε ούτε με ραβδί  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ωραία. Άνοιξε λοιπόν ένα θέμα για τα live και τους ηχολήπτες, γιατί εδώ δε συζητάμε για αυτό. Εκτός αν νομίζεις ότι το eq χρησιμεύει μόνο σε live, ή ότι οι μουσικοί δεν πρέπει να το ακουμπάνε ούτε με ραβδί  ;D

 

Μάνο μου μην «παρεξηγείς» τον Νεκτάριο και νομίζω ότι και εσύ θα συμφωνήσεις:

 

Όταν κάποιος, μόνος του, φτιάχνει έναν ήχο στο σαλόνι του, ελλείψει άλλων οργάνων 99,9% δημιουργεί έναν ήχο που συχνωτικά είναι «τεράστιος». Το κάνει μάλλον ενστικτωδώς για να καλύψει την απουσία των άλλων οργάνων.

 

Εκεί αρχίζει να «χώνει»  ;D: Και να τα «τούμπανο» μπάσα και να τα πρίμα... Διότι (και πάλι) 99,9 επιλέγει μια καμπύλη V στον ήχο του.

 

Έλα όμως που κάπου θα... κουτουλήσουν τα «σαλόνια»  ;D

 

Φτιάχνει έναν ανάλογο ήχο και ο άλλος κιθαρίστας... και ο πληκτράς... και ο μπασίστας... «βαράει» και ο ντράμερ  ;D

 

Και μετά θα γίνει μια ομορφιά.

 

Και αυτό γιατί «όλοι» έφτιαξαν ήχους για το... σαλόνι, αλλά χωρίς να φανταστούν πως θα ακουστεί αυτό το πράγμα μαζί με τους άλλους.

 

Για αυτό IMHO ο ήχος βγαίνει στο στούντιο και από ένα σημείο και πέρα, συλλογικά.        

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά ανάλογα με τον χώρο, θα κάνεις ένα fine tuning στον ήχο σου- αλλά πάντα ΑΝ είναι απαραίτητο και πάντα μιλάμε για «μικρό διορθώσεις» και όχι για την «ουσία» του ήχου σου.   

Τα είπες όλα με αυτό.

Οπότε ότι γνώσεις πρέπει να έχει κάποιος για συχνότητες, είναι τόσες όσες του χρειάζονται για να κάνει αυτό το Fine Tuning.

Βέβαια το να γνωρίζει τον χώρο, τις ιδιότητες των υλικών γύρω απ'τον ενισχυτή κλπ βοηθάει επιπλέον.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Terry έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά 1ον) δεν είναι αυτό το κύριο θέμα, αλλά ποια είναι πιο "σωστή" μέθοδος για τη ρύθμιση του eq και 2ον) αυτά που λές τα έχω ήδη πει

Κοίτα, ο σκοπός είναι στις πρόβες και στις προηγούμενες συναυλίες να έχεις βρει τον ήχο σου ήδη. Αν περιμένεις το soundcheck για να βρεις ήχο, άστα να πάνε.

 

 

Στις πρόβες και τις προηγούμενες συναυλίες είπα ο χριστιανός, όχι στο... σαλόνι του. Πες μου εγώ τι φταίω τώρα να ακούω τα διάφορα από τον Νεκτάριο για το αν έχει και ποιος έχει κάνει live στη ζωή του  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Terry έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά 1ον) δεν είναι αυτό το κύριο θέμα, αλλά ποια είναι πιο "σωστή" μέθοδος για τη ρύθμιση του eq και 2ον) αυτά που λές τα έχω ήδη πει

 

Στις πρόβες και τις προηγούμενες συναυλίες είπα ο χριστιανός, όχι στο... σαλόνι του. Πες μου εγώ τι φταίω τώρα να ακούω τα διάφορα από τον Νεκτάριο για το αν έχει και ποιος έχει κάνει live στη ζωή του  ;D

 

 

 

 

;D ;D ;D

 

Επί της ουσίας όλοι λέμε τα ίδια πράγματα, οπότε no harm done  :D ;)

 

Απλά έδωσα μια «έμφαση» στο «φαινόμενο ήχος σαλονιού», διότι αρκετές φορές στο παρελθόν, οι κιθαρίστες  :-X ως επί των πλείστων και οι πληκτράδες  :-X κατά δεύτερο λόγο, είχαν τόοοοσα μπάσα, που εγώ (ως μπασίστας) ή θα έπρεπε να περάσω σε... υπόηχους  ;D ή να αναλάμβανα συχνοτικά τον ρόλο του... κιθαρίστα  :o ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή και έμπειρη παρατήρηση mr Terry. Οπότε τι λέει η λογική; Ποιά 220 και 110 hZ,  ;Dκαι κομπιουτεράκια και βλακείες... τράβα εκεί ένα LOW CUT στα μπάσα να καθαρίσει το σύμπαν  ;D ρύθμισε και το freq ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ώστε να καθαρίζει χωρίς να γίνεται ανεμικό το όργανο, και άσε τα κομπιουτεράκια για τους... λογαριασμούς  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ σωστή και έμπειρη παρατήρηση mr Terry. Οπότε τι λέει η λογική; Ποιά 220 και 110 hZ,  ;Dκαι κομπιουτεράκια και βλακείες... τράβα εκεί ένα LOW CUT στα μπάσα να καθαρίσει το σύμπαν  ;D ρύθμισε και το freq ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ώστε να καθαρίζει χωρίς να γίνεται ανεμικό το όργανο, και άσε τα κομπιουτεράκια για τους... λογαριασμούς  ;D

Προφανές... Πιο προφανές δεν γίνεται  :)

 

Ακούς, βάζεις ή κόβεις.

Δεν μπορώ να φανταστώ την «σκηνή» όπου ο κιθαρίστας θα λέει: Εμ, μισό λεπτό να βάλω το... spectrum analyzer -γιατί νομίζω ότι ξύνουν λίγο τα πρίμα μου- για να βρω την «κακή» συχνότητα  ;D ;D ;D

 

Ακούς... κόβεις  ;D

Και φυσικά ακούει και ο ηχολήπτης από κάτω- που ακούει αυτά που δεν μπορείς να ακούσεις εσύ από πάνω- και ενίοτε σου λέει και αυτός.    

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορώ να φανταστώ την «σκηνή» όπου ο κιθαρίστας θα λέει: Εμ, μισό λεπτό να βάλω το... spectrum analyzer -γιατί νομίζω ότι ξύνουν λίγο τα πρίμα μου- για να βρω την «κακή» συχνότητα  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Μωρέ εντάξει  ;D να δω κιθαρίστα με spectrum analyser το φαντάζομαι  ;D κάτι η ηλικία, κάτι τα γκάζια  ;D πάνε τα αυτιά  ;D

 

Αλλά να δω κιθαρίστα να βγάζει παρτιτούρα, για να βρει ποιές νότες παίζει ώστε να ρυθμίσει το... eq  ;D ε, αυτό είναι too much  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά ακούει και ο ηχολήπτης από κάτω- που ακούει αυτά που δεν μπορείς να ακούσεις εσύ από πάνω- και ενίοτε σου λέει και αυτός.    

 

Βασικά ο ηχολήπτης από κάτω κόβει ή δίνει, γιατί ο εκάστοτε κιθαρίστας-μπασίστας πάνω στη σκηνή τι να κόψει, πότε να κόψει κι από που ο άμοιρος;

Πρέπει να είσαι πολύ παλιά καραβάνα όχι μόνο για να ακούς αλλά για να ακούς και "σωστά" την στιγμή που εξελίσσεται ένα live performance.

Ο Μanos επιμένει να θεωρεί το soundcheck περιττό και καθόλου χρήσιμο, όπως επίσης επιμένει ότι ο "οδηγός" για τα σωστά eq είναι τα προηγούμενα live και οι πρόβες στα studio.

Οκ manos ότι πεις, εσύ πάντα ξέρεις. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου